Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga Leopardii, 19 Dec 2003.

 1. genti

  genti Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Po te shikosh politikat qe ndjekin vendet e evropes perendimore sheh se ata jane me shume prirur per te ulur papunesine dhe perpiqen qe nepermjet reformash te ndryshme te hapin sa me shume vende pune sa per inflacjonin ka menyra te tjera per ta kontrolluar ate.
  Ky mitrua pret qe njerezit ta besojne ate brrockull te tij?
  Ajo teoria e Philisit mund te jete me se e vertet por ne vendin tone i vetmi fktor i rritjes se inflacjonit eshte rritja e cmimeve qe beri qeveria jone kohet e fundit.
   
 2. Oltion Rrumbullaku

  Oltion Rrumbullaku Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Papunesia eshte term relativ. Psh une ne kete moment mund te them qe Shqiperia ka
  papunesi te pranueshme, por ne nje moment me vone mund te them qe kemi papunesi
  te llahtarshme.(LEXONI PS2) Nga ato gjera qe mesohen ne Makroekonomi nje nga lidhjet teorike me interesante qe meson cdo student eshte ajo inflacion-papunesi. Sidoqofte pasi, i kemi lene paksa menjane librat (une mundohem t'i rishoh here pas here) harrojme kontestin ose konditat (sic na thoshin profesoret e nderuar te matematikes ne gjimnaz) dhe padashje na lidhen te dy konceptet me njeri tjetrin. Pa i kujtuar perseri konditat (duke kujtuar faturen e telefonit qe duhet t'i paguaj Albtelekom, i cili me pas duhet t'i paguaje AMC dhe Vodafone, te cilet me pas duhet t'i paguajne dicka Nanos, Metes, Raftit etj,) eshte e qarte se lidhja eshte shume shume e dobet (brishte) ne rastin e Shqiperise. Mund te pranoj qe nuk ka korelacion. Sidoqofte nuk duhet fajesuar z. Mitro Cela per kete gjykim kur te gjithe pranojme se teorikisht ekziston kjo lidhje. Derisa nuk ka nje studim te nje institucioni te pranuar per kete rast atehere nuk mund te themi me siguri qe lidhja nuk ekziston. Problemi qendron te papunesia dhe zgjidhjet me te domosdoshme dhe me imediate nuk kane lidhje me inflacionin. Me shume kane lidhje me pushtetin abuzues, opoziten destruktive, qytetarin dhe fshatarin injorant dhe mungesen e jashtezakonshme te ekonomisteve te zote ne Shqiperi. Nuk mund te permend detaje, por ne bisedat e mia me personazhe te rendesishem te meparshem dhe aktuale te shoqerise shqiptare, vihet re qarte vlera e shtuar e pakte e ideve ekonomike te shfrytezuara ne Shqiperi.
  PS: Fakti qe forumi "pushtohet" nga individe qe jetojne jashte vendit e ben edhe me virtual diskutimin, keshtu qe me behet shume qejfi qe te pakten lexoni lajmet ekonomike te tregut mediatik shqiptar.
  PS2: Papunesia ne Shqiperi eshte me e vogel se ajo qe mund te ishte ne kondita te ndryshme (psh nqs ishim ne Armeni, Gjeorgji) dhe me e madhe se ajo qe duhet te ishte nqs ne nuk do te ishim shqiptare, por nje komb rrotull nesh. Pra, si perfundim do te thoja qe papunesia varet nga faktore politike, historike, gjeografike, dhe sociale dhe me pas mund te flasim per inflacion. SI thua LEOPARDO :smash: :smash:
   
 3. Adriatik

  Adriatik Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Posacerisht per Leopardin. :thumbsup:
  Serume për inflacionin
  Mitro Çela
  Duke filluar nga viti 1998, të gjitha qeveritë socialiste e kanë vënë nën “pranga” inflacionin. Shkëlqen viti 1999, kur ky tregues zbriti “nën nivelin e detit” ose minus një për qind. Në vitet në vazhdim inflacioni është luhatur mes 2 dhe 3 për qind. Për muajin shkurt ‘2004, Guvernatori Cani e dha “sihariqin” mes deputetëve të Komisionit të Ekonomisë dhe Finacave: Inflacioni është ngjitur në 4,4 për qind. Suksese apo marifete statistikore? Më parë se të zgjidhim dilemën, le të investigojmë problemin.
  Derivati i investimeve
  Disa ditë më parë zoti Ilir Meta bëri një kritikë publike për nivelin e inflacionit. Ai nënvizoi se qeveria kënaqet që inflacioni është i ulët, por nuk analizon faktet që kanë sjellë këtë rezultat. Sipas ish kryeministrit, niveli i ulët i inflacionit nuk ka ardhur si rezultat i një zhvillimi normal të ekonomisë, por si pasojë e bllokimit të rritjes së pagave dhe pakësimit të investimeve në dy vitet e fundit.
  Kjo analizë e zotit Meta meriton të zbërthehet, jo për faktin se kemi të bëjmë me një lider socialist që kritikon politikat e ndjekura nga qeveria Nano. Kritikat bëhen më të besushme duke u nisur nga fakti që kemi të bëjmë me një ish kryeministër dhe njëkohësisht një ekonomist. Sipas literaturës ekonomike dhe përvojës në ekonominë e tregut, niveli i inflacionit është edhe derivat i investimeve. Le ta nisim analizën me paratë që ka planifikuar në tre vitet e fundit qeveria për tu investuar. Sipas ligjit të buxhetit të shtetit, në vitin 2002 janë planifikuar 51 miliardë lekë investime. Në vitin 2003 janë planifikuar rreth 49 miliardë lekë. Këtë vit vetëm 47 miliardë lekë. Pse janë planifikuar më pak investime nga njeri vit në tjetrin? Do të ishte një logjikë e pranueshme në qoftë se në këto tre vite do të ishin pakësuar shpenzimet e buxhetit të shtetit. Në fakt nga viti 2002 deri këtë vit shpenzimet janë shtuar rreth 20-25 miliardë lekë. Pra kjo është tobloja. Të guxosh të ngresh stekën e shpenzimeve dhe të ulësh nivelin e investimeve që në momentin e planifikimi të shpenzimeve buxhetore, do të thotë që qeveria me dashje mendon të mbajë nën kontroll inflacionin me rrugë administrative, ose po të flasim me gjuhën e metaforave, me serume.
  Do të ishte gjysma e së keqes, në qoftë se paratë e planifikuar për investime do të realizoheshin deri në një. Në fakt realizimi i investimeve dy vitet e fundit krijon një tablo të trishtuar. Në vitin 2002 plani u realizua 70 për qind. Vitin e kaluar punët shkuan keq e më keq. Investimet u realizuan nën 35 miliardë lekë.
  Pse inflacioni mbetet “violinë e parë”?
  Shumë teori janë thurur vitet e fundit për inflacionin. Ka ekonomistë të njohur që thonë se globalizimi i ekonomisë botërore ja ka ulur “peshën” inflacionit mes treguesve të tjerë makroekonomikë. “Pushtimi” i botës nga dollari dhe i Europës nga euro, e ka bërë inflacionin më shumë tregues ndërkombetar se sa kombëtar. Është fakt i njohur se në dy dekadat e fundit, nuk kemi asnjë rast në botë, ku krizat ekonomike të shoqërohen me hiperinflacion, siç ka ndodhur deri në vitet ’70. Sot krizat ekonomike shoqërohen me nivel të lartë papunësie, pakësimit të investimeve, zhvleftësimit të monedhave, “djegjes” së aksioneve etj. Vetëm ekonomia shqiptare nuk ka lëvizur nga istikami: Iflacioni vazhdon të mbetet “violinë e parë”! Për fat të keq, kjo dashuri për inflacionin nuk ka ardhur nga “sentimentet” e qeverisë, por nga direktivat e FMN-së. Për të qënë sa më afër të vërtetës, duke pasur dy profesione po bëj këtë autointervistë:
  Gazetari:- Si llogaritet inflacioni?
  Ekonomisti:- Inflacioni del nga diferenca e çmimeve mesatare të një grupi mallrash në një periudhë të caktuar kohe.
  Gazetari:- Pse nën qeverinë socialiste e kemi kaq të vogël inflacionin?
  Ekonomisti:- Ka një “rregull të artë” në reformat që rekomandon FMN-ja. Indeksimi i rrogave dhe pensioneve bëhet në përpjestim të drejtë me përqindjen e inflacionit. Po të jetë inflacioni 15 për qind, automatikisht rrogat duhet të indeksohen me këtë përqindje. Me këtë logjikë, që nga viti 1997 e deri në beharin e vitit 2000, rrogat dhe pensionet u bllokuan. Sebepi? Inflacioni ishte më pak se dy për qind. Në dy vitet në vazhdim, kur pati një ngritje zyrtare të inflacionit deri në 4 për qind, qeveria vendosi të ngrejë rrogat dhe pensionet nga 8 deri në 10 për qind. Duke qënë se ngritja e rrogave ishte dy herë më e madhe se sa niveli i inflacionit, meritokratët thanë se qeveria i bëri nder popullit, duke rrezikuar të “thartohet” me FMN-në.
  Gazetari:- Po populli çfarë fiton nga inflacioni i “ushqyer” me serume?
  Ekonomisti:- Populli del me dy palë këpucë të kuqe. Një palë janë rrogat dhe pensionet që nuk indeksohen sipas barometrit të ekonomisë. Së dyti, kur zbret inflacioni, ulen edhe interesat bankare. Në fillim të këtij viti 1999, interesat e Bakës së Kursimit ishin 22 për qind. Këtë vit janë 7 për qind.
  A duhet të ndikojnë tre monedha në nivelin e inflacionit?
  Inflacioni mes të tjerave varet edhe nga sasia e parave në qarkullim. Sa më shumë para, aq më shumë shance për t’u rritur inflacioni. Qeveria jonë e mbron me fanatizëm këtë teori që ja këshillon edhe FMN-ja. Mbi këtë teori, është kufizuar në minimum dhënia e kredive nga bankat. Por çfarë ndodh në fakt? Në vendin tonë, veç lekut qarkullon edhe dollari me eur-on. Të gjitha veprimet në doganë bëhen me valutë të huaj, domethënë, rreth 1,6 miliardë dollarë. Sipas ligjit, me valutë të huaj mund të blesh edhe shtëpi, makina, traktorë bile të pish edhe një kafe a një birrë. Duke pasur tre monedha në qarkullim, praktikisht edhe inflacioni shpërndahet mes tyre. Logjikisht inflacioni zyrtar i parasë nuk është real. Unë mendoj se qeveria duhet të llogariti inflacionin real, duke e koregjuar me një koeficent për pjesën që merr dollari me eur-on.
  Ideja ime përfocohet po të kemi parasysh faktin që Instituti i Statistikave me “një të rënë të lapsit” në fundin e vitit 2002, e shtoi inflacionin dy herë. Dhe qeveria nuk e bëri qejfin qeder! Po kështu, jo rrallë ka ndodhur që përqindjet e inflacionit nuk rakordojnë mes Bankës së Shqipërisë dhe ministrisës së Finacave, duke të kujtuar teorinë e Ten Sia Pinit për bashkimin e Kinës me Hong-Kongun: Një shtet dy sisteme! :smash:
  Nga Biznesi
  www.biznesi.com.al
   
 4. leo110

  leo110 Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Oooo... sot Z.Cela doli nga vorbulla e paqartesise mbi relacionin inflacion-papunesi sepse politika ekonomike mbi papunesine nuk varet esklusivisht nga politika monetare e per me teper ne Shqiperi ku ekonomia e tregut me duket nje çik perverse duke filluar nga afirmimi i Z.Meta qe thote per monopolet e krijuara qe nga agjencia e transpoteve gjer tek ushqimi i pulave.Kerkoj me thene qe teorite economike ne vendin tone kerkojne nje aplikim "su misura"(qe nenkuptoj me u fut adhe ne psiqiken e qytetarit dhe te instituzioneve).Mendoj qe autori ne fjale ka si mesazh eksistencen e nje inflazioni zyrtar jo real e instituzione shteterore jo ne lartesine e duhur per mos me thene pertoke.
   
 5. Oltion Rrumbullaku

  Oltion Rrumbullaku Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  U komplikua perseri diskutimi. Mitro ka dale pak nga cfera (sfera) e tij, por perseri deklarimet nuk mund te hidhen poshte. Si intelligent qe eshte Leopardi do gjeje perseri nje dy pika te dobta te artikullit te cilat mezi pres te shoh nese jane te ngjashme me konstatimet e mia.
  Tung tung
   
 6. Oltion Rrumbullaku

  Oltion Rrumbullaku Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Tani qe e lexova dhe nje here kam pershtypjen qe ka me shume se dy pika te dobta keshtu qe shpejt e shpejt me i shkatheti ti permendi....
  S'e ka më mendjen te aj miku.. te aj miku...
   
 7. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  une edhe zoti cela vijme nga dy shkolla te ndryshme , nga kultura te ndryshme e kemi nje mentalitet te ndryshem.
  kuptojeni vete se cfare mendimi kam per shkrimin e tij te fundit e ate perpara tij.
  shpresoj qe edhe kesaj rradhe mos me fusni ne "kallepe" si ato me cimin e b.sh.
  nuk kam asgje personale e as nuk e njoh mitro celen.
  thjesht e mendoj krejt ndryshe si ai , si per inflacionin ashtu edhe per papunesine.
   
 8. Adriatik

  Adriatik Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

   
 9. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  O Leopard mos e merr shume seriozish.
  ---------------------------

  cfare serioziteti adriatik se mos po vij ketu ne forum per buken e gojes??. /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 10. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Fillojme te analizojme fjalet e zotit cela ne shkrimin e tij te mesiperm.
  Zoti cela niset nga fjalet e ish-kryeministrit.
  Ku ai shkruante :
  -----------
  Sipas ish kryeministrit, niveli i ulët i inflacionit nuk ka ardhur si rezultat i një zhvillimi normal të ekonomisë, por si pasojë e bllokimit të rritjes së pagave dhe pakësimit të investimeve në dy vitet e fundit.
  ------------------------
  Deri ketu asgje per tu kundershtuar.
  Por sigurisht qe nuk eshte e mjaftushme te thuash keto dy kritere.
  duhet shtuar qe Niveli i inflacionit i ulet mbi te gjitha ka ardhur nga mbajtja artificiale
  e kursit te kembimit me valutat e huaja ( euro ,dollar)
  sesi e ka mbajtur qeveria e banka e shqiperise kete kurs ne kete nivele mgjs vlera e importeve
  ka qene cdo vit ne rritje e dergesat e emigranteve kane qene gjithmone stabel duhet te leconi temen tjeter
  ku flitet per banken e shqiperise e kreditimin ne valut te ekonomise.
  e gjithe kjo futje artificiale valute e dhene ne forme kredie ekonomise shqiptare ka bere
  te kemi nje nivel artificial kursi kembimi , ku leku eshte i mbicmuar si me dollarin amerikan ashtu edhe me euron.
  pra ky mekanizem sjell qe ne te mos importojme inflacion nga vendet fqinje e mbi te gjitha
  ulim inflacionin tone te brendshem meqe mallrat e huaja vijne me nje cmim akoma me te ulet
  nga vitit ne vit(te pakten teorikisht) meqe kursi lek/euro o lek/dollar eshte gjithmone ne favor te monedhes tone ne keto 7 vjet qeverisje te majte.
  tjeter, duhet thekesuar edhe nje here fakti qe interesat e larta bankare qe jepen ne shqiperi ne LEK ka bere
  qe nje pjese e mire e emigranteve ti drejtohen shqiperise per te investuar kursimet e tyre duke sjelle nje presion ne tregun e valutes e nje mbicmim te saj.
  ishte e nevojshme qe te shtonim keto dy faktor te tjere.
  pra ne fund duhet theksuar qe fjalet e ish-kryeministrit jane te sakta por jo te mjaftushme per te kuptuar shkaqet e
  nje inflacioni te ulet ne shqiperi.
  po ne le te vazhdojme e te analizojme akoma me shume shkrimin e zotit cela.
  po ju tregoj rastine italise ne fillim te viteve '80.
  besoj qe njihet kriza ekonomike qe kaloj i gjithe perendimi nga mesi i viteve '70 .
  kjo krize ishte sa e madhe aq edhe e rendesishme sepse vuri ne diskutim shume ide neo-klasike te teorive ekonomike(ketu hyn edhe kurba e filipsit, sepse ne kushtet e reja nuk po vertetoheshin me keto teori).
  per te kuptuar rendesine e kesaj krize duhet permendur fakti qe here te pare mbas 30 vjeteve dollari nuk shkembehej me me nje kurs fiks me floririn duke rene ne kundershtim accordet e bera mbas luftes se dyte boterore.
  ne kete krize hyri edhe italia.
  parimi qe ishte deri ne ate kohe (per fat te keqe qendron edhe sot ne shqiperi) ishte lidhja e nivelit te rrogave me indeksin e inflacionit.po nqs se kjo teori i pelqente te gjithve ne nje periudhe me inflacion te ulet , filloj te mos pelqehej me sepse me kete menyre nuk mund te poshtej inflacioni.
  te shpjegohem me mire, inflacioni ne vitet '78 e zeme se ishte 15 % ne fillim te vitit '79 edhe rrogat pershtateshin me kete nivel inflacioni dmth rriteshin 15%. keshtu vazhdohej cdo vit sipas accordit qeveri-sindikata.
  po nga viti ne vit inflacioni nuk ulej sepse njerzit nga viti ne vit kishin me shume para ne dore qe kontribonin si rrjedhim ne nje rritje inflacioni per vitin e ardhshem. por edhe ne vitin e ardhshem kur INSTAT nxirte nivelin e inflacionit edhe rrogat ndiqnin po ate rritje ashtu si edhe inflacioni.
  pra nje efekt zinxhir.
  rritej inflacioni rritej edhe rroga.
  keshtu ne infinit.
  rrogat shkuan nga 160.000 lireta ne 500-600 mije lireta ne pak vite e arriti deri ne 1.3 milion lireta ne fillim te viteve '90 .
  por te njejtin "fat" pati edhe inflacioni.
  si mund te mposhtej inflacioni me kete menyre ???????.
  dikush do ta "hante" i pari.
  edhe kete sigurisht e hengren ata punonjes me rroge fikse sepse mbas shume debatesh e luftrave sociale u shkeput indeksi i rritjes se rrogave nga indeksi i inflacionit.
  u be bllokimi i pagave.
  pra u vendos qe ne FILLIM te ulej inflacioni ne nivele "accetabile" , te stabilizohej ne keto nivele e me vone te rriteshin rrogat ne menyre graduale ne menyre qe te mos kishim rritje te inflacion.
  sigurisht kura pati efektin e saj mgjs nuk u zbatua 100 % ne menyren e mesiperme per shume faktor, (si lufta sociale e sindikatave,pressioni i vendeve te U.E sepse mallrat e italise beheshin gjithmone e me shume kompetitive nga zhvlersimi i liretes, e shume te tjera)
  por per shkrimin tone eshte e rendesishme fakti qe u pranua nga te gjithe sindikata , biznes , qeveri parimi i mesiperm.
  bllokim rritjes se pagave, ulje inflacioni, rritje pagash ne nje kohe te movenshme ne nje periudhe me inflacion te ulet.
  pra cfare kerkon zoti CELA?????
  qeveria i ka dhene teorine te ancorimit inflacion/rritje rrogash.
  prap nuk eshte i kenaqur, nuk i mjafton, do akoma me shume rritje pagash , me qellim qe te forcoje domanden ne treg per mallra e si rrjedhim (sipas tij) nje rritje te ekonomise meqe eshte e deturuar qe te prodhoje me shume meqe kerkesa eshte me e madhese me pare??.
  por zoti CELA harron qe ne jemi vend importues , edhe kuptohet qart se ku do te shkojne keto para qe qeveria hedh ne treg si rritje rrogash.
  mjaftojme ti permendim bilancin tregtar nga viti ne vit edhe sigurisht qe do ta moderoj kerkesen per nje rritje rrogash.
  eh cela, Cela......
  nuk eshte e veshtire te imagjinojme mendimin e zotit cela kur edhe ne do te futemi ne nje periudhe me inflacion me dy shifra (shpresoj kurre) se cfare qendrimi do te mbaj persa i perket rritjes se rrogave ?????
  shpresoj qe eshte e qarte edhe mendimi im kur te vij ajo dite per kuren qe duhet te marri "pacienti" shqiperi.
  une jam edhe sot dakort me politiken e qeverise , inflacion te ulet, rritje te ulet pagash, stabilitet macro .
  nuk jam dakort me menyren IMORALE qe e kane arritur kete inflacion te ulet.
  kjo per mua eshte e PAPRANUSHME .
  por sipas eres qe po fryn edhe kjo loje duket se po merr fund.
  canga po bie.
  nejse,,,, teme tjeter.

  le te vazhdojme me shkrimin e zotit Cela kur flet per investimet.
  thote qe investimet po bien nga viti ne vit nga ana e qeverise.
  thote qe ne te njejten periudhe kohe shpenzimet e buxhetit te shtetit jane rritur.
  nuk na interesojne shifrat , e marrim per te verteta fjalet e ekonomistit.
  zoti cela nuk eshte dakort qe rriten shpenzimet buxhetore e bien investimet , e kjo sipas tij eshte shprehje qe qeveria me "dashje" mban inflacion te ulet.
  te pakten ky eshte interpretimi im shkrimit te tij :
  ----------------------
  Të guxosh të ngresh stekën e shpenzimeve dhe të ulësh nivelin e investimeve që në momentin e planifikimi të shpenzimeve buxhetore, do të thotë që qeveria me dashje mendon të mbajë nën kontroll inflacionin me rrugë administrative, ose po të flasim me gjuhën e metaforave, me serume.
  -----------------------


  ateher zotit cela po i pergjigjemi.
  me indikatoret macroekonomik te vitit 2003 ne shikojme qe PPB eshte 745 miliard lek te reja
  borxhi i brendshem +borxhi i jashtem = 39.1+23.7=62.8 % te PBB
  te shprehur ne lek kjo eshte 4.678 miliard lek te vjetra ose shprehur me dollar 4.4 miliard dollar me kursin e sotem(1050)
  pra zotit cela duhet thene qe qeverija nga viti ne vit paguan interes per kete sasi borxhi MARREMNDESE ne kushtet e shqiperise.
  edhe kjo sasi borxhi vjen duke u rritur nga viti ne vit , po ashtu edhe interessat qe paguan qeveria per kete borxh ne vlere nominale rritet gjthashtu nga viti ne vit.
  dua te shtoj edhe dicka tjeter , borxhi i brendshem i shqiperise ne vitin 2002 ishte 2.609 miliard lek te vjetra.
  ne vitin 2003 ky borxh ishte 39.1% te PPB. ose e shprehur ne lek 2.913 miliard lek te vjetra.
  e per kete borxh qeveria mesatarisht paguan te 9% interes ne vit(bonot e thesarit), pra 262 miliard lek te vjetra ne vit.
  pra vetem ne borxhin e brendshem 262 miliard lek interes.
  duhet shtuar edhe indikatori tjeter deficiti i buxhetit ne % te PBB per vitin 2002 e vitin 2003 qe eshte respektivisht 6.2 % e 4.6% .
  ne kete postim e leme interesin qe paguan per borxhin e jashtem, por kuptojeni vete qe edhe atje paguhet interes .
  ne baze te ketyre shifrave te ofruara nga governatori i b.sh. ne komisionin parlamentar te ekonomise ne dhjetor te 2003 (kush nuk i beson te shkoje e te kerkoje te siti i bankes se shqiperise) le te kuptojme kete renje investimesh te kryera nga qeveria.
  sot 2 nga kriteret ekonomike per te hyre ne evrope jane :
  1- deficit i buxhetit/PBB = 3 %
  2-borxh i qeverise /PBB = 60 %
  ne ne te dyja keto indikator i kemi me lart sesa na kerkon evropa.
  une po fus edhe dyshimin tim per vleren e vertet te emerusit (PBB) meqe nje fete e mire e ekonomise eshte informale.
  edhe sigurisht e kam dyshimin per nje vlere me te ulet sesa 7450 miliard lek te vjetra,( por kjo eshte dicka personale qe nuk ka pune me temen e me ben te mendoj qe ato parametra me nje emerues me te vogel kane nje vlere me te larte sesa 4.6% e 62.8 %).
  nejse......... futeni ne xhep edhe kete dyshimin tim,se ku i dihet .
  shpresoj qe te jet e qarte pse ka patur renie ne investime nga ana e qeverise.
  si mund te bej investime te reja qeverija ne keto kushte ashtu si kerkon zoti Cela ?????????
  jam i mendimit qe nje ulje e shpenzimeve jo capitale(ku hyjn cellullaret, benzat , udhetimet e qeveritarve) , nje ulje te interesave te repove nga ana e bankes se shqiperise (qe do te vinte kryesisht nga nje inflacion i ulet ) do te bente qe qeverija do te kishte me shume para ne rastin e pare per investime e do te paguante me pak interes per borxhin e saj ne rastin e dyte.
  kjo sasi paraje qe do te kursehet nga pagimi i nje interesi me te ulet reposh do te shkonte ne investime.
  le te bejme nje llogari te thjeshte.
  mendojme qe interessi i bonove ulet nga 9 % ne 8% dmth me 1 %.
  kjo do te sjelli ne nje vit nje kursim prej 26 miliard lekesh qe mund te shkonte per investime.
  nuk eshte kjo shume qe i mungon zotit cela nga viti ne vit ?????.
  po nqs se zoti cela ka qejf qe ti bej financat e shtetit rrumpall me rritje investimesh duke rritur inflacionin (dmth duke marre me shume lek borxh,ose duke stampuar monedhe) skam sesi te jem dakort.une jam i mendimit qe nje disiplin fiskale do te shtoje investimet por sigurisht qe rruga qe them une nuk eshte e menjehershme e kerkon disa sakrifica qe qeveria e sotme nuk besoj qe do ti bej (mund te them vetem nje,nuk rri dot pa harxhuar 900 milion lek vetem telefonata instituzioni i kryeministrise).
  shikoni se cfare mentaliteti, kulture ka ky "analist" ekonomie kur shkruan:
  ----------------------
  Gazetari:- Po populli çfarë fiton nga inflacioni i “ushqyer” me serume?
  Ekonomisti:- Populli del me dy palë këpucë të kuqe. Një palë janë rrogat dhe pensionet që nuk indeksohen sipas barometrit të ekonomisë. Së dyti, kur zbret inflacioni, ulen edhe interesat bankare. Në fillim të këtij viti 1999, interesat e Bakës së Kursimit ishin 22 për qind. Këtë vit janë 7 për qind.
  -----------------------------

  mendon qe duke i dhene me shume interes lekeve qe kane shqiptaret ne banke (ku sigurisht , ose shpresoj per te , hyn edhe zoti Cela) do te rrisi nivelin e mirqenjes (keshtu shqiptaret nuk dalin me kepuce te kuqe).
  nuk e kupton zoti cela qe ate 22 % qe ai aq shume e enderron sot dikush duhet ta paguaj, e nje dite do ti merret prap zotit cela ne forme taksash ose brezave te tjere, qe do te kene fatin te jetojne ne shqiperine qe aq te bukur ne po i leme trashgimi?

  e perseris qe nuk e njoh kete person edhe e gjykoj vetem per shkrimet qe shkruan, e meqe i shkruan ne gazete ku i lecojne te gjithe siguirsht mendoj qe do te jete i hapur nga truri edhe ne pritje te kritikave .
  per te gjithe personat qe jane publik(qeveritar, governator etj etj ) , ose kerkojne te behen te tille(Cela,e te tjere) , shpresoj qe te kene arritur emancipimin qe te pranojne kritika qe sipas kritikusit jane te drejta edhe pse jane ne kundershtim me shkrimet apo politiken e tyre e sesi i drejtojne instituzionet ku bejne pjese.
  edhe nqs se dikush e kalon limitin e rregullave (ku shpesh hyj edhe une ) ky forum ka moderator qe mund ti fshijne ose ti MODEROJE shkrimet e antarve te forumit.
  shpresoj qe ku fakt te jete i qarte e nuk me pelqen taktika e ndonje profesori universiteti qe i bie fyllit ne te njeten vrime.
  eshte thjeshte nje sqarim, une nuk kam asgje personale me personat qe kundershtoje (ku hyn cimi e antaret e bordit te b.sh., qeverija, zoti mitro cela ose te tjere ne te ardhmen ), prandaj mos e degjeneroni temen.
  sa per pjesen e fundit te shkrimit te zotit cela ku denancon faktin qe nje pjese e ekonomise xhiron "per conto suo" nuk ke si te mos jesh dakort. per mendimin tim kjo pjese e ekonomise qe perdor valut eshte mire te futet ne sferen e monedhes tone.
  i takon pushtetarve te sotem qe ta bejme kete gje.
  e jam plotesishte dakort me:
  ------------------
  Unë mendoj se qeveria duhet të llogariti inflacionin real, duke e koregjuar me një koeficent për pjesën që merr dollari me eur-on.
  -------------------
  duhen bere te gjithe indikatoret macroekonomik ku hyn edhe inflacioni duke marre parasysh edhe kete pjese te ekonimise qe "punon" ne valut te huaj.
  no coment per krahasimin e shqiperise me teorine e ten sia pinit ku flitet per sistemin kine - hong kong.
  keto krahasime vetem zoti Cela i ben. ja ka marre doren qe nga shkrimi ku shkruante per tavarish Leninin.
   
 11. harap

  harap Guest

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  ne Turqi per nje vit u ul inflacioni ne 69 perqind ne 24 perqind dhe papunesia u ul me 17 perqind.

  per mendimin tim eshte nje gafe e madhe biles.apo eshte ul papunesia nga emigrimi. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  correlazione "diretta" fra inflazione - disoccupazione nuk ka, lidhja eshte por indirekte. Duke ndenjur brenda temes do shtoja qe ne kontekstin shqiptar kjo lidhje nuk mund te merret ne te njejten menyre si per nje shtet te zhvilluar ekonomisht (usa, itali etj) sepse ne Shqiperi ndikon dhe moneta huaj qe hyn nga emigranten /pf/images/graemlins/wink.gif , dmth jane disa arsye/situacione te tjera qe influencojne lidhjen midis papunsise dhe inflacionit.

  do shtoja qe kriza me e madhe per nje shtet nuk eshte aq shume inflacioni sesa stagflazione (stagnazione + inflazione) , qe pak a shume eshte termine qe me mire indikon gjendjen kritike ekonomike qe po kalon europa (crescita minima e inflazione alta) dhe Shqiperia besoj.
   
 13. racionali

  racionali Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Keni degjuar per Phillips curve?

  Whenever unemployment is low, inflation tends to be high. Whenever unemployment is high, inflation tends to be low. This inverse relationship between inflation and unemployment is called the Phillips curve.

  The Phillips curve is a relative relationship. Unemployment is considered low or high relative to the so-called natural rate of unemployment. Inflation is considered low or high relative to the expected rate of inflation.

  The definitions of the natural rate of unemployment and expected inflation are nearly circular. What is the natural rate? It is the rate of unemployment at which inflation is equal to expected inflation. What is expected inflation? It is the inflation rate that prevails when unemployment is equal to its natural rate.

  http://www.j-bradford-delong.net/multimedia/PCurve1.html
   
 14. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  me duket se e keni kapur pak se prapthi problemin

  ceshtja eshte se cfare ndodh me papunesine kur leviz inflacioni dhe jo cfare ndodh me inflacionin kur leviz niveli i papunesise.

  duke lene rehat kurvat botes (ate te filipsit e kam fjalen) keni ketu nje problem konkret dhe jo nevojen e nje teorizimi me vlera te pergjithshme


  a ulet papunesia kur rritet inflacioni NE KUSHTET E SHQIPERISE?????

  Mua me duket se ketu duhet se lidhja egziston nga momenti qe rritja e inflacionit do te ule fuqine blerese te monedhes shqipetare (nuk ka rendesi tani se cfare e rrit inflacionin)

  Efekti i drejtperdrejte ne punesim do te jete ne afatin e shkurter por me mekanizmat e duhura do te jete nje leve per rritjen e ekonomise ne afatin e gjate.

  Gjithcka reduktohet ne nje ulje te kostove (reale) te prodhimit ne afatin e shkurter sepse ne terma reale do te paguhet punetori ME PAK (derisa te rriten rrogat - qe jane pak fleksibel)

  Keshtu krijohet ne afatin e shkurter nje avantazh konkurues ne koston e fuqise punetore (i leme menjate te tjerat) i cili (avantazhi) ne afatin e gjate do te zevendesohet nga ekonomite e shkalles te arritura, ekonomite e experiences (apo si quhen) teknologjia e zhvilluar, njohja me tregjet e ne tregjet etj etj etj

  kjo mund te funksionoje ne nje vend zhvilluar (mendoni zhvleresimin e dollarit) po nuk eshte e vertete per shqiperine

  Shqipetaret e kane tashme "litarin ne fyt" dhe mezi mbarojne muajin
  Nuk mban uje pilafi
  nje rritje e inflacionit (qe perkthehet ne ulje te te ardhurave te punetoreve) do te sillte konflikte, demotivim, largim te personave te ditur etj etj etj. Te gjitha keto do te sillnin ulje te rendimentit te punetoreve dhe rrjedhimisht rritje te kostove te prodhimit.

  Nen kete kete prizem, mua me duket se rritja e inflacionit do te sillte vetem deme.

  Nga ana tjeter pritja e rritjes se inflacionit do te ulte tendencen e konsumatorit per te mbajtur monedhen te bllokuar "poshte jastekut" duke sjelle rritje te invesitmeve ne aktivitete qe ruajne vleren e monedhes (jo vetem prona te patundshme por aktivitete qe perfitojne nga rritja e cmimeve te produketeve ne treg),
  bizneset do te kishin tendencen te reinvestonin te ardhurat dhe do te krijoheshin vende te reja pune. Kjo kerkon nje sistem financiar te afte qe te "xhiroje" keto kursime.


  A KA TE DREJTE FMN QE NA THOTE TE MBAJME INFLACIONIN TE ULET?????
   
 15. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Le te analizojme shkrimet e zotit cela.

  1-ne shkrimin e tij te pare zoti cela shpreh gabimin e qeverise qe mban nje inflacion te ulet duke harruar papunesine.
  per kete ve ne faj FMN qe dikton kete politik.
  po ne kete shkrim zoti cela shpreh edhe faktin qe kur rritet inflacioni papunesia bie (duke lene te nenkuptuar sesi duhet te veproje qeveria).
  2-ne shkrimin e dyte te tij shikojme efektet e kesaj politike me inflacion te ulet duke permendur ate te papunin qe kerkon pune, e zotit cela i kujton tregimet e Migjenit.
  zoti cela shkruan:
  ------------------
  Kur rritet papunësia, ulet inflacioni dhe e kundërta. Kështu që merita e politikave ekonomike të një qeverie qëndron në faktin se sa e aftë është të vendosë një ekuilibër mes këtyre dy treguesve .
  ----------------
  Zoti Cela shkon akoma me THELLE e per te vertetuar fjalet e tij shprehet qe keto qe thote jane te verteta sepse e ka thene edhe Philipsi me teorine e tij .
  e per te perforcuar akoma teorine qe rritja e inflacionit do te sjelli ulje te papunesise shpjegon rastin e ekonomise amerikane ne vitet '70 kur inflacioni u vu ne pranga e papunesia u rrit nga 2 deri ne 7 %.
  po ky "analist" ekonomie i duket e cuditshme fakti qe:
  ----------
  Sipas statistikave zyrtare, në Shqipëri ulen njëkohësisht të dy treguesit: si inflacioni dhe niveli i papunësisë?!
  -----------------------
  edhe ne fund te shkrimit te dyte ben moralin e "ANALIZES" se tij:
  ---------------
  Morali i analizës sonë: praktikisht asnjë ekonomi nuk mund t’u shpëtojë ligjësive të teorisë së Philips-it.
  -----------------------

  3-ne shkrimin e tij te dites se mevonshme mbas gjithe atyre qe na tregoje e na "mbushi" mendjen me pare si me shembuj praktik (ameriken e '70) e nga ana teorike me kurben e philipsit (inflacioni rritet -papunesia ulet)na tregon edhe menyrat sesi duhet vepruar qe tja arrijme ketij "qellimi" aq te drejte sa edhe moral (kush nuk e do uljen e papunesise).

  rritje investimesh nga ana e qeverise , rritje pagash.
  ne fund shton edhe faktin per nje rritje te interesave bankare.
  cdo njeriu do ti pelqente nje politik e tille.
  kujt nuk i pelqen nje rritje rroge, ose me shume investime nga ana e qeverise (rruge,uje, drita etj etj) ose nga ato kursime qe ka ne banke te merrte 22% e jo 7 % interess.
  pra cdo gje e ka menduar mire zoti cela qe te gjithe te bien ne "gracken" e tij, si ekonomis, si studenta , si ata te redaksise se gazetes por mbi te gjitha ata qe lecojne shkrimet e zotit Cela -qe jane qytetaret e thjesht me nje kulture medio-alta.

  por zoti cela nuk na e thote mire "PERRALLEN" .
  le ta analizojme nje cik me mire koken e peshkut (sepse nga andej vjen era e keqe).
  kurba e philipsit:
  duhet thene qe TEORIKISHT kjo teori eshte e drejte edhe sot ne te gjitha shkollat mesohet.

  por duhen thene disa gjera .
  te gjithe e kemi parasysh grafikun e ketij modeli ku ne ascissa kemi papunesine e ne ordinata kemi inflacionin (mund te jete e anasjelltas , nuk ndryshon asgje).
  e shikojme nje vije qe na tregon qe nje rritje inflacioni na con ne nje ulje te papunesise e anasjelltas.
  ja disa gjera qe duhen thene perpara sesa ta aplikojme si te vertet ne praktik kete model.
  1- Intervali i ketyre dy parametrave kur kjo correlacion eshte i vertet.
  te shpjegohem me mire.
  philips thote qe nqs se inflacioni rritet nga P ne P' papunesia ulet nga Z ne Z'.
  deri keu asgje kunder.
  por sesa jane keto 4 numra (P,P',Z,Z') ai nuk e thote sepse jane te dryshme per ekonomi te ndryshme.
  pra nuk shprehet ne cfare intervali te dyja variabilet (inflacion e papunesi)modeli i tij funksionon.Por nqs se shqiperia ne kete moment i ka si inflacionin e papunesine jashte ketij intervali , me sa mend zoti cela kerkon ta aplikoj ne kushtet e shqiperise.
  tjeter...........
  2-ne modelin e tij philips nuk thote asnjeher ordine di grandezza te vlerave te ashises e te ordinates.
  psh. nqs se inflacioni rritet nga 5 ne 50% e papunesia ulet nga 15 ne 14% edhe ky rast e verteton modelin e philisit por cdo njeri e kupton sesa fatal eshte kjo teori po te perdoret ne PRAKTIK.
  pra nuk duhet harruar shkalla(ose me mire ta them , ordine di grandeza) qe perdorim ne te dyja asset(x,y).
  tjeter.....
  3- kendi qe formon kjo vije e kurves se Philipsit me paralelen e abshises(asse X).
  ose rendesia e COEFFICIENTI angolar i kurbes se philipsit.
  te shpjegohemi.
  eshte komplet e ndryshme nje kurb philipsi kur coeficienti angolar eshte 89 grade e kur eshte 1 grade.
  mendoni dy shtete qe kane keto raste ekstreme.
  teorikisht te dyja e vertetojne kurben e PHILIPSIT por ama ne praktik nje ritje sado e vogel inflacioni ne njeren prej tyre do te sillte nje ulje te menjehershme te papunesise ne rastin e dyte mund ta rritnim sa te donim inflacionin por papunesia do ta ndjente shume pak.
  pra praktikisht do te ishte controproducente.
  edhe kete gje zoti Cela nuk e shkruan ne shkrimet e tij.
  nuk do te ishte mire qe perpara sesa te shkruante shkrimet e tij zoti cela te krijonte modelin e Philipsit ne rastin e ekonomise shqiptare.(mgjs eshte e pamundur nje gje e tille, sepse ka shume faktor qe e influencojne).
  po sikur shqiperia te ndodhej me afer rastit te dyte qe thame me siper sesa atij te parit, ku ta coj zotin Cela populli shqiptar qe i tregoj kurben e filipsit ???????
  apo do ti thote qe edhe rasti i dyte e "verteton" kurben e Philipsit, keshtu qe ai eshte ne rregull.
  nejse.....
  4- po shkruajme ate qe ka thene Olti e Adriatik:
  Pra, si perfundim do te thoja qe papunesia varet nga faktore politike, historike, gjeografike, dhe sociale dhe me pas mund te flasim per inflacion.
  pra kur te flasim per nje aplikim ne praktik te ketij modeli duhet pare edhe keta faktor qe per cdo shtet jane te ndryshem, keshtu qe kush do qe do te perdorte kurben e Philipsit duhet ti kete parasysh.
  5- duhet shtuar qe edhe pse 2 vende mund te kene keta faktoret e mesiperm te njejte ose te ngjashem nje rritje inflacioni nuk do te sillte te njejten ulje papunesie (ashtu sic thote Philips) kur kane indikatoret Macroekonomik te ndryshem.
  le te bejme shembullin e njerit prej tyre.
  nqs se dy vende me nje borxh te brendshem/PBB te ndryshem (psh. 60% e 100%) nje rritje inflacioni me te njejten vlere nuk do te sillte efekte te njejta ne nivelin e papunesise.pra besoj qe eshte e qarte diferenca.
  po e njejta gje vlen edhe per vende me borxh te jashtem te ndryshem, ose me deficit/PBB te ndryshme midis tyre.kjo vlen edhe per indikator te tjere macro si bilanci tregtar etj.

  pra edhe keta faktor ne rastin e shqiperise zoti Cela nuk e merr parasysh ne shkrimet e tij.

  duhet thene zotit cela qe kurba e PHILIPSIT nuk merret "shabllon" sic eshte ne teori e te aplikohet ne praktik.
  shpesh here praktika ka treguar te kunderten (dikush permendi rastin e turqise , por raste kur kemi nje rritje inflacioni e nje rritje papunesie ne te njeten kohe ka plot te tjera ).
  pra ASKUSH nuk hedh poshte teorine e PHILIPS por te PRETENDOSH e te PERDORESH kete model ne praktik eshte sa GAF aq edhe e RREZIKSHME.
   
 16. racionali

  racionali Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Cila është lidhja midis inflacionit dhe nivelit të papunësisë?

  Në vitet 1950, kurben e Filipsit (Phillips curve) tregonte që mund të shkëmbeje inflacion të lartë me papunësi të ulët. Eksperienca e mëvonshme sugjeron që rritja e inflacionit në ekonomi ul papunësinë në kohë afat shkurtër. Në kohë afatshkurtër (short-term), qeveria mund të reduktojë inflacionin vetëm duke rritur papunësinë dhe reduktuar outputin (prodhimin). Shoqëria në tërësi humbet nga papunësia sepse outputi (prodhimi) total është poshtë nivelit potencial.

  Në kohë afatgjatë rezulton me papunësi të lartë bile më të lartë seç ishte në fillim dhe me inflacion të lartë. Në këtë kohë erdhi ideja e NAIRU (Non-accelerating inflation rate of unemployment) që në shqip e përkthej si norma (rate) jo e përshpejtuar e papunësisë. Kjo është norma e ulët e papunësisë ndërkohë qe inflacioni fillon të rritet. Ndërsa tani në Amerikë, me fillimin e një ekonomie te re shumë veta argumentojnë që inflacioni është i “vdekur”.

  Në praktikë duhet menduar mirë sesi të zgjidhet problemi ekonomik për Shqipërinë (duke ditur që Shqipëria ka patur hyperinflacion, kaos ekonomik, dhe papunësi të lartë 15% http://www.instat.gov.al/ ).
   
 17. lozonjarja

  lozonjarja Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Nuk ia vlen te themi me qe Mitro Cela nuk ia ka haberin. Si duket ka marre vetem Intro to Macro, nuk ka arritur te lexoje liber tjeter se ka qene shume i zene me analiza.

  Ne nje ekonomi normale, nese ka inflacion, dmth rritje cmimesh ne produkte, firmat jane papritur better off, pra mund ta shesin me shtrenjte produktin e tyre, duke bere nje fitim ekonomik me te madh se zero. Disa teori, supozojne qe firmat kane me shume informacion se punetoret dhe mund ti pergjigjen me shpejt ndryshimeve te jashtme, si cmimi, etj. Pra, firmat pa i ndryshuar rrogat marrin ne pune me shume punetore ne menyre qe te rrisin produktin dhe keshtu ne short-run ulet papunesia. Nje kohe me vone, punetoret arrijne ta perceptojne se u ka rene fuqia blerese dhe kerkojne rroga me te larta, ndoshta me ane te unioneve qe mbrojne te drejtat e tyre. Si perfundim firmat jane te detyruara ti ngrene rrogat, nominalisht, derisa niveli real i tyre te arrije vleren e meparshme. Per te perballuar kete rritje rrogash disa punetore do te duhet te pushohen nga puna. Pra ne long-run, inflacioni u rrit, fuqia blerese e punetoreve nuk ndryshoi, ndersa papunesia u rikthye ne nivelin e meparshem. Ne gjithe kete histori ngelemi ne fund me problemet qe inflacioni do te krijoje ne shtresa te ndryshme te popullsise. Pra ne total dicka e padeshiruar.

  Ky skenar do te ndodhte ne nje ekonomi normale. Ec e imagjinohe se cmund te ndodh ne Shqiperi. Me shume mundesi, cmimet do te rriteshin, rrogat nuk do te ndryshonin dhe firmat do te perfitonin ndersa pjesa tjeter e popullsise do te vuante pasojat.

  Sa per Turqine, do te thosha se nuk eshte nje shembull i mire sepse inflacioni eshte ne shifra shume te larta dhe ne raste te tilla shkaqet qe e kane shkaktuar dhe politikat e keshilluara kunder tij nuk jane ato qe keshillohen ne kushte te zakonshme.
   
 18. mariglennora

  mariglennora Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  Pershendetje!

  Mesa lexova shume nga ju po i bini rrotull problemit por asnje nuk e ka kap tamam (nuk i kam lexuar te gjitha shkrimet).

  Mesa pashe leopardi po gjykon Celen. Jo se Cela eshte i pathyeshem ne profesionin qe ka por ai eshte nje profesionist tashme pamvarsisht nga niveli dhe si i tille nuk mund ti thuash qe ben gafa.

  Artikujt e Celes si dhe artikullin ne fjale i kam lexuar me vemendje dhe mendoj se ka vend per debat.

  Se pari po sqaroj se lidhja midis inflacionit dhe papunesise nuk eshte direkte.Dhe te gjithe ata qe thone se kur ngrihet inflacioni ulet papunesia ndonse kane te drejte por harrojne te permendin nje kusht dhe ai eshte te rriten rrogat dhe kjo ndodh vetem per kohen e shkurter.

  Po shpjegoj me dy fjale kurven e Filipsit (ajo eshte nje kurve e komplikuar gene /pf/images/graemlins/smile.gif ). Grafiku i Filipsit ka dy momente kohen e shkurter dhe te gjate. Ne kohen e shkurter me rritjen e cmimeve te pergjithshme rritet inflacioni dhe rriten shpenzimet per Zeqirin qe punon per nje rroge X.
  Zeqirit i eshte merzit puna shtoji kesaj edhe pamundesine per te perballuar cmimet , keshtu qe Zeqiri dhe shume Zeqira sipas kurves se Filipsit lene punen dhe pas nje muaji ose me shume (ose me pak)kerkim pune gjejne nje pune tjeter me 3% (inflacioni eshte 4%) me shume rroge se e para. Zeqiri kujton se ja futi pronarit te vet dhe gezohet por normalisht nuk ja ka futur asnjeja. Tani Zeqirat qe behen te papune per nje muaj ka cdo dite gjat gjithe vitit. Te marrim variantin e dyte : Nqs inflacioni do te rritej me 10% atehere pronaret do ti rrisnin rrogat me 6%. Do te thote qe Zeqirat do te vriteshin me njeri tjetrin qe te shkonin ne pune pasi ai kujton se i ka rene rasti me i mire. (mora dy raste , i pari kur inflacioni rritet me 4% sic eshte tek ne dhe i dyti me 10%)

  Pas nje kohe te gjate Zeqiri do ta kuptoje se prap nuk i dilet me rrogen qe ka keshtu qe do filloje te kerkoje nje pune te re.

  Kjo ishte me pak fjale sqarimi i kurbes se Philipsit. Pra ketu pervec inflacionit duhet tekemi informacione edhe per shpejtesine me te cilen veprojne faktoret punetor dhe punedhenes.

  Mgja kjo nuk ndikon ne rritjen apo uljen e papunesise ne kohen e gjate pasi po ta shikoni grafikun ajo eshte pingul me boshtin x. Ajo ndikon vetem ne kohen e shkurter.

  I vetmi ndikim i vertet (ashtu sic tha dhe gene) eshte momenti i konkurences. Sa me e madhe te jete inflacioni , aq me shume do rriten rrogat aq me shume do zihen zeqirat e papune dhe do fillojne te nxjerrin ne pah me te miren. Por ka edhe nje moment te dyte qe i perket me shume fushes se menaxhimit, pasi dihet qe sa me shume vjetersi pune aq me mjeshter je.

  Le te kthehemi tek Mitrua.

  Mitrua me sa kam pare une eshte kunder praktikave te qeverise. Per mua ka shume te drejte kur thote se qeveria e mban nen kthetra ekonomine e Shqiperise duke mbajtur BK e cila ka mbi 55% te rezervave te popullit. Me keto lek qeveria financon deficitin buxhetor pasi i vinte interesat si ti donte. Pra qeveria jone bashke me governatorin Cani po e mbanin inflacionin rreth 3%. Inflacionin ne 3% mundohen ta mbajne shume shtete por problemi eshte se si. Pra qeveria shqiptare dhe BQ e bejne kete nepermjet izolimit te lekve te popullit, ndersa vendet e tjera mundohen ta bejne me mjete monetare.

  Qellimi i bankes eshte te ndermjetesoje midis popullit dhe tregetarve e prodhusve. Si? mer lek nga 1000 veta (popull) dhe ja jep njerit (prodhuesit) nen pergjegjsin e vet. Kete gje qeveria jone me BQ e kufizuan ne maximum per 5 vjet.

  Pra qe tua permbledh njehere /pf/images/graemlins/smile.gif
  Problemin duhet ta shikojme ne rrenje dhe jo ne siperfaqe. Tani qe do privatizohet BeK dhe do lirohen kredi per prodhuesit BQ do kete nje mjet me pak per te luftuar inflacionin.

  Une mendoj se edhe pse me shume ndikime negative BQ ka vepruar mire qe ka kufizuar inflacionin pasi ajo ka 3 vjet qe po e mabn ne kontroll te plote. Me mire ta leroje ekonomine pak e nga pak sesa shpejt dhe ti iki nga duart. Duhet te dini se pasojat me te rrezikshme te inflacionit jane kur ai del nga kontrolli.

  Ne fund po ju tregoj nje moment nga jeta ime.
  Nje dite kur po kthehesha ne Shqiperi takova nje nga ekonomistet me te mire ne shqiperi dhe e pyeta per nje shkrim te tijin tek i cili ai kishte parashikuar dicka tjeter nga ajo qe ndodhi ne te vertet. Ai qeshi dhe mu pergjigj " lerem mua se une ate pune kam, te shkruaj, po shiko dhe meso pasi te eshte dhene nje oportunitet i madh" E kam kaluar disa here ne mendje ate vit dhe kisha shume kohe qe e kisha harruar kur mu kujtua pikerisht sot kur fare rastesish po lexoja lepardin /pf/images/graemlins/smile.gif .
   
 19. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  gango jugu
  I/e sapoardhur
  Anetar/e # 1375

  Shkruajtur më 15 Mars, 2004 16:23
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pershendetje!

  Mesa lexova shume nga ju po i bini rrotull problemit por asnje nuk e ka kap tamam (nuk i kam lexuar te gjitha shkrimet).

  Mesa pashe leopardi po gjykon Celen. Jo se Cela eshte i pathyeshem ne profesionin qe ka por ai eshte nje profesionist tashme pamvarsisht nga niveli dhe si i tille nuk mund ti thuash qe ben gafa :smash: .
  -------------------------

  Cela con uje te mulliri i rritjes se inflacionit per te ulur papunesine.
  kjo per mua eshte e Gaf edhe e madhe.
  Cela kerkon interesa bankare 22% kur dihet qe me keto interessa eshte e veshtire te besh investime, rrisin borxhin e brendshem te qeverise, ulin kerkesen per kredi (sigurisht ne lek , kuptohet)e si rrjedhim me pak rritje ekonomike.
  zoti Cela duhet te lecoje edhe nje her librat qe flasin per inflacion-papunesi te botuar mbas viteve qe ai ka mbaruar shkollen.
  Per mua vlersimet si Profesionis, Profesor, etj etj, nuk vlejne kur keta personazhe bejne gafa te tilla.
  njerzit duhen vlersuar per ate qe jane e jo per ate qe thone te tjeret.
  keshtu qe , Cela ............
   
 20. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Gafa: Kur inflacioni rritet--ulet papunesia !!

  I/e sapoardhur
  Anetar/e # 7198

  Shkruajtur më 09 Mars, 2004 20:14
  --------------------------------------------------Problemi qendron te papunesia dhe zgjidhjet me te domosdoshme dhe me imediate nuk kane lidhje me inflacionin. Me shume kane lidhje me pushtetin abuzues, opoziten destruktive, qytetarin dhe fshatarin injorant dhe mungesen e jashtezakonshme te ekonomisteve te zote ne Shqiperi. :smash:
  ----------------------------

  Mungesa e ekonomisteve te zote ne shqiperi ????
  e cti besh kur kemi profesora te nivelit Ceci, e Ibrahimi.
  leconi:


  ------------
  Faqe 17 - Aktualitet
  17Mars 2004

  ELBASAN/ Nis një tjetër hetim pas akuzave për mitmarrje ndaj Kujtim Ibrahimit


  Skandal seksual në fakultet
  Denoncohet në prokurori pedagogu Nuredin Çeçi


  Luiza Mema

  ELBASAN

  "Pedagogu Çeçi ka dashur të më përdhunojë". Thesi i skandaleve mes pedagogëve në universitetin "Aleksandër Xhuvani" në Elbasan, mesa duket është hapur dhe lista nuk ka të sosur.
  ----
  Denoncimet
  Ngjarjet e ndodhur njëra pas tjetrës, kanë bërë që studentët të reagojnë. Disa studentë të Fakultetit të Infermierisë kanë denoncuar pranë Zyrës së Krimit Ekonomiko-Financiar në drejtorinë e policisë së Qarkut se Kujtim Ibrahimi, u kërkonte nga 5 mijë lekë të reja për t'u vënë notë kaluese në provime. Këtë masë ai e aplikonte në të gjithë studentët dhe për fat të keq shumica ishin pajtuar me të. Por jo gjithkush mund të duronte këtë lloj poshtërimi, aq më keq që Ibrahimi përdorte të tjerë për të mbledhur "gjobat" që ai u vinte për provimet.
  -----------------------------------------


  cfare niveli mesim-dhenie per brezat e ri? :smash:
   

Shpërndajeni këtë faqe