GJAKMARRJA

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga Blendi, 15 May 2003.

 1. TONY

  TONY Primus registratum

  Re: GJAKMARRJA

  ju lutem shume (pa dashur te fyej askend )mos hapni tema te tilla pse s`kemi te drejte te gjykojme per fatkeqesite qe ndodhin sepse nuk jemi ne ata qe vendosim se kush ishte fajtori apo jo,prandaj lerini keto tema se kemi mjaft gjera te tjera per te diskutuar ,seriozisht e them qe me disa tema ky forum ta bezdis ,prandaj te llogjikojme pak me teper e te mendojme dicka te mire per te ardhmen e jo tema te tilla si kjo ketu,ju lutem mbylleni kete teme pasi ka te beje me gjera mjaft private.......faleminderit!
   
 2. TONY

  TONY Primus registratum

  Re: GJAKMARRJA

  me te vertete eshte nje teme mjaft prekese ku une ndjehem mjaft i prekur teksa po e lexoj,e di qe s`eshte e lehte te harrosh ngjarjen tragjike te nje te dashurit tend te cilit i eshte marre jeta ne rrethana mjaft tragjike sic eshte vrasja ,e di qe s`eshte e lehte te thuash te kam falur gjakun (e djalit vellait nipit etj)por desha te theksoj se ne shqiperi ka pase e ka burra qe kane ditur ta thone e dine ta thone ,pra jam mjaft optimist se keto familje nje dite do te pajtohen e do jetojne ne paqen e enderruar,
  ZOTI I QETESOFTE NDJENJAT E TYRE TE TRAZUARA DHE KETO NGJARJE TRAGJIKE LE TE JENE PER TA SI NJE ENDERR E KEQE QE SOT PO MEER FUND PER TE NISUR NJE EPOKE TE RE NE PAQE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 3. Alesio

  Alesio Primus registratum

  Re: GJAKMARRJA

  Gjakmarrja eshte nje nder fenomenet me te djallezuara dhe vjen direkt mbas nje KRIMI qe eshte bere me pare.

  E drejta per mendimin tim eshte :
  ''Ne fillim nuk duhet te vrasesh
  pastaj po vrave duhet te vritesh''
  Por te vritet vrasesi i vertete dhe jo 'vellai , i biri , babai , kusheriri e tjere.

  Marrja e gjakut duke ekzekutuar pjesetaret e tjere te familjes apo te fisit duhet te kete denimin maksimal.

  Njeriu eshte njeri , dhe si i tille nuk ka asnje te drejte ti marre jeten tjetrit.
  nese po
  atehere duhet perdorur motoja ''me vrave - te vras''

  Ndoshta e kam gabim por ky eshte vetem mendimi im duke u bazuar tek dhimbja qe ndien 'njeriu kur humb njeriun'

  Por dua te theksoj se FALJA E GJAKUT eshte dicka me te vertete njerezore , me te vertet humane.
   
 4. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: GJAKMARRJA

  Gjakmarrja zemra e nje kanuni... dhe ajo ishte tema kryesore e nje dokumentari qe pashe para disa ditesh...
  Kanuni me skenarist Roland Gjozen, me goditi rende kur pashe tabllone e nje fshati Mirditor ku gjithe familja qendronte e ngujuar sepse ishin ne gjak me nje fis tjeter.. Grate ne arra punonin , burrat qendronin mbyllur ne kulle duke pire duhan dhe pa pare driten e diellit. Mandata e vdekjes u ishte derguar, ishte thjeshte ceshtje kohe... nje anetare familje u kishte vdekur dhe gruaja e tij e ve qendronte perkrah vjerres ne arre per te nxjere buken e gojes per dy femijet jetim qe kishte lene i shoqi.. Djali tjeter fshihej neper male, kishin 2 vjet pa e pare dhe fati i tij ishte i mistershem tashme...
  Me vone kamera zhvendoset ne nje familje kryeqytetase, i njoh personalisht, i shoqi i nje mesuese letersie i eshte vrare ne 92 nga ish studenti i tij, e kishin mbajtur ne shtepi me gjithe te mirat, lare, veshure, shkolluar dhe nje dite te bukur i pret udhen te ndjerit dhe e godet me pushke, plumbi se ze dhe per te cuar detyren deri ne fund krimineli e godet 7 here me thike ne gjoks....
  Kanuni nje mori ligjesh te vendosura nga Lek Dukagjini, trevat shqipetare e kane mbajtur si ligjin e vendit per shekuj me rradhe... dhe nder to gjakmarrja e hidhura me e rende e ligjeve te egra... Nese me vret baben, i vras baben dhe keshtu me rradhe deri ne shfarrosje te dy dyerve....
  Eshte e tmerrshme sesa influence ka gjakmarrja ne keto treva te Shqiperise veriore, konsiderohet c'nderim nese toleron nje vrases qe ka marr jeten e nje anetari te familjes....
  Por edhe ka ndodhur te behet falja... ne skenarin me te pabesueshem.. djepi i nje foshnje me foshnjen brenda vendoset ne deren e gjakesit... foshnja qan pa rreshtur mes thellimit te ftohte verior te bjeshkeve dhe i zoti i shtepise lufton me veten.. ta fal mos ta fal.... dita shkon e erresira mbreteron serish e qara e foshnjes vazhdon ne terrin e nates....
  dhe momenti final afron, i zoti i shtepise del dhe mer foshnjen brenda... keshtu mbyllet historia e dhimbshme e dy familjeve...
  Por smund te modosh dhe rastet kur ai djep eshte kthyer ne arkivol.... dhe ajo ngelet si hije ne jeten e ketyre njerezve .... gjakmarrja.
   
 5. SweetAngel

  SweetAngel Primus registratum

  Re: GJAKMARRJA

  Po mire more ALKAPONE ,


  Po si mendoni ju, c'faje ka femija yte ose ti pse djali i xhaxhait tend vrau dike?


  Kushtu pra juve ju duket e drejte qe te vdesi nje i pafajshem qe nuk e ka idene se ceshte gjakemarrja. Mendoja se ligji nuk perfshinte grate dhe femije.

  Sa injorat ai qe e ka bere kete ligj, kush ishte ...........ah po Leke Dukagjini.
   
 6. abs

  abs nuk e di...

  Re: GJAKMARRJA

  ...eshte perjetimi me i tmershem ne udhetimin e bere ne kte jave ne shkoder,lezhe,puke,mirdite... /pf/images/graemlins/frown.gif


  ---------------------
  ...me jane ngujuar fjalet...
   
 7. abs

  abs nuk e di...

  Re: GJAKMARRJA

  ...Malsor,...per cudi, numri i vrasjeve ne mirdite ne krahasim me vendet e tjera veriore ishte me i vogel, plus qe ne mirdite kishte me shume falje gjaku...dhe se organet shtetrore dhe ato te misioneve pajtuse ishin me te koordinuara, pra kishte nje bashkpunim me te mire ne krahasim me vende te tjera...(megjithse ky nuk eshte ngushillim per kte fenomen shkaterrues) /pf/images/graemlins/frown.gif
  ... Pepa si profi vrases dhe trafikues femrash nuk eshte gjetur akoma :mad:
  nje nder intervistat ishte dhe ajo e Preng Bardhokut...

  ----------------------
  ...me jane nguju fjalet...e syte e te ngujuarve ...

  ----------------------

  ngujimi..."burgu me i tmerrshem, dhe ma i pa pershkrueshem", thoshte nje djale i ngujuar(rreth 25 vjec)i cili sapo ishte kthy nga burgu i greqise...

  -----------------------
  simbas mendimit tim, shqiptari trashigon nje traum psikologjike...[me emrin Padrejtesi]

  -----------------------
  ...opinioni pothuajse i te gjithe te ngujuarve, denonte mos fuqine e shtetit...
   
 8. abs

  abs nuk e di...

  Re: GJAKMARRJA

  Mirdite...!

  ...kam degjuar se vriten, hyjne n gjak,dhe prap pajtohen, (thoshte 23 vjecari, duke ju dridh buza, me nje shikim ku kacavirej pas kesaj `fije`shprese), e pse mos te mendojme te pajtohemi para se te vritemi?...

  ...nje 51 vjecar ne faljen e gjakut te te birit tha:" burreri nuk eshte cfare kemi ba, burreri eshte tani qe po rrime ball perballe e po i japim doren njeri tjetrit per ti than urrejtjes Stop!"...

  ...vrasesi, vazhdoi ;-" mallku qofte kush e ndezi zjarrin midis nesh, beku qofte kush na krijoj mundesine me u cliru nga kjo e keqe e e semure..."

  ...60 vjecari;-" presioni i jashtem qe te merrja gjakun e paraluftes, luftonte me presionin e mrenshem, si mund ta bej kte ne mes shume ketyre brezave te pafajshem, falja ishte rrugzgjidhja optimale"...


  ----------------------
  ...eshte asimilimi Fetar nje Arsye per ringjalljen e ligjeve te mesjetes?...
   
 9. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: GJAKMARRJA

  Nese dhe ajo pjese injorante e shoqerise qe arriti deri aty sa te vrase tjetrin per gjak, e ka kuptuar se rendi ligjor duhet te jete ai qe ta parandaloje kete fenomen, besoj se kemi arritur aty ku s'mban me!

  Sipas meje, denimi me vdekje nuk duhet te ishte hequr ne Shqiperi. Nese nje person ka vrare dike, ai duhet te arrestohet dhe te denohet nga shteti. Nese denohet nga shteti, atehere s'ka pse merr gjak dikush tjeter, sepse eshte "lare" faji!
   
 10. abs

  abs nuk e di...

  Re: GJAKMARRJA

  ...per çudine e cmendur, disa pjestare te organeve shtetrore e quanin gjakmarrjen nje ngjarje Private...qe duhet ta zgjidh vete individi...
  Fakt eshte se deri tani Individi po e zgjidh vete...ky individ qe s ka aspak shpres tek Udheheqja Shtetrore...!


  ----------------------

  ... Mos valle buron ky ligj i mesjetes ne kohet e sotme nga asimilimi Fetar?...
   
 11. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: GJAKMARRJA

  Atehere grupi qe beri keto intervista te beje nje raport prane organeve eprore te tyre dhe te vere ne dijeni instancat e larta se nepunesit e thjeshte kane kete lloj mendimi per gjakmarrjen duke u kthyer ne bashkepunetore me kriminelet.
  Reagimi duhet te jete pushimi nga puna i njerezve te tille dhe venia ne detyre e njerezve qe e konsiderojne gjakmarrjen si nje krim si gjithe te tjeret, pra vrasje!
  Ketu hyn ne pune shoqeria civile si koncept por edhe si praktike...
   
 12. Hermesss

  Hermesss Primus registratum

  Re: GJAKMARRJA

  Ky me poshte eshte nje shkrim i marre nga "The Guardian" e shtatorit te ketij viti, me vjen keq qe eshte vetem ne anglisht.

  --------

  Article from The Guardian - 21 Sep '03

  Blood feuds trap Albania in the past

  Thousands forced to take refuge as medieval code targets fathers and sons

  Sophie Arie Pukë in Albania
  Sunday September 21, 2003
  The Observer

  Bujar Laci is a hunted man. If he steps on to the streets of this remote northern Albanian town, he knows it will only be a matter of time before he is killed.
  'I am trapped. All I can do is hope one day there will be an agreement, so I can live again,' says Laci, a former policeman, huddled in the modest room to which he has been confined for over three years because of a blood feud.

  In March 2000, Laci shot and killed a man while trying to break up a brawl. He immediately found himself embroiled in a blood feud with the family of his victim. Within hours, all 20 males in the Laci family had to leave their schools and offices and take refuge in their homes.

  'I used to have a job,' he says. 'Now we just sit like animals in a cage.'

  Under a medieval civil law known as the Kanun - revived in Albania after the fall of communism in 1991 - the enemy family's honour can only be repaired with more blood. Any male member of the Laci family tall enough to lift a rifle is a legitimate target.

  But the ancient social code - which holds greater sway in these desolate mountain villages than the Koran or the Bible - defines the family home as off-limits for revenge killings. So Laci and thousands of other men and boys across Albania are cowering in their homes, with enemy families prowling outside.

  When schools reopened after the summer break this month, hundreds of young boys failed to turn up, unable to risk leaving their homes. Their wives and mothers are left to scrape a living in what is still the poorest, most lawless corner of Europe.

  Some men have taken revenge for killings over land or women that still rankle from the communist years. Others have started a more modern kind of feud, shooting human traffickers for luring their daughters and sisters into slave prostitution.

  'Everyone knows the law doesn't work here. You can bribe your way out in no time,' one woman says. 'The only way to make killers really pay is to take back the blood.'

  The cash-strapped government seems incapable of cracking down on the feuds. Some people have called for the return of the death penalty, abolished in 1995.

  Under Enver Hoxha, Albania's Stalinist dictator for almost 40 years, the Kanun was outlawed. Blood feud killers faced execution if they were caught. Only one blood feud killing was recorded. But since Albania emerged from the iron rule of communism, more than 2,500 feuds have filled cemeteries and sent families into hiding.

  The Kanun is a complicated set of rules thought to have been introduced by the hero Lek Dukagjin, Lord of Dagmo and Zadrima, who fought the Turks until 1472 before fleeing to Italy. Tribal leaders used the code to mediate truces between rival families.

  Under the ancient code, if a man finds his wife with another man, he has the right to shoot them both, but only with one bullet. If a woman in his family is killed, he must kill a woman in the enemy family, or their dog. Both are considered worth half a man.

  'If you follow the rules strictly, it is almost impossible to carry out a perfect killing. The problem is the locals have a rather loose interpretation of the rules,' said Gjin Marku, a 'blood mediator' whose Reconciliation Committee has helped settle scores of feuds.

  As Albania emerges from lawlessness, economic glimmers of hope are putting fresh layers of paint on the houses of the capital, Tirana. But the countryside is a long way from developing its 'mobile phone' generation.

  'The danger is that as people throng to the cities looking for work, life in the mountains will move backwards. The blood feuds are a sign of this,' said Mustaq Qureshi, head of the World Food Programme (WFP) operation in Albania, which provides food and training to families 'in blood'.

  For many of those trapped in blood feuds, the only escape is to leave the country. But even then they live in fear of being tracked down.

  Dile Nobreca, living on state benefit of £11 and 60kg of WFP flour each month, cannot even dream of moving beyond the dirt track where she lives. She has not seen her husband since he fled into the mountains years ago, having killed a neighbour in a dispute. Every year, as her four sons edge closer to gun-carrying age, the enemy family reminds her that she owes blood.

  'There's nothing I can do. I just tell them to shoot my husband, not my sons,' she says.
   
 13. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: GJAKMARRJA

   
 14. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: GJAKMARRJA

  mema e kesaj te keqe eshte injoranca (ne kuptimin pa dituria e jo budallalleku)


  ata do te aplikojne gjithmoe ligjin qe njohin me mire dhe, garanton vazhdimesi, dhe qe ndjejne se e kane ne dore vete

  e gjitha kjo eshte mese njerezore

  problemi qendron tek evolucioni

  ashtu si kane krijuar barrikada reale e mendore kunder hyrjes se te huajit ne vendet e veta, ashtu kane krijuar barrikada kunder evolucionit kulturor ligjor

  duhet te kuptojme te gjithe se kanuni (dhe gjakmarrja pra) eshte nje LIGJ, barbar e i prapambetur por LIGJ

  per te shfuqizuar nje ligj, duhet te fuqizohet nje ligj i ri


  ky ligj i ri, se pari duhet njohur e pastaj duhet pranuar e me pas aplikuar
   
 15. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: GJAKMARRJA

  Lali,
  ndoshta nuk ke pas rast te shikosh se si behet gjakmarrja sot, se po te kishe pare do e dije se vetem emrin ka marre nga kanuni (te gjithe fajet i ka parajsa!) se ne praktike eshte vrasje e mirefillte.
  Sipas Kanunit vetem burrat ne moshe madhore preken, grate dhe femijet JO!!! Kurse sot te vrasin me c'te gjejne perpara dhe nese vret dike je i detyruar te fshihesh me te gjithe familjen. Per kete arsye ke 3.000 femije te ngujuar ne Shqiperi dhe eshte hera e pare qe ndodh ne histori...
   
 16. Hunter

  Hunter Primus registratum

  Re: GJAKMARRJA

  Ne at zone ku kam jetu une jane ne gjak familjet me te keqija, nga te dyja palet jane njerez qe nuk hane arsye. Shumica kan vetem 8 klas shkolle. Ata jane kafshe qe kane ushtru dhune vazhdimisht ne antart e familjeve te tyre, ka prej atyre qe kane vra edhe femit e vet. Gjakmarrjen vetem gjykatat mund ta ndalojne duke ju dhane demimin maksimal atyre qe vrasin per gjak ( vrasje me paramendim), dhe po u rregulluan familjet me njera-tjetren nuk duhet te lirohet krimineli, se ka prej atyre qe kane vra per gjak edhe shetisin te lire se familja e viktimes ka terheq denoncimin. Ndoshta eshte e parashikume me ligj se kur familja e viktimes terheq denoncimin te lirohet krimineli, por kjo per mendimin tim nuk eshte aspak normale se e nxit me teper hakmarrjen dhe gjakmarrjen ne ate zone. Dhe pjesa ma e madhe e kriminelav qe kane vra per me marr gjak kane kry krime te tjera. Shume te tjere kan kry vrasje edhe ju kan kalu personav tjere te familjes vet. Dhe e keqja asht se kriminelat rrespektohen ne maksimum nga nje pjese e mire e popullsis. Marrja e gjaqeve keto kohet e fundit ka ra shume ne krahasim me perpara se jane pastru pjesa ma e madhe. Qeni ju q*fte nanat e motrat se qa kan lyp kan gjet.
   
 17. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: GJAKMARRJA

  Pse nuk ka te ngujuar per gjakmarrje ne Malsine shqiptare (mal te zi)( Kosove)apo diaspore????????????????????????????????????????????
  Ne ish Jugosllavi jetojne me shume malesore shqiptare se ne Shqiperi.
  Cfare duhet te beje shteti Shqiptar????
  Perpara duhet te behet shtet "Shqiptar"
  Pastaj ti fusi ne burg te gjithe gazetaret qe shpifin dhe shkruajne pa kurrfare pergjegjesie , ku cdo vrasje qe ndodh ja fusin per gjakmarrje , dhe jo vetem kaq po piketojne edhe familjet.
  Ja kete duhet te beje shteti SKIPETAR.
   
 18. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  gjakmarrja eshte shume e keq per ata femije qe mbyllen brenda e nuk shkojne ne shkolle po rrine pas hekurave te dritares se shtepise,nuk shijojne liri,,,,,,por vetem largesiiiii.............................
   
  Wise likes this.
 19. shume e drejt asnje nuk e meriton te vritet me faj ose pa faj te lejoni ligjet ose shtetin ta denoj ate
   
 20. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  GJAKMARRJA Nje Problem.
  Kam lexuar ne nje gazete nje histori te dhimbshme qe ka te beje me kete fenomen.Ne nje zone ku kanuni ekzistonte akoma.Ishin dy shtepi te ngjitura,njera familje ishte e ngujuar,ndersa tjetra jo(te dy familjet ishin ne hasmeri me njera-tjetren).MIREPO nuk mjafton kjo,por djali dhe vajza easaj familje u dashuruan.Ata te dy takoheshin fshehurazi derisa familjaret e kuptuan.Te nesermen vajzamerr vesh se djali kishte vrare veten.Ajo e pikelluar shkon ne shtepi edhe ajo e vret veten.JA SE KU NA COn gjakmarrja.
   
  Wise likes this.

Shpërndajeni këtë faqe