Jeta ne qytet më e mirë se në fshat?

Diskutime tek 'Planeti Im - Jeta rreth nesh' filluar nga fatosmuhadri044240573, 4 Mar 2005.

 1. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  Eshte e vertete se jetesa ne fshat ne kosove eshte me e mire se sa jetesa ne fshat ne shqiperi sepse njerezit neper fshatrat e kosoves kane emigrantet e tyre jasht shtetiit dhe marrin ndihma nga shteti dhe nga BE kurse ktu ne shqiperi fshataret jane shume te varfer sepse politikanet tane e kane mendjen me i mbaj per vete ate 10 euroshin dhe jo tja japi familjeve te ndryshme neper fshata.
   
  mirdita likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Oh po fshati eshte nje mrekulli. Une kur kam qene i vogel shkoja shpesh ne nje fashat edhe kenaqesha. Hipja ne gomare dhe ne kale, kapnim gjinkalla luanim me breshka hanim dardha hanim manaferra etj. Kam kujtime shume te bukura...
   
  mirdita likes this.
 3. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  O sa e urrej gomarin une.
  Kam rene nje here nga gomari para 5 vitesh dhe qe prej atij viti nuk kam hipur me ne gomar dhe ne kale.
  Po gjinkallat dhe karkalecat i urrej aq shume kur hidhen sa andej ketej.
  Hej po kjo kafsha ''nuse lales'' e ke digjuar???
   
  mirdita and joetisti_ like this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Jo une i kam qejf kafshet. Nuse lalja eshte e keqe dhe une e kam frike.
   
  mirdita and Drogba like this.
 5. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  mua me kane thene se andej nga jam me origjine une,andej ne fshatin ku jeton gjyshi ka shume nuse lale dhe para 4 vitesh kjo kafshe ka vrare 2 lope,parmenden me 2 lopet dhe vet te zotin e parmendes.
  Ajo eshte shume e forte.
  Por gjithmone gjyshja ime kur shikonte nusen e lales ne shkallet e shtepise i jepte buke me gjalpe dhe i thoshte se nese je femer do te jap altinin per burr ose nese je mashkull do te jap albanen per grua dhe keshtu ajo ikte por nuk kthehej me.
  Besoj se edhe ti i ke degjuar kto.
   
  mirdita and joetisti_ like this.
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Po saktesisht ashtu e kam degjuar edhe une. Por per te vrare lope nuk e dija. Di qe ajo mbyt pulat vetem.
   
 7. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  Mua me kane thene se eshte shume e shpejte dhe me e shpejte se kali.
  Por dicka nuk di une.
  Perderisa ka vrare lopet,ajo mund ta vrase njeriun?
   
 8. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Jo jo, njeriu eshte me i forte nga te gjithe. Njeriu vret ujkun ariun dhe luanin e jo me nuse lalen qe eshte si mi por me e madhe se miu dhe me e vogel se macja.
   
 9. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  Hej po ujku edhe e vret njeriun por edhe ariu gjithashtu.
   
  joetisti_ likes this.
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  U por po te jete per ate edhe nje mushkonje e vret njeriun. Disa vetave u ka shkaktuar malarien. Me duket se edhe Aleksandrit te Madh.
   
  Sonia007 likes this.
 11. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  Po kete per aleksandrin nga e gjete?
   
 12. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Po jane hipotezat se nga se vdiq Aleksandri. Thone e helmuan thone edhe te tjera por njera eshte se vdiq nga malaria dhe malarien e shkakton pickimi i mushkonjes.
   
 13. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  aaa.po kto hipoteza nga i ke pare?
   
 14. mirdita

  mirdita Papirus rex

  po si duket kjo kafshe apo qfar esht kjo Nusja e lales
   
  Drogba likes this.
 15. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  Si ka mundsi qe nuk ke digjuar asnjehere?
   
  mirdita likes this.
 16. mirdita

  mirdita Papirus rex

  E kam degjuar ama si duket kjo nuk e di,d.m.th pamja e saj
   
  joetisti_ likes this.
 17. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  si nje brejtes i vogel qe te merr nga bukuria e saj e jashtme por po i gjuajte ose po e ngacmove,ajo te sulmon.
   
  mirdita and joetisti_ like this.
 18. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Kjo eshte mirdita.
   
  mirdita likes this.
 19. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  qenka ndryshe si ato shqiptaret.
  heren e fundit e kam pare nje nuse lale para 2 vitesh dhe ishte shume ndryshe.
   
  mirdita likes this.
 20. mirdita

  mirdita Papirus rex

  kuku o Zot me te vertet qenka e frikshme kjo,qfar trupi paska po te friksojka shum,ishalla kurr nuk shoh me kesi lloj kafsh uuu
   
  joetisti_ likes this.

Shpërndajeni këtë faqe