Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga rinigjon, 5 Sep 2003.

 1. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Kohe pa ty - DJEMTE E DETIT


  Kenga eshte shume e thjeshte ne akorde. Kam pershtypjen se vazhdon me ndryshim progresiv akordesh Am-G-F-E (une per vete i bie ne Bm)

  Jam në vetmi
  Sytë e mi në lot
  Pa ty unë po rri
  Një çast dua të shoh

  Jetoj në errësirë
  Por lotët s'më janë tharë
  Ti theve zemrën time
  Unë të dua si i marrë

  (refren)
  Je ti që s'më do (je ti që s'më do)
  Je ti që s'ke lot (je ti që s'ke lot)
  Kjo ish jeta ime
  Eja merrmë o zot
  ----------------

  Kohët kalojnë, mbi supet e mi
  Jeta ime vazhdon,dhe pse nuk je ti.
   
 2. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Gjate gjithe kenges ka vetem dy akorde DO+ dhe RE-. I gjithe problemi qendron tek strumming (meghitese edhe ky i fundit eshte i njejte gjate gjithe kenges)


  Drejt fatit tim - RITFOLK


  Dm---C------Dm
  O merrmë o fllad
  --------------------C---------Dm
  dhe si një gjethe lëshomë ti larg
  O lërmë trishtim
  më ler të endem drejt fatit tim
  Dm---------------C---Dm
  Makina ecën me shpejtësi
  Dm-------------C------Dm
  plepat lëmon i ëmbli fllad
  Dm-----------------C--------Dm
  Drejt horizontit nxitoj unë tani
  Dm--------------------C----Dm
  ku me thërret shpirti im endacak

  Fotografia e nënës në xhep
  dhe një cigare e shtypur aty
  O nënë po iki diku atje tej
  Do te mësohem të rroj dhe pa ty

  O merrmë o fllad
  dhe si një gjethe lëshomë ti larg
  O lërmë trishtim
  më ler të endem drejt fatit tim
  Gm--------------
  Kjo vesë e hënës
  Dm ---------------- Dm-Am-Dm-Am-Dm-Am-Dm--C-Dm
  sytë po mi lag, mi laaaag

  Kjo hënë e vogël sa pika e vesës
  të tjerë qytete ndriçon këtë natë
  rrugë e panjohur është liria
  ku më thërret shpirti im endacak

  Në çdo qytet ku unë do ndaloj
  vec i panjohur dua të jem
  një kalimtar pa lidhje me turmën
  dua qetësi, çdo lidhje më tremb

  O merrmë o fllad
  dhe si një gjethe lëshomë ti larg
  O lërmë trishtim
  më ler të endem drejt fatit tim

  Kjo vesë e hënës
  sytë po mi lag, m'i laaaag.

  O merrmë o fllad
  dhe si një gjethe lëshomë ti larg
  O lërmë trishtim
  më ler të endem drejt fatit tim


  ju kerkoj ndjese nese ka ndonje gabim
   
 3. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  faleminderit Godfather. Dhe po te kesh kenge te tjera mos hezito ti vesh ne forum. :rockband:
   
 4. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Po te jete i interesuar ndonjeri une e kam kollaj te krijoj nje website vetem per korde dhe tablature shqip me kategori te ndryshme. Rrok, popullore etj. ca te doni. dhe me duket se akoma kam nje program qe vetem i ve notat dhe programi automatikisht krijon midi sound file. qe edhe mund ta degjosh kengen.

  Po te jeni te interesuar flisni.
   
 5. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Nje pjese shume e vogel nga napoloni. Kaq di une. Po te dije ndonjeri si vazhdon o burra.. postojeni.

  1 e --------------------------------
  2 B --------------------------------
  3 G --------------0-----------------
  4 D 2-3-2-0---2-----2-3-2-0---3-----
  5 A --------3---3-----------3---3-3-
  6 E --------------------------------
   
 6. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Hymni i Flamurit

  interpreted by ention
  4/4

  | | | |
  |--------------------------------|
  |--------------------------------|
  |----------------0---------------|
  |--------0-------0-------0---0---|
  |----------------2-------2-------|
  |----------------3---------------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |----------------0---------------|
  |--------0-----2---------0-------|
  |----0---0-------0-------0-------|
  |2-------2---------------2-------|
  |3---------------3---------------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |--------------------------------|
  |----0-------0---2-----------1---|
  |--------0-------4-------0---3---|
  |2-------2-------5---------------|
  |3-------3-----------------------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |--------3-------0---------------|
  |2-------2-------0---------------|
  |4-------4-------0-------0-------|
  |5-------5-------2---------------|
  |----------------3---------------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |--------------------------------|
  |----------------0---------------|
  |--------0-------0-------0---0---|
  |----------------2-------2-------|
  |3---------------3---------------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |----------------0---------------|
  |--------0-----2---------0-------|
  |----0---0-------0-------0-------|
  |2-------2-------2-------2-------|
  |3-------3-------3---------------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |--------------------------------|
  |----0-----------2-----------0---|
  |0-------4---2---0-------0-------|
  |2-------0-------0-------2-------|
  |3-------3-------2-------3-------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |--------------------------------|
  |--------------------------------|
  |2-------4-------0---------------|
  |5-------0-------0-------0-------|
  |--------------------------------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |--------------------------------|
  |----------------2-----------2---|
  |0-------0-------4-------4-------|
  |----------------5-------5-------|
  |--------------------------------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |--------0---1---3-----------0---|
  |----2-----------0-------0-------|
  |4-------4-------0-------0-------|
  |5-------5-------2---------------|
  |------------------------3-------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |------------------------0-------|
  |0---0---0---0---2-------2-------|
  |0-------0-------0-------0-------|
  |2-------2-------0---------------|
  |3-------3-------2-------1-------|

  | | | |
  |----------------0---------------|
  |1-------3-------1---------------|
  |0-------4-------0---------------|
  |--------5-----------------------|
  |3-------5-------3---------------|
  |0-----------------------3-------|

  | | | |
  |--------0-----------------------|
  |----------------3-----------0---|
  |--------2-------0-------0-------|
  |--------4---------------0-------|
  |3-------0-------2---------------|
  |------------------------3-------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |1---------------0-------0-----1-|
  |--------2-------------2-0-------|
  |2-------0-------0-------2-------|
  |3-------3-------2---------------|
  |--------2-------3-------0-------|

  | | | |
  |--------0-----------------------|
  |3---------------3-----------0---|
  |2-------0-------0---------------|
  |4-----------4---0-------3-------|
  |--------3-------2-------5-------|
  |------------------------4-------|

  | | | |
  |--------------------------------|
  |1---0---------------------------|
  |--------2---2---0---------------|
  |2-------4-------0-------0-------|
  |0-------5-------2---------------|
  |----------------3---------------|
   
 7. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Me ne fund 1 tab shqip nga une,nga MARINI.E di qe tani god father do thote:
  Shyqyr!Po duhet te dije 1 gje qe skam pas pike kohe ti hedh ne kompiuter kenget
  qe kam shkruajtur ne leter!fillojme tani............

  Kenga : Me ty kaq prane
  Autori: Altin Goci

  Atehere keto akorde jane 100% te sakta se pervec qe i kam nxjerre une,i kam
  pare te videoklipi i kenges.Une kam deshifruar te 2 kitarat.Kohet e fundit kam
  punuar pak me solon po skam cuar gje ne fund se skam efekt te kitara ime & eshte
  disi e veshtire .Megjithate kush di ta luaje solon ta publikoje.ok?Fillojme.....
  Kitara e pare luan akorde me zbarre,kurse kitara e dyte ka CAPO ne perden e peste.
  CAPO eshte nje objekt qe bllokon te gjithe telat ne 1 perde te caktuar.Kush nuk e
  di le ta mesoje.Pra nese ke kitaren me CAPO ne perdrn e 5-te kur ti i bie 1 teli pa
  bllokuar asnje tel me gisht i bie sikur ti biesh telit ne perden e 5-te.Ok?Kjo sjell
  qe akordt qe luhen ne kitaren me CAPO mos jene njesoj:

  Kitara e pake ka kto akorde:
  C :X35553
  G :355433
  Am:577555
  F :133211

  Kitara e dyte te njejtat akorde po me CAPO ne perden 5:
  C :320033
  G :XX0232
  Am:022000
  F :X32010


  C G Am F(Intro)

  C G Am F
  Mbi vargje yjesh enderoj,si do te vish ngadale.
  C G Am F
  Mbi vale bregu me sdo lag,me vaj kte nate.

  C G Am F
  Sa shum gjera s'te kam thene,si vdekjen kam takuar.
  C G Am F
  Toke e kam ndjer aq praneme ty ne duar.

  C G Am F
  Kujtimet letrat me si kam,vec puthje edhe syte.
  C G Am F
  Te tjerat une ty ti kam dhene.

  C G Am F
  Tani me duhet thjesht te vij,te te vendos mbi mal.
  C G Am F
  Me copza guresh te krijoj,me mijra fjale.

  C G Am F C G Am F
  Ti je je me ty kaq pran,si hene mes yjesh vjen.
  C G Am F C G Am F
  Ti je je deshir dhe zjarr,me pritjen buzet djeg,buzet djeg.

  (Solo) Akordet e njejta


  C G Am F
  Mbi vargje yjesh enderoj,si do te vish ngadale.
  C G Am F
  Mbi vale bregu me sdo lag,me vaj kte nate.

  C G Am F
  Kujtimet prapin loza bashk,me ty deshirat shpreh.
  C G Am F
  Dhe ngroh me zjarr une trupin tend.

  C G Am F
  Dhe hije prapa me sdo vine as djellin qe se pame.
  C G Am F
  Me rreze drite te krijoi dhe te te fal!

  C G Am F C G Am F
  Ti je je me ty kaq pran,si hene mes yjesh vjen.
  C G Am F C G Am F
  Ti je je deshir dhe zjarr,me pritjen buzet djeg,buzet djeg. uuuuu...

  (Solo) Akordet e njejta

  C G Am F
  Kujtimet prapin loza bashk,me ty deshirat shpreh.
  C G Am F
  Dhe ngroh me zjarr une trupin tend.

  C G Am F
  Dhe hije prapa me sdo vine as djellin qe se pame.
  C G Am F
  Me rreze drite te krijoi dhe te te fal!


  C G Am F C G Am F
  Ti je je me ty kaq pran,si hene mes yjesh vjen.
  C G Am F C G Am F
  Ti je je deshir dhe zjarr,me pritjen buzet djeg,buzet djeg.


  (outro)

  Kjo eshte e gjitha.Tani e di si eshte puna.Ka ndo 1 vit qe kam deshifruar The
  devli's rule.Po duhet ta punoj edhe nje here dhe pastaj ta hedh ne kompiuter.
  Tani 1 kerkese per GOD FATHER:Ka ndonje menyre per te nxjerre akordet se une
  deri sa gjej akordet e sakta behem lemsh.

  O njerez doni te dini se c'kenge do nxjerr ne forum?
  1.Dikur luaja me ndjenjen e saj - Redon Makashi
  2.Mos prit deri neser - Redon Makashi
  3.Parku i dhimbjeve - Ritfolk
  4.The devil's rule - Thunder Way
  Kurse disa te tjera po i punoj.Bye by mow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  :rockband:
   
 8. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Po te kete mundsi ndo njeri ti veri ktu solot nga kenget popullore ose serenatat korcare. Aman se mbaruam per nje cik shqip.
   
 9. xhs

  xhs Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  tung te gjithve


  ide e mire(per Tab & Chord)

  edhe une e zoteroj gitaren (afer 15 vite)

  do te ishte mire qe ti incizojm Solo, Infro,

  Chord, Improvizime te shume Bandeve dhe diku ti

  postojm online.

  ju pershendes


  Nje Link te kenga e Bandit Purgatory - Do ti lutem qiellit

  /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 10. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Lulja e majit

  Gm--------------------------------F
  Nje ditë të bukur maji unë ty të takova
  F---------------------------Gm
  Tek po rrije futur nën një lule
  Gm-----------------------F
  Lulet e majit për ty i ëndërrova
  F-----------------------------Gm
  Lumturinë në shpirt veç ti ma fute.
  (2 herë)
  ------------Bb--------------F
  Por tani je vyshkur më s'ke erë
  F-------------------------------Gm
  Lulet e tua për mua s'kanë mëe vlerë
  Gm----------------------------------F
  Nuk je ti lulja e bukur e ditës së Majit
  F------------------------------Gm
  Por je lulja e këngëes sime të vajit
  (2 herë)

  Më kujtohen ditët kur rinia
  Sa herë rrëmbehet ajo nga dashuria
  Ishe e vogël atëherë vajza ime
  S'mendoje tjetër veçse për ëndërrime

  S'më harrohen ditët kur rinia
  Sa herë rrëmbehet ajo nga dashuria
  Ishe e vogeë atëhere vajza ime
  S'mendoje tjetër veçse per ëndërrime

  Por tani je vyshkur me s'ke erë
  Lulet e tua per mua s'kanë me vlerë

  Do të kujtoj përherë moj lulja ime
  Ndonëse je kaq larg kësaj zemrës sime
  (2 herë)


  P.S. en mes akordeve mund edhe te improvizohet me solo ose akorde komplementare, megjithate ku7shdo ben sipas deshires e mundesise.
   
 11. pema

  pema Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ku je mor djale?
  E shikoj shpesh kete faqe nëse ka kenge te reja me akordet. Do te me interesonte te kisha disa kenge te lehta si Ritfolk dhe kenge popullore si Lulebore, Moj e Bukura more.
  Faleminderit shume
   
 12. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Lulebore
  Gm-------------Cm
  Tuj shetitur n'mal e n'koder,
  D-----------------Gm
  tuj prek lulet t'gjith me dore,
  Gm----------------------Cm
  vec n'nji kopsht ma t'bukurin n'Shkoder,
  D------------Gm
  ty te gjeta lulebore.
  G-----C-----D------G
  Je e vogel por e plote,
  Am-----C--------D------G
  ty t'kerkoj un tash sa mot,
  G-------C-------D-----G
  tash sa mot un ty t'kerkoj,
  Am-----C----D------G
  vi me ty jeten ta coj,
  Gm--------Cm
  Eja, eja lulebore,
  D------------Gm
  se me ty do thur kunor.
  Gm--------Cm
  Eja, eja lulebore,
  D------------Gm
  se me ty do thur kunor.
  Gm----------------Cm
  Pash ma t'bukren stine t'pranveres
  D------------------Gm
  pash ma t'bukrin tranofil
  Gm-------------Cm
  mos ja hap ti ma kujt deren,
  D------------Gm
  se per mu vetem ke çil


  uroj te jete ne rregull!

  p.s. per Gilin - edhe pse eshte hera e pare qe te shoh ketu /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 13. pema

  pema Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Faleminderit shume Godfather,kam me shume kenge italiane me akorde sesa shqiptare,me ta marre mendja se me ka dhene nena biberon tu knu italisht, nuk ka liber kenge me akorde si ne vende te tjera.
   
 14. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ishaallah shpejt do postoj "parku i dhimbjeve" te ritfolk


  Ka një park ku vetëm rri shikon
  Edhe në darkë dhimbje vathesh, togzash,
  …dridhje shpirti parkun e kënaq
  Trotuarët tingujt vuajtjesh vallëzojnë mbi park
  E pas me hap një tren harresash
  …mundohet të më kapë

  E në krahë kam netët
  Që ëmbël më vajtojnë
  hej park kthema vajzën
  Që lehtë ti këndoj

  (refren)
  Më kan thënë se e kanë parë
  Mbi një lot duke qarë
  Dua sytë ti shoh prapë
  Ti flas fjalë si i marrë

  Në errësirë flokët mi prene
  Goten time kanë lënduar
  Arome e vajzës po më pret
  Nuk më le as për tu larguar
  ----------------

  Para meje buzëqesh nga pas liqenit gri
  Unë lundroj mbi valët e ndjenjës time
  ...që nesër do të më ikë
  Mërmëritjet që vrapojnë pa mua nëpër shi
  Ndezin vonë në park një dritë kujtimesh
  …dhe i shuajnë përsëri

  E në krahë kam netët
  Që ëmbël më vajtojnë
  E parë kthema vajzën
  Që lehtë ti këndoj
   
 15. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  O njerez ktu ka 1 kenge te ritfolk.Parju i dhimbjeve.Eshte njish fare.
  Ju premtoj se do merrem me seriozosht me forumin.Se merni dot me mend sa
  kenge shqip kam te deshifruara po kam dashur te mos nxjerr vetem akordet
  po dhe solot

  Akordet jane keto:
  Em:022000
  G":355433
  G:320033
  A:X02210
  D:XX0232

  INTRO:

  e]-----------]----------------------------------------]
  B]-----13----]----------------------------------------]
  G]12/9-------]-----------------------------12-10h12-10]
  D]--------9/7]-7-9-10-9-7-5----7-9-10-9-10------------]
  A]-----------]7------------7-7------------------------]
  E]-----------]----------------------------------------]

  e]----------------------]
  B]----------------------]
  G]---------------12/9---]
  D]-7-9-10-9-7-5------9/7]
  A]7------------7--------]
  E]----------------------]


  Em
  Ka një park ku vetëm rri shikon
  G"
  Edhe në darkë dhimbje vathesh, togzash,
  …dridhje shpirti parkun e kënaq
  Em
  Trotuarët tingujt vuajtjesh vallëzojnë mbi park
  G"
  E pas me hap një tren harresash
  …mundohet të më kapë

  Em G"
  E në krahë kam netët
  Em G"
  Që ëmbël më vajtojnë
  Em G"
  hej park kthema vajzën
  Am
  Që lehtë ti këndoj

  (refren)
  C G
  Më kan thënë se e kanë parë
  C G
  Mbi një lot duke qarë
  C D
  Dua sytë ti shoh prapë
  C Am
  Ti flas fjalë si i marrë

  C G
  Në errësirë flokët mi prene
  C G
  Goten time kanë lënduar
  C D
  Arome e vajzës po më pret
  C Am
  Nuk më le as për tu larguar

  INTRO (PA PJESEN E PARE)

  Em
  Para meje buzëqesh nga pas liqenit gri
  G"
  Unë lundroj mbi valët e ndjenjës time
  ...që nesër do të më ikë
  Em
  Mërmëritjet që vrapojnë pa mua nëpër shi
  G"
  Ndezin vonë në park një dritë kujtimesh
  …dhe i shuajnë përsëri

  Em G"
  E në krahë kam netët
  Em G"
  Që ëmbël më vajtojnë
  Em G"
  hej park kthema vajzën
  Am
  Që lehtë ti këndoj

  (refren)
  C G
  Më kan thënë se e kanë parë
  C G
  Mbi një lot duke qarë
  C D
  Dua sytë ti shoh prapë
  C Am
  Ti flas fjalë si i marrë

  C G
  Në errësirë flokët mi prene
  C G
  Goten time kanë lënduar
  C D
  Arome e vajzës po më pret
  C Am
  Nuk më le as për tu larguar

  FADE.......

  KAQ ISHTE!!!!!!!!!!!!!GOD FATHER TA FUTA!!!!!!!!!!!!!
   
 16. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  PRAPE UNE MARINI DHE PRAPE RITFOLK.KJO ESHTE KENGA "DESHIRE DHE HESHTJE"
  SKAM DESHIFRUAR VETEM INTRON PRANDAJ I LUREM GOD FATHERIT QE TA BEJE.OK?
  MUNDOHU PAK QAFSH MUA!
  AKORDET:
  Am:X02210
  G:320033
  Em:022000
  C:X32010

  Am G
  Tej dritares është ngrohtë
  Am Em
  njerëz janë ulur në tavolina
  Am C
  qyteti nis e del prej vetes
  G Am
  në rrugë bredhin klube e makina

  Am G
  Nuk është e thënë të jem krejt i vetëm
  Am Em
  s'është e thënë të jem as vet' i dytë
  Am C
  me miq të rastit po më mbushët nata
  G Am
  një vënd do gjej ku të çlodh sytë

  (refren)
  Am G
  Kam ftohtë e s'të shoh pranë
  Am
  mendoj, mendoj se si
  C
  avujt e ngrohtë të frymës sime
  G
  si zogj të bardhë e të vërbuar
  Am Em
  mbërrijnë tek ti.

  Am G
  Në ëndërr vijnë e qetë këndojnë
  Am
  e unë, me syte pak mbyllur rri
  C
  kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
  G
  këngën e hënës të brishtë si zanë
  Am Em
  që solle ti…
  --------------

  Am G
  E di pse hesht hija ime
  Am Em
  e di që lotët s'flasin kurrë
  Am C
  prandaj dëgjoji dhe fjalët e mia
  G Am
  në heshtje këndojnë dhe ata si unë

  Am G
  Pas pak ngadalë do të iki
  Am Em
  që lotët të shkoj ti fshij diku
  Am C
  këtu pranë, mbase atje larg
  G Am
  pas pak ngadalë do kthehem unë

  (refreni)

  Am G
  Kam ftohtë e s'të shoh pranë
  Am
  mendoj, mendoj se si
  C
  avujt e ngrohtë të frymës sime
  G
  si zogj të bardhë e të vërbuar
  Am Em
  mbërrijnë tek ti.

  Am G
  Në ëndërr vijnë e qetë këndojnë
  Am
  e unë, me syte pak mbyllur rri
  C
  kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
  G
  këngën e hënës të brishtë si zanë
  Am Em
  që solle ti…

  FADE......................
  :rockband:
   
 17. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  O god father dua qe te flasim pak nepermjet emailit.Qe ti nxjerrim kenget ne forum me bashkpunim!Me qellim qe te jene sa me te sakta ok?
  D.m th tja tregojme 1 here kenget njeri tjetrit dhe pastaj ti nxjerrim ne forum!Si thua ?
  PRES PERGJIGJIE.........
   
 18. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Ja pra erdha perseri ne forum.Tani me Redon Makashin.Kete kenge e deshifrova vete.
  Ka rreth 1 vit qe e kam bere po sisha shum i sigurt te akordet.Kur shkova te PUB
  3 MOSKOTIERS.Pashre Redonin si i binte kitares dmth pashe akordet.Ishin 100% si ato
  qe kisha nxjerre une.Le te nisim kenga titullohet "Mos prit deri neser",kendon Redon
  Makashi+Genci Gjebrea.Ne kitare Genci Gjebrea+Bledar Seiko(QEPA),Organo Redon Makashi.
  Eshte nje nga kenget e para te Redonit dhe i ngjan shume BEATLES prandaj kjo kenge
  me pelqen shume.

  AKORDET:
  G: 320003
  D: XX0232
  A7:X02020
  G":355433

  SHKALLA D MJAOR----------------------luaje prape
  e]--------------------------]-----------------]------------------] |
  B]--------------------------]-----------------]------------------] |
  G]-----7--------------------]-----------4-6-7-]------------------] |
  D]-------7h9-7h9-7h9-7-5-0--]-----4-5-7-------]-7h9-7h9-7h9-7-5-0] (-
  A]--------------------------]-5-7-------------]------------------]
  E]-(5)----------------------]-----------------]------------------]

  D G
  Si po ikën kështu
  D A7
  pa më thënë asnji fjalë
  D G
  koh më vonë për këtë çast
  D A7
  unë e di do ndjesh mall.

  G" D
  Nesër lind ditë e re
  G" A7 D
  diçka të ëndërrt në sy do t'gjesh
  G" D
  Që qetësinë do ta shprishë
  G" A7
  dhe vetë faj ti do të ndjesh

  (refren)
  D G
  Po pse deri nesër
  D A7
  ti të mbash mërinë e kotë
  D G
  Më fal zemra ime
  D A7
  po e pret ta thuash sot

  D G
  Po pse deri nesër
  D A7
  ti të mbash mërinë e kotë
  D G
  Më fal zemra ime
  D A7
  po e pret ta thuash sot

  INTRO

  D G
  Si po ikën kështu
  D A7
  pa më thënë asnji fjalë
  D G
  koh më vonë për këtë çast
  D A7
  unë e di do ndjesh mall.

  G" D
  Nesër lind ditë e re
  G" A7 D
  diçka të ëndërrt në sy do t'gjesh
  G" D
  Që qetësinë do ta shprishë
  G" A7
  dhe vetë faj ti do të ndjesh

  (refren)
  D G
  Po pse deri nesër
  D A7
  ti të mbash mërinë e kotë
  D G
  Më fal zemra ime
  D A7
  po e pret ta thuash sot

  D G
  Po pse deri nesër
  D A7
  ti të mbash mërinë e kotë
  D G
  Më fal zemra ime
  D A7
  po e pret ta thuash sot

  D G D A7
  Mos prit deri nesër AHA AHA
  D G D A7
  Mos prit deri nesër AHA AHA
  D G D A7
  Mos prit deri nesër AHA AHA

  FUND!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 19. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Parku i dhimbjeve - RITFOLK

  nuk e di mire se ne cfare tonaliteti eshte origjinali, po une i bie ne Gm


  INTRO:

  e]------------------------]
  B]--8--10-11-10-8----6----]
  G]7--------------------7--]
  D]------------------------]
  A]------------------------]
  E]------------------------]

  e]-----------8-10------13--10h11h10--]
  B]--8--10-11-------------------------]
  G]7----------------------------------]
  D]-----------------------------------]
  A]-----------------------------------]
  E]-----------------------------------]


  e]------------------------]
  B]--8--10-11-10-8----6----]
  G]7--------------------7--]
  D]------------------------]
  A]------------------------]
  E]------------------------]

  e]-13--10-----------------]
  B]--------- 10---8--------]
  G]------------------------]
  D]------------------------]
  A]------------------------]
  E]------------------------]


  Gm
  Ka një park ku vetëm rri shikon edhe në darkë
  Bb
  dhimbje vathesh, togzash,…dridhje shpirti parkun e
  Gm
  kënaq
  Gm
  Trotuarët tingujt vuajtjesh vallëzojnë mbi park
  Bb
  E pas me hap një tren harresash …mundohet të më
  Gm
  kapë

  ------Eb--------Bb
  E në krahë kam netët
  ----Dm----------Gm
  Që ëmbël më vajtojnë
  -----Eb----------Bb
  hej park kthema vajzën
  F
  Që lehtë ti këndoj

  (refren)
  Gm----------------------F
  Më kan thënë se e kanë parë
  ---------Gm-------F-
  Mbi një lot duke qarë
  ----Gm-------------F--
  Dua sytë ti shoh prapë
  ----------Bb--------Gm--F--Gm
  Ti flas fjalë si i marrë

  Gm---------------------F-
  Në errësirë flokët mi prene
  Gm-----------------F
  Goten time kanë lënduar
  Gm--------------------F
  Arome e vajzës po më pret
  --------Bb------------Gm--F--Gm
  Nuk më le as për tu larguar

  INTRO

  Gm
  Para meje buzëqesh nga pas liqenit gri
  Bb
  Unë lundroj mbi valët e ndjenjës time
  ----------------------Gm
  ...që nesër do të më ikë
  Gm
  Mërmëritjet që vrapojnë pa mua nëpër shi
  Bb
  Ndezin vonë në park një dritë kujtimesh
  ------------------Gm
  …dhe i shuajnë përsëri


  ------Eb--------Bb
  E në krahë kam netët
  ----Dm----------Gm
  Që ëmbël më vajtojnë
  -----Eb----------Bb
  hej park kthema vajzën
  F
  Që lehtë ti këndoj

  (refren)
  Gm----------------------F
  Më kan thënë se e kanë parë
  ---------Gm-------F-
  Mbi një lot duke qarë
  ----Gm-------------F--
  Dua sytë ti shoh prapë
  ----------Bb--------Gm--F--Gm
  Ti flas fjalë si i marrë

  Gm---------------------F-
  Në errësirë flokët mi prene
  Gm-----------------F
  Goten time kanë lënduar
  Gm--------------------F
  Arome e vajzës po më pret
  --------Bb------------Gm--F--Gm
  Nuk më le as për tu larguar

  marin, si te duket?
   
 20. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  D-----------Bm
  Si po ikën kështu
  Em-----------------A
  pa më thënë asnji fjalë
  D---------------------Bm
  koh më vonë për këtë çast
  Em------------------A
  unë e di do ndjesh mall.

  D-----------------Bm
  Nesër lind ditë e re
  Em------------------A---------D
  diçka të ëndërrt në sy do t'gjesh
  D--------------------Bm
  Që qetësinë do ta shprishë
  ----------Em------------A
  dhe vetë faj ti do të ndjesh

  (refren)
  ----D--------Bm
  Po pse deri nesër
  -------Em-------------A
  ti të mbash mërinë e kotë
  ---D----------Bm
  Më fal zemra ime
  ------Em-------------A
  po e pret ta thuash sot

  ----D--------Bm
  Po pse deri nesër
  -------Em-------------A
  ti të mbash mërinë e kotë
  ---D----------Bm
  Më fal zemra ime
  ------Em-------------A
  po e pret ta thuash sot

  INTRO


  Si po ikën kështu
  pa më thënë asnji fjalë
  koh më vonë për këtë çast
  unë e di do ndjesh mall.


  Nesër lind ditë e re
  diçka të ëndërrt në sy do t'gjesh
  Që qetësinë do ta shprishë
  dhe vetë faj ti do të ndjesh

  (refren)

  Po pse deri nesër
  ti të mbash mërinë e kotë
  Më fal zemra ime
  po e pret ta thuash sot
  Po pse deri nesër
  ti të mbash mërinë e kotë
  Më fal zemra ime
  po e pret ta thuash sot

  -----D---------Bm---Em---A
  Mos prit deri nesër AHA AHA
  -----D---------Bm---Em---A
  Mos prit deri nesër AHA AHA
  -----D---------Bm---Em---A
  Mos prit deri nesër AHA AHA


  meqenese nuk e kam kitaren me vete, nuk e provoj dot solon e marinit, prandaj u mundova(permendesh) ta pershtas kengen ne D. uroj te jete ne rregull. :rockband:
   

Shpërndajeni këtë faqe