Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga hurricane, 2 Aug 2004.

 1. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  nuk ishte hitleri qe nisi luften me mendjelehtesi, perkundrazi ishin Polaket/Anglezet/
  Francezet qe ishin te tille ne '39, aq sa Polaket enderronin kalerimin mbi Berlin ndersa aglo-francezet minierat dhe fabrikat gjermane.

  sa per sulme mendjelehta anglo-amerikanve nuk ua merr njeri. mendje leftesi eshte kur dergon qindra mijra njerez ne lufte duke ju thene se do te fitojne dhe pastaj je i detyruar ti kthesh ne shpi me peshkarexha duke ju lutur zotit se mos sulmon njeri apo me keq akoma kur vret qindra mijera civil brenda nates qe te "thyesh rezistencen" dhe te fitosh zgjedhjet.
   
 2. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Eh Odoaker! Trimeria pas lufte dhe urtesia pas kuvendi ketu i cojne ca......
  Po eshte per te ardhur keq qe mungon ndershmeria per te pranuar krimet e kryera.... Egzistojne rryma historianesh ne Angli sot qe me te drejte fajtesojne Cercillin per shkaterrimin e Perandorise dhe perfundimin e Anglise ne nje karikature te asaj qe ishte para 100 vjetesh!
   
 3. arjan borova

  arjan borova Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  cercilli veproi ashtu sic do kishte vepruar cdo politikan anglez i 300 viteve te funit, pra u perppoq te ruante ekuilibrin e forcve ne europe duke evituar vendosjen e hegjemonise nga ana e nje shteti te vetem. me te njejten vendosmeri e kishin kundershtuar paraardhesit e tij synimet e napoleonit. cecilli nuk i krijonte iluzione vetes mbi synimet e hitleri sic bene cambeleini me ate tocin tjeter francez duke menuar se hitleri do kenaqej me ca therime te vogla sic ishin krahina e sudeteve e austria, kurse hitleri e donte tere torten. por nga ana tjeter ky palloshi qellimet e tij i kishte bere te ditura ne kryevepren e tij Mein Kampf.
   
 4. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  vega!
  ============
  cercilli veproi ashtu sic do kishte vepruar cdo politikan anglez i 300 viteve te funit, pra u perppoq te ruante ekuilibrin e forcve ne europe duke evituar vendosjen e hegjemonise nga ana e nje shteti te vetem. me te njejten vendosmeri e kishin kundershtuar paraardhesit e tij synimet e napoleonit.
  ===============================
  Puna eshte se cdo kryeminister paraardhes i 300 vjeteve synim kryesor ka pasur ruajtjen dhe mundesisht zgjerimin e Perandorise Britanike! Dhe sigurisht nje nga metodat ishte dhe destabilizimi i vazhdueshem i Europes per eliminimin e cdo kundershtari te mundshem! Por pavarsisht fjaleve te bukura dihet boterisht se shkallmimi i Perandorise Britanike ne favor te lopcareve te pertej-Atlantikut u be ne kohen e sundimit te ketij "burri te madh shteti". Ai nuk e parashikoi si camberleni qe po ti vinte zjarrin "lagjes" (Europes) do te digjej edhe shtepia e tij (sic ndodhi).
  ===============
  cecilli nuk i krijonte iluzione vetes mbi synimet e hitleri sic bene cambeleini me ate tocin tjeter francez duke menuar se hitleri do kenaqej me ca therime te vogla sic ishin krahina e sudeteve e austria, kurse hitleri e donte tere torten.
  =========================
  Ato therrimet ishin territore etnike Gjermane ndersa ne Austri u be nje referendum me rezultatin 98%. (Pas lufte nje nga kushtet per neutralitetin dhe terheqjen e Ruseve dhe Jankive nga Austria ishte qe kurre te mos kerkohet vota e popullit per bashkim me Gjermanine!).
  ======================
  por nga ana tjeter ky palloshi qellimet e tij i kishte bere te ditura ne kryevepren e tij Mein Kampf.
  =======================
  Ti e ke lexuar vete apo ta kane thene kete gje (nese gabimisht ke lexuar nje Main Kampf (botim Tel Avivi eshte pune tjeter). Askund Hitleri nuk flet per marrjen e kolonive Britanike! Perkundrazi gabimi qe atij i kushtoi luften (e nisur nga cercili &Co) dhe jeten ishte dobesia e pajustifikuar per nje marrveshje dhe paqe me Angline! Po tu kishte shtypur koken ne Dunkerk dhe te procedonte menjehere me pushtimin e Anglise, historia do te ishte ndryshe sot or mik dhe ne do te benim tjeter lloj debati ketu ne Forum!
  Ai i habiti Gjeneralet e tij nderkohe qe ata prisnin urdherin tu jepnin fund anglezeve, Hitleri fliste per rendesine e Perandorise Britanike ne Bote!
  Ku mund ta dinte ai se ne krye te Anglise ishte nje bandit e jo nje patriot i vertete Anglez!
  Shume angleze sot e shohin Cercillin per ate qe ishte varrmihesi i Perandorise!
   
 5. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Antares,ne fakt Hitleri u perplas edhe per kolonite me Anglezet.
  Une mendoj qe Hitlerit i erdhi fundi nga Mesdheu,biles pikerisht nga kasollja e galigatit /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Orosh! Mos ja fut kot! Romeli u dergua ne Afrike per shkak te pazotesise se Italianeve dhe per te prere rruget e ndihmave nga kolonite (Australi Indi, Zelande etj).
  Kur beteja vendimtare zhvilloheshin ne Lindje kujton ti se Gjermanet do conin ushtri per te marre kolonite e Anglise ne Afrike?
  Ti mund te kesh mendim te keq per gjermanet po te pakten mos bej gabimin ti quash budallenj dhe te paafte ushtarakisht!
  Vete Hitleri e ka pranuar se Anglia ishte shteti perfekt per te administruar koloni dhe ai thoshte se gjermanet nuk mund te krahasohen me anglezet ne kete pune! Ai arriti deri aty sa ti ofronte ndihme ushtarake Anglise ne rast se dikush (Japonia p.sh) do t'ia kercenonte!
   
 7. arjan borova

  arjan borova Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  antares,kur permenda mein kampf nuk e kisha fjalen per kolonite britanike por per pushtimin e rusise nga gjermania, pasi me sa lexova ketu del se i vetmi vend qe nuk e donte luften ishte gjermania. kur dihet se vagonat me furnizime lendesh te para shkonin nga rusia ne gjermani deri diten e fillimit te sulmit gjerman kunder rusise. cercilli e paralajmeronte me kot stalinin per sulmin iminent gjerman por ky bente veshin e shurdher aq sa kur sulmi ndodhi me te vertet stalini nuk e mori dot veten per 10 dite nga shokimi dhe vetem mas 10 ditesh doli qe ti fliste ne radio popullit rus. antares nigjo lal kombi qe un admiroj me shume ne bote jan gjermont, por meno vetem per nji cast sikur hitleri mos kishte ardhur ne pushtet 1. lufta e dyte boterore nuk do kishte filluar 2 gjermania do dilte padyshim shteti me i forte ne europe pasi edhe gjeo politikisht lufta e pare boterore e kishte lene me te forte se ne fillim duke krijuar ne lindje nje mori shtetesh te vogla ne vend te kufinjve te meparshem me rusine 3 bashkimi europes do kishte ndodhur shume me pare por kete here nen kryesine e gjermaneve dhe e funit por me e rendsishmja amerika nuk do kishte njohur kurre boomin ekonomik qe solli lufta dhe fitimin e tregjeve perendimore mbas saj. nqs do te flasim per gjermanine plako, hajde flasim per frederikun e madh e per bismarkun se keta ishin burra shteti e jo per nje maniak qe nuk kuptone asgje nga politika
   
 8. EB

  EB Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Sisteme si ai i Nazi Germany are meant to destroy themselves, eshte e provuar. Nese nuk ka me menyra per te ushqyer ideologjine e sistemit ai fillon dhe collapse. Nazi arriti aty ku arriti nga nje force mbeshtetese si ajo e popullsise gjermane. Mbeshtetja edhe pse vullnetare fillimisht thelle thelle bazohet tek frika e njerezve, nje frike qe eshte thelbi i mangesise se komunikimit midis njerezve. Ne thjesht kemi frike, frike nja njerezit e tjere, frike te shprehim mendimin tone sepse do te gjykohet, do te kundershtohet nga te tjeret, frike...
  Megjithate, ajo qe duhet konsideruar eshte per sa kohe mundet nje komb te injoroje "the erosion" apo ndoshta zhdukjen e moraleve te tij? Hopefully, dikush do te zgjohet dhe ndoshta te zgjoje dhe te tjeret...
   
 9. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  vins ça thua ti jane komplet gabim, gjermani pa hitlerin dhe pa nje politike kooperimi nderkombetar (siç ndodhi me planin marshall) nuk do ta kishte marre me veten, bashkimi i europes u be pikerisht sepse ndodhi lufta e dyte, njerzit kuptuan qe nuk mund te ndeshkosh gjermanine pa rrezikuar, mos harro qe ceca lind per te bere te pamundur njelufte tjeter franko-gjermane dhe shtetet e tjera si puna e benelux dhe italise ishin kontorno, bashkim eshte nen kryesine e gjermanve sot.

  Eshte e kote te besh krahasime bismarku vs hitler, jane periudha historike qe kerkojne personalitete te ndryshme.

  PS: buzz sikur te gjithe grate te ishin si eva, njerizimi do kish me pak probleme
   
 10. arjan borova

  arjan borova Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  odo, planet per rimekembjen e gjermanise hitleri i gjeti gati te pergatitur nga ekonomistet me te mire te atij vendi ai vetem sa filloi zbatimin e tyre kur erdhi ne pushtet, ai as qe e kishte idene me te vogel se si funksiononte ekonomia. ne vitin 39 mbi 50% e buxhetit shkonte per ushtrine. ai e kishte ndare mendjen qe ne fillim per luften. nuk jam dakord me ty per sa i perket BE. ajo kishte qene nji enderr e hershme e shume monarkeve europiane, dhe tani ishin pjekur kushtet qe ky bashkim te ndodhte pa lufte. bashkimi lindi ne baze te interesave te perbashkta dhe perfitimeve ekonomike qe sillte ai, se ndryshe si mund ta shpegosh zgjerimin qe ka pasur e vazhdon te kete edhe ne vendet e lindjes, apo mbase gjermania e frnca kane frike nga polonia. te jesh i sigurte se sikur ky bashkim te mos sillte avantazhe ekonomike nuk kishte per te ndodhur kurre ose franca e gjermania do mjaftoheshin me nje kontroll te prodhimit te qymyrit e hekurit ne vendet e tyre e nuk do krijonin bashkime doganore, monedhe te perbashket e parlament europian. krijimi i nje politike te perbashket europiane do jete e vetmja menyre per te kundershtuar fuqine e amerikes dhe nuk duhen te paraqiten raste si ai i irakut ku franca e gjermania e kundershtuan luften kurse anglia , spanja e italia e mbeshteten
   
 11. aspahiual

  aspahiual Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Me sa shoh akoma ju cuna se pasket vendosur se nga kush i erdhi fundi Hitlerit...ateher po i them dhe une dy fjale :)


  Fundi atij i erdhi nga keto [​IMG] te cilet luftuan (ne tank e shkruar)per atdheun...po te mos ishte futur Hitleri deri ne Himki 10 km larg Moskes sic thoshte dhe njeri ketu Evropa do fliste Gjermanisht tani...Fundi i erdhi nga Rusia,nga arusha e bardhe qe la 1.3 milion ushtare....
   
 12. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Fundi i Hitlerit, se pari i erdhi nga vetja e vet. Se u hap b*** ne Europe, Afrike dhe sidomos Rusi. Burra me te zote se Hitleri (Bismarku dmth) kishin thene nje llaf "Mos e ngacmo ariun rus ne strofken e vet" prandaj edhe Kajzeri ne rastin e pare e pranoi menjehere armepushin qe i ofroi Lenin (Lufta e pare boterore)
  Sigurisht qe amerikanet jane si puna e asaj fjales popullore "kush p*erdh dhe kush e merr gjene" Amerikanet bene rolin e k*rves qe krihej kur Europa digjej dhe ne `44 hapen frontin e perendimit nderkohe qe kthesa kishte ndodhur qe ne `42 kur gjermanet humben betejen e Stalingradit.Pra atyre fundi u erdhi nga Rusia (qe te pakten zyrtarisht ka 22 milione deshmore) dhe jo nga ata "trimat" amerikane qe kane vetem 400 000 te vrare. Sigurisht per t`u diskutuar eshte cfare do te ndodhte sikur Hitleri te sulmonte me te gjitha forcat Rusine. Ehh ndoshta tani ose do ishim nazista ta tere si puna e Antares ose do ishim ne fabrike duke proshuar Sapune Duru, vecse ne nuk do ishim punetoret por...sapunet.
   
 13. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Odakri o "arusha" vertet qe ruset nuk ishin aq te avancuar sa gjermanet ne fillim te luftes nga ana e armatimeve dhe nga ana e metodave luftarake por ti harron dicka. "Ne fole te vet edhe lepuri behet luan" dhe jo me ruset. Stalini ne fillimet e luftes rezistoi vetem per 3 faktore:
  1.Kishte ushtri goxha te madhe ne numer.
  2.Kishte territor shume te madh perpara Moskes.
  3.Terreni ishte shume i disfavorshem per perparimin e shpejte sipas metodas gjermane.
  Por me kalimin e kohes Rusia avancoi shume nga ana teknike dhe taktike. Se pari dolen ata tanket T-37 qe jane paraardhesit e T-54 tankut me te mire nga te gjitha anet (te pakten deri nga vitet `90) U shpik Kallashnikovi, automatiku me i mire deri me sot. U shpik L-2 ose e ashtuquajtura "Katjusha". Pyet nje ushtarak se cfare fuqie ka Katjusha dhe perfytyroje ne ate kohe se cfare do te thoshte nje fuqi e tille. Gjithashtu lufta nxorri shume stratege teper te afte. Rasti tipik...Georgi Zhukov ideatori dhe zbatuesi i planit te luftes se Stalingradit, statuja e te cilit eshte edhe sot perpara Kremlinit ne Moske. Dhe mos harro faktin me kryesor: Qe pas humbjes ne Stalingrad gjermanet nuk fituan me asnje beteje. Pra lerini budalliqet me "heroizmat" e "trimosheve" amerikane. te degjosh amerikanet edhe beteja me e humbur edhe "pike kthese ne LIIB".
   
 14. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  o jimmy nuk dua te bej historine e armve po kallashi eshte prodhuar ne 51, dhe ideja ka lindur nga mp 44 gjerman, dhe vete kallashnikovi(robi) ne stafin e vete ka pasur gjerman, se deri atehere rust perdornin ppsh (qe sdq s'ishte keq)

  sdq ti s'me ke kuptuar, rust ne fund te luftes kishin vertete arme, dhe dinin t'i perdornin, por edhe ne ditet kur armata e kuqe u fut ne gjermani perdorte sulmet ne forme pyke, dmth perqendron sulmin ne nje pike, kjo shkakton shume humbje ne rradhet e sulmuesve.

  tani gjermanet ishin superior dhe vertet fillimi i fundit ishte rusia por llogarit nje sulm te nisur me shpejte dhe me aleat me te forte.

  leri amerikanet
   
 15. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Ok, per kallashin ke te drejte. por edhe ppsh nuk ishte keq apo jo? Ne vitet 30-40 ppsh ishte automatiku i preferuar i gangestereve ne Amerike /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif Vetem se per shpikjen e Kallashnikovit nuk ka patur "staf". Ate e ka shpikur kapteri(me pas gjenerali) Mihail Kallashnikov. Ai u plagos ne lufte dhe gjate periudhes se sherimit i lindi idea dhe filloi punen. Per sa i perket "47" ndoshta eshte viti perfundimtar por si ide une e di qe ka lindur gjate luftes.
  Megjithate pak a shume ti the te njejten gje si une the. Gjermanet ne fillim ishin superiore por me pas gjerat ndryshuan plotesisht. Por dicka nuk kuptova. Mire qe Rusia ishte fillimi i fundit, po fundi i fundit kush ishte? Se amerikanet nuk ishin. Atehere kush? (Mos me thuaj francezet apo italianet /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif )
   
 16. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  ti or vlla ben pyetje te medha, ka shume faktor, italia, rusia, pune e amerikanve, pastaj eshte dhe shtabi i pergjithshem gjerman, nuk i dhane dum siç duhej. dakorte qe ne manualet prusian nuk flitet per terheqjet, por nje terheqje ne kohe, terhqeje strategjike mund te ndryshonte fatine luftes.

  sa per amerikanet, jane ata me kerkesen e dorezimit pa kushte qe çuan ne shkatrrimin total e evropes.

  ppsh ishte arme e mire, s'diskutohet, por kallashi(robi) kishte inxhinier gjerman ne stafin e vet, me fal qe ngul kembe ketu,por puna e gjermanve eshte e pamohushme, sot shume arme ultramoderne kane origjinen nga ide gjermane.
  psh te stelti, i ka origjinat nga nje projekt gjerman, qe u morr pastaj nga ai rusi qe e ndertoi per usan
   
 17. aspahiual

  aspahiual Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Ihooo m’shkatrrove ti mu komplet kur me thu Kalashnikovi ne stafin e vet ka pasur gjerman hahah LOL ...tcssssssss mos te te nigjoje kush se le nam.
  T'them te drejten nuk pata ne plan qe te te tregoj historin e Kalashnikovit por me qe ra rasti po ta tregoj pasi me dukesh shume konfuz lal.
  Ke te drejt ideja per te prodhuar Kalashnikovin AK-47 ka lindur nga Sturmgewehr MP 44.
  Ne 1943 kur Ruset pane armen e prodhuar nga Gjermanet pas nje studimi te menjehershem te armes pas 6 muajsh eshte prodhuar nje arme e njejte si Sturmgewehr biles cilesi shume me e mire.
  Me 1944 u shpall konkursi per te krijuar nje arme shume me te forte se Sturmgewehr dhe morren pjese rreth 15 vete nder keto ishte dhe Mihail Timofeviq Kalashnikov I cili me 1947 fitoi konkursin.Fill pastaj filloi prodhimi I Kalashnikovit ne vitin 47 e jo 51 siq thua ti.
  Arusha pa arme e fitoi betejen leje mo po te kishte AK-47.

  Pak rendesi ka qa arme ke rendesi ka qe te jesh patriot e mos ta japesh atdheun dhe byt*en bashke per 2 lek se dhe me nje cop xham ja q* nanen me te mirit...
   
 18. ZeroCool

  ZeroCool Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Fundi i Hitlerit erdhi pikerisht ngaqe luftoi edhe kundra lindjes edhe kundra perendimit mendoj une.

  SA per Zhukovin qe ka qene gjeneral i madh skeni si e mohoni se e kane vleresuar ekspertat e kesaj fushe po sigurisht qe gjermanet kane pasur gjeneral shume te zote si puna e Romelit apo von Paulus po me sa di une me i miri ka qene Ludendorf i cili ka vdekur ne 1937 dhe ka qene ai qe e ka shpikur sistemin e luftes rrufe (blitzkrieg) qe ne luften e pare boterore.
  Megjithate sado te zote te ishin gjeneralet gjermane Hitleri si linte ta shprehnin aftesine e tyre sepse mendonte se ai ishte me i zgjuar se ata keshtu qe dhe u bene gabime fatale gjate luftes se Hitleri ishte politikan i zoti po jo ushtarak i zoti.
   
 19. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  AK 47 - KALASHNIKOV

  AUTORE: V. de Santis

  L'Ak-47 é forse l'arma leggera più famosa del mondo. Questa arma, nelle sue diverse versioni, é stata utilizzata in tutti i conflitti del dopoguerra. In questo articolo verranno brevemente trattate le versioni principali nelle quali l'AK-47 è stato prodotto.

  Lo sviluppo
  L'esercito sovietico ha da sempre privilegiato la potenza di fuoco. Durante la Seconda Guerra Mondiale le truppe dell'URSS disponevano del PPSH, un mitragliatore di costruzione molto spartana, ma capace di restare efficiente anche con una scarsa manutenzione e, cosa di non poco conto, nel duro clima russo. Verso la fine della Seconda Guerra Mondiale si cominciò a progettare un sostituto per l'ormai anziano PPSH. I sovietici erano rimasti molto impressionati dalla efficienza dell' MP 44 introdotto dai tedeschi nelle fasi finali del conflitto e ne proposero uno sviluppo. A capo del progetto, al quale sembra parteciparono anche ingegneri tedeschi trasferitisi in Russia, fu posto Michail Kalasnicov, da cui derivò poi il nome dell'arma. Lo sviluppo dell'AK-47 fu piuttosto lento ed i primi esemplari furono consegnati solo nel 1951. La produzione di questa arma avvenne, oltre che in URSS, in quasi tutti i paesi del Patto di Varsavia. Inoltre Cina, Finlandia e Israele ne proposero una loro versione o ne svilupparono il progetto. Dall'AK-47, e dalla sua successiva versione AK-74, fu realizzata anche

  http://www.alfamodel.it/Sezioni/Moderna/Storia/ak47.htm

  ok ti koqe e kuqe, ja tregove arrat babait?!

  ik hap nje liber listorie e pastaj flasim
   
 20. aspahiual

  aspahiual Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  O ty t'rroft dreqi t'rroft me gjithe arra une po te tregoj historin ashtu siq e thote Mihail Timofeviq Kalashnikov 85 vjec kurse ti me shkruan historin qe e shkruajn Italianet.
  Burri i huj qe e ka shpik ate arme thote kshu ti i fillon e tjerr lesh.

  Ik re pjerdhu se nuk te mbushi mendjen ty une..ndac besoje ndac mos.
   

Shpërndajeni këtë faqe