Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga rinigjon, 5 Sep 2003.

 1. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  O aodalbanian kte kengen qe kerkon e kam nxjerre une ne kete teme e ke te faqia 4.Une e ka nxjerre ne E po me duket se kenga eshte ne B shife nje here dhe ai filli qe eshte ne fund te cdo strofe (e ke parasysh besoj) eshte
  D|9-9-7-7-5-5-4-4|
  Me kupton?
  Hajd naten
   
 2. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ELITA 5 – Shiu vetem ty te lag


  Bm
  Ne mes te nates erdhe
  ---------------F#m
  Endrrat m’i prishe ti
  G
  Per mua ishe vdekur
  -------------A-F#
  E humbur n’gjithsi


  Bm
  Me ler te qete te lutem
  -----------------F#m
  Gjumin ti mos ma prish
  G
  Qelqi njihere thyhet
  ----------------A-F#
  Nuk ngjitet ma serish

  Bm
  Degjoje pikellimin
  ----------------F#m
  Qe shpirtin ma copton
  ---G
  Qe bie bashke me shiun
  --------------A-F#
  Syte m’i mjegullon

  REFREN:

  Bm
  Ti s’vjen
  -------------F#m
  Koha esht ndaluar
  -----G
  Une qaj per ty
  ------A----------F#
  Rete qajne per ne (x2)

  Bm
  Ne qiellin e harruar
  ------------F#m
  Mù yjet nuk rrine
  --------G
  Kujtimi yt i zbehur
  --------------A-F#
  Tretet neper shi

  REFREN:

  Bm
  Ti s’vjen
  -------------F#m
  Koha esht ndaluar
  -----G
  Une qaj per ty
  ------A----------F#
  Rete qajne per ne (x2)
   
 3. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Elita 5 – Ti e vrave dashurine

  ---Am--------------G
  Me kot ti kerkon meshire
  ----Am-----------------G
  Dhe pse vishesh me te bardha
  ----C-------------G
  Shpirti im me thoshte ti
  -F-------G---------Am----G
  Nuk je prape ajo e para
  ----C-------------G
  Shpirti im me thoshte ti
  -F-------G---------Am----G
  Nuk je prape ajo e para


  ------Am---------------G
  Tash vjen edhe ti me lutesh
  ---Am----------------G
  Kerkon falje hic pa turp
  -C-----------G
  Nuk e di ku merr guximin
  ------F-------G--------Am
  Qe serish kthehesh tek une

  C---------G---------Dm
  Se ti e vrave dashurin
  --------F----G-------C
  Edhe shkove pas nje horri
  C----------G--------------Dm
  Paqe mes nesh s’mund te shtine
  ------F-------G--C (ne persertije mbaron ne Am e jo ne C)
  As ushtaret e UKFOR-it (x2)


  Se ti ndjenjat e tua I nxorre
  Mall pa vlere ne treg te zi
  Dashuria humb kuptimin
  Kur hyn zemra ne llogari

  Jo jo nuk po ti dua
  Lotet e rene ti shoh ne sy
  Se ka vajza plot tetova
  E nuk mbahem veç me ty
   
 4. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  thnx godfather /pf/images/graemlins/smile.gif

  m'falni per daljen jasht temet, un kisha dasht ndoj kang italjane, si psh kitarren romane ose parla piu piano.
  flm paraprakisht /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  I JUST CALLED TO SAY
  I LOVE YOU :wub:
  Stevie Wonder


  C
  No New Years Day to celebrate
  Dm Dm7
  No chocolate-covered candy hearts to give away
  Dm Dm+M7 Dm Dm+M7
  No first of spring, no song to sing
  Dm G C
  In fact here's just another ordinary day.
  C
  No April rain, no flowers' bloom,
  Dm Dm7
  No wedding Saturday within the month of June
  Dm Dm+M7 Dm Dm+M7
  But what it is is something true
  Dm G C
  Made up of these three words that I must say to you.

  Refreni:
  Dm G C
  I just called to say I love you
  Dm G Am
  I just called to say how much I care
  Dm G Am
  I just called to say I love you
  Dm G C
  And I mean it from the bottom of my heart.

  No summer's high, no warm July,
  No harvest moon to light one tender August night.
  No autumn breeze, no falling leaves,
  Not even time for birds to fly to southern skies.

  No Libra sun, no Halloween,
  No giving thanks to all the Christmas joy you bring,
  But what it is, though old so new,
  To fill your heart like no three words could ever do.
  Refreni:
  I just called to say I love you.
  I just called to say how much I care.
  I just called to say I love you
  And I mean it from the bottom of my heart.


  ps: ai kitaristi ma siper keka sallaks si un /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Chitarra romana kismet ta çoj neser.
   
 7. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ELITA 5 - Faleminderit


  Intro: Dm/Bb/C (x4)

  Dm
  Pikon loti ne mesnate
  ----------------Bb
  se ti ike per t'mos u kthyer,
  Dm--C------------F-----A
  ooo per tmos u kthyer
  Dm
  pamjen tende te vertete
  ----------------Bb
  e tregon veç pasqyra e thyer,
  Dm---C------------F----A
  ooooo pasqyra e thyer

  Bb----------------C
  Nuk te thashe largohu,
  -----F-----C-----Dm
  as kthehu, as harrome,
  ------------Bb-------------C
  se per çdo fjale ne jeten tone,
  -------Dm
  ishte vone.
  Bb-----------C
  Akrepat bashkohen,
  --F-----C-------Dm
  s'te takojne askund,
  -------------Bb--------C
  me mire nje fund me dhimbje,
  -------------------Dm
  se nje dhimbje pa fund.

  Refren:

  Dm------------Bb
  Faleminderit qe me le,
  ---------C----------A
  sot mos qaj se ike dje,
  Dm------------------Bb
  neser kur nata n'udhekryq te te ze,
  -------C-------------A
  mos u kthe, mos u kthe, arsye s'ke. (x2)


  Dm
  Nata henen prape e ndez,
  -------------Bb
  ti je n'terrin e kesaj bote,
  Dm--C---------F---A
  oooo e kesaj bote.
  Dm
  Ne rrugen tende te pakthim,
  -----------------Bb
  ty te ndjek veç hija jote,
  Dm--C----------F---A
  oooo veç hija jote.


  P.s. Kto kohet e fundit jam tu i nigju shume elitat, prandaj po postoj vetem kenge te tyre. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. Marini666

  Marini666 Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Te honkshin qent
   
 9. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  pse er daje?
   
 10. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ELITA 5 - TRISHTIMI

  C#m
  Me zuri mu nata,
  A
  nata e trishtuar,
  B
  koha fort e keqe,
  ----------C#m
  moti i turblluar.

  C#m
  Dy hije te zeza,
  A
  rrugen ma kane zene,
  B
  s’me lene te kaloj,
  -----------C#m
  pa pagujt dogane.


  E-------B-----C#m----A---B
  Po si s’keni pare,
  E--------B----C#m---A---B
  E s’keni degjuar,
  E------B-----C#m----A---B
  duhet te m’besoni,
  A-------B
  oooooooooooooo
  ----------C#m
  duke u trishtuar.

  C#m
  E une nuk paguaj,
  A
  sepse s’jam njeri,
  B
  shtojzavalle jam,
  ---------------C#m
  njeqind jetra kam.
  C#m
  Zeri im jehoi,
  A
  hijet i trishtoi,
  B
  bota u ndriçua,
  ----------C#m
  rruga m’u lirua.
   
 11. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  heu er ti, as i fjale e as i koment... kaq mire i kam zberthy apo ini zhduk ju?!?!?!?
   
 12. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  ehe, s'e ka nermen me u duk mo kush ktu... marin, po ene ti humbe mer daje?!?!?!!?!?
   
 13. DUX

  DUX Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Vetem ti - Alban Skenderaj

  Key : C Maj
  Koha : 4/4

  Intro

  E-|0-------0-------0-------0-------|0-------0-------0---------------|
  B-|1-------1-------0-------0-------|1-------1-------3---------------|
  G-|----2-------2---------------2---|----2-------2-------------------|

  Verse

  Am Em(Esus4) Am Em7

  Ref.

  Am F G

  Bridge

  C---------G---Dm-------Am
  Ty vetem ty , ty vetem ty

  C------------G----F--------G
  Ty gjithmone ty , ty vetem ty
   
 14. DUX

  DUX Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Muret e qytetit - Ardit Gjebrea

  S I

  C-------------G------------------Am
  Mbi muret e qytetit emrin le dashuria

  C-------------G------------------Gm
  Si mbi nje kartoline ku firmos nje zemer

  Am--------------------------G
  Mesazhe anonime nen rreze hene

  ------------F---------------C
  Autore te panjohur krijuan dikur

  ---------------G
  Permbi mure shkruan

  ----------------C
  Dhe shkruan kaq shume

  S II

  Dhe neser kalimtaret do kerkojne te cuditur
  Muret e qytetit qe nuk njihen me
  Do humbin pa vetedije ne hamendje
  Veten te gjejne ne nje cast intim
  Muret e qytetit
  Biografi e dashurise

  Ref
  (Kalimi nga Strofa ne refren : C | Cmaj7/B | Am )

  Am----------------Em------------------
  Kushedi , ndoshta jetojne keto dashuri

  Fmaj7--------------C-----------------
  Kushedi , a humben larg ne pafundesi

  Dm----------------F
  Edhe pse vitet fluturojne

  --------------------------G
  Te njejtat fjale atje do t'mbeten

  Am----------------
  Te dua! Te adhuroj!

  ---------Em---------------
  Neser te pres! Te dashuroj!

  F-------C
  Te dua! Te dua!

  S III

  Dhe muret e qytetit asnjehere nuk pergjigjen
  Se pyetjet dhe pergjigjet asnjehere nuk takohen
  Formula dashurie naten shkruar
  Autore te panjohur krijuan dikur
  Mijra paradokse
  Me emrin dashuri

  Solo

  Ref.

  S IV

  Mbi muret e qytetit emrin le dashuria
  Si mbi nje kartoline ku firmos nje zemer
  Mesazhe anonime nen rreze hene
  Une ty te dua , te adhuroj
  Neser te pres
  Te dashuroj

  F--G--C-------F-------C----F--G--C
  Te dua , Te dashuroj , Te dua

  Cmaj7/B |01022x|

  Do t'ju lutesha shume te nxirrnit edhe kenget e tjera te albumit "Vargje per veten" nga A.Gjebrea.
   
 15. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Ja di ndonjeri akordet ksaj kenge.

  Vetem 5 minuta

  e bukur simpatike je
  te gjitha ti i ke
  plotsoma deshiren
  vetem nje here

  mis te quajne ne shkolle
  e dime edhe ne
  nuk eshte kompliment
  por gje e vertete.

  ty cdo kush
  te enderron
  ty cdo kush
  te deshiron

  vetem 5 minuta
  dhe jo me shume
  plotsoma deshiren
  te jesh me mu (X2)
   
 16. DUX

  DUX Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Vetem 5 minuta - Agron Berisha

  Bm
  E bukur simpatike je
  A
  Te gjitha ti i ke
  G
  Plotsoma deshiren
  Bm
  Vetem nje here

  Mis te quajne ne shkolle
  E dime edhe ne
  Nuk eshte kompliment
  Por gje e vertete.

  A
  ty cdo kush
  ------Bm
  te enderron
  A
  ty cdo kush
  ------Bm
  te deshiron

  D--------A
  vetem 5 minuta
  ----G--A--Bm
  dhe jo me shume
  D----------A
  plotsoma deshiren
  ---G----A--Bm
  te jesh me mu

  :rockband:
   
 17. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  falemderit shume.
   
 18. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Po nje kenge te vjeter te kozma dushkut ja dini akordet. Vijon keshtu.

  tek nje kafaz permi dritare
  nga nje pellumb kishim te dy
  ata gjithe diten loznin tok
  ashtu sic lozja edhe une me ty

  ne dore e mora nje dite un zogun
  ballin e bardhe per ti lemuar
  tani qe me se kishte shokun
  rrinte i heshtur i vetmuar
   
 19. ention

  ention Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  Po ksaj kenge ja di njeri akordet?
  Pranvera ne prishtine.
  A tė kujtohet natė e parė?
  Shi kur binte nė Prishtinė
  Unė dhe ti si dy kėngėtar
  Pėrshpėrisnim pėr dashurinė heyy

  Unė tė doja, ti mė doje
  lugut tė gjelbėrt tė Gėrmisė
  Yjet mbi qiell na bėnin roje
  E lisat gjelbronin
  Prej lakmisė

  S'harrohet njė ngrohtėsi e parė
  Kur pranvera ishte nė Prishtinė
  Unė e ti si dy kėngėtarė
  Thurnim vargje pėr merine
   
 20. shekulli

  shekulli Primus registratum

  Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

  pershendetje te gjithve,
  do deshiroja ti dija akordet e kenges "athua enderr je ti" te grupit "minatori!"
  shpresoj se dikush mund tme ndihmoj ne kete aspekt!


  e di se kemi mundur
  kemi mundur shume me teper
  keshtu e deshti fati
  keshtu e deshtem un e ti

  athua enderr je ti
  athua enderr me ishe ti

  hej,me mundon ky kujtim
  kur me bie ndermend
  se ishe ketu ne shpirtin tim
  ky kujtim me mundon
  kur me bie ndermend se e kaluares i takon

  etj.etj...

  ju falemnderit dhe argetim te kendshem,
  mirembetshi!

  do ja vlente dhe ti publikojm ca kenge te grupeve
  Retrovizorja,Humus,Blla Blla,Cute Babulja etj..nese ka dikush material,urdheroni! /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe