Jeta: realitet apo enderr?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ledioni, 30 May 2005.

 1. ledioni

  ledioni Primus registratum

  Jeta: realitet apo enderr?

  Po sikur gjithcka qe na rrethon te jete vec nje enderr qe me vdekjen merr fund? Po sikur gjithcka te mos jete e vertete? Dekarti pyeste veten...
   
  joetisti_ likes this.
 2. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Po sikur! po sikur!

  Ne fakt ledion ke nje menyre per te provuar ekzistencen tende.

  Merr nje gjilpere te mprehur mire dhe me gjithe forcen e krahut tend ngule ne prapanice. Jam i bindur qe do te te dhembi. por qe dhe do te te zgjoje nga gjumi :sleep:
   
 3. epiphany

  epiphany Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  jeta mer fund me vdekjen.nqs je duke bere pergatitjet per atje siper, te keshilloj dhe une te njejten gje.
   
 4. spartan00

  spartan00 Forumium praecox

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Po pyes veten edhe une si Dekarti,por tashme pse jetoj endrra :shrug:
   
 5. epiphany

  epiphany Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  sepse eshte me pak e dhimbshme.
   
 6. spartan00

  spartan00 Forumium praecox

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Ngelem optimist,do te vijne dite me te mira :idea:
   
 7. epiphany

  epiphany Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  vine gjithmone...
   
 8. Adonis

  Adonis Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  PERDERISA NDJEJME DHE PERJETOJ EXPERIENCA TE SHUMLLOJSHME PSH DHIMJE DASHURI ETJ ATHERE MENDOJ SE JETA ESHTE REALITET
   
 9. Alba_Dr

  Alba_Dr Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Jeta sesht gje tjeter vecse nje iluzion,por fatkeqsisht na ra rasti per te jetuar ,,,! :rolleyes:
   
 10. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Po sikur te them qe ti je ngaterruar me kembet e tua? Nese jeta eshte nje enderr, ne jemi hije apo jo? dhe endrrat/hijet nuk mund te vdesin.

  Go and figure that out!
   
 11. epiphany

  epiphany Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  nuk mund te jete nje enderr dicka qe ne momente te caktuara e ndjen me cdo gje tenden...aq shume sa...sa te merret fryma.
   
 12. ledioni

  ledioni Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Nese jeta eshte nje enderr ne nuk jemi hijet e saj, por asgjeja. Ndoshta edhe dhimbja qe provojme nuk ekziston.
   
 13. spartan00

  spartan00 Forumium praecox

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  S'paske punuar ndonjehere ne ndertim ti :lol:
   
 14. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  jeta per mendimin tim eshte nje produkt i mirfillte i endrres dhe realitetit. njeriu fle me endrren dhe zgjohet me realitetin, enderron zgjuar dhe zgjohet me endrra. jane keto kurba shume interesante qe e bejne jeten tone te ndjeshme dhe te prekshme ne te njejten kohe :shrug:
   
 15. Jona H

  Jona H Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Jeta... eshte i vetmi rebus per te cilin kemi lindur per ta zgjidhur dhe perballuar... :shrug:
   
 16. ironhand

  ironhand Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Jeta eshte pak me reale sec thoni ju cuna ktu. Te pakten per mua. Shume larg endrres... Per enderrime, kam gjumin, me del e tepron.. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 17. GrifshAAA

  GrifshAAA Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Jeta me duket nje imazh shume kompleks, nje aventure...Enderr? JOOOOO..perkundrazi... dicka shume reale!
   
 18. kurkushi

  kurkushi Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  jeta është realitet dhe ëndërr në të njejtën kohë,por edhe dhuratë dhe dënim!
   
 19. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Jeta eshte enderr per ata qe dine te enderrojne, mendojne, imagjinojne..., dhe ndoshta denim per qeniet e dobeta qe s'dine te jetojne.

  Sikur te ishte jeta e vertete! Kjo gje me frikson. E pamundur te mos jete enderr.
   
 20. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Jeta, eshte enderr kur eshte e bukur, realitet kur eshte e shemtuar. :shrug:
   
  Hipocrati likes this.

Shpërndajeni këtë faqe