Harta të Shkodrës

Diskutime tek 'Shkodërlocja jonë' filluar nga AlbanianEagle, 16 Jan 2004.

 1. AlbanianEagle

  AlbanianEagle Primus registratum

  Harta të Shkodrës

  Më interesojnë harta të të Shkodrës që prej antikitetit deri në shek. 20.

  A mundet kush të më ndihmojë me ndonjë informacion se ku mund ti gjej, qoftë dhe ndonji adresë interneti.
   
 2. Raptor

  Raptor Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Me than te drejten edhe un kam kerku hart te shkodres po nuk kam gjet.

  Pershendetje
  SH10
   
 3. -=AJ=-

  -=AJ=- Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Tjeta,
  Jam tuj ba vazhdim te nji website rreth Shkoders. Nuk kam lane vend pa kerky per harten e Shkodres por pa shanc.

  Nqs e keni nji hard do tju falenderoja shume sikur te ma gjeshit nji kople.

  Kyt vere do shkoj n'shqipni ku kam mundsi me e gjete por ash pak vone.

  Shndet.

  -=AJ=-
   
 4. alma-milano

  alma-milano Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Po ça po te duhet me marr ate mundim me e gjet harten e shkodres??????????po ti ne ate teme qe ke hap nuk le gja pa than per te e tash don me shku ne ver :lol:
  Sko mor djal/vajz ty te rujt zoti e rri ne vend te huj nga qe shkodra ta shpif!
  E mjera shkoder ça ka qit ne drit!
  Turp te vij......
   
 5. glaukus

  glaukus Primus registratum

 6. bellisima

  bellisima Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Ku i gjete mar? /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. -=AJ=-

  -=AJ=- Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Shum Falemnders per linket e hartave.
  Goog job.

  Edhe per shkodren kam rrespect shume.
  Por mendoj qe na duhet ta pranijme rrealitetin.

  Shkodra keeps my hart alive !

  Me shum rrespect
   
 8. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

 9. -=AJ=-

  -=AJ=- Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Pelbardo,
  You are the Boss.

  Falmnders per linket.
   
 10. ilir25

  ilir25 Primus registratum

 11. ilir25

  ilir25 Primus registratum

 12. ilir25

  ilir25 Primus registratum

 13. ilir25

  ilir25 Primus registratum

 14. glaukus

  glaukus Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Hartat i kam gjet rrugve t'internetit, ashtu si shokt.
  Tash qe keni hartat ... ju duhen dhe ca foto e kartolina te vjetra. /pf/images/graemlins/smile.gif


  Disa kartolina/pamje ne nje te vetme

  [​IMG]


  Anije (ndoshta avullore) ne portin e Shkodres

  [​IMG]

  - - -


  Kartolina nga firma/shoqeria e njohur gjermane Purger&co.

  [​IMG]


  Rreth vitit 1917

  [​IMG]


  Veshtrim nga lart

  [​IMG]


  Pamje e pergjithshme

  [​IMG]


  - - -


  Nje kartoline (perdorur 1933-in) nga Marubi me harten e Shqiperise dhe dy vargje te Fishtes.

  "Këtu lejën, po, Toskë e Gegë
  Si dy rreze n'flakë t'nji diellit"


  [​IMG]
   
 15. glaukus

  glaukus Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Shkodra fetare.


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  shenimi poshte kartolines: Nji meshe ner rrenime te Kishes e Zojes mas Kalaas


  Dy pamje nga vargu i t'krishtereve ne rruget e Shkodres, viti 1918.

  [​IMG]


  [​IMG]
   
 16. glaukus

  glaukus Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Shkodra fetare (2)

  Zoja - Virgjëresha e Shkodrës !

  [​IMG]


  Kisha françeskane

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   
 17. glaukus

  glaukus Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Shkodra fetare (3)

  Botuar nga Isidor Munzer. Xhamia e Plumbit.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]... [​IMG]
   
 18. djal

  djal Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. glaukus

  glaukus Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Pamje e kartolina te zgjedhura


  [​IMG]


  Kafja e Madhe, 1936.

  [​IMG]


  Shkodran'
  [​IMG]


  Berberhane

  [​IMG]


  Rreth vitit 1920

  [​IMG]
   
 20. glaukus

  glaukus Primus registratum

  Re: Harta të Shkodrës

  Kujdes se keto jane pak te medha ne permasa /pf/images/graemlins/smile.gif


  Nje e 1917-es.

  [​IMG]


  Perseri nje pamje e pergjithshe rreth 1920-s.

  [​IMG]


  ... vazhdojme me nje tjeter

  [​IMG]


  Si po ju duket Parruca ?

  [​IMG]
   

Shpërndajeni këtë faqe