Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga hurricane, 2 Aug 2004.

 1. exp-s

  exp-s Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  hitleri ishte pak i ÇMENDUR!
  ka bere sh gabime.
  puna eshte se me ate cmenduri qe kishte ai, ka bere pak gabime, pritej te bente me shume.
  kjo tregon qe gjermanet edhe kur jane budallenj jane te persosur.
  shume ne europe e lane me qellim hitlerin ne ate pozicion , duhej spastruar europa nga cifutet.
  dhe prandaj nuk e griten zerin per pune cifutesh. pasi pushtoi polonine atehere ishte e veshtire te mos nderhyje.
  zbarkimi ne normandi ishte fundi i hitlerit. lufta me ruset mund te vazhdonte me vite dhe gjermanet do fitonin, sepse ruset ishin me pak te pregatitur se gjermanet dhe ishin te centralizuar ne vendime te cilat mereshin nga Stalini direkt.
  ruset ishin demtuar sh here me shume se gjermanet.
  mos te harrojme pune e aviocionit aleat( usa UK ) mbi gjermanine, ruset nuk ishin edhe aq te forte ne ajer sa gjermanet.
  eficienca e gjermaneve ishte disa here me larte se e ruseve ne beteja. gjermanet i fitonin betejat me strategi ndersa ruset me te vrare nga anet e tyre.
  aleatet ishin ata qe ia bene gropen hitlerit me strategji dhe ruset ishin ata qe e paguan me shtrenjte luften se kushdo tjeter
   
 2. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Interesant eshte fakti qe Gjermania ne 33-45 beri perpara sa ne 100 vjet ne te gjitha fushat duke perfshire ketu edhe ne shkence e teknologji. Keta te ashtuquajtur shkencetare cifute ne rastin me te mire ishin thjesht hajdute te punimeve te te tjereve (Ajnshtajn -> Riman, Puankare, Prato) apo misifikatore e sharlatane me teori te njeanshme e te diskutushme -> Frojd (Karl Jungu ishte me i madh se Frojdi dhe interpretimi i tij shume shume me i thelle!).
  A po, talenti cifut eshte shpalosur e shpaloset mire ne fusha te tjera qe Gjermania e asaj kohe nuk kishte nevoje -> Reklame (te paraqisesh nje gje ashtu si nuk eshte), Perversitet -> ne te gjitha fushat e jetes. Pornografi etj etj.
   
 3. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  He more albforumista historiane! Po shikoj se tema e hapur prej meje paska shkuar per lesh. Une per gjithe kete kohe nuk kam pasur mundesi te postoj ne forum po here pas here i kam hedhur nje sy temes qe kam hapur. Une vete jam i mendimit qe fundi i Gjermanise erdhi nga hitleri dhe kjo eshte edhe pika e vetme qe mendimet e mia kundershtojne ato te Antaresit qe eshte i vetmi person kompetent qe poston ne kete teme. Por per tiu pergjigjur pyetjes se nga erdhi fundi i hitlerit nga lindja apo nga perendimi une mendoj nga lindja. Ishte rusia ajo qe i dha goditjen perfundimtare gjermanise dhe jo aleatet.
  Per sa i perket supremacise gjermane ne lufte (asaj teknike dhe strategjike) mendoj se eshte nje fakt dhe jo nje aludim. Gjithsesi Romeli me Von Paulusin jane dy nga gjeneralet dhe strateget me te medhenj te historise. Gjithsesi ju lutem qe mos te devijoni nga tema gje qe shoh eshte bere normale ketu nga anet tuaje! Per shkak te impenjimeve te mia nuk e di se kur do te postoj perseri po shpresoj qe mos te shoh me luftera personale ndermjet jush.
   
 4. exp-s

  exp-s Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  nuk jam dakort qe ia futi BS-ja.
  ne te vertete zbarkimi ne normandi i dha fund hitlerit.
  sepse Sovjetiket i shpelante prape ai, po nuk e lane aleatet ne afrike, ne sicili, ne itali, dhe ne NORMANDI.
   
 5. m.ahmeti

  m.ahmeti Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Fundi i hitlerit dihet qe ka ardh nga lindja ( Rusia )
  Ska pas gjasa hitleri me kerku marrveshje me Perendimin .
  Dihet qe rusia e ka fitur luften ndaj gjermanis .
  Por rusis i ka ndhmu te ftohtit se ska pas shanc me fitu ndaj hitlerit
  Bash pom intereson si ish duk bota pa qifutat
  ish kon 100 her ma mir se tash besoj
   
 6. ihsan

  ihsan Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Fundi i Hitlerit i erdhi nga perendimi.
  I vetmi ndryshim ndermjet nazizmit dhe komunizmit eshte se Nazizmi e mbante nen kontroll pronen private,kurse komunizmi e shkaterronte ate.
  Te adhurosh Hitlerin sepse ti urren komunizmin,dhe anasjelltas,eshte sikur te urresh vetveten.
   
 7. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Duket qe ti Ihsan s`e paske idene e Komunizmit. Komunizmi dhe Nazizmi kane te perbashket vetem : Polarizimin politik, propagada e madhe dhe deri ne nje fare mase demagogjia. Ah po, jan ete dyja diktatura vecse te kunderta: Nazizimi eshte diktatura e nje grupi njerezish ndaj nje populli apo shume popujve, kurse komunizmi (teorikisht) eshte e anasjellta, diktatura e nje populli mbi nje grusht njerezish.

  Kurse fundi i Hitlerit i erdhi ne gusht te `44 kur zbarkuan aleatet. Megjithese Rusia kishte qe ne `41 ne lufte dhe trupat sovjetike ne ate kohe ishin afer Berlinit, amerikanet me strategjine e tyre largpamese dhe gjeneralet me fame boterore tip Paton (njeri me crregullime mendore) dhe anglezet me Montgomarin....Montgomerin (gjenerali qe ka pesuar me shume hunbje ne LIIB qe e argetoi pamase Romelin ne Libi dhe Tunizi). Biles edhe vete faktet numerike e tregojne se kush e derrmoi Hitlerin:
  Amerikanet: 400 000 te vrare
  Anglezet: 400 000 te vrare
  Sovjetiket: 200 000 te vrare..... shumezuar me 135.

  Gjermanet dhe ruset tere jeten e tyre kane bere lufte. Amerikanet lufte kane bere vetem me indianet ku 2000 amerikane me pushke dhe mitraloze dhe topa luftonin kunder 200 indianeve me shigjeta dhe me kamzhike. Ahh po kane bere lufte edhe me Meksiken kur i pushtuan Kalifornine, Meksiken e Re dhe Teksasin. Po kesaj rradhe luftuan kunder ca fshatareve meksikane qe pushken e perdorin duke i fryre nga pas si kallam. Gjermanet dhe ruset kane nxjerre starteget me te medhenj boterore...amerikanet gjeneralin me te shquar kane Ajzenhauerin qe ka bere vetem 9 MUAJ lufte.
   
 8. mostro

  mostro Putraku

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  tesh eshte nji cik e komplikume..
  gjate diktatures per arsye aleancash politike dhe idealesh ushtarake,meritat i mori armata ruse me krye shokun stalin(italia per vite kete teori ka besuar edhe pse ishin forcat aleate te cilat ndihmuan ne clirimin e saja)..ne nje periudh kur rusia teknikisht ishte e pushtuar.20 milion viktima gjat luftes ishin vetem rus,ku pjesa me e madhe humben jeten njisoj si hebrenjt.mijera fshatra rus pa rezistenc u dogjen dhe u shfarosen ne mase,mbyllur neper shtepi,kisha,depo.dhe ajo rezistence ruse qe egzistonte furnizimet ushtarake,ushqimore i merrte nga aleatet.
  Hitleri nuk e humbi frontin rus sepse bora e madhe i pengoi,ushtaret gjerman nuk kishin vajt me bluza vere dhe sandale!!ishin te njejtit aleate te cilet nderprisnin c'do lloj mundesie per furnizim.pranej o shok,politka dhe lufta behej diku tjeter...nuk me kujtohet mire se ne c'film e kam pare por ushtaret rus ne front nuk qene te mire armatosur...1 pushke dy ushtar,vritet njeri pushken e merr tjetri.dhe ka qene histroi e vertet..nqs bashkimi sovjetik ka qene kaq i fort si ka mundesi qe nuk arriti ta kufizonte hitlerin qe ne fillimet e luftes!?
  Ruset e vune para hitlerin kur forcat gjermane filluan te terhiqeshin,dhe kjo eshte e vertet.pak a shume na kujton clirimin e shqiperis.jo clirimi i tiranes,pastaj i krujes e me rradhe.
  pra fundi i hitlerit erdhi nga rezistenca e pa mposhtur angleze,dhe D-day,ohama beach me qon me te kiart.

  tesh ika se me mbarun municionet /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Ihsan: Une e theksova me duket "Teorikisht". Praktikisht ke nje fare te drejte. Me duket paksa e tepruar te krahasosh kampet e punes tek ne me kampet e perqendrimit nazist (te pakten nuk kishte kampe shfarosjeje, dhoma gazi dhe krematoriume /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif ). Megjithate s`ka nevoje te thuhet qe sistemi i meparshem nu ishte parajse.

  Putraku: Te vraret sovjetike jane 27 milione (sipas statistikave sovjetike) kurse Deshmore te Bashkimit Sovjetik jane 22 milione. (E mban mend thenin e famshme: Ne dhe BS-ja kemi nje deshmor per km katror? ) /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Tani pyetja mund te thjeshtohet: Kush e mposhti Hitlerin dhjetera milione sovjetike qe luftuan per 5 vjet? Apo disa mijera amerikane qe luftuan per 9 muaj?
   
 10. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Meqe qekan mush tete faqe me e 'lagu se lagu' ateher u pa puna po e lag ne una me i postim.

  Po te mos ishin ruset aleatet nuk fitonin dot gje. Mos harroni se ajka e ushtris gjermane u shpartallua ne Stalingrad. Ne front me perendimoret gjermanet kishin lene vetem pleqt, kalamojt dhe ndonje ushtar tamom.

  Mos harroni se sulmi i ushtris se kuqe filloji me kerkes te aleateve pasi gjermanet filluan ti sulmonin nga prapvija me disa toga ushtaresh te zgjedhur qe flisnin anglisht....

  Ruset duhen share per gjera qe meritojn jo kshu kot kodra pas bregut.
   
 11. Nobis

  Nobis Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  perendimi i Hitlerit erdhi nga lufta e Lindjes dhe kjo eshte e pamohueshme. /pf/images/graemlins/wink.gif

  ju ftoj te vazhdoni chatin /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. LEKU

  LEKU Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Shiqoni, Hitleri e ka humbur luften para se t'ia fillonte! Njê angazhim i madh i amerikes pere të pushtuar europen ishte i deomosdoshem pere kohen sepse ne luften e pare botrore, pas pjesmarrjes ne ramjen e Austro-hungarise amerika u terhoqe ngadhnjimtare prej europes por nuk fitoi asgje edhepse kishte lene me mija e mija viktima pere të shpetuar europen
  Mirëpo kete here amerika e pergatiti mire luften e dyte botnore me qellim qe te fitoje.
  Shkak u bë kriza e 1927 krashi i madh ku amerika vrejti se e mbyllur ne guacen do e pesoje keq ne te ardhmen andaj filloj të lshoje pe qe ne gjermoni prape te ringjallen idet e revanshizmit pere të permirsuar konferencen e paqes së Versajt.
  Deri më 1930 gjermanët nuk kishin te drejtë që të fabrikonin as një aeroplan por menjehere u leshua pe nga vete amerikanet qe gjermania ta filloje luften e pastaje te intervenoje me pushtim total te europes, qe ti ikte krizes qe e kaplonta.
  Keshtu erdhi hitleri ne krye se po te kishin dashur aleatet, kurrsesi gjermania nuk do kishte pasur mundesi te ngriste makinerin luftarake.
   
 13. milanisti2

  milanisti2 Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Fundi i luftes se Hitlerit ishte kur prishi marveshjen e pashkruar me rusine dhe e sulmoi ate. qe ne ate pik gjithshka ndroi rol. Filloi fundi.
   
 14. bob

  bob Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Faktoret kyc:
  1.ne Jugsllavi erdhen ne pushtet forcat komuniste te titos,duhej medoemos mposhtur dhe kjo beri qe operacioni"BARBAROSSA" ne vend qe te merrte rruge ne prill 1942 u shty per ne qershor,saktesisht 22 qershor 1942.si rrjedhim pika 2
  2.Italia me e dobta nder 3 forcat e boshtit,e papergatitur per lufte.duheshin edhe 3 vite te tjera qe te ishte gati per nje pjesmarrje te tille.por Musolini u pershtat ne menyre te kushtezuar urdhrave te Hitleri.pra kerkohej qe ushtria gjermane te vinte ne ndihme asaj italiane ne te gjitha fushatat e ndermarra nga U.italiane.afrike,greqi
  3.kushtet e veshtira atmosferike,temperaturat dhe acari mberthyen ushtrine gjermane.
  Hitleri ndodhej vetem 20 km nga Moska dhe nuk duhej te ndalej por te vazhdonte ofensiven deri ne fund.
  Stalin e dinte shume mire se cfare fundi kishte lufta sepse kishte nga ana e tij letra me te favorshme.
  keshtu qe ajo qe per Hitlerin ishte"hapesira jetike"pra pushtimi i URSS mori nje drejtim tjeter.
  mos te harrojme qe deri ne nje fare pike vete Stalini arriti ne 23 gusht 1939 te nenshkruante nje pakt te mossulmimit.
  donte qe te arrinte te aneksonte territoret e humbura nga caristet.........

  etj etj...................
   
 15. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Tjetri lufton 4 vjet. I vriten 22 milione ushtare dhe 5 milione civile. Perballon trecerekun e armatave gjermane dhe prape del tjetri qe lufton vetem gjysem viti kunder mbeturinave (pleqve dhe invalideve /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif ) te ushtrise gjermane dhe me 400 000 te vrare dhe thote "Jo ore se luften e bera une"
  Populli yne per raste te tilla ka nxjerre nje shprehje: "Ç`vete në shtëpinë tënë...kush pjerdh e kush e merr gjënë"
   
 16. OTTOSKORZENY

  OTTOSKORZENY Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  te ishte per Ameriken Hitleri sot do ta hante dreken ne Njy jork.
  ruset e fundosen gjermanine.
   
 17. Eclipse

  Eclipse Forumium praecox

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Si e mendoj une arsyet kryesore te fundit te Rajhut jane zgjedhja e aleateve te gabuar. Ne rast se me Churchill ishte e pamundur nje marreveshje, aleanca me Italine ishte thjesht nje marrezi. Gjithashtu, Gjermania u la ne balte nga Japonia, e cila duhet te kishte sulmuar ne Mancuri, pavaresisht frikes se saj si pasoje e "ferkimeve" qe kishin ndodhur me Ushtrine e Kuqe me pare.

  Nqs 200 - 300 mije trupat e Rommel, ne vend qe te luftonin per Tobrukun dhe rerat e Saharase, do te ishin ne frontin lindor, atehere ne nentor 1941 fronti do te kishte arritur deri ne Urale, dhe mbrojtja e nje fronti lufte edhe disa mijera kilometra do te ishte nje detyre me pak e veshtire per shkak te terrenit te favorshem per t'a organizuar ate. Me pas, do t'i ishin versulur Egjiptit dhe ne kete menyre do te sigurohej dhe dalja e anglezeve nga lufta, pra fundi i luftes ne dy fronte. Gjithashtu trajtimi i popullsise ukrainase, ishte nje gabim taktik qe u kushtoi shtrenjte gjermaneve.
   
 18. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Hitleri nuk ishte i "marre" mor trim.Ishte shum idealist dhe kishte ate qe quhet "deliri i madheshtise"...nese keto i quan pjese te marrezise,athere ka njerez sa te duash,sot,ne te gjitha vendet e botes ne te gjitha fushat me kete "marrezi".
  Semundja e Parkinsonit nuk eshte marrezi.
  Nuk eshet i marre nje njeri qe kalon 30 vite te jetes duke dredhur zinxhirin dhe behet anetare e pas 2 muajsh kryetare i nje partie qe do implikonte nje komb te tere ne lufte.Vetem te shikosh organizimin e partise,dhe organeve te tjera te shtetit Gjerman te asaj kohe apo thjeshte simbolet qe perdori Hitleri,shef te qarte qe nuk ka vend per marrezira.Te ka shkuar mendja pse perdori ate sibol ne flamur...
   
 19. 963

  963 Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Fundi Hitlerit i erdhi nga dollari amerkan, megjithate beteja e Stalingradit luajti rol te madh.
   
 20. i_own_u

  i_own_u Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Arctic_Cobra.... ka shum mistere per luften e 2 Boterore, kush Fiton Luften bon historin, nje rol te rendsishem per humbjen nga ana Gjermane per mendimin tim e kishin aleatet e Gjermanis, marim shembullin e Italis, qe per te mbajtuj zonat e pushtuar nga Italianet me ndihmen e Gjermaneve (Ballkani, Afrika Veriore, dhe Italia) i kushtoj Ushtris Gjermane rreth 4.5 milion ushtar per te mbajtur kto vende strategjike
   

Shpërndajeni këtë faqe