Gratë dhe politika

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga Dullaloqka, 2 Aug 2003.

 1. Dullaloqka

  Dullaloqka Primus registratum

  Gratë dhe politika

  Nuk ju duket gjo e bukur
  pjesmarrja e grave në politik
  ashtu siç po ndodh ke ne tashi.
  3 gra në qeveri në poste
  duket sikur polu nai gjo për mirë
  në politikën tone.
  Ku jeni goca ne gra knoni nai llaf. :wave:
   
 2. abs

  abs nuk e di...

  Re: Gratë dhe politika

  Dull ke ngrit `gishtin`n mesim... /pf/images/graemlins/laugh.gif


  marrsh 10 :thumbsup:


  :sleep: naten...
   
 3. ani ani

  ani ani Primus registratum

  Re: Gratë dhe politika

  para se te jap opinionin tim per temen qe ke hapur, doja te pyesja ty Dulle se si e shikon kete gje. Keshtu do te mund te kuptoj me shume

  nje keshille ndoshta pa vend, zakonisht perdorimi i gjuhes me dialekt dhe thirrjet revolucionare i trembin njerezit e keshtu nuk flasin.

  :confused:
   
 4. RecurrentDream

  RecurrentDream Forumium praecox

  Re: Gratë dhe politika

  Nisur nga nick-u qe ke, te shkojne ty Dulle keto temat me politike. Sa per mua, mendimi im personal, ne politiken tone nuk ka per t'lujte asnje gje jo tre po 13 gra te ishin ministre. Mos harro, qe edhe mbrapa burrave me pushtet, jane grate qe i levizin fijet.

  Sa per ilustrim, lexo edhe nje here perrallat e vellezerve Grim, me konkretisht ate qe quhet "gruaja e peshkatarit" dhe do me kuptosh.
   
 5. Eni_883

  Eni_883 Primus registratum

  Re: Gratë dhe politika

  One of my favorite women in politics once said:
  "In politics if you want something said ask a man, if you want something done aska woman" - Margret Thatcher :thumbsup:
   
 6. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Gratë dhe politika

  Grate shqiptare ne politike, fatkeqesisht jane vetem sa per dekoracion.
  Ne parlamentin shqiptar ka 8 gra dhe dy prej tyre jane nen-kryetare parlamenti dhe 3 ministre.
  Kjo s`tregon te verteten.
  Ajo qe me vjen me shume keq eshte se grate bejne ate qe ju falin burrat ne politiken shqiptare dhe nuk kane aspak iniciative per te fitu pushtet vete, pushtet te cilin do ta bazojne ne dicka reale dhe te qendrueshme.
  Si Arta Dade si Jozefina Topalli(mora nga nje shembull per te majten e nje per te djathten) jane femra me look-un e duhur dhe ne pamje te pare politikane mjaft te suksesshme. Ne fakt ato jane aty sepse duheshin femra e ato u ndodhen ne momentin e duhur ne pozicionin e duhur me pamjen e duhur dhe s`ka te beje fare me aftesite e tyre si politikane apo si drejtuese te vendit.

  Po pres te shof nje perfshirje me te gjere e me reale te femrave ne politiken shqiptare...
   
 7. bobo

  bobo marksist-enverist

  Re: Gratë dhe politika

  nuk jam ndakort me mendimin e shoqes,parafolese!
  -ka tendenca!!!

  sa ka punu qeveria shqiptare ,ne kohera ,per emacipimin e gruas!!?-dhe per kete-,nje nga iniciativat ka qene, pjesmarrja e saj ne prodhim..., pastaj ne qeverisja!!! /pf/images/graemlins/wink.gif
  pra, sduhet pare tema kshu dhe mos dilni nga tema!!!,jam per nje pjesemarrje me te gjere te gruas ne polik!! :devil: , se pa te sbo hajer qeveria!!!
  homerS
   
 8. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Gratë dhe politika

  gruja qysh se a kriju ka qene e perfshire ne prodhim, s`ka pas nevoje per nderhyrjen e partise per nje gja te tille...
   
 9. bobo

  bobo marksist-enverist

  Re: Gratë dhe politika

  :lol: :lol: :lol:
  squhet!-kshu flitet vetem me tendenca!
  fjala prodhim asht me e gjer se -,ai i "prodhimit te mirave materiale"!pra ,jo vetem ne bujqesi por dhe ne indrustrin e rende ,dhe te lehte!
  -inisiativ me e madhe ne mbledhjet e organizates ... etj!-se spo i permend te gjithm, se duket sikur si din grat vete!!!
   
 10. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Gratë dhe politika

  epo llojin e prodhimit ja kemi lan atyne ne dore, si edhe menyren e prodhimit...
  Ti konkretisht do votoje per nje femer?!
   
 11. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Gratë dhe politika

  Posi jo !!! Gruaja mbi tanks ne industrine e rende dhe gruaja duke prodhu shkrepse ne industrine e pupëlt /pf/images/graemlins/laugh.gif .

  Megjithate, kam qejf te shof pergjigjen e mashkullave /pf/images/graemlins/laugh.gif mbi pyetjen e Sonit.

  :wave:
   
 12. bobo

  bobo marksist-enverist

  Re: Gratë dhe politika

  un???!!!
  patjeter!!!
  -ke ministria e arsimit dhe kultures, si pik e ngroht e shoqnis shqiptare! /pf/images/graemlins/laugh.gif
  -...ke ajo e energjis ,se kan pun per per tbo!!! /pf/images/graemlins/wink.gif

  ke rendi publik: me raste!
  per presidente: mos e dhente zoti!-jo per noi gjo, po ca ti bojm 9-mujshit, dhe lejes... /pf/images/graemlins/wink.gif

  pra me pak fjale ska gje kunder! :angel:
   
 13. bobo

  bobo marksist-enverist

  Re: Gratë dhe politika

  si ju duket parudha: tu bashkangjitemi grave( :angel: ), qe edhe ato te marrin pjese gjeresisht ne politik, si dhe burrat.(pik)

  ps.: mos dilni nga tema!-edhe po qe thjesht per te respektu grate! :devil:
   
 14. tirana

  tirana Primus registratum

  Re: Gratë dhe politika

  Eshte e çuditshme qe shume gra e konsiderojne "fitore" sa here dikush nga gjinia e tyre ben nje detyre qe tradicionalisht (dhe jo per zgjidhje te tyren por te natyres) e kane bere meshkujt. A thua se realizimi i femres kalon nepermjet detyrash e profesionesh. Kam pershtypjen (hala te vaket) qe egziston nje lloj pakenaqsie tek femrat mbi rolin e tyre ne jete dhe kjo vjen ne siperfaqe dhe amplifikohet fale prezences se "feministeve te terbuara"
  "Detyrat" e burrave nuk jane me te rendesishme se te grave por ne aparence shkaktojne me shume zhurme dhe ekspozohen me shume. Kjo nuk dmth qe "detyrat" e grave jane me pak fisnike.
  Personalisht do te votoja te gjitha grate e botes perveç te times!
  Problemet e medhaja padyshim kane nevoje per burra e gra, kurse rraporti i nje çifti ka nevoje per nje mashkull dhe nje femer qe kompletojne njeri tjetrin.
   
 15. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Gratë dhe politika

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Keshtu mendojne shumica e burrave e prandaj grate duhet me ca rrugen me brryla me dal siper, duke filluar nga familja ku jetojne.
   
 16. qafiri

  qafiri Primus registratum

  Re: Gratë dhe politika

  grate n`politike???????
  grate n`futboll????????
  great fun......
  unfortunately....
  ...nothing more!!
  Grate vecse ngaterrojne gjerat!!!
  NUK DINE T`I ZGJIDHIN ATO!!!
  (i`m just playin `round women.
  u know i luv u!!!!!!1
   
 17. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Gratë dhe politika

  Nuk mendoj se pjesemarrja ne sferen politike e femrave ( e argumentuar ne teme) ka nevoje te interpretohet si thirrje apo 'heads up' per te vleresuar dhe analizuar 'arritjen' e femres ne jete.

  Nuk po diskutohet qe ato cka 'natyra' ka vendosur dhe qe femra presupozohet te jete me adapte te merret me... jane me te parendesishme se 'puna' qe ben mashkulli. Thjeshte, po aludohet mbi faktin qe politika 'cuditerisht' eshte nje fushe ku pjesemarrja e 'seksit fraxhil /pf/images/graemlins/laugh.gif ' eshte e ulet.

  Per shume politika konsiderohet si 'loje e ndyre' interesash qe nuk ka fillim e mbarim... dhe si e tille eshte tamam (sic edhe e perflasin parafolesit) fiks adapte per mashkullat /pf/images/graemlins/laugh.gif . Me siguri qe eshte me e thjeshte per ta te gjejne vetveten /pf/images/graemlins/laugh.gif .

  Ide tjeter mund te jete e verteta e 'hidhur' qe 'detyrat/roli' i femres & mashkullit ne shoqerine qe jetojme jane te paracaktuara ne heshtje, dhe ndersa mashkullat kane 'te drejte' te shkundin manin /pf/images/graemlins/laugh.gif , femrat duhet te presin poshte dhe te ngrene fundin /pf/images/graemlins/laugh.gif per te pritur 'te shkundurin' nga mashkullat /pf/images/graemlins/laugh.gif .

  Ca me bo... kur ju teket me hyp ne man vete mos prisni po luni komet...

  ... in good faith :wave:

  ps. open to nju idejas ...
   
 18. Ema

  Ema Goddes

  Re: Gratë dhe politika

  Po pse pershemull durohet o Salo qe une jam admin dhe ti e muni antar te thjeshte? :goofy:
   
 19. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Gratë dhe politika

  Fillimisht postuar nga Majmuni Hirko:
  ....
  Personalisht do te votoja te gjitha grate e botes perveç te times!


  Muno, ket radh jom dakort me Salon. Une perkrah teorin qe me mire eshte te votosh ti per gruan tende sesa te votojn te tjeret.

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Ema

  Ema Goddes

  Re: Gratë dhe politika

  ...Edhe un kshu menoj.Pse ta fusi bota ...voten ke ...kutia grus tate ene ti jo? :wink:
   

Shpërndajeni këtë faqe