Ilirian Suli - Nenkampion i botes ne peshengritje por Kampion ne atdhedashuri .

Diskutime tek 'Sporti Shqiptar - Futboll, Atletike etj' filluar nga Sportdashesi, 1 Dec 2002.

 1. Sportdashesi

  Sportdashesi Primus registratum

  Ilirian Suli - Nenkampion i botes ne peshengritje por Kampion ne atdhedashuri .

  Ilirian Suli - Nenkampion i botes ne peshengritje por Kampion ne atdhedashuri .
  Ilir Karafani - legjende e peshengritjes . Pervoja fiton mbi moshen

  ARLIND CIRI - © "SPORTDASHESI" ( http://Sportdashesi.Sports-Page.com )
  Athine , Greqi

  Te shtunen me 23 Nentor ne Kampionatin Boteror te peshengrtjitjes ne Poloni ne peshen 85 kg ne stilin e terheqjes sportisti shqiptar Ilirian Suli ( i datelindjes 1975 ) shpallet nenkampion i Botes me 175 kg dhe vetem 2.5 kg nga vendi i pare qe u fituar nga kampioni i shumfishte boteror gjeogjiani George Asanidze .
  Le te paraqesim rrjedhen e ngjarjeve ashtu sic u zhvilluan ne pedanen e ngritjes dhe ne dhomen ndermjetese mbrapa skenes ku peshengritesit clodhen dhe behen gati per ngritjen e rradhes ndersa trajneret luajne lojen e tyre taktike ndaj kundershtareve .

  Ilir Karafani - legjende e peshengritjes . Pervoja fiton mbi moshen

  Dy ore perpara se te fillonte Ilirian Suli peshengritesi tjeter shqiptari Ilir Karafani ( i datelindjes 1970 ) eshte hedhur i pari ne gare ne grupin B ku marrin pjese sportistet qe vijne ne kampionat me rezultate hyrese me te ulta se te tjaret . Ai ka ardhur ne kete kampionat me rreth 360 kg te ngrejtura ne dygaresh dhe eshte pretedenti nr18 nga 30 pjesemarresit ne kete gare. Ne stilin e terheqjes sportisti yne Ilir Karafani nuk fillon ashtu sic duhet . Keshtu pesha e pare qe vihet eshte ajo qe peshengritesi e ngren me siguri per tu futur ne gare . Per Karafanin kjo peshe eshte 157,5 kg por fatkeqesisht ka deshtuar . Kjo e ven nen presion psikologjik Ilirin i cili ka ardhur me pretendime te larta keshtu nuk vazhdon tentaviven e tij ne 157,5 kg por ne 162,5 kg mbasi e sheh se ngritja e kesaj peshe do ta fusi ate ne gare per me teper . Por nen presionin e gabimit te pare ai ben dhe te dytin duke rrezikuar pjesemarrjen e tij te metejshtme . Atehere nen keshillat e trajnerit Shaqiri dhe duke vene pervojen e tij si qetesues te gjendjes hidhet perseri ne pedane per te njejten peshe dhe me shpirtin e tij luftarak e ngren kete peshe duke u duartrokitur nga sportdashesit polake dhe te huaj. Mbaron garen ne stilin e terheqjes me 162.5 kg rezultat me i ulet se ai qe mund te marre por ama shume i rendesishem sepse i jep mundesine per te vazhduar garen e dygareshit.
  Tashme Karafani eshte me i qete per stilin e preferuar te tij ate te shtytjes ku rol ze teknika e peshengritesit e ndihmuar nga forca e duarve ndersa vendin ne renditje jep si ne stilin e terheqjes taktika e ndjekur nga trajneri. Ketu pikerisht duket shume nderhyrja e Shaqirit i cili e ve Ilirin qe ne fillim si pretedent ...............
  .................
  ...............
  .................. Vazhdon

  Ilirian Suli - nekampion i botes ne peshengritje por Kampion ne atdhedashuri .

  Mbasi ka mbaruar me sukses Karafani ne stilin e Shtytjes perpjekjen e tij te fundit , Suli ne dhomen e strvitjes nuk mbahet dhe ai nga gezimi dhe i ven si detyre te shenjte vetes te ngreje flamurin shqiptar ne kete kampionat boteror. Trajneri Shaqiri eshte bashke me te dhe i rreh shpatullat duke i dhene edhe me teper fuqi ketij " Herkuli " shqiptar qe te forte se krahet e tij ka zemren dhe vendosmerine e tij prej shqiptari. ............
  .....................
  ....................
  Vazhdon

  Per te pare artikullin e plote bashke me fotografi lexoni Specialen tek lajmet e Dites tek"SPORTDASHESI" ( http://Sportdashesi.Sports-Page.com )
   
 2. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Ilirian Suli - Nenkampion i botes ne peshengritje por Kampion ne atdhedashuri .

  PIRROS DHIMAS dhe LEONIDHAS SABANIS jane dy shkerdhatat me shkerdhata qe ekzistojne. Ne elbasanasit krenoheshimme ta dhe u shtrengonim duart ne rruge deri ne 1991. Po dolen bythq...

  Ai i pari, eshte edhe senator, apo ku di une se cfare ne greqi. Per me teper ka bere edhe thirrje publike antikombetare bashkathdetareve te tij andej.
   
 3. DriniS

  DriniS Ecejak

  Re: Ilirian Suli - Nenkampion i botes ne peshengritje por Kampion ne atdhedashuri .

  qe jane njerez te shitur, ajo shifet, por qe te bejne propagande kunder shqiperise per ti kthyer emigrantet ne greke, kjo eshte super tradheti. S'u mjafton jeta qe po u jep greku, po dashkan te shkaterrojne vendlindjen? Tamam b.q.!

  Ore po ate Manjolen qe doli kampione ne hedhje shtize, e di njeri se cfare po ben tashti? Mora vesh qe edhe ajo ishte kthyer ne greke... :mad:
   
 4. aurel

  aurel Primus registratum

  Re: Ilirian Suli - Nenkampion i botes ne peshengritje por Kampion ne atdhedashuri .

  ajo nuk quhet manjola por mirela per fat te keq dhe ajo ka 6 vjete qe ka hyre ne klubin e TRADHETAREVE
   

Shpërndajeni këtë faqe