Indian Food.........

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Petroninsja, 21 Mar 2003.

 1. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Indian Food.........

  O mami cfare te hash, nese jeni qefli per spicy food ai eshte ushqimi qe duhet te provoni eshte shume shume i shijshem...
  Vecse kabashin me uj duhet ta keni next to you...
  Ja u rekomandoj 100%.... /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 2. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  Petroninsja,

  hajde një xhiro këtej të të çoj tek një restorant Tajlandez - jemi mësuar me 'red curry' tani që nuk na duhet më kabashi fare

  nga ato indianët e kam qef shumë 'lamb curry'
  ç'ma kujtove mi, se nuk kam as në shpi që ta bëja sonte
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 3. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  yumyyyyyyyy yumyyyyyyyyyy you guys
  une e kam shume qejf guzhinen indianedhe ate tajlandeze.
  lamb curry me yougurt eshte my favourite too
  ndersa sweet&sour chicken me red sauce mmmmmmmmmmmmmm very good

  na hapet oreksin tani dhe juve /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 4. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  petro, a do me u taku me shku per Thai?????
  mqdjemi nga Molla e Modhe te dyja
   
 5. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  U dont know me, ne vend mi me thuaj venin dhe oren se jam gati per te shijuar pak ushqim ekzotik... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. Erka

  Erka Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  Nje ushqim qe qelbet ere ashtu sic qelbet ai indiani, nuk afrohet ne tavoline e jo me te kaperdihet /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  Tullumbacja,

  kur thua që ushqimi qelbet erë nënkupton kalbje (kalbësirë); unë po flas për ushqime të freskëta

  edhe rigoni mban erë, po nuk thotë njeri që qelbet (ose po e tha, e ka gabim)

  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  shif kjo, shkojmë të dyja thotë pa ftuar asnjë çun; sa shpirtkeqe

  të isha aty afër do dilja vullnetar për shoqërues, po meqë nuk jam, gjeni ndonjë vetë (kini parasysh që edhe shijon më shumë kur ta keni qerasje nga tjetri)
  /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 9. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  qyqja cuno si po te harroj ty une??? /pf/images/graemlins/laugh.gif n'ven te tre per thai food. jo per gje por kemi mendime te perbashketa dhe per ceshtjen e luftes. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  Nuk e dija une ere qe kishte tifoza te tjere te ushqimit indian si une. Ma bote qejfin /pf/images/graemlins/wink.gif
  Une per vete me pelqejne shume ta ha ate curry me ashu petullash te thata....ua harrova emrin tashi. Edhe ai orizi me curry eshte shume shume i shijshem. Me ka marre malli shume te ha ca ushqim indian. Si duket duhet me shku me i bo i vizite shoqes sime se kom kohe pa e pa /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif


  Hey, petroja dhe u don't know me, a ka mundesi per noi ftese knej nga ne eh? Bohuni bamiresa dhe na coni noi gjo me fedex....lol


  Odea :wave:
   
 11. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  Odea mirese te vish mi....
  Ne qefli ushqimi Indian duam jo shaka...
  Yammyyyyyyy :lol:
   
 12. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  indian food :eek:

  kemi ketu nje buffet (all you can eat for 9.99 /pf/images/graemlins/laugh.gif ) kur shkoj aty duhet te therras ambulancen per te me cu ne shpi. heren e fundit mund te kem ngron nja 5-6 pjata me mish (lamb, beef, chicken) :angel:
   
 13. bona

  bona Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  indian food??????

  ne central park south ne manhattan eshe nje restorant Nirvana dhe esthe ne penthouse( ne kete rast kati 12). decoracioni i restorantin i mrekullueshen era e ushqimit /pf/images/graemlins/tongue.gifaksi zoti na ruajt. dhe natyristh qe nuk na e mate me honger dinner se ishte $600 per 4 veta po thame hajde se po marrim vetem naj amelsine. edhe erdhi indiani me callme dhe i thame e ke naj amelsine. po tha ai . i thame na e perkthe pak e na tha esthe nje kos i vecante, me sheqer qe keshtu perdoret vetem ne indi ( qyqa cfar rrenacaku) ne ka siper ca se maj men se ca. e sa do thuash ti. 7 dollare nje cup e vockel. qyqa cuna e goca thashe hajde hikim prej knej se ka embelsira te tjera sa te duash perjashta.

  ushqimin akoma se kam provuar se nuk duroj dot eren qe vjen nga jashte restoranteve.
   
 14. sweet eda

  sweet eda Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  ah edhe une ate s;duroj dot, eren e ushqimit, plus qe i kam kshu si merak kur i shikoj, te servirin
   
 15. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  Thone qe grijne kembe minjsh dhe ja hedhin persiper ushqimeve si pune piperi te zi,prandaj vjen dhe ajo ere e ndyre.
   
 16. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  jo er lal, te kan genjy. era qe vjen eshte era curry, po kete e perdorin edhe kinezet, japonezet, thai, pakistani, me i fjale e gjithe lindja.
   
 17. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  e ke gabim, ushqimi indian eshte shume i shijshem , madje dhe shume i shendetshem, ka per baze mishin kryesisht te qingjit, pules dhe perime,plus erezat qe kane aromen me te mire ne bote, curry, coriander, ginger, tumeric,bahari,disa ngjyra pipererash , etj....
  indianet jane shume te paster ne gatim, ngjyrat e cuditshme ne ushqim vijne si pasoje e perdorjes se erezave me shumice...
  eshte djeges, dhe per ata qe e durojne dhe nje dezinfektant natyral......
  uje duhet vertet....po me pire djegia iken me nje pita bread...qe eshte e mrekullueshme po ashtu...
  nejse mua me pelqen...dhe e mbroj si kuzhine ne parim.
  jua keshilloj sidomos kosin qe nuk e di si e sajojne qe e nxjerrin aq freskues...
  mjam me ke shkuar mendja tani per pak indi...
   
 18. Tironsi_NY

  Tironsi_NY Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  spicy food eshte #1
   
 19. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Indian Food.........

  E hollojne me uje, kosin! /pf/images/graemlins/laugh.gif Masnej, jo se e kane kosin freksues ne vecanti, por jane aq djegese gjellet, sa te duket kosi bekim pas tyre /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Kur thash ke i teme tjeter me ka shku menia per kinez, robt kujtun se doja ndonje burre nga kina, kshu qe nuk po them gja per indianin /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Por pita bread, curry e ca gjajna te tjera (turshit jane djegese, por te mira dreqkat!) jane vertet yammy yammy, kshu qe mos e humbni mundesine me e provu :wink: :thumbsup:
   
 20. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Indian Food.........

  o soni po ti e ke jetuar aq gjate nga mbreteria bashkuar ke pasur shansin ti shijosh shpesh....
  ndersa une aq here sa kam vajtur skam lene rradhe pa u percellu...lol
  dhalle e bejne kosin e di , po eshte dhe nje tip tjeter recete ku kosi eshte si gjysem salce kosi e tarjtuar , ku shtojne ca si tip perimesh e ngjyrash...
  tashi u be per yammy yammy tamam...
   

Shpërndajeni këtë faqe