Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga rinigjon, 5 Sep 2003.

 1. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  nuk me thate se si ju duken kenget e fundit. :rolleyes:
   
 2. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  O lale kjo kenga e redonit sluhet ashtu.Se e kam pare Redonin qe i mìbie si une!!!!!!!!!
   
 3. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  nuk e di se si i bie redoni po mu nuk me duken shume ne harmoni me vijen melodike te kenges ashtu. ku i dihet... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  o Forum i lodhur he pra publikoni TAB-s ju lutem sa me shume ROCK.Ej di ndo njeri akordet e "Nuk kerkoj tjeter njeri" te ELTON DEDES?
   
 5. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  sikur e kishe ti rradhen mer plak... /pf/images/graemlins/smile.gif ç'u bo per ate kongen e redonit?
   
 6. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  O Arti tani kemi fesen mo burr po mos u bej merak se sa ta hedh ne kompiuter do ta publikoj.Po me duket se ky forumi eshte kthyer ne djalog God Father me Marini Rock.Apo jo?si thua ti?
   
 7. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  a thu ka noj problem?!?!?!? /pf/images/graemlins/smile.gif postoje pra kongen se u bona gjith kte kohe tu e prit. une ta kam thon qe nuk kam internet ke shpia per momentin e jam ne periudhe provimesh, prandaj nuk kam shkrujt noj kong tjeter.
   
 8. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ehe, bjeri ti biem u bo kjo pune!
   
 9. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Nën strehë


  (2 herë)
  Am-------------------------------------Em
  Në njërën prej strehëve të një prej shtëpive
  Em-------------------------------Am
  Dëgjonim të heshtur ne pikat e shiut


  (2 herë)
  Am-------------------------------Dm
  Dhe lehtas fytyrën ja merrja në duar
  --------------E-----------------Am
  Dhe buzkat e njoma ja puthja nxituar

  Am------------------------------Em
  Por iku çapkënja një natë prej meje
  Em-------------------------------Am
  Kur hëna e zbehtë copëtohej në pellgje
  Am------------------------------Em
  Por iku capkënja një natë prej meje
  Em---------------------------------Am
  Tani rri menduar, i tallur prej strehëve

  (2 herë)
  Am-----------------------------Dm
  Dhe era e lehtë tund gjethet ngadalë
  -----------------E-------------Am
  Më shfaqet mes lotësh fytyra e saj
   
 10. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ..............
   
 11. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  a nuk t'pelqeu gja?!?!?!?


  m'duket se E jane minor (Em) po nuk e kam shume parasysh tani, nejse provojeni ... ehe, ktu se ka mo nermen me hy njeri!!!!!
   
 12. Louie

  Louie Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  A i ka njeri akordet e kenges Korcare "Dua me shume Shqiperine" dhe fjalet e asaj kenges se koncertit 1990 "Sa shume qe kam gabuar"?
  Une i kam akordet e kesaj te fundit, por nuk kam kohe t'i postoj per momentin. Me thoni nese i doni.
   
 13. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  postoji postoji, e jo vetem ato, po cfaredo qe te kesh...
   
 14. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Godfather, mund ta besh ne tabs kete se eshte pak e veshtire per mua ta mesoj kshu...Tashi sa kom fillu mo me i ra kitares...
  Kete edhe ate Lulebore se jane dy kenget e mia me te preferuara nga repertori folklorik shqiptar.

  Do doja shume sikur dikush te vendoste tabs te serenates Ate Nate...Can somebody do that plzzz?


  Odea
   
 15. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  e ke me kollaj me akorde sesa me tabe mi lal...prandaj ulu e mesoji /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  No, atje tek kenga Lulet e Majit kam veshtiresi me F-ne. Prandaj i dua me tabs. Plus, mua me meson vllai dhe meqe ai e ka me te lehte me tabs, me tha qe edhe per mua do ishte me mire me tabs.

  Can u do that for me plzzz?


  Odea
   
 17. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  nqs e ke me te lehte me akordet ne pozicionin e pare, atehere ngrije kengen nje tone me lart; do sforcohesh pak me zerin po do e kesh me kollaj me kitare. (eshte pune e gjate me bo tabe) /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 18. Utopia's Frontman

  Utopia's Frontman Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Pasi po kerkohen Akorde per kenge shqipe,do mundohem te kontribuoj pakez ne kete drejtim.Nje kenge e GJURMËVE,e perpunuar nga ASGJË SIKUR DIELLI,qe mban titulln "Mendoja çdo gjë merr fund pa ty",i ka te kombinuar keto akorde(meqenese s'jam duke e degju tash ta pershkruj krejt):

  Hm A G F#m

  Per ata qe ende s'i kan mesu akordet:
  Hm(224432),A(002220),G(320003),F#m(244222)-keto jane akordet themelore,shpresoj t'mos kem gabuar se eshte veshtire permendesh.

  Ka dy kitara,njera mban akorde "clean"(ose akustike)ndersa solo kitara,ben nje 'mini'-solo ne Hm(qe eshte edhe shkalla me e 'perdorur' nga ky bend,pasiqe vokali kendon ne kete shkallë).
  Poshte e keni tekstin:

  MENDOJA CDO GJE MERR FUND PA TY

  Vallë është e mundur
  Më kalon pranë si një copë akull
  Nuk mund një puthje ta kujtoj
  Ishe ti ajo, duket më bëhet
  Nuk di çfarë kam sot

  Ledhatimet athua ishin
  Dhe ajo ëndërr
  Një sheti s'më bie mend
  Sa je larg nga unë, sa afër ishim
  Të premtoja mrekulli
  I marri thosha çdo gjë merr fund pa ty

  Një grimcë ti një grimcë unë
  Kështu fati e do këtë punë
  Kthehem rrotull ndonjëherë
  Ç'kanë këta njerëz shikojnë n'qiell
   
 19. Durrsaku_King

  Durrsaku_King Forumium praecox

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  o robo ti i grupit je??? si mjeshter muzike qe je plako pse si-minor-in e shkruani me H dhe jo me B ??? ka dale ndonje stil i ri...
  A B C D E F G kshu eshte metoda amerikane??
  po H ne vend te B apo si- ??? PSe'''
   
 20. Utopia's Frontman

  Utopia's Frontman Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Ja edhe disa akorde qe m’u kujtuan te kenges “Shfletoj gazeten dhe per ty mendoj”,nga MINATORI:

  Cm(VIII) G#(IV) Eb(VI) Bb(VI)
  -jane krejt bare te medha.Perseri kerkoj falje nese kam gabuar ne paraqitjen e shemes se akordeve,megjithese besoj se jane keshtu.

  Krejt kenga bazohet ne keto kater akorde.Perderisa njera kitare mban “riffe”,tjetra ben ato solot e shkurtera(qe s’di si t’i quaj ndryshe).Edhe interlude-pjesa eshte ne Cm(kuptohet nderkohe njera kitare luan akordet e larteshenuar).

  Teksti eshte shume i gjate dhe s’e mbaj mend krejt,prandaj s’do e shenoj(eshte ne shqip dhe ma merr mendja se e kuptoni te gjithe).
   

Shpërndajeni këtë faqe