Jeta: realitet apo enderr?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ledioni, 30 May 2005.

 1. keca

  keca Forumium praecox

  jeta realitet eshte per ata qe punojn dhe anerr eshte oer ata qe nuk punojn.
   
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Jeta ka realitet ka edhe enderr. Kur fle, madje kur sheh enderr, jeta eshte enderr. Kur nuk fle dhe edhe po te perjetosh nje enderr me sy hapur, eshte realitet.
   
 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Enderron shpesh keshtu shoku... dmth me sy hapur ???
   
  dr love likes this.
 4. Hope

  Hope dans ton coeur

  Jeta as nuk eshte Realitet e as Enderr por jeta eshte Luft deri ate dite qe do mbyllen syte dhe nuk hapen me :p
   
 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  per mua nje enderr qe po luftoj me mish e thonj te behet realitet ... drejt asaj rruge eshte
   
 6. Amour

  Amour Valoris scriptorum

  Nje nderthurje midis te dyjave mendoj, nje enderr e bukur ne boten e realitetit te shthurur.
   
  Hektor12 likes this.
 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Sakte qarte dhe thjeshte. Me pelqen.
   
 8. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  jeta.me dite me jetu eshte me e bukur dhe parajs.per ate qe nuk di eshte ferr.
   
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Jeta nje realitet I prekshem ndertua per te realizuar cfare ke enderruar dhw enderron.
   
 10. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  diku kam lexuar qe sjemi te vetmit qe jetojm, por edhe jeta esht thjesht nje imagjinat edhe vdekja esht nje stad tjeter i jetes(jemi superstizioz lool)
   
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Mua me ka ndodhur te zgjohem disa here nga nje enderr(e keqe) ne enderr. Pra isha ne nje enderr dhe perpiqesha te zgjohesha dhe me dukej sikur u zgjova por isha prape ne enderr, keshtu disa here.
  Ka raste ne jete reale kur do doje te zgjoheshe sepse jeton me keq se ne nje makth, dhe sa mire do te ishte te ishte enderr. Por nuk eshte. Dhe ka raste kur je ne enderr dhe s'do te doje te zgjoheshe kurre.

  Por ne njefare kuptimi jeta eshte nje enderr. Vecse nje dite nuk do te zgjohemi nga kjo enderr, por do te fleme perjetesish ne nje gjume me pa me endrra. Do te shpetojme nga endrrat :)
   

Shpërndajeni këtë faqe