Ishte martuar dhjetë herë, akuzohet se e kishte bërë për para!

Diskutime tek 'Mistere, Konspirime, Kuriozitete' filluar nga Universal, 10 Mar 2015.

 1. Universal

  Universal AnonymouS

  [​IMG]

  Një grua e re iraniane akuzohet se është martuar dhjetë herë dhe është divorcuar në më pak se dy vjet për të fituar para.

  Mashtrimi i gruas 20-vjeçare iraniane ka ardhur si rezultat, që sipas ligjit iranian grave u garantohet sasia e pasurisë, e kontraktuar para martesës dhe nëse nusja i kërkon mund t’i jepet edhe pas përfundimit të dasmës, transmeton TetovaSot.

  Ky ligj në Iran zbatohet që nga vitit 1979, dhe nusja me dhëndrin bien dakord për pajën e cila tradicionalisht është në ari.

  Gruaja e re ka mohuar të gjitha akuzat, ndërsa arin e ka kërkuar menjëherë pas martesës. Burrat ishin të detyruar të paguajnë gjysmën e shumës që kishin rënë dakord që të mos thyejnë ligjin, por vajza pajtohej edhe në sasi më të vogla.

  Gratë e divorcuara në Iran mund të fshijnë mbiemrin e burrit të tyre, por vetëm në qoftë se mjeku provon se mbetet ende e virgjër. Vajzë e akuzuar këtë gjë e ka bërë disa herë.

  “Jam e pafajshme. Të gjitha martesat e mia ishin të ligjshme dhe burrat pajtohen me mua, dhe jemi ndarë për shkak të dallimeve të caktuara”, tha vajza në gjykatë.

  Gjykata e ka akuzuar atë për mashtrim dhe tentim për fitime të paligjshme.
   
 2. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  O po sa mire jua paska bere :D
   
  SNAP and Balahk like this.
 3. Balahk

  Balahk Locus omnem

  C'paskan qene femrat per mashtrim :p
   
  Lisa likes this.
 4. SNAP

  SNAP Papirus rex

  hmmmmmmmmmmmmmmm :ndihme:
   
 5. lidra

  lidra Primus registratum

  Ferma ka fut shejtanin ne shishe.
  Kjo s'eshte gjo hiç
   
  Lisa likes this.
 6. Hope

  Hope dans ton coeur

  Andrra ne beze esht nje shprehje e urt
   
 7. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Si fytyre engjellore u duka,por paska shpirt djallezor.Zot na ruaj nga djalli me veshje engjelli :p :D
   
 8. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Dhe kjo pune eshte:D Sa mire i paska shku menja kesaj femre....!
   
 9. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Lajm sensacional, broçkulla.
   
  Dreamer and SNAP like this.
 10. SNAP

  SNAP Papirus rex

  HAHAHAHA sikur ta dija qe kshu do shkruaje....! Je nje ambasadore e forte per femrat ne pergjithsi:p
   
  Solaris likes this.
 11. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Paskemi shkruar edhe në të njëjten kohë!
  Dhe ne të dy mos u bashkofshim në postime se do e bëjme çorap. :p

  Jam aktiviste , mbroj të drejtat e gruas dhe luftoj për barazi prandaj.
   
  SNAP likes this.
 12. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  E kush i mashtroi ata? Deshen pa e martuan, tani se nuk u perputh me asnje ajo direkt ju mashtruse.. Upuu.. c'jeni!
   
 13. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Barazi & Baraz= X Ska fitues ndajne nai pike lol:D
   
 14. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Hahaha. Nuk më ndal vrullin dhe shpirtin për drejtësi, forca e femrës nuk ndalet!
   
 15. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Nqs nuk do e ndalte ligji,do provonte shume,per te gjetur te perputhshmin,dhe deri sa,perfitonte nga te mosperputhshmit.cjane keto lloje femrash,cjane.
   
 16. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  Po me po...femra meriton cdo gje te bukur ne kete bote :)
   
  SNAP likes this.
 17. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Ne shyqyr qe ju kemi se nuk shtyhet jeta pa ju:p
   
 18. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  PO normale dhe ne shyqyr qe ju kemi ju..:p
   

Shpërndajeni këtë faqe