Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga Al-Punk, 22 Aug 2006.

 1. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Duke u nisur nga nje teme tjeter e hapur ne forum para ca ditesh, do doja te dija mendimin tuaj mbi kete teme.

  Koncepti i perhapur nga shume Homoseksual eshte se 'homoseksualizmi eshte i lindur, eshte ne gjene...'.
  Do me pelqente te dija nje vleresim shkencor mbi kete pike!

  Apo, Homoseksualizmi eshte nje dukuri shoqerore qe duhet ta pranojme megjithese nuk duket rrjedhe llogjike e jetes dhe e natyres!?

  Akoma per Homofobite?
   
 2. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

 3. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Vallaj me ç'di un robi nuk o i lind sumçe (nji epitet tjetër ky). Madje është bërë edhe një studim kohët e fundit këtej nga Amerika e Veriut (fatkeqësisht nuk i kam referencat pasi e pata dëgjuar në radio) i cili thoshte pikërisht që ky fenomen është i zhvilluar e jo i lindur. Ka shumë arsye për zhvillimin e preferencave homoseksuale por shumë mbeten ende të mistershme (apo influenca e tyre mbetet mister).
   
 4. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Sigurisht. Eshte mese e kuptueshme qe eshte nje dukuri e zhvilluar dhe jo e lindur.
  MBi te gjitha eshte nje fenomen shoqeror. Homoseksualizmi eshte i perhapur ne varesi te perceptimit shoqeror mbi seksin dhe ne kete menyre edhe menyrat e perhapjes se tij ne shoqeri te ndryshme jane krejt te ndryshmem, pavaresisht se historikisht njihen fare pak shoqeri ne historine e njerezimit ku homoseksualizmi ka qene i perhapur.

  Ky diskutimi mbi mundesite e te qenit i lindur per mua eshte thjesht nje tendence e perhapur ne kohet e sotme per te vene ne diskutim gjithcka dhe ne cfare do lloj menyre. Nje diskutim i tille eshte zhvilluar edhe lidhur me kriminelet. Ka pasur autore qe kane hedhur idene se kriminaliteti eshte i lindur tek mjaft njerez, te cilet kane prirjen agresive te trasheguar gjenetikisht. Por nje pikepamje e tille, jo vetem qe eshte e pavertetueshme dhe jo fort reale, por sjell nje kaos ne shoqeri, pasi te con te heqjen e te drejtes per te denuar kriminelin, me justifikimin e agresivitetit te lindur.
   
 5. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Ta diskutosh homoseksualizmin ne kete prizem eshte si te pertypesh kashte. Kjo sepse vete komuniteti i shkencetareve spo vendos dot ne eshte i lindur apo i zhvilluar. Dhe per sa kohe robt radikalizohen dhe duan nje pergjigje o njera o tjetra s'kane per te marre pergjigje kurre.

  Po lexoja nje studim interesant qe thoshte se ne trimestrin e pare te shtatzanise nese nena kerkon me ngulm nje femer dhe fetusi eshte mashkull (ose e anasjellta) mund te ndikoje ne orintimin seksual te femijes fale hormoneve qe prodhon. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. mozaiku

  mozaiku Primus registratum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  po mos me mendu fare per ate pune, a thua del aseksual?! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 7. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Ne fakt ky studimi mori jete nga disa studime te tjera qe kane provuar se ne lindim me tru mashkullor ose femeror (ne varesi te nivelit te testosteronit ne bark te mamit) dhe s'ka burre none ta ndryshoje pasi ke lindur.


  P.S.
  Te qenit femer dhe lindur me tru mashkullor nuk dmth qe je predispozuar te behesh lesbike thjesht mund te jesh hidraulike me e mire p.sh. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif nelke

  po mir gjith kto studimet ku e kane synimin te arrijne? dhe eshte pytje serjoze kjo mos shifni zgerdhimjet /pf/images/graemlins/laugh.gif. e ka menu nanjoni pse studjohet homoseksualizmi? e megjithate eshte fenomen qe ka shoqeruar njerezimin qe ne lashtesi a mos me pare.
   
 9. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Ça ka më parë se lashtësia? Deri kus quhet lashtësi dhe ç'ka më të lashtë se lashtësia /pf/images/graemlins/tipsy.gif?
   
 10. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  un e hudha ke historia si gje, duke qen se tema eshte ngrit ne forme pytje. une po menoja qe homoseksualizmi ka ardh si fenomen kur njeriu ka filluar te rrije ne grup. se kur ishin tek e tek si ujq te vetmuar duhet te ken pat instikte kafsherore. 1 kjo.

  nje pike tjeter eshte fakti qe homoseksualizmin shume e mendojne vetem si ane seksuale. pa kaluar hiç ke ajo emocjonale. nji gje eshte e vertet, si merret vesh seksi i njejte me njeri-tjetrin nuk merret vesh kush. besoj se raporti seksual pastaj do kete qene pasoje e te ndjerit mire me shokun a shoqen. e kur thone pastaj oreksi vjen duke ngrene.
   
 11. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Ka dhe kafshë të tjera që jetojnë në grup po meshkujt s'ja fusin njoni-tjetrit (ka nai përjashtim). Gjithmon ka pas luft mes meshkujve për të bo për vete femrat. Ata që s'rrijshin dot nuk e di se ç'bojshin.

  Ka shum meshkuj që s'merren vesh me njoni-tjetrin. Homoseksualët e kanë shumë më të thjeshtë të merren vesh me seksin tjetër. Përse? Sepse mundohen ta njohin. Pra çdo mashkull që do mundohet të njohë seksin tjetër do ja arrijë qëllimit.

  Sa për punën e oreksit nuk kom ç'them /pf/images/graemlins/laugh.gif.
   
 12. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  fakti qe homoseksualet (dhe ktu po flas per meshkuj) merren vesh mire me femrat eshte fenomen modern dhe e ka piken e perbashket tek diskriminimi qe u behet ktyre dy grupeve ne shoqeri. pastaj ka dhe meshkuj te feminizum ashtu si dhe femra te maskilizume te kuptohena, po kjo e marrmja vesh per menimin tim vje nga ajo qe thash me siper.

  nje gje kam vene re ne pergjithsi, duke qene se jemi te kategorizimet pak a shume /pf/images/graemlins/laugh.gif, homoseksualet kane shume fantazi. ky vlersim vjen nga paraqitja e figures homoseksual ne Tv.
   
 13. arturo

  arturo Primus registratum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Homoseksualizmi,eshte pederasti plako ......asgje me teper se pederasti,dhe vetem pederasti ..............te tjerat jane fjale boshe
   
 14. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Dmth te martohemi me Lesbo qe te na prodhoj Arnolda /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  ju lutem ti evitojme sa me shume kto batutat qe dalin kaq kollaj ne te tilla tema, se 10 postime te tilla duhen e ti themi mirupafshim temes.
   
 16. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif nelke

  po mir gjith kto studimet ku e kane synimin te arrijne? dhe eshte pytje serjoze kjo mos shifni zgerdhimjet /pf/images/graemlins/laugh.gif. e ka menu nanjoni pse studjohet homoseksualizmi? e megjithate eshte fenomen qe ka shoqeruar njerezimin qe ne lashtesi a mos me pare.

  [/ QUOTE ]


  Duti keto studimet qe kam permendur une s'kane nisur me idene te studiojne homeseksualizmin ekskluzivisht. Kane qene te gjera, per te kuptuar seksin (sex formation), kur ndodh tek fetusi, si ndikojne hormonet etc. Studimet e tjera kane lindur si rrjedhoje e nevojes per te shpjeguar pyetje qe lindin ne studimin e pare. Gjetjet e tyre kane implikime edhe per homot, dmth mund te jene nje pjese e pergjigjes se gjeagjezes.

  Nuk ka aq shume studime per te kuptuar homoseksualitetin sa njerezit mendojne, me shume ka per peshen, alkolizmin a kriminalitetin (fenomene keto po aq te vjetra sa homoseksualizmi).
   
 17. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ka dhe kafshë të tjera që jetojnë në grup po meshkujt s'ja fusin njoni-tjetrit (ka nai përjashtim).

  [/ QUOTE ]

  Kondra po edhe tek njerezit perjashtim eshte, nuk eshte norma. P.sh ne USA homoseksualet (gay&amp;lesbian) perbejne me pak se 1% te popullsise. Tek kafshet mund te jete e njejta perqindje vecse eshte pothuajse e pamundur ta besh statistiken se sdo rrish te ruash cdo ari dhe dhelper /pf/images/graemlins/smile.gif, ndersa tek njerezit ka GJUHE, ka census-e, ka vetedeklarime. Ne njerezi jemi te gjithe ne nje fishbowl /pf/images/graemlins/winkwink.gif
   
 18. harap

  harap Guest

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Ju lutem jo cdo teme ta kthejme ne chit chat.

  Per mendimin tim kjo eshte diçka qe ndodh me kalimin e kohes jo e lindur.Nqs robi mashkull rritet me veti e sjellje femrash kjo ndikon edhe ne anen homoseksuale.Ne pergjithsi homot jane njerez te urte e jo tipa agresiv.
   
 19. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ka dhe kafshë të tjera që jetojnë në grup po meshkujt s'ja fusin njoni-tjetrit (ka nai përjashtim).

  [/ QUOTE ]

  Kondra po edhe tek njerezit perjashtim eshte, nuk eshte norma. P.sh ne USA homoseksualet (gay&amp;lesbian) perbejne me pak se 1% te popullsise. Tek kafshet mund te jete e njejta perqindje vecse eshte pothuajse e pamundur ta besh statistiken se sdo rrish te ruash cdo ari dhe dhelper /pf/images/graemlins/smile.gif, ndersa tek njerezit ka GJUHE, ka census-e, ka vetedeklarime. Ne njerezi jemi te gjithe ne nje fishbowl /pf/images/graemlins/winkwink.gif

  [/ QUOTE ]

  Nelkë moj, them është përjashtim në disa lloje kafshësh e jo në çdo specie ka përjashtime.

  Pastaj, ato statistikat i ke në rregull ti? Jo se këtej nga Kanadaja janë 10% gay/lesbike e jo më pak se 1%.

  Nëse kjo është e vërtetë atëherë vërtetohet që homoseksualiteti është i fituar në shumicën dërrmuese të rasteve ose që kanadezët kan një gen homoseksual mo t'zhvillum se amerikont /pf/images/graemlins/laugh.gif.
   
 20. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Homoseksualizmi, Ndjesi Fizike apo Ndikim Shoqeror

  Homoseksualizmi nuk ndodh tek kafshet. Edhe ne ato raste kur duket se ndonje kafshe kryen akt me nje kafsh tjeter mashkull, kjo ndodh ne rastet kur mashkulli (pasiv ne rastin konkret) ka qene me ndonje vemer dhe mbar me vete aromen e feromoneve.

  Per sa i perket studimeve, nuk ka ndonje studim bindes qe te vertetoje homoseksualizmin e lindur. Jane thjesht disa hipoteza, te cilat mua me duken me teper deshira per te bere scoop. Edhe mund te jete e vertete qe nena mund te ndikoje ne zhvillimin hormonal te femijes ne bark, por kush mund te na thote se sa dhe si ndikon? Te ndryshosh p.sh. zhvillimin hormonal te nje mashkulli ne bark te nenes ne nje masae, e shumta 1 %, nuk justifikon aspak homoseksualizmin e lindur. Femija mashkull, nga vete ndertimi biologjik mbart ne vetvete edhe hormone femerore edhe mashkullore, por qe hormonet mashkullore i ka me shumice, ndersa ato femerore ne nje mase mjaft te vogel. Ne rast se nena ndikon ne njefare mase, ajo prape nuk mund te beje qe ne zhvillimn hormonal te nje mashkulli te mbizoterojne hormonet femerore.

  Nejse, thelbi nuk qendron fort ketu. Ajo qe perben nje argumet me te arsyeshem eshte fakti se homoseksualizmi ka ardhur ne rritje nga viti ne vit ne shoqerine moderne. Fakti qe ne USA, ne fillim te shek XX, numri i homoseksualeve, sipas mjaft studimeve ishte thuajse i paperfillshem, ndersa tani shkon ne nje pjese te konsiderueshme te pop. (me sa kam idene une shkon ne mbi 10 %), tregon qe ky fenomen ndikohet nga perceptimet dhe botekuptimi shoqeror.
  Po ta veresh me vemendej, kultura jone eshte nje kulture qe priret drejt feminizimit te mashkullit dhe me gjere priret te shkoje drejt tendencave unisex. Pikerisht, kjo gje eshte nje prej faktoreve me te rendesishem qe sjell edhe perhapjen e fenomeneve te tilla.
  Gjithashtu edhe shtimi gjithnje e me i madh i pervojave seksuale nga me te ndryshmet, si dhe ekspozimi i vazhdueshem ne cdo moment te jetes se perditshme ndaj seksualitetin i cili krijon nje presion ne mendjen e njeriut, sjell veljen nga nje seksualitet normal, si dhe nevojen e njerezve per te gjetur forma alternative te perjetimit te kenaqesise seksuale.
  Po keshtu edhe streset e perditeshme te perhapura ne shoqerine moderne, ndikon edhe ne shendetin seksual te individit, duke bere qe ai te mos gjeje kollaj kenaqesine e duhur.
  Ka shume arsye, por qe per mua jane te natyres psiko-sociale. Jo gjithcka duhet kerkuar tek hormonet.
   

Shpërndajeni këtë faqe