JE BËRË DRITË RRUGËTON ME NE ; ADEM BERISHA-GJURGJEVIKU.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga gaforja, 28 Aug 2012.

 1. gaforja

  gaforja Primus registratum

  JE BËRË DRITË,RRUGËTON ME NE

  (ADEM BERISHA-GJURGJEVIKU)

  Lindjen e pate me gëzime
  e krisma pushke
  jetën të vështirë e pate
  por kurrë,nuk u kërruse.


  Ec,e ec,nëpër furtunë
  në fëmijëri,u bëre burrë
  kur dritën donin të na e shuanin
  regjimi pushtues
  u bëre mësues.

  Çdo ind e shkrive
  me mund,përë këtë vend
  u përballe,para hordhive
  me shpiert e me penë.

  Vuajtëjet,shqiptarisht
  vendimet,mençurisht
  i shquar për kuvend
  i zdërvjellur në letër
  e penë
  BACA ADEM  I dashur
  ia kaloje çdo miku
  i kalitur
  O burrë Gjurgjeviku.

  Kombin,shumë e doje
  sa bukur i vargëroje
  "Krenari e Pikëllimin"
  Sikur të e vargëroje me Naimin
  "Lulja la Lulishtën"
  Sikur të e vargëroje me Fishtën.  Për kujtim,së fundi na e fale
  përmbledhëjen "Përballje"
  Një mbishkrim në te,na mbeti brengë
  "Kujtojeni Bacën Adem,kur më nuk do të jenë"!

  E me atë brengë,errëm e ngrysem
  në vegim i shoh:Ademin e Fishtën
  nën një fryt ulliri
  i shoqëron Naimi
  me një dritë qiriri.


  Shkruajnë,ligjërojnë
  i bëjnë lutje Zotit
  për të mirat
  e Atdheut dhe kombit.


  I dashur vëlla
  i çmuar mik
  u shëndrove në dritë
  ndriqove rrugën
  të rrugëtojnë breznitë.


  Të jetojnë veprat
  të jetojnë fjalët
  Baca përtrihet
  Baca ringjallet
  te çdo shqiptarë
  me zemër miku
  jeton i gjallë
  ADEM GJURGJEVIKU.
   
 2. gaforja

  gaforja Primus registratum

  POET ME IDENTITET

  Poezi
  Shkruan: Shaban Cakolli

  POET ME IDENTITET
  [​IMG]

  Ec,e ec me dhembjen
  në gji
  nëpër poezi
  se ndalën vapë,furtunë as dimra

  rrugëtoi Podrimja.
  Me plot atdhedashuri
  me zjarrin në gji
  nëpër diplomaci plehërash
  Kosovës i dha identitet
  e sistem vlerash.

  Me dashuri në shpirt
  penë e letër në dorë
  i tha kohës së ligë
  ja ku jam”Unë Biri yt Kosovë”
  Kohës së ligë i tha me zë
  Qençe nuk jetohet më
  Vitet kalonin
  Podrimja gjëthnjë i ri
  gjëthnjë në shërbim
  për Kosovë e Shqipëri
  fe dhe parti,i shkriu në poezi.
  Tha:Krejt çka duhej thënë
  shkrou:çka duhej të shkruhej
  vdekjes nuk i druhej
  Tokë me nda nuk kam
  është e Kosovë nënës
  hasmi në rrotë të samës
  Biri i poezisë
  në shërbim të shqiptarisë
  e shkriu nga zemra
  mjeshtërisht ia dha brumin
  ndërtoj kryeveprën”Lum-Lumin”
  Penën e pate
  jetë edhe pallë
  gjëthmonë mbetesh gjallë
  veq se më pushtoi
  ky malli sot
  po të përbejë në të madhin Zot
  mos ta bëjë rëndë
  po derdha ndonjë lot?
  Në krye të detyrës
  or miku i vjetër
  shtatin në Mal Ladove
  Lumin kryevepër
  na dhe identitet.vlera e kulturë
  vdekjen kurrë se njohe
  as nuk do të vdesish kurrë…..
   
 3. gaforja

  gaforja Primus registratum

  Shaban Cakolli
  TË SHENJËT E PATËN PAVARËSINË
  Shqipëri janë gjitha trojet
  Nga i shkeli Arbëria
  Kot mashtrohen uzurpatorët
  Mbi to të drejtë kanë shqiptarët
  Ja u dhuroj,vet Perëndia
  Këtë e ditën Fuqitë e Mëdha
  E ke të njohur Evropë moj mike
  Tërë hapësira gjeografike
  ku flitej gjuha shqipe
  ,ishte Shqipëri etnike.
  Me ardhacak e Supërfuqi
  Na bënë padrejtësi
  nëpër histori
  se tokën tonë e kishin lakmi.
  Pesë shekuj robëri
  në çdo cep të tokës
  ku quhej Shqipëri
  na pushtuan mbretër
  vezir e spahi.
  Por shqiptari,qëndresë bëri
  kurrë se lëkundi dushmani
  nuk u tremb nga Romani,as Veneciani
  as turk Sulltani,as shkja dushmani
  Na i pushtuan fusha
  lumenjë e dete
  na ndanë nëpër vilajete
  mbi ne vërsulen,sulme e tërmete
  Tokën tonë,donin të e sundonin vet
  donin të na linin analfabet
  pa pushtet
  pa emër e identitet.
  Shqiptarët u pushtuan
  por nuk u nënshtruan kurrë
  u betuan në zot
  komb edhe Flamur.

  Tytën ia zbrazën
  pashait,krajlit,e bejt
  në mbrojtëjen e atdheut
  burra,gra, të moshuar e të ri
  Sakrifikuan për një Shqipëri
  E ngjyrën e gjakut
  ia dhuruan dheut
  Nuk lejuan të na rrëmbenin
  Tokën e Skënderbeut
  Të parët tanë
  e bënë Shqipërinë
  sakrifikuan jetëra
  të na e sjellin Lirinë
  Për të shejtën
  jemi djegur e vra
  ledhatoheshin pushtuesit
  me Fuqitë e Mëdha
  Me na nda e përqa
  Shqiptarët trima,e mendjehollë
  më 1912, mu më 28 nëntor
  Lirisë i vuan kurorë
  Në Sheshin e kuq në Vlorë
  Shqiptari në çdo vis,thërriste shqiptarin
  Pavarësisë të i shkruaj kalendarin
  Së pari shpërtheu nga gëzimi
  trimi,Isa Boletini
  kaloj fusha ,dete,malin
  të përgëzoi Ismajl Qemajlin
  gëzimi e ndezi,sikur furrën
  ra në gjunjë,puthi Flamurin
  i dhanë besën,burri-burrit
  se lëmë kombin,nën këmbë t´kaurrit
  U shkri një Shekull
  në kalendar
  Shqipëri nënë e vjetër
  jeton në dritë të bardhë
  Shekulli vjetrohet
  por të njomet gjaku
  Shqipëri nënë e dashur
  Liri të frymon pragu
  Je më e bukura
  në tërë dunjanë
  gjithë shqiptarët
  të kanë Nënë
  Kah i kanë ndarë
  me dhunë shqiptarët
  kanë lindë,e lindin
  Adem Jasharët
  Lindin e vdesin,për nderë të kombit
  Me bekimin e vendit,popullit dhe Zotit
  Dy herë në histori u shkrua
  28 nëntori i Kastriotit
  Tani e ka radhën,nëntori i tretë
  Ngado,ku i patëm të parët
  Shqipëri do të jetë.
   

Shpërndajeni këtë faqe