Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga sonora, 18 Dec 2002.

 1. sonora

  sonora Primus registratum

  KADARE apo AGOLLI

  Do te shtroja me pasterti,ne teme per krahasimin e dy gjigandeve te lertrave shqiptare.
  Shprehni shkurt ne vlersim.
   
 2. marko

  marko Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  AGOLLI!
  Sidomos ajo
  Ah, shirit i zi nje ton me hekur
  Eshte perle e letersise Shqiptare pavarsisht nga permbajtja.
  Dhe ajo
  Ketu s'do te jem do te jem larguar, perla!
   
 3. LEA

  LEA Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  KADARE

  harrohen vargjet e tij te pavdekshme, vargjet legjende:
  "ca pika shiu rane mbi qelq....."

  kam patur rastin ta njoh nga afer dhe per mua eshte i madh. ka nje fantazi teper te zhvilluar dhe dhe ne bisede private me te, te duket sikur je duke lexuar nje veper me vlere letrare. dhe e gjitha kjo,pa piken e sforcimit.
  ai njeri buron letersi.
   
 4. Bora

  Bora Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Krahesimi eshte shume idiot.
  S'mund ti vesh ne nje kandar se jane lloje te ndryshme.
  Eshte si te vess patatet siper vezeve.
  ca jane kto tema kshu me aman!
   
 5. voodoo

  voodoo Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  une do te beja nje diferencim:
  nese krehasojme njeriun, s'diskutohet AGOLLI... Kadareja eshte oportunist i ndyre dhe tani me tangerllikun e nje autori te madh eshte bere i padurueshem si i vetedeklaruari babai i kombit!
  nese krahasojme shkrimtarin KADAREJA... nuk e di nese i ka te tijat idete e shkrimeve ajo por stilin e ka shume te mire, ndenese se fundmi anon shume nga Kundera!
   
 6. bel-ami

  bel-ami Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Cti pelqesh Agollit si njeri?
  Luften qe bente kunder shkrimtareve ne Lidhje,prapaskenat apo hymnin qe u beri shkatruesve te Shqiperise ne 97.
   
 7. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Millosh Gjergj Nikolla! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. Morea

  Morea Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Kur dikush tjeter fliste per "jashteqitjet e kombit", Agolli qe ai qe qendroi ne tribunen e kongresit te ppsh(nuk e meriton qe te shkruhet me germa te medha), beri autokritike dhe kritike si askush tjeter dhe kur u fishkellye e u kercenua nga turma histerike nuk levizi nga podiumi!

  P.S.:.....Ku ti kerkoj rrenjet e tua Parti.......
   
 9. bel-ami

  bel-ami Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  edhe Lady Makbeth i lau duar pas vrasjes,por gjaku nuk i iku.
   
 10. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Te pakten Agolli nuk e kthen nga i fryn era. Komunist qe nuk ka frike te ta thote ne fytyre.

  Megjithate, krahasimi mbetet i pamundur. Ceshtje preferencash fundi i fundit.

  lexoni "Arka e Djallit" te Agollit, pastaj kerkoni nje liber te kadarese qe te krahasohet dot me te.
   
 11. bel-ami

  bel-ami Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Sigurisht qe humori i ARKA E DJALLIT,smund te krahasohet me asnje roman te Kadarese,por nuk mund te krahasosh dot asnje roman te Agollit bie fjala me Perbindeshin apo me Kasnecet e shiut apo Piramida.
   
 12. Prometheu

  Prometheu Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  A se dini qe Agolli eshte poet Partie?

  A se dini qe Agolli eshte ai qe i spiunonte "shoket" e tij shkrimtare ne "organet" e Shtetit?

  A nuk e dini se vepra e tij e humb vleren, kur ne balle e ka damgen e tradhetarit te vlerave njerezore, njeriut ,me ndergjegje te zeze?

  A se dini se ai e humbet te drejten e te qenit i vleresuar me veprat qe i ben?

  A se dini se Agolli eshte bir komunisti, e baba Partie?

  Prometheu (i mberthyer)
   
 13. Guest

  Re: KADARE apo AGOLLI

  ahahhahaha o Prometheu nqs do te krahasosh nje poet ao shkrimatr krahasohet vepra jo jeta dhe morali...ai e thote qarte: Jam pianec...por ne fud te fundit eshte realist kurse Kadare ka shkruar : O shqiperi o vend i nderit ti je balli i Enverit....edhe del demokrat sot
   
 14. Guest

  Re: KADARE apo AGOLLI

  ej lexoni:
  Kalonin ne nje shteg te ngushte mali,
  Gomari para pas gomarit kali....
  lexojeni kete fabul kryeveper
   
 15. disku

  disku UNI

  Re: KADARE apo AGOLLI

  eshte njelloj si te krahasosh provincen me metropolin....
  agolli eshte thjesh poet i madh i shqiptareve...
  kadaren e njef gjith bota
   
 16. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Nuk besoj se na bën dëm si për njërin dhe për tjetrit të mbajmë dhe vlerësojmë më të mirën e tyre, përkundrazi e kemi të nevojshme. E kemi të nevojshme qoftë dhe duke u nisur nga faktori "dëm" sipas fatos Lubonjës. Nuk mund të lemë boshllëk 50 vjeçar, por as nuk duhet ta ndajmë gjithçka midis të dyve duke harruar bashkëkohësit e dënuar a të lartuar kot më kot. As ajo që njeh bota nuk shërben si masë vlerësimi, botës atë i kemi përkthyer atë njeh. Bota vetë, apo përkthyesit e saj i kanë ndarë gurët e çmuar të letërsisë shqiptare të kësaj kohe edhe me emra të tjerë që ne nuk i kujtojmë asnjëherë.
  Ata janë të barabartë në atë pak o gjë që kanë sjellë në shqip, Kadareja ka prozën, Dritëroi poezinë. Ata janë dy planete të ndryshëm të sisemit letrar shqip, askush nuk mundet të bëjë njërin hënë të tjetrit. Cila është ajo që ne matim, madhësia, numri i hënave, ndiçimi që reflektojnë prej diellit, jeta në të, ftohtësia, hijet, drita, largësia, afërsia; për çdo pyetje ka një përgjigje të ndryshme, siç ka dhe një kënd të ndryshëm shikimi.
   
 17. bel-ami

  bel-ami Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI


  Kalonin ne nje shteg te ngushte mali
  Gomari para dhe pas gomarit kali

  te dy me thase te ngarkuar mire
  te lodhur nga vapa e te dersire

  Fshatari donte shpejt ne fshat te arinte
  ndaj vitheve kalit me shkop u binte

  me ne fund kali durimin humbi
  ngriti bishtin dhe samarin tundi

  Mbaj doren se t hedh perdhe samarin
  ti para meje pse nxjer gomarin

  E ku te vete une i ngrati
  Kur rugen ma ka zene veshegjati

  Perpara nxir mua qe te mos vuash
  dhe rih pastaj gomarin sa te duash.


  Ja fabula e Agollit,megjithse jahste teme.Shpresoj qe memoria te mos me kete tradhetuar.
   
 18. Guest

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Mik i mire faleminderit qe e shkruajte se une te them te drejten po pertoja te shkruaja,por po tregoj nje tjeter te Agollit:

  Kundershtareve te Mi
  -ju aq balte po hidhni mbi mua
  Sa ne balten qe kam permbi trup
  Mund te mbije nje dardhe a nje ftua
  Nje korije e madhe me dushk

  Ne korije dhe dru mund te mbani
  Mund te shkoni per gjah me langonj
  Mund te ngjiti ne peme te hani
  po te doni dhe dardha dhe ftonj.

  Balta ngrihet mbi mua e pasur
  sa mbi balten korija bleron...
  Trupin tim ma bleruat pa dashur
  Dhe ma bete vertet platacion

  (Morali: Mos mendoni s eme beni dem mua sepse po me kenaqni kur shof se diskutoni,kjo tregon se kam vlera)
   
 19. Guest

  Re: KADARE apo AGOLLI

  unicorm
  unicorm
  unicorm
  Kadare vertet e njef bota dhe ne jemi te tere krenar por Agolli eshte poet popullor,kurse Kadare eshte shkrimatr qe eshte perkthyer dhe po e them edhe nje here qe te tere jemi krenar,edhe vete Agolli besoj se ndjehet krenar qe shqiperia ka poet me emer,Me ka rastisur vjet ti perktheja nje mikut tim anglez poezine e Agollit: Babain tend e kisha shok... Kjo poezi nuk flet per kohet e sotme por morali qe ajo percjell eshte realist ne cdo kohe.
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 20. disku

  disku UNI

  Re: KADARE apo AGOLLI

  po sdiskutohet do gjej tenxherja kapakun...
  ti komunist ai komunist pranej e mbron....
  un spo them qe seshte poet ...po kadareja eshte
  shumeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
  me lart se ai....
   

Shpërndajeni këtë faqe