Imanuel Kant

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga PrInCiPiEl, 11 May 2003.

 1. ruud

  ruud Primus registratum

  Re: Imanuel Kant

  :confused:
   
 2. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Imanuel Kant

  nuk e di se pse nuk po habitem fare...
   
 3. ruud

  ruud Primus registratum

  Re: Imanuel Kant

  ......... :confused:
   
 4. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Imanuel Kant

  nejse......
   
 5. ruud

  ruud Primus registratum

  Re: Imanuel Kant

  [​IMG]
  Diplomanin asli Alman ilim müzesindedir

  Avrupa'nin en büyük üstadlarindan biri olan Immanuell Kant, 1724 yilinda dogdu. Ve hayatinin ilk yillarini, yalandan uzak olan, vazife ve din duygulariyla dolu bulunan bir ortamda geçirdi. Ilk aciyi ise 13 yasinda iken annesini kaybetmesiyle tatti. Ona göre izdirap çekmeyenler, hayatinin esrarini anlayamazdi. 1770'de "Duyular ve Kavranabilir Âlemin Sekil ve esaslari" adli eserini, 1781'de ise "Saf Aklin Tenkidi"'ni tamamladi. Seksen yasinda ölürken son sözü "DAS IST GUT"-"HAYIRLISI BUDUR" olmustur.

  I. Kant, fakültedeki talebeleri tarafindan topraga verilmis ve mezarinin üzerine vasiyetine uygun olarak "Üzerimde yildizli göll ve içinde ahlâk kanunu" yazilmistir. Kant'in eserleri üzerinde yapilan incelemelerde, O'nun Islâm Âlimlerinden Imam-i Gazâli ve Muhyiddin-i Arabi Hazretlerinin tesirinde kaldigi, bâriz bir sekilde görülmektedir.

  ma perkthe nje cike /pf/images/graemlins/smile.gif ?????
   
 6. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Imanuel Kant

  Eshte thjesht dhe shkurt biografia e Kant, qe u rrit ne nje familje me kulture fetare, qe humbi nene 13 vjec, essene e pare qe shkroi e keshtu me radhe, pse eshte ne Turqisht nuk do te thote qe eshte dicka shume e vecante, biografine ma merr mendja e kane shkrujt ne shume gjuhe te botes..nejse...kjo tema s'eshte duke pas ndonje zhvillim kshu sic shoh nga postimet e fundit.

  Kalofshi mire :book:
   
 7. ruud

  ruud Primus registratum

  Re: Imanuel Kant

  vertet????? se dija /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Imanuel Kant

  Vertet nuk e dije /pf/images/graemlins/wink.gif

  Leri keto gjera tashi :rolleyes:
   
 9. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Imanuel Kant

  kete nenkuptoj une kur them se pe pelqen te pij uje ne burim e jo ne duart e dikujt tjeter...
  nese dikush mahnitet nga kanti...nga gazaliu dhe muhidin ibn arabi do te kalonte ne ekstaze...!!!

  dhe njona me thot mu hala çun pa horizont!

  dunya donuyor dostlar, ben donmusum ,çok mu?!?!??!
  devran donuyor dostlar, ben donmusum.çok mu?!?!
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Imanuel Kant

  Donmek, bazen yararli dir /pf/images/graemlins/wink.gif

  Ama, nereye dogru ??!! Bu fark eder /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 11. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Imanuel Kant

  rreth qendres rrush:)
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Imanuel Kant

  Qendrat jane krejtesisht individuale, qendra jote nuk eshte detyrimisht edhe imja, qendren e ke percaktuar vete.Mos harro edhe zhvendosjet e pafundme, me to koordinatat ndrysahojne ndodhje.
   
 13. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Imanuel Kant

  patjeter...une sillem rreth diçkaje e ti rreth diçkaje, por bota sillet rreth diellit e dielli rredh galaktikes e galattika bashke ne sistemin tone , token e çdo qender tonen sillet rresh nje qendre te vetme...

  e kape ku e kam? Sillu rreth kujt te duash...dhe ajo sillet rreth te vetmes qender /pf/images/graemlins/smile.gif

  astromomi deri ktu...
   
 14. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Imanuel Kant

  A jemi ne ne gjendje qe te gjenerojme mendimin ne nje shkalle te tille sa ta zhveshim nga paragjykimet dhe eksperiencat per te arritur makximumin e njohjes sone?

  Une them se jo, jam shume skeptike, meditimi ndihmon ne baze te njohjeve, por jo me gjithcka qe ne kemi brenda vetes pa pasur asnje fare ndikimi, e pamundur te hulumtoj vetn time deri ne nje gjendje kritike qe te me beje te shkeputem nga ato qe kam pare e lexuar.

  Ti ku je?
   
 15. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Imanuel Kant

  une them se po...
  ekziston nje doktrine qe ndan veten nga egoja dhe ben egon shkoll per veten /pf/images/graemlins/smile.gif

  diçka me serioze se djalli dhe engjelli nje ne nje krah e tjetri ne tjtetrin.
  /pf/images/graemlins/laugh.gif
  te reflektosh mbi mendimet e tua dhe veprimet aq holle sa te ndash ku flet aryea e ku emocioni(paragjykimi) eshte stat qe arrihet me edukim kostant te vetvetes.

  qe jemi te varur nga paragjykimet kjo eshte e ditur, por kjo eshte zgjedhje jona, koshiente apo jo, ne duam te ndodh keshtu e aq shume e kemi bere kete sa menojne se s'ka rrug tjeter dhe bile bile se s'ekzton nje realitet absolut, vetem nje hije e mendimeve tona te shtremberuara nen optiken e botes personale paragjykuese:)
   
 16. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Imanuel Kant

  Pra ne nuk dalim dot nga vetja, rrjedhimisht cdo (para)gjykim mbetet ne kufijte subjektive, shkalla kritike e vetegjykimit eshte e vtemja vije ndares, dimensionet individuale ndryshojne, por per te dal nega korniza cfare duhet :confused: mos duhet te ndeshkohemi per subjektivizem qe te rrimarrim analizen vetiake :confused:

  Kant qe ai qe thosh: "Kufizoj dijen, per t'i bere vend besimit"

  Sic duket kemi etje per dijeni por edhe per besim (perse detyrimisht duhet t'i lene pakez vend medoemos njera-tjetres :confused: ), po a nuk eshte besimi nje dijeni me vehte, a nuk kemi ne uri te pashprese per cdo gje qe na "mbush"?Mos valle kapemi ne besim per te gjetur ate qe kemi humbur tek vetja.Ne tymnajen mediative eshte e veshtire te gjesh fillin ne rast se nuk ke kuptuar boshllekun.Ne nje gjendje kaosi duhet dicka teper e fuqishme per te terhequr vemendjen.Ja ku jemi ne nje vorbull te re.Besimi me eshte dukur viskoz tere kohes.Nuk dyshoj qe ploteson qenesine, por redukton mendimin personal.Serish vij ne konkluzionin varesi e pashmangshme. E une varesine pertej vetes e urrej, me ben te shkoj ne nje stad te ri qe me largon prej te kuptuarit.Te perceptosh fort dicka qe te tjeret e kane pregatitur per te te kufizuar, madje deri diku per te (sipas meje) hequr te drejten e vete-analizes pa kushte me ben te mendoj qe nuk eshte aroma qe po kerkoja.

  Jam me teper per postkantianet qe kerkojne te njehsojne aspektet e ndryshme te njeriut.Njesimi i filozofise teorike me ate praktike.

  Me pelqen te ha me shume ushqimin qe gatuaj vete (me shijon me shume), sesa ate te servirur dhe gatuar nga dikush tjeter...te kujtohen dyqanet e produkteve gjysem te gatshme :confused:
   
 17. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Imanuel Kant

  Nahara, jo çdo levizje eshte me patjeter varesi, qofte edhe rrethore. E nis keshtu sepse lexova qe ke marre shembull universin. E pra ka dy ekstreme, njeri qe universi vazhdon e shtrihet dhe kjo eshte tendenca e shkeputjes e pavaresise dhe tjetra qe egzistojne vrimat e zeza te cilat gllaberojne çdo gje derisa e zhdukin ,e konceptuuar ne shoqeri do te thote qe ajo e thith individin derisa e "zhduk", ose e njejteson ose po te perdor shembullin e Kordeles, e parafabrikon,deri sa e çon edhe ne depersonalizim, apo zhdukjen e tij si individ. Nje kopesht me shume lule, patjeter eshte me i bukur se me nje lloj luleje te vetme.
   
 18. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Imanuel Kant

  bukur, po me pelqen tema,

  atman tani ti mbahemi silogjizmes se une jam shume "mesjetar" dmth i fuzioniuar ne idene e micro dhe macro kozmosit.

  shtrirja e universit s'eshte shkencerisht asgje tjeter veçse fillimi i rrotullimit rreth qendres e copave me te largeta, pra futja ne vallen e spirales qe ne nje terminologji orientale quhet bukur "sema" e çdo skaji.Pra teorikisht pas big bangut copat morren arratine e galngadale gradualisht levizja i mberrin ne hovin drejt ikjes dhe i perfshin.Vrimat e zeza mbeten realiteti i pamohueshem i fundit.(sesa fund eshte ky simblizmi i saj me vdekjen do ishte shumee goditur, pra mbetemi ne hipoteza seç ka e ç'eshte nje vrime e zeze, dhe teorite njerezore mbeten qesharake ndaj asaj qe superon afetsite dona apo jo.


  Une do te shtroja temen ne aspektin e nje tendenze harmonizmi me natyren, jo patjeter shendrrin ne uniformizem por bukuri harmonike.tendenza per kaotizem ne univers apo tek njeriu eshte e qarte, por qe gjerat te funskionojne si duhet, qe te jete kjo qe eshte kaotizmi i nenshtrohet koordinimit e vullnetit te rregullit, kjo te pakten tek Universi /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Imanuel Kant

  Kant nuk eshte mahnites fare jo, ndaj dhe permenda biografine. Eshte ai konpemsimi i mugeses se pamjes se jashtme me te ashtuquajturin "mendim i lire" /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Gjithsesi nuk me eshte dukur pa vlere ta lexoj.
   
 20. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Imanuel Kant

  Nahara, zbresim me kembet ne toke per te shpieguar me drejt e ndoshta per te thjeshtuar kuptimin. Sepse realisht tendecat e shkeputjes egzistojne edhe brenda nesh, me kete nenkuptoj ate levizje te brendeshme qe peson qenia e njeriut ne vazhdimesi dhe qe shpiegon kalimin dhe evolucionin e tij.
  Si dhe levizjet brenda planetit qe jane shembulli tjeter qe manifeston tendecat e lirise e cila eshte nje atribut i brendshem, si te thuash e regjistruar ne genet tona.
  Kur u zbulua amerika, europianet vershuan drejt saj, drejt nje bote te re, keshtu u quajt me te drejte dhe arsyetja do te lihet te kuptohet me posht.(Nuk po flas ketu per faktin aq te njohur qe ameriken dhe brigjet e saj i kishin vizituar vikinget qe ne shekullin e XI apo edhe irlandezet. Por ne ate kohe (shek XI)pra ate kohe ende nuk ishte konsumuar energjia e njerzve qe rendi mesjetar, apo filozofia mesjetare e kishte rafiguruar ne binomin; BRENDESI HUMANE plus QIELLORE (perendia)dhe si pasoje njerzit ishin ende indiferente si dhe nuk ndjenin nevojen e SHKEPUTJES nga qendra, -EUROPA) Duhej te kalonin shekuj qe, kjo energji te konsumohej dhe qe njerzit te pranonin nje bote te re-qe nuk simbolizon gje tjeter veç levizjen. Filluan te imagjinonin. Proces normal, ky qe ndodh ne fillim brenda qenies dhe qe per mendimin tim kalon neper kater filtra apo gjendje per te marre formen perfundimtare. IMAGJINATA -fillimi, apo qendra, DESHIRA, -MENDIMI - REALIZIMI dhe sefundi KRIJIMI, e tera kjo quhet levizje ne vetvete, por pasqyron edhe levizjen e brendeshme tonen. Pra mund te konsiderohet edhe levizje e dyfishte dhe qe manifeston shkeputjen qe ndodh brenda qenies. Kjo provon qe nuk qendrojme ne nje pike dhe se eshte e pamundur si dhe qe notojme ne nje trazim te perhershem qe merr formen e levizjes, apo te tendences per t'u larguar. E thene ndryshe mund te quhet levizje nga SUBKOSHIENCA drejt KOSHIENCES,e cila na ka lejuar dhe krijuar mundesine te jemi keta te sotmit dhe te pergatitemi per te ardhmen.
  Levizja e dyte del nga kufijte e mikrokozmosit dhe eshte pikerisht shembulli qe mora ne fillim. Pra ti rikthehemi zbulimit te amerikes. Kur ajo energji e brendeshme u konsumua tek njeriu mesjetar filloi te fermentohej ne imagjinate dhe me pas te pranohej egzistenca e nje bote paralele me ate te tijen. (them paralele sepse e marr ne kuptimin fizik te tokes) Dhe keshtu Kolombi "zbuloi" ameriken. Zbuloi e ve ne thonjeza sepse kishte qene zbuluar, dhe termi me i drejte mund te jete, njerzit PRANUAN egzistencen e nje bote te re.Vershuan drejt Amerikes, pra Europa ne kete rast eshte qendra dhe amerika bota e re. Kjo fsheh ne vetevete levizje dhe nuk eshte thjesht nje spostim gjeografik. I trajtuar si spostim qarku do te mbyllej. Duhet pare si levizje e shoqerise, e mendimit te saj dhe argumenti besoj se eshte bindes. Njeriu levizi sebashku me trashegimine e tij kulturore, (e pashmangeshme sepse qendra e mban te lidhur me fije)dhe filloi te ndertoje nje bote qe kishte egzistuar ne imagjinaten e tij edhe pse e ndjente terheqjen e qendres. Europa nuk çlironte dot me energji dhe po shndrohej ne konservatore-terheqja qe ushtron qendra. Por njeriu ne boten e re gjeti edhe mundesine per te shprehur DESHIRAT (faza e dyte) e cila ne vetevete eshte edhe hapi i pare drejt lirise se individit, i perpunoi ne formen e MENDIMIT kaloi pa pengese ne REALIZIM per ti vene vulen gjithçkaje si nje KRIJIM (bote e re). Kjo shpiegon levizjen e dyte por me duhet te them edhe diçka e cila e kompleton kuptimin. Ndersa Europa mbetet qendra dhe e mban te lidhura me fije boten e re dhe keto fije jane HISTORIKE dhe qe ndryshe ne mund ti konceptojme si nje operim ne KOHE, amerika eshte shkeputur nga historia, nuk ka histori dhe ndjehet me e lire ne levizjen e saj, amerika operon ne HAPESIRE. Gje qe i krijon mundesine te ece perpara.
  Me duket se keto jane tendeca te shoqerise se sotme, kurdohere te karakterizuara nga levizja drejt lirise.
   

Shpërndajeni këtë faqe