Habia Filozofike!!!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga olti, 7 Nov 2002.

 1. olti

  olti Neo

  Habia Filozofike!!!

  Qe ne agimet e shoqerise njerzore njeriu eshte 'habitur' me boten qe e rrethon si dhe me veten e tij.
  Ka qene kjo habi qe e ka bere ate te mendoje thelle apo dhe siperfaqerisht mbi boten, jeten apo cdo gje tjeter qe e mundonte ate, qe kjo habi qe e beri ate filozofoje.

  PO ne sot sa habitemi, sa jemi ne gjendje te filozofojme dhe a ka ende gjera qe ne mund te habitemi apo a eshte e mundur te habitemi dhe me habine e te tjereve, me filozofine dhe sistemet e filozofeve te se kaluares dhe te sotmes apo thjesht me mendimet e njeri-tjetrit?!!!
   
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Filozofi vjen nga greqishtja:
  philos = i dashuruar
  sophia = mencuri
  ndryshe thene ; Kerkim i urtesise
  Ambiguiteti i nocionit te vjeter te urtesise, qe evokon ne te njejten kohe nje dije te se vertetes dhe nje praktike te moralit do te ngjallte dy interpretime te filozofise.
  -E para, qe e ka zanafillen te "fizikantet" joniane (shek VI para Krishtit) dhe qe zhvillohet nga Hegeli dhe te pozitivizmi racional anglo-sakson, e koncepton filozofine kryesisht si nje njohje racionale , nje kerkim te kuptueshmerise.
  -E dyta, qe i referohet Sokratit , Kantit, ekzistencializmit modern, e konsideron filozofine si nje kerkim moral , ate te destinacionit tone te vertete dhe si nje mesim te virtytit .
  Ndonese mund te kete filozofe qe s'kane shkruar aspak filozofi (si Sokrati), megjithate nocioni i filozofise permban edhe zhvillimin e nje dije racionale, te nje sistemi.
  Si prirje, filozofia eshte pra nje shkence racionale, nje shpjegim koherent i reales.
  Metoda e kesaj shkence eshte reflektimi dhe objekti i saj eshte shpirti .

  vazhdon....
   
 3. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Habia Filozofike!!!

  shume pozitivizem e jo kriticizem,
  ç'lexon dukesh se i mban ne xhep e jo ne mendje!
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Nuk jam aq dogmatike sa mendon ti (cuditerisht "helmi" yt me duket shume i njohur megjithese ke nderruar pseudonim) dhe opinioni yt nuk me frenon asfare te jem (te pakten) kritike, ndryshe s'do kisha bindjet e mia.
  Sidoqofte kur te jesh "keq" lexo Aristotelin, thone qe eshte balsam per shpirtin dhe meqe jemi te Aristoteli, ai thote:
  Njerezit kokeforte ndahen ne tre lloje:kokeforte, injorante dhe te merzishem. , te kjo kategoria e fundit ti mund ta gjesh veten lehtesisht. :thumbsup: Shnet!
   
 5. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Habia Filozofike!!!

  not again..
   
 6. Hipparchia

  Hipparchia Primus registratum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Kordelushe-lulushe,

  Hunda me thote se kam shume per te mesuar prej teje...me thuaj, zemero, c'thote tjeter ky Aristotedhi?

  Hippy.
   
 7. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Habia Filozofike!!!

  s'kam nderruar emer, keshtu njihem gjeresisht...po ti je e re!

  vajze, do te luaja me ty e te beja "sport popullor" me lehtesine e vjedhjes se karrameleve nje femije mbi filozofi e aristotelizm po s'po nxic grindje!
   
 8. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Sport popullor /pf/images/graemlins/smile.gif metode zhvillimi te marrdhenieve midis filozofeve te vegjel /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Habia Filozofike!!!

  ---------------
  Right!
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Lene mi goc tjetrin se ndoshta ka pretendime per t'u bo i madh ne te ardhmen por c'e do se s'ka respekt per te tjeret dhe kjo e rrezikon te mbetet "i vogel" /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 11. Ema

  Ema Goddes

  Re: Habia Filozofike!!!

  Kordelke:
  Presidenti=Nahar....A BIG ONE /pf/images/graemlins/frown.gif (fatkeqsisht)...
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Habia Filozofike!!!

  E dija mi goc dhe kete e kam thene me lart.....
   
 13. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Habia Filozofike!!!

  P.s.Let him enjoy himself I have no problem with that. :thumbsup:
   
 14. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Habia Filozofike!!!

  serenity...s'paske qon e qarte,
  po paqartesia derivon nga une en postimin siper s'ke faj /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 15. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Terminologjite origjinale i vjedhin, preferoj paqartesine! /pf/images/graemlins/wink.gif

  Me habit perplasja e urtesive!
   
 16. olti

  olti Neo

  Re: Habia Filozofike!!!

  :rolleyes:
   
 17. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Filozofe ku jeni? :confused:
   
 18. Guest

  Re: Habia Filozofike!!!

  Per cfare ishte tema dhe ihere :rolleyes:
   
 19. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Per Habine Filozofike, nje liber qe s'e kemi shkrujt as une as neo po nje autore franceze [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 20. nike palkola

  nike palkola Primus registratum

  Re: Habia Filozofike!!!

  Mistiku Osho thotë se filozofia ka vdekur, dhe se në të kaluarën filozofët i janë shmangur realitetit, duke kaluar në apstraksion.
  Ndoshta ne shqiptarët do bënim mirë të punojmë më shumë për veten Kombin e Atdheun, e të filozofojmë më pak!!!
   

Shpërndajeni këtë faqe