Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga rinigjon, 5 Sep 2003.

 1. rinigjon

  rinigjon Primus registratum

  Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ketu te postoj cdo njeri qe di ndonje kenge shqiptare ta bej me kitare.
   
 2. rinigjon

  rinigjon Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Nuk eshte askush qe i bie kitares :rockband:
   
 3. rinigjon

  rinigjon Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ?????
  nuk dika askush..
   
 4. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  duro dhe nja nji jae plako sa t'kthehm m'shpi se e rregullojm ket muhab et. po ti a dio me i ra apo jo? nqs po postoji ene ti ca se ashtu fillojne e mlidhen avash avash...
   
 5. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  kenga eshte e thjeshte vetem se me kitare akustike e humb shume lezetin. po nejse, pak rendesi ka...

  Duam te jetojme - Tingulli i Zjarrte( Elton Deda, Alban Emiri, e kompani)
  Duam te jetojme - Alban Emiri & Josif Gjipali


  strof:
  Am F C G
  Më kot unë pyes pse nuk erdhe përsëri
  Am F C E
  Kush ti ndali hapat, kush të tha "Mos ik!"
  Am F C G
  Një lajm i ditës si një krismë trëmb çdo shpirt
  Am F
  Bëhet zog plagosur
  C E
  Zemër e vrarë në shpirt

  -bridge:
  Am F C G
  Çdo dashuri që të jetojë do ngrohtësi
  Am F C E
  Dhe toka s'rron pa diellin lart, pa kaltërsinë
  Am F C G
  Kudo të jesh o moshatar i vendit tim
  Am F E
  Kush vallë si ne do dashurinë

  -mainref:
  Am F C G
  E duam jetën ndaj na lini të jetojmë
  Am F C E
  O mik, o vëlla pak qetësi për shpirtin tonë
  Am F C G
  E shtrenjta ime ti këtë mbrëmje mos mungo
  Am F C E
  I kam harruar përkëdheljet mos harro


  p.s. edhe po pati noj gabim, bujrun e korrigjojeni.
   
 6. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  wow vertet nostalgjike. :thumbsup:

  sa keq qe nuk me kujtohet mire melodia pervec refrenit. /pf/images/graemlins/frown.gif

  A mund te degjohet ndokund ne Internet kenga?
   
 7. godfather

  godfather Primus registratum

 8. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  rrofsh Godfather. :thumbsup:

  Shpejt do postoj akordet e disa kengeve popullore shqiptare. Ndonje preference ndonjeri?

  :rockband: :wave:
   
 9. rinigjon

  rinigjon Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  dine ndokush ndonje kenge te Gjurmeve?
  kane kenge te bukura.
  a mos di ndokush ndonje web site me tabs per kenge shqiptare
   
 10. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Dua Të Vdes - ELITA 5

  Am
  Dua të vdes
  C
  Dhe pse jam i ri
  Dm-----------F
  Ndoshta kur do të dëgjosh
  G--------------Am
  Do të qash dhe ti

  Refren:
  C---------------Dm
  Por dije se kam vdek'
  ------F---G-----Am
  Dhe zemra mu bo hi
  (G)-C------Dm
  Dhe s'mendoj
  F---G--Am
  Më për ty

  Am
  Ndoshta do të gëzohesh
  C
  Se nga unë do të lirohesh
  Dm-------------F
  Ndoshta do të qash
  G-----------------Am
  Se nga unë do te ndahesh


  nuk kam ndonje preference te vecante, perkundrazi do kisha nje lutje ndoshta paksa te tepruar: nqs ke mundesi futi te gjitha kenget qe ke, ku i dihet mund te mblidhet aq material sa mund te hapet ndonje database vetem me kenge shqip. aman er plak se u dogjem per pak shqip...
   
 11. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Amon mo burr ka na 1 qe ka tabs te Thunder Way?
  Une kam nxjerr The Devils Rule.Kush ta doje te me thote.Ca do lloj grupesh rock shqiptare qe te keni nxirini ne net.Po diti na 1 arese qe ka TAB hqiptare te me thote
   
 12. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Amon mo burr ka na 1 qe ka tabs te Thunder Way?
  Une kam nxjerr The Devils Rule.Kush ta doje te me thote.Ca do lloj grupesh rock shqiptare qe te keni nxirini ne net.Po diti na 1 arese qe ka TAB hqiptare te me thote
   
 13. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Po pse scon asnjeri tabs ktu mo bur.1 lajm shum i mire kan nxjerre akordet e ME TY KAQ PRANE te ALTIN GOCIT po kur te nxjerr edhe solon do ta publokoj!Edhe behuni te gjalle nga 1 here!!!!
   
 14. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ti futesh per vete 1 here n'100... pastaj edhe kur futesh as nuk poston gje... njerezit po nuk pane asgje te re ketu , ehe, nuk kane per tu dukur ndonjehere...

  meqe jam te shkolla dhe nuk e kam kitaren me vete, po posotj te vetmen kenge qe me vjen ndermend:


  "enderroj" e ritfolk"


  MI+------------La-
  Sa dua të jem larg
  ---------MI+-------La--
  larg mërzitjes pa kufi
  ------SOL+----------DO+
  sonte do këndoj për ju
  --------MI+--------La--
  ju që njihni veç qetësi

  Kënga ime ngjitet lart
  atje lart në qiellin blu
  ju o yje më besoni
  kënga ime është për ju

  Ëndërrat ndjekin njëra - tjetrën
  ëndërrat jo nuk kanë mbarim
  ju o yje më dëgjoni
  tek ju prehet shpirti im


  REF:
  ------------FA+--
  Sa herë ju pyes:
  --Re-----MI+-------La--
  "Yje, sa larg jeni ju?"
  --------FA+---------Re-
  Ju më duket sikur thoni:
  -----MI+-------------La-
  "Fluturo në qiellin blu!"
  -----------FA+--------Re-
  Sa do të doja në ktë natë
  -------MI+----------La-
  këngën time mos ta mbyll
  ----------FA+--------Re-
  dhe të ngjitem atje lart
  ---------MI+---------La-
  e të kthehem në një yll

  Sa dua të jem larg
  larg mërzitjes pa kufi
  sonte do këndoj për ju
  ju që njihni veç qetësi

  REF:
  Sa herë ju pyes:
  "Yje, sa larg jeni ju?"
  Ju më duket sikur thoni:
  "Fluturo në qiellin blu!"

  Sa do të doja në ktë natë
  këngën time mos ta mbyll
  dhe të ngjitem atje lart
  e të kthehem në një yll

  Sa herë ju pyes:
  "Yje, sa larg jeni ju?"
  Ju më duket sikur thoni:
  "Fluturo në qiellin blu!"

  Sa do të doja në ktë natë
  këngën time mos ta mbyll
  dhe të ngjitem atje lart
  e të kthehem në një yll


  ...Nuk i shkruajta te gjithe strofat me akorde se eshte kenge e thjeshte e meret vesh kollaj.
   
 15. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Serenate Korcare
  Interpretuar nga Ention D.
  Strofa e pare
  Debora zbardhi malete
  1) Dë.bo..ra zba rdhi ma le te
  1 e -----------------------------
  2 B -----------------------------
  3 G ---------------0----2--0-----
  4 D -0--5--5---4---------------2-
  5 A -----------------------------
  6 E -----------------------------

  Dhe fushat tatëpjetë
  2) Dhe..fu.shat.ta..të pje.e. të
  1 e -----------------------------
  2 B -----------------------------
  3 G ---------------------2--0----
  4 D -0---5---5---4---5---------3-
  5 A -----------------------------
  6 E -----------------------------

  Njerzia më spo dalinë
  3) Njer.Zi.a..më..spo.da.li..në
  1 e -----------------------------
  2 B -----------------------------
  3 G -----2--2--1----2--4--2---0--
  4 D -0---------------------------
  5 A -----------------------------
  6 E -----------------------------

  Dhe rruga eshte e shkrete
  4) dhe.rru.ga.ë.sht.e.shkre..të
  1 e -----------------------------
  2 B -----------------------------
  3 G -----2--0--------0-----------
  4 D -5---------3--3------5-----2-
  5 A -----------------------------
  6 E -----------------------------
  ...mbaron strofa e pare...pastaj
  perserit te njejten melodi per
  strofat e tjera (1-4)

  Debora zbardhi malet-e
  Dhe fushat tatepjete.
  Njerzia me s'po dalin-e
  Dhe rruga eshte e shkrete.

  Te thashe moj syzeze,
  Qe te mos dashuroheshim.
  Se dashuria esht e embel-e
  Po do t'na hidheroje.

  I thashe dhe sateme.
  I thashe dhe tyteti,
  se vajza mbushi gjashtmdhjet vjet
  dhe duhet te martohet.

  se shpejti do te kem kenge te tjera
  Dhe po te kem bere gabime mos ma vini re se une jam fillestar ne kitare.

  teli me i holle = 1 = e minor
  teli me i trashe = 6 = E
  0 = bjeri telit pa e mbajtur me gisht
  1,2,3,4,5....19 = mbaj me gisht telin
  ne ate "fret"(fret nuk e di si i thone
  ne shqip), pastaj bjeri.
   
 16. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  me duket se kjo eshte ne do+, po nejse çrendesi ka...
   
 17. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  megjithese kjo nuk eshte shqip, thash ta ve nje here ktu se
  kam mbetur ne gjysem dhe them mos me ndihmoje ndonjeri ta mbaroj.

  Lambada

  1 e 0-----------------------------
  2 B --3-1-0-----1-0---------------
  3 G --------2-2-----2-0-2---------
  4 D -----------------------2-0-2--
  5 A ------------------------------
  6 E ------------------------------


  1 e --0---------------------------
  2 B 0---3-1-0-----1-0-------------
  3 G ----------2-2-----2-0-2-------
  4 D -------------------------2-0-2
  5 A ------------------------------
  6 E ------------------------------

  1 e --------------------------------------
  2 B -3-3-3-1-------3-1--------------------
  3 G ---------0-0-3-----3-0-0-3-2-0-----0--
  4 D -------------------------------3-3---3
  5 A --------------------------------------
  6 E --------------------------------------

  Po ta dije ndonjeri se si vazhdon ose po te kete ndonjeri ndonje version tjeter ju lutem pergjigju.
   
 18. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Antirezistenca...ke bere pune goxha te mire me ato kenget e meparshme. Po do ishte edhe me mire sikur te grumbullonim shume kenge dhe po te kete mundsi te hapim ngje kategori te re ne albforum vetem per "tablature" shqip. si mendon ti?

  Kam edhe nje kerkese. Po te kete mundesi a mund ta shkruash ate kengen "enderroj" te ritfolk" ne tablature ose sic e ke bere ate te elita peses me "chords" se une spara mar vesh mire nga ato mi do fa..te se jam akoma fillestar ne kitare.
   
 19. LastGodfather

  LastGodfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Te postimi tjeter e kisha shkruar me formen tradicionale te akordeve( nuk eshte gje aq e veshtire per tu kuptuar). megjithate meqe e ke me te lehte me formen perendimore, ja ku e ke...


  "enderroj" e ritfolk"


  E+------------Am
  Sa dua të jem larg
  ----------E--------Am--
  larg mërzitjes pa kufi
  -------G-------------C
  sonte do këndoj për ju
  --------E----------Am--
  ju që njihni veç qetësi

  Kënga ime ngjitet lart
  atje lart në qiellin blu
  ju o yje më besoni
  kënga ime është për ju

  Ëndërrat ndjekin njëra - tjetrën
  ëndërrat jo nuk kanë mbarim
  ju o yje më dëgjoni
  tek ju prehet shpirti im


  REF:
  -------------F--
  Sa herë ju pyes:
  --Dm------E---------Am
  "Yje, sa larg jeni ju?"
  --------F----------Dm-
  Ju më duket sikur thoni:
  ------E--------------Am-
  "Fluturo në qiellin blu!"
  -----------F----------Dm-
  Sa do të doja në ktë natë
  --------E----------Am-
  këngën time mos ta mbyll
  ----------F----------Dm-
  dhe të ngjitem atje lart
  ---------E----------Am-
  e të kthehem në një yll

  Sa dua të jem larg
  larg mërzitjes pa kufi
  sonte do këndoj për ju
  ju që njihni veç qetësi

  REF:
  Sa herë ju pyes:
  "Yje, sa larg jeni ju?"
  Ju më duket sikur thoni:
  "Fluturo në qiellin blu!"

  Sa do të doja në ktë natë
  këngën time mos ta mbyll
  dhe të ngjitem atje lart
  e të kthehem në një yll

  Sa herë ju pyes:
  "Yje, sa larg jeni ju?"
  Ju më duket sikur thoni:
  "Fluturo në qiellin blu!"

  Sa do të doja në ktë natë
  këngën time mos ta mbyll
  dhe të ngjitem atje lart
  e të kthehem në një yll
   
 20. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Mos qaj - DJEMTE E DETIT

  F----------------C---------Dm
  Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
  ----Am--------Bb--C------F-----C
  Se jeta dorën ty nuk ta dha
  F---------C--------------Dm
  I lënë në mes të rrugës
  ------Am-------------Bb
  Ti dhimbjen mban në krah
  -----C----F----C
  Në qiell je...
  Am--------Dm------
  I zhytur në mendime
  Bb-------C-----------
  ...Për ëndrrat pa mbarrim
  Am------------Dm---
  Për ty si shpëtimtar
  -----Bb---------C---
  Vec droga kish kuptim

  (refren)

  -----F------C----------Dm----Am
  Mos qaj,(mos qaj), mos qaaaaaaaaj
  Bb---------------C---------F----C
  ...Mos qaj për vdekjen o njeri
  ----F------C-------Dm---Am
  I lënë, (i lënë), mënjanë
  Bb----------C---------F---C
  ..Ky ishte fati yt i zi
  -------------

  Jo tani asgjë ti më s'mendon
  As zemrën se dëgjon, larg vetes je
  Rri pret i shtrirë në trotuar
  Që vdekja të të marrë me lot në sy

  I zhytur në mendime
  Për ëndrrat pa mbarrim
  Për ty si shpëtimtar
  Vec droga kish kuptim

  (refreni)

  Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
  Se jeta dorën ty nuk ta dha


  P.S. uroj mos te kem gabuar se nuk e kam kitaren me vete... /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe