Gudulisja, dënimi me vdekje që përdorej në lashtësi!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Solaris, 13 Jul 2015.

 1. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  [​IMG]
  Pasi i lidhnin të dënuarit në atë mënyrë që këmbët e tyre nuk mund të lëviznin dot, dy persona merreshin me torturimin e personit derisa ai humbte të gjitha energjitë që kishte në trup.
  Kjo lloj torture apo dënimi me vdekje është një metodë e lashtë e praktikuar së pari nga kinezët, në veçanti nga Dinastia Han.

  Torturimi i tillë ishte edhe një dënim për fisnikët, pasi që nuk linte shenja dhe viktima nga kjo torturë shërohej shumë shpejtë, transmeton Lajmi.net.

  Një tjetër shembull i kësaj torture ishte përdorur edhe në Romën e lashtë, ku këmba e një personi zhytej thellë në kripë dhe më pas sillej një dhi për ta lëpirë këmbën e viktimës.

  Kjo formë e torturimit fillonte si një gudulisje, por më pas bëhej me të vërtetë e dhimbshme. Nga ky lloj dënimi besohet se lindi edhe shprehja ”Të vdesësh së qeshuri!”

  Burimi i informacionit , Lajmi.net.
   
  agim40 and joetisti_ like this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Bobo, torture e vertete! Cfare nuk shpik njeriu ne dem te njeriut...!
  Mund te ishte vetem torture dhe sapo te tregoje te te lironin. Por deri ne vdekje...!!

  Ku ta gjesh gijotinen qe ta hedh koken ne kosh, por ama s'ndien gje dhe vdes menjehere.
   
  Balahk likes this.
 3. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Ishte njehere ne nje perrall qe na tregonte gjyshja ne vegjeli,qe do zgjidhte vete se si te vdiste.
  edhe e pyeten,ferr ferren,apo qesh qeshjen ajo preferoi te vdiste duke u perplaasur ferr mbi ferr,se sa nga e qeshura.
  morali,e qeshura/gudulisja eshte tortur e tmerrshme
   
  joetisti_ likes this.
 4. agim40

  agim40 Valoris scriptorum

  Hajde dënim hajde. Sa paskam ditur që paska patur edhe dënim me gudulisje....
   
  joetisti_ likes this.
 5. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  sikur te kishte nje denim me berje seks. Te te detyronin te beje seks me nje femer deri sa te vdisje. Bobo cfare torture! :p
   

Shpërndajeni këtë faqe