Guzhina shkodrane ,gjellerat

Diskutime tek 'Shkodërlocja jonë' filluar nga Poezia, 27 Dec 2005.

 1. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Shpesh e gjej veten ne siklet kur me pyesin per pjaten tradicionale apo gjelle karakteristike shkodrane.
  Si shkodrane ne jemi te njohur per taven e krapit pervec kesaj nuk kemi gatime tipike shkodrane mbase dhe gaboj.
  Shume ndryshe nga cdo fushe e artit qe e ben shkodren djep te kultures shqiptare ne gatim sjena dhe shume te famshem.
  Shqiperia e mesme ,Vlora sidomos ishte shume e pasur ne gatime dhe jugu.
  Biles ne nje program te kenges popullore ne tv Klan me Rudina Magjistarin ku jane prezantuar qytet tona me kenge e kulture si dhe me specialitet e tyre ne guzhine u mahnita me gatimet shqiptare,perveq shkodres e cila u pat prezantu nga gatime peshku vetem dhe shume pak amelcina.
  Te shkembejme ketu pra shijet tona ne guzhinen shkodrane dhe pse jo shume e pasur por me mungon tmerresisht.
  Ka dite qe me ka shku mendja per Laknur me purri spo di kur po e marr guximin me e ba.
  Tave gjucash te pjekuna se normal taven e krapit e hangra ne shtator kur isha.
  Hajt pra hapni oreksin si ne shpine tuj mos keni marre se keshtu na jepni mendime te reja.
   
 2. genci

  genci Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Poezia flm per temen qe ke hap. Ma cove gojen lang /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Me t'thane te drejten edhe une jam gjete ngusht ne disa raste kur me kane pyt per gjellnat karekterisike shkodrane dhe s'kam dite shume mire me iu pergjigj. Ishallah me ket teme i hapim pak oreksin te gjitheve dhe do deshiroja qe ketu te flasim edhe per recetat dhe menyrat e gatimit te gjellnave. Emri i gjelles mund te mos jete karakterstik por menyra e gatimit e ben ate "gjelle Shkodrane"

  -Mish Jahni-Mish me leng--> Megjithese kete pjate e gatuan thujse e gjithe shqiperia, kjo gjelle, ose ma mire me thane menyra e gatimit, eshte karakteriske shkodrane. Kjo gjelle gatuhet ne cdo rast, gezim apo idhimin ne Shkoder.

  -Syltepric --> Amelcine qe besoj te gjithe e pelqejme.
   
 3. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Naqe ne cdo rast gezimi ose idhnimi dikur se tesh jane modernizu kane perdor tasqebaben ta rikujtoj pak ,si mishi me lang po ishterrun e ndame ne copa te vogla sidomos shkan me pilaf hahah .
  Mishin jahni e kam pike dobet duhet me ken pak i yndyrshem i hedhet edhe huder edhe me pas naj kumbull te thate ose pak pistil per me i dhan ate shijen e tharte si dhe nje luge miell me e trashu apapapa u ngime krejte .
  Po per nje rrokolle qa kishe thane.
  Se per nje paqe me planca ose me kry sdi qa kisha dhane.
  Uroj ti hapet oreksi dhe tjereve ,naqe per qa te shkojne mendja kujtohu e shkruj se mbase tu fol per to po ngihena.
   
 4. Raptor

  Raptor Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Abababa asht tu m'kullu goja... /pf/images/graemlins/smile.gif

  Mu m'ka marr malli per pite me pazija e me barishte t'jera. edhe me hanger japrak me ka marr malli. /pf/images/graemlins/cry.gif Kurse peshkun n'tav e pelqej ma shum se tana /pf/images/graemlins/laugh.gif


  ahhh ika me hanger drek. nji oriz me nji lug voj si kinezt... /pf/images/graemlins/tongue.gif

  Shendet, pare e fat tanve
  Al
   
 5. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Si mar ma cove mendjen te japraku aj me gjethe hardhijash apaapap ,na baft mire ne forum po e shijojme te shkruar e po ngihena tu e lexu.
   
 6. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Po a ju mongoj bakllava mor milet papapapappa kur me tha mami ne tel ca me ka dale bakllava mire ket rrall,i thash mos te shkojne keq hahahahhaha se tu e hanger pa mua hahah.
   
 7. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  un per vedi e kam hanger bakllaven ala bile na ka tepru, a don ti poezi ifije?
   
 8. Raptor

  Raptor Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  ma bjer edhe mu ifije se m'ka marr malli /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  un per vedi e kam hanger bakllaven ala bile na ka tepru, a don ti poezi ifije?

  [/ QUOTE ]

  Bash hajr moj Rozalina ma nis me email nja dy kallepe hahaha /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 10. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  ma bjer edhe mu ifije se m'ka marr malli /pf/images/graemlins/smile.gif

  [/ QUOTE ]

  Mas me hyn ne hise mar fmi i keq /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/cry.gif /pf/images/graemlins/cool.gif /pf/images/graemlins/cool.gif
   
 11. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  hajt se ka per tan, dy kallepe poezis, ti tjetri sa don, hap gojen /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Zoti jua shtofte Rozi
   
 13. Raptor

  Raptor Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  un du tan tepsin /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  kush pa na bjen da laknur!?
   
 15. Guest

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  po ku ka si peta me mish pule o zot vdes ta haj tani
   
 16. Guest

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  po a jeni a nuk jeni shkadran po si nuk e permendi mishin e gjingjit me mender
   
 17. genci

  genci Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Po Lakna me mish jahni ..... aaaaaa ( u knaqa dje duke e hanger) /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  Goja lang...
  E vetmja gja qe m'shkon menja asht qefulli n'tjegull me buk kallamoqe..
   
 19. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  mos ma permen buken kallamoqe /pf/images/graemlins/rolleyes.gif
   
 20. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: Guzhina shkodrane ,gjellerat

  M'kujtohet kur e blesha n'parruc...e xet,me djath katunarsh...o zot o zot /pf/images/graemlins/tongue.gif!!
  Ky asht LUX.
   

Shpërndajeni këtë faqe