Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga hurricane, 2 Aug 2004.

 1. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Me sa shikoj ju keni shume respekt dhe nje konsiderate te madhe per Hitlerin. Dhe me te vertete ai ishte nje diktator i padiskutueshem dhe nje shtetar i madh. Por gabimi i Hitlerit eshte se mori per se koti dhe vendosi te behej edhe strateg ushtarak. Sa here gjeneralet gjermane jane detyruar te terhiqen para "kapricove" te sulltanit Hitler! Beteja e Britanise do ishte fituar nga Gjermanet neqoftese Hitleri nuk do te urdheronte ndalimin e operacioneve luftarake ndaj fuqise logjistike dhe ushtarake angleze duke i dhene perparesi bombardimit te londres dhe qendrave t6e tjera te banuara.
  Duhet ta dini se Anglia ishte ne gjunje dhe Hurricanet e Spitfire qe e mbronin tashme ishin shume te paket dhe per me teper stacionet e radareve pergjate bregdetit nuk funksiononin me sa dhe si duhej. Por ne nje raid ajror mbi angli nje skuader bombarduesish gjermane shkojne dhe bombardojne gabimisht periferine e londres, dhe si kunderpergjigje marrin nja tre bomba angleze mu ne mes te berlinit. Hitleri terbohet dhe hedh poshte te gjithe urdhrat e gjeneraleve te tij. Nqs ne krye te gjermanise do te kishte qene nje njeri si Karl Doenitz eshte shume e mundshme qe gjermania te kishte dale e fituar nga ky konflikt.

  P.S. Bushi me Hitlerin as qe mund te krahasohen. Bushi eshte idiot, ndersa Hitleri ishte thjesht pak sa skizofren dhe egocentrik.
   
 2. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Je pak i dobet ne histori Z. Kobra (kobrat ne dimer rrine ne letargji keshtu qe ke humbur raste te lexosh pak), por me pak lexim do ti plotesosh edhe ti boshlleqet ne keto fusha.....
  Nuk ishte Gjermania ajo qe filloi bombardimet ne Londer more vogelush i indoktrinuar me perrallat e BBC po e anasjellta.
  Z. Kobra: Fakti qe historine e shkruajne fitimtaret nuk do te thote qe detyrimisht varianti i tyre i te vertees i pergjigjet asaj c'ka ndodhur.
  Lexim te mbare!
   
 3. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Z. Antares, sa per dijenine tuaj une nuk bej gjume letargjik ne dimer (prandaj jam Arctic), une jam 24/7 mik i dashur. Sa per ate punen e te lexuarit, mos kujto se ti je i vetmi qe lexon. librat qe kam lezuar une vine nga burime te ndryshme, si nga fitimtaret ashtu edhe nga humbesit, dhe perseri ty nuk te kenaqin. mire, ti thua qe une nuk lexoj. Po ti a lexon????????? Nuk mendoj se ti lexon aq shume sa thua. Ti me siguri ke prane dike qe merr vesh nga historia, eshte i interesuar per WW2 dhe kaq. Ti perserit ato qe degjon. Une po te them me siguri te plote se gjate betejes per Britanine, gjate nje raidi ajror mbi britani (per me sakte me 24 gusht), nje skuadrilje bombarduesish gjermane, duke pasur vizibilitet te ulet per shkak te mjegulles bombardojne gabimisht Londren. Ne shenje hakmarrje anglezet rikthejne favorin, por me nje sulm te cakorduar dhe te "turpshem" per ta. Kjo beri qe te ndryshonte e gjithe strategjia gjermane. Lexo edhe kete linkun se thote te njejten gje qe them edhe une: http://www.worldwar2database.com/html/britain_40.htm PS. Une nuk e kam lexuar ketu por duke kerkuar ne internet e gjeta dhe mendova qe ta merje vesh edhe ti.
   
 4. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Kobra:
  ----------------------
  Lexo edhe kete linkun se thote te njejten gje qe them edhe une: http://www.worldwar2database.com/html/britain_40.htm PS. Une nuk e kam lexuar ketu por duke kerkuar ne internet e gjeta dhe mendova qe ta merje vesh edhe ti.
  --------------------------------
  Na sqaro pak ky linku thote ate qe thua ti apoti thua ate qe thote linku?
  A deri ketu shkoka kultura tende historike? A je i sigurte se ate link nuk e ka ngritur dikush qe te tallet me ty? Mos u fut ne psikologji se nuk eshte fusha jote, ti mezi ja del te perseritesh me deformime "kuriozitete" nga interneti e jo me te merresh me analiza psikologjike.
  Po te perseris qe jave e muaj perpara asaj "mjegulles" anglezet kishin bere goditje ajrore mbi terrtor gjerman dhe egzistojne dhe protestat e rastit qe jane me dhjetra, vetem kur ata e tepruan Hitleri dha urdhe per raprezalje.
   
 5. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Po e perseris edhe nje here. Linku thote ate qe them une dhe jo anasjelltas. Me duket se e kisha sqaruar qe une nuk e kam lexuar ne kete link kete histori por meqenese e gjeta mendova ta postoja. Po ta perseris edhe nje here, une nuk studioj histori me ane te internetit, por me ane te librave. Dhe faktin qe Hitleri ka qene i semura nga trute nuk e mohon dot njeri!
   
 6. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Normale qe kishte pasur bombardime angleze ne gjermani! O shok ishin me lufte, por londra dhe berlini nuk ishin bombarduar kurre me pare. Nuk eshte se bombardimi gjerman mbi londer (ashtu si edhe kunderpergjigja ndaj berlinit)shkaktoi deme te medha. Ishte thjesht ceshtje nderi, bombardimi i kryeqytetit eshte akt sfide! po ku mer vesh ti. Ti lexon libra te shkruar nga neonazistet e tu te qelbur dhe i beson idiotesirat qe shkruen aty. Ca thone ata qe nena e hitlerit ishte e virgjer, apo qe hitleri nuk ishte byth***e. Ta dish se Hitleri ka qene ne burg dhe aty me siguri qe e ka marre ndonje ves! :lol:
  Tani pres me padurim lumin e te sharave qe do vine nga ty drejt meje. Te shikojme nje here se ca repertori ke.
   
 7. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Sigurisht, neser do na thuash qe gomari fluturon dhe per ta ilustruar do te na tregosh nje link!!!
  Akoma nuk je shkeputur nga te menduarit shabllonor Z. Kobra. nje proverb thote qe "nuk ka me te rrezikshem se gjysmaku", puna eshte qe ti nuk je teresisht injorant po as erudit, per fat te keq (tendin e te forumit) te eshte mbushur mendja se di me shume se te tjeret dhe na shet dengla me arrogance. Kujdes buzequmesh dhe "sheshoje thepin"
  Difekti te gjysmaket e kategorise tende eshte se kujtojne se dine (me shume se sa dine ne te vertete) dhe nuk kane deshire te mesojne nga shoket e tyre me te medhenj si (Antaresi) qe u zgjasin doren te dalin nga bataku intelektualo-politiko-ideologjiko-ideor-historik-psikologjik ku kane rene si pasoje e shokeve te keqinj dhe librave te papershtatshem qe kane lexuar.
  Une e kuptoj Z. Kobra eq ti je penduar dhe te vjen turp nga vetja, por ne do te mirepresim autokritiken tende perpara anetareve te forumit.

  Zoti e bekoft Kobren!
  Rroft Kobra!
   
 8. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Ti mendon se librat e tu jane ata qe e thone te verteten ashtu sic eshte? Ashtu qofte shoku Antares! Sa respekt ke per veten more djale. Ty te duket vetja zot eeeee? Dhe sa per dijenine tende une nuk mendoj se jam me i dituri i te gjitheve. Per me teper je ti ai qe nuk do te ndryshosh mengimine gabuar qe ke ne koke. Une nqs e kam gabim e pranoj dhe ti po pate fuqi dhe zgjuarsi ma mbush mendjen mua qe une e kam gabim dhe qe une nuk mar vesh fare nga kjo pune. Por ti mik i dashur nuk ke perdorur asnje argument te vlefshem per te me mbushur mendjen mua, thejesht ke thene se une di gjera qe nuk jane te verteta. Ato qe une di, i kam mesuar nga burime te ndryshme (zyrtare ose jo) gjithmone te besueshme. Dhe historianet me te medhenj te planetit mendojne keshtu si une (me mire te themi se une mendoj ashtu si edhe ata). Problemi eshte ke ty. Po ti nga i ke mesuar keto qe thua??? A jane te verteta ato??? Cfare te garanton ty se jane te verteta ???? Ne kete teme u be realitet frika ime me e madhe (brenda forumit): sherri personal. Edhe une edhe ti po leme nam mik i dashur. Shiko nje here se sa kemi qe shajme njeri tjetrin dhe te jesh te sigurt se jemi plotesisht jashte teme. Nuk po te kerkoj te ndryshosh mendje per ato qe ke thene (do ishte absurde), por po te kerkoj qe ta respektosh mendimin e tjetrit. Ty te eshte mbushur mendja se je me i zgjuari i te tjereve dhe jo mua. Duke pare firmen tende mund te them me plot goje se ti ben pjese ne grupin e dyte (qe eshte goxha me keq se i treti). Te lutem shume mos me grric. U bere i bezdisshem.
   
 9. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Siurdheron pergjigjen e do me shkrim apo me goje?
  Cfare te ben te mendosh se une jam i detyruar te te jap ty llogari? Ce kujton ti vehten? Une nuk kam asgje per te shtuar pervec atyre qe kam thene te cilat i ritheksoj perseri.....
  Diku ne nje teme tjeter ke thene dicka te vertete "njeriu ne nje moshe te caktuar kristalizon mendimet dhe i njgjan pastaj nje muri i cili nuk deformohet" pra eshte e kote te vazhdojme, tashme e dime mire se c'mendojme reciprokisht.....
  Me vjen keq se ne disa tema ne kishim (dhe besoj kemi) pikpamje shume te ngjashme. Une nga ana ime (po besoj edhe ti) nuk mohoj cdo gje duke perfshire edhe te vertetat historike vetem e vetm se per ate qe i parashtron kam/ke antipati personale.
   
 10. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Une mendoj qe fundi i Hitlerit erdhi nga partizanet e Laberise heroike /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  E eee Z. Kobra! po shikoj se pasi ne vendosem "armepushimin" disa ne forum po perpiqe te dergojne paqeruajtes misis nesh pas pilafit. Ne e beme tamam si Gjermania me Angline qe pasi u kacafyten e u pergjaken ne dy luftra perfunduan aty ku jane ne kete shek.: shume larg pozicionit qe duhet te kishin ne punet planetare sot (jo ne proporcion me meritat historike qe kane ndaj qyteterimit perendimor), dhe shikoni kush fitoi! Cifutet (nuk po permend Ameriken se ajo eshte si nje gjigand i telekomanduar qe nuk ka politike te sajen po thjesht nje sionizem te padeklaruar).
  Ti kthehemi temes:
  Betina: Ajo qe thoshit eshte interesante sepse ka pasur nje korrent ne hierarkine e larte qe donin realisht nje aleance me Rusine (nuk me kujtohen emra per momentin), bile edhe historikisht (Otto Fon Bismark). Por me programin e Hitlerit (referoju "Mein Kampf", si dhe qeverise se asaj kohe te "BS", nje gje e tille ishte totalisht e pamundur).
  Bile shumekush thote qe po te kishte mbajtur Gjermania nje qendrim ndryshe ne Rusi (te perdorte Ukrainasit kunder Ruseve) atehere punet do ishin ndryshe. Edhe ketu ka nje te vertete se ne fazat e para te luftes gjeramnet u priten si clirimtare dhe me qindra-mijra ukrainas e ruse u hodhen vullnetarisht perkrah Gjermanise (Armata e Pavllovit). Por perseri per arsyen e pare (qendrimi ideologjik i Hitlerit) nje shans i tille i madh nuk u kap....
  Shpesh fataliteti ne histori te cudit.....
   
 12. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Antares, jo te gjithe e kuptojne qe debati ne vetvete eshte konstruktiv dhe perfaqeson zhvillim. Per me teper per sa kohe qe ne "diskutonim me zjarr" nuk guconte njeri te fuste hundet ne debat (ndoshta kishte frike se perfshihej ne lufte) ndersa tani me duket se u ingranuan pas sa edhe anetaret e tjere. Keshtu qe me "paqen" tone i kemi lene vend edhe mendimeve te te tjereve (se ne nje fare menyre e kishim monopolizuar temen). E shikon paqja eshte pozitive edhe per asnjanesit dhe jo vetem per palet nderluftuese. Nejse! Per sa i perket aleances se mundshme ndermjet Rusise dhe Gjermanise edhe une kam degjuar qe per shume vite ka qene nje nga qellimet kryesore te politikes se jashtme te Gjermanise dhe njekohesisht edhe te Rusise. Gjermanet e dinin qe nuk do te mund te luftonin gjate ne 2 fronte (sapo kishin marre nje eksperience te tille e dhe nga Lufta e Madhe), prandaj e kuptuan qe per te luftuar aleatet ne perendim, duhet te kishin krahet e ngrohta ne lindje. Por rrjedha e ngjarjeve historike bene qe keto plane te prishen duke i lene vendin ngjarjeve qe te gjithe ne i njohim.
   
 13. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  perpak e dhjete dhe kete teme.

  me pelqeu se si cobra arsyeton per curcill. eshte nje analize qe duhet bere gjithmone, por shume pak e bejne, kur flitet per kete njeri,per veç territoreve eshte dhe fakti tjeter qe anglia u fut ne lufte per te sigurar pavarsine e polonise, ne '45 anglia deklaroi se fitoi luften por polonise nuk ja siguroi duke qene se u be satelit rus. difekti me i madh i angloamerikanve eshte hipokrizia.

  dikush beri gabimin te krahasonte bushin me H, ndryshimi eshte titanik, perveç inteligjences ata ndryshojne ne nje gje tjeter, H kur fliste per luften e dinte se per çfare po fliste duke qene ne LIB ishte ne front si vullnetar, dhe biles eshte sjelle ne menyre shembullore . bushi flet per lufte, ben lufte por nuk e ka idene se ç'eshte kjo, duke qene se luften e vietnamit e beri i fshehur posht fustanit te barbaras. + hipokrizia tipike ameriakne qe te bushi arrin maja.
   
 14. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Eh more Orosh! nuk hoqe dore nga provokimet ti! Sa per korrektese historike dua te te kujtoj qe ka qene Cercilli i cili ka autorizuar i pari goditjet me arme kimike ne Irak ne vitet 20'' dhe po ketij krimineli me permasa planetare i shkoi mendja menjehere pas raketes se pare Gjermane te perdorte bombardime kimike kunder qendrave gjermane me popullsi te dendur....
  Puna eshte (ashtu sic e keshilluan gjeneralet angleze te asaj kohe) qe Gjermania e 1944 nuk ishte Iraku i 1926 dhe nje goditje e Gjermanise me arme kimike (arme te shkaterrimit ne mase) do te kishte pasoje te menjehereshme nje pergjigje te pakten po aq te forte dhe te pameshirshme nga Rajhu i Trete. Te kujtoj ketu Orosh qe qe ne Luften e Pare Gjermania zoteronte 90% te industrise kimike dhe nje numer shume te madh kimistesh gjeniale. Edhe ne periudhen 1933-1945 gati 75% e nobelisteve ne kimi ishin gjermane dhe pjesa me e madhe e tyre ishin Nacional-Socialiste...
  Pra gjeneralet angleze i bene nje sherbim shume te madh Anglise e botes duke e frenuar kriminelin Winston Cercill ne kete pike.....
  Nuk kam c'ti shtoj asnje presje asaj qe Kobra tha pak perpara (pas lufte fitimtaret kthehen ne engjej dhe te humburit ne djaj), Odoakri i ka rene pikes kur permend hipokrizine si vesin me te madh te Anglo-Saksoneve.
  Ky eshte edhe nje nga dallimet e medha qe ata kane me kombet gjermanike. Keta te fundit ta thone cope: "Do te te vras se dua token tende qe te jetoj!" Kurse Anglo-Saksonet thone "Do te te rrjep lekuren per te miren tende dhe te femijeve te tu qe te perhap demokracine, mireqenien dhe humanizmin!"
  Orosh! Nuk te keshilloj te hapesh njekohesisht sherr me Kobren dhe me mua se pasojat per ty mund te ishin te paparashikueshme (bej shaka Orosh!).
   
 15. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  ky mos e ka te mungesa e palltove te renda dhe pellushve.
  sdq ne stalingrad SS Das Reich dhe Totenkopf i rezistuan te ftohtit ne menyre te habitshme. pastaj ka nje gje qe vetem italianet e thone, sa here vinin furnizime per italianet(kane pasur 3 divizione te motorizuara) sidomos pellushe gjermanet ua merrnin.
   
 16. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Po eshte e vertete, ka shume deshmi qe kur beheshin luftime brenda ne Stalingrad (Gjermanet arriten ta marrin qytetin ne pjesen me te madhe) temp. arriti ne -41 grade dhe tankeve e pushkeve u ngriu vaji dhe u bene te paperdorshem, atehere ka pasur perleshje epike me thika e bajoneta midis tankisteve dhe ruseve.....
  Megjithate nga i ftohti kane vdekur me shume ruse se sa gjermane po numri velezer numri......
   
 17. copenhagen

  copenhagen Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Definitivisht nga Perendimi..Hyrja e SHBA ne lufte,ishte vendimtare per kapitullimin e Gjermanise naziste..Japonise gjithashtu
   
 18. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Me respekte kerkoj faljen e ketij qe s'di se c'thote! :lol:


  --------------------
  "I'm in awe, Lennier. The way you can take a straightforward, logical proposition and turn it inside-out so that in the end it says .. what you want it to say instead of what it actually means. Does this come naturally or did you .. attend some special martial arts class for the philosophically inclined?" -- Marcus, Babylon 5
   
 19. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Fundi i Hitlerit erdhi nga qendra, pra ai ia bëri varrin vetes. Një përmbajtje e Hitlerit do kishte patur rezultate të tjera. Historia ka treguar se ku interesat janë të ndryshme është shumë i vështirë uniteti (bashkimi) në një luftë të përbashkët. Kjo do të thotë që Hitleri kishte mundësinë t'i jepte fund luftës me perëndimin dhe më pas t'i kthehej Rusisë. Rusia ka marrë famën si thyesja e Gjermanisë vetëm se aty u ndalën gjermanët, deri aty vazhdoi inercia tashmë shumë e shpërndarë e Gjermanisë.
  Megjithatë, sot Gjermania po e blen Rusinë. Gjermanët kanë shumicën e investimeve në Rusi dhe kjo me bekimin e Francës :eek: !
   
 20. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Fatkeqesisht ne 1939-1940 ishte e pamundur marreveshja me perendimin (Cercillin apo cifutin Rusvelt), Hitleri beri te pamunduren te bente paqe me Angline po Cercilli erdhi ne fuqi pikerisht qe te mos bente paqe me Gjermanine......
  Kjo mbeshtetet nga faktet historike si dhe nga Testamenti i Hitlerit qe doli me vone......
  Nderkohe nuk mund te priste me nga lindja se kishte lajme (rezultuan te vertets) se Rusia po grumbullonte miljona trupa ne kufi dhe po pergatitej per goditjen e Gjermanise (Hitleri thjesht goditi Rusine para se ajo te godiste Gjermanine) te dhenat vine nga arkivat sekrete (deri tani) te Ruseve.
  Pra ishte nje lufte per jete a vdekje midis judaizmit nderkombetar (me dy koka: bolshevike ne Moske dhe kapitaliste ne Washington) dhe elites se qyteterimit europian. Te gjithe e dime perfundimin dhe kjo eshte arsyeja qe bota po shkon ashtu sic e shihni..........
  Ngjarjet e sotme i kane rrenjet tek ato te djeshmet (askush nuk e mohon dot kete), p.sh. lufta e dyte i pati rrenje tek lufta e pare se po te mos poshterohej e te vidhej gjermania mbas luftes se pare ne ate fare feje (sic po ndodh tashi e 60 vjet) veshtire se Nazizmi do behej domosdoshmeri ne 1933 ashtu si u be.......
   

Shpërndajeni këtë faqe