Il Caravaggio - pikturimi me drite hije

Diskutime tek 'Fotografia dhe Piktura - Artet Figurative' filluar nga katsune, 26 Jul 2015.

1. katsune

katsune cherry blossom

Besoj se ketij nenforumi nuk duhet t'i mungoje nje teme mbi Caravaggion :)

Jeta

Stili

Pas vdekjes

Artin, glauk and gurax like this.
  2. katsune

katsune cherry blossom

1600 - 1601, Cappella Cerasi, Chiesa S.Maria del Popolo, Roma.

Artin and glauk like this.
  3. katsune

katsune cherry blossom

1608, Galleria Palatina di Palazzo Pitti, Firenze.

4. katsune

katsune cherry blossom

1599, Palazzo Barberini, Roma.

Balahk and Solaris like this.
  5. Solaris

Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

9 shtator 1571 , Lindi Michelangelo Merisi i njohur si Caravaggio , piktor Italian , me nje ndikim prej piktures Baroke.

gurax likes this.
  6. Aki

Aki Paint It Black

Te gjithe me ne 9 shtator paskan lindur :)

7. Solaris

Po edhe ky , nuk i hapa teme tjeter meqe paska nje ekzistuese te postuar nga broken edhe me shume informacion.

8. Aki

Aki Paint It Black

Po lart ka shkruar se me 29 shtator eshte, mos kete ndonje gabim teknik tek datat?

9. Solaris

Ah se po kontrrolloja tek faqet italiane me duket se ke te drejte , pavarsisht se ne google , shkruhet njehere 29 - 28 apo data te tjera. Gjithsesi se paskam gjetur burimin e sakte per kete :p
    Ja presim pergjigjen e broken , si njohese e mire e artit italian.

10. Aki

Aki Paint It Black

Ee se sidoqofte nuk ua preme ne kerthizen kur linden, me rendesi qe na kane lene vepra te bukura :)

Solaris likes this.
  11. Solaris

Ahahaha. E drejtë!
    Duket absurde por ka njerëz që i fiksojnë datar e lindjes të njerëzve të medhenj , shkrimtareve , një pedagoge e imja ishte shumë e përpikte e interesuar për këto gjëra.
    (Ne na dukej qesharake)
    Mjafton që të shërbejne për qarkullim të informacioneve qe kemi ose nuk kemi për këto, se i harrojmë ndonjëhere , por për datat ja ashtu siç the ti ashtu është e drejta.

Aki likes this.
  12. katsune

katsune cherry blossom

bobo datat e lindjes une asnjehere nuk i fiksoj...meqe e kam akoma librin e artit te gjimnazit e mora per te kontrolluar nese eshte specifikuar, por edhe aty shkruhet se Caravaggio ka lindur rreth vitit 1571 (intorno al 1571), sic mund ta shikoni me poshte.

atehere i shkruajta nje shoqes time qe ka mbaruar studimet per Lettere e beni culturali, dhe ajo me tha se data e lindjes se Caravaggio-s ka qene mister per shume kohe...madje shume studiues te Artit jane munduar ta gjejne neper arkivat e kishave te ndryshme te Milanos, sipas disave ka lindur me 29 shtator qe eshte edhe festa e San Michele Arcangelo, prej ku edhe emri Michelangelo...derisa para ca vitesh nje person i thjeshte qe kishte pasion artin krejt rastesisht kishte gjetur dokumentin e pagezimit te Caravaggio, i cili daton me 30 shtator. pra ka shume mundesi qe Caravaggio te kete lindur nje dite me pare pagezimit, me 29 shtator. :)

Balahk, Solaris and Aki like this.
  13. Solaris

Ahahaha faleminderit per informacionin. ^__^

14. katsune

katsune cherry blossom

asgje, jo per gje por u bera kurioze dhe une :p

15. Aki

Aki Paint It Black

Jo qe mua datat numrat s'me pelqejne, i kam fiksim madje vete :p, por kam kuptuar shpesh qe per sa i perket historise jo perhere do kemi data ekzakte nga e kaluara, prandaj dhe ka shpesh te dhena kontradiktore :|

16. katsune

katsune cherry blossom

San Tommaso, 1600-1601, Bilgergalerie, Potsdam.

gurax likes this.
  17. Artin

Artin Valoris scriptorum

Një stil të tillë pikture kishte edhe Rembrandi, me këto dritëhijet e forta.

18. katsune

katsune cherry blossom

e vertete. nuk e di nese rembrandt eshte frymezuar nga caravaggio. :) skenat e caravaggios gjithsesi kane nje dimension me dramatik, ndersa rembrandt nese ishte dramatik ne veprat e para me kalimin e kohes e zbuti doren.

19. Artin

Artin Valoris scriptorum

Kjo më shkoi edhe mua në mendje.
    Unë besoj që Rembrandi është ndikuar nga pikturat e Karavaxhos. Dhe jo vetëm nga ai, po dhe nga të tjerë.
    Çdo artist i madh, ka edhe idhujt e tij, që e kanë frymëzuar dhe kanë ndikuar në punën e tij.

Shpërndajeni këtë faqe