Jeta: realitet apo enderr?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ledioni, 30 May 2005.

 1. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Prape ne vend numero ju? Hapini syte! Duke u nisur nga perkufizimi shkencor i enderres duhet te garatoheni qe jeta nuk eshte enderr. Hapeni ate dreq fjalori nganjehere. Pa c'ka se jeni ne kerkim, kjo jete na ben te angazhohemi ne shumellojshmerine e saj, dmth perjetohet nepermjet te gjithave shqisave perkundrazi me enderren. Kaq gje duhet ta dini. Duaje apo urreje eshte ajo qe ekziston dhe te gjithe e dime. Viji cfaredolloj emertimi.
   
 2. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  pse nxefesh ti Nomad /pf/images/graemlins/laugh.gif
  coooooooolllll....

  hej kush i ka pare keta 2 filmat Matrix edhe Vanilla sky, nje shembull me te bukur per te bere ilustrimin e kesaj teme nuk ka...nuk duhet pare thjeshte ne menyre siperfaqesore qe nje filme eshte nje film keshtu qe sja vlen ta besh pjes ke pershkrimi i nje realiteti...

  ka njeri per debat??? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Une para 6 vjesh zgjohem andej nga ora 2 e mengjesit dhe nuk flija dot me. Ndeza TV dhe ne njerin prej kanaleve nisi nje film. Kur e pash se ishte film spanjoll e lash aty...ishte "ABRE LOS OJOS" versioni origjinal i "Vanilla Sky", me Eduardo Noriega dhe Penelope Cruz...
  Historine e dini, por pasi mbaroi filmi une mbeta me gojen hapur, truri im duke farketuar 1 mije mendime njeheresh. U hap nje dritare prej filmit, dhe sa bote e madhe ishte perjashte...

  Me intrigon ideja e nje jete enderr, mosdallimi mes te dyjave...gje qe ndodh vetvetiu me kalimin e kohes, kur ti behesh njera prej pllakave te mozaikut te madh qe eshte jeta, dhe nuk ke nga t'ia mbash me.
   
 4. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  nuk ka enderra gjithcka eshte realitet nqs nje njeri jeton me endrra ai quhet deshtak
  kaq kisha me respekt une dora vet KoDoShi
   
 5. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Nuk nxehem o pink zemer. Vetem se te diskutosh te tilla tema me duket cmenduri, pasi te gjithe e shijojne kete jete ne menyre apo ne nje tjeter. E gjithsesi e perdorin si ure mohuese per ate qe lene pas. Kupton? Duhet te jetosh realisht qe ta konceptosh jeten skicofrinisht. Po s'qene 2 njesha nuk japin 2.
   
 6. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  nuk ka realitet me te hidhur sesa vete jeta..
   
 7. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Kjo pyetja ka ngjyra te forta ekzistencializmi. Vete turbullimi qe te krijon kjo pyetje (nuk flas per besimtaret se ate jane ne rregull nga kjo ane)fillimisht te krijon nje coroditje te madhe. Por po ta marrim me qete do e shohim qe pergjigjja eshte e thjeshte: Jeta eshte realitet. Sigurisht menjehere do lindte pyetja: Po ti ku je kaq i sigurte? Pergjigjja: Per sa kohe nuk do kem prova (apo ndonje dyshim te bazuar)per te kunderten, do besoj qe jeta eshte realitet.
  Po te vinim ne dyshim gjithshka (pa patur nje baze) atehere do futeshim ne nje rreth vicioz i cili do na conte ose ne cmendine ose ne pesimizem total. Dhe nuk eshte se do rregullonim ndonje gje me kete qe do benim.
   
 8. annamaria

  annamaria Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  a e dini se perse quhet "endrra amerikane"?. Per faktin e thjeshte se merr fund ne momentin qe ti zgjohesh.
  kete igurisht qe e kam shpikur une, e lexova diku dhe me beri pershtypje, nje konceptim mjaft i thjeshte per t'u kuptuar.
   
 9. sick_of_spleen

  sick_of_spleen Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  kjo qe po beni esht thjesht humbje kohe.ti e di se do vdesesh-kjo ka rendesi.ke te drejte te formosh nje personalitet,formoje dhe mos lejo njeri te fus hundet aty(ketu zakonisht futen prinderit.ne nuk kemi pse te bejm gjera qe na thon te tjeret,ketu futet feja.thjesht njeriu duhet te kuptoje qe esht i lire ta jetoje jeten ashtu sic e koncepton ai vet sepse e ka ate te drejte.

  "nuk i kerkova njeriu te me linde ndaj lermeni te jetoj"-Jim Morrison
   
 10. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  thjesht njeriu duhet te kuptoje qe esht i lire ta jetoje jeten ashtu sic e koncepton ai vet sepse e ka ate te drejte.


  [/ QUOTE ]

  LLUKS ky muhabet.
  Drejtsia dhe liria jan dy koncepte shum te forta dhe bien SHUM ne kontrast.
  "te jesh i lire, shpesh her,do t'thot te jesh vetem" : bie gjithashtu ne kontrast sepse je condamné pikrisht nga ligji i liris,te jesh i lire ; esht kjo liri e drejt? esht kjo liri e mire ?

  Koerenc kondradite qe na karakterizon si qenie... /pf/images/graemlins/rolleyes.gif
   
 11. sick_of_spleen

  sick_of_spleen Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  [/ QUOTE ]

  "te jesh i lire, shpesh her,do t'thot te jesh vetem"


  [/ QUOTE ]

  mund te thuash "te jesh i lire do te thot te duash te jesh vetem"
  se dalin disa keqkuptime ne lexim
   
 12. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


  [/ QUOTE ]

  "te jesh i lire, shpesh her,do t'thot te jesh vetem"


  [/ QUOTE ]

  mund te thuash "te jesh i lire do te thot te duash te jesh vetem"
  se dalin disa keqkuptime ne lexim

  [/ QUOTE ]

  Di te zgjedh mire fjalet...

  Te jesh vetem s'ka kuptim ; te jesh i lire s'ka kuptim .
  Te duash te rrish vetem dhe n'liri &lt;--- kjo esht tragjedi ; esht e pamundur ; esht shkatrruse ; nuk esht JET...kur nuk JEP jet (por vetem e merr)!
  /pf/images/graemlins/shrug.gif

  Kupton ç'fare them?
   
 13. sick_of_spleen

  sick_of_spleen Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  [/ QUOTE ]


  Te duash te rrish vetem dhe n'liri &lt;--- kjo esht tragjedi ; esht e pamundur ; esht shkatrruse ; nuk esht JET...kur nuk JEP jet (por vetem e merr)!
  /pf/images/graemlins/shrug.gif  [/ QUOTE ]

  ateher lirin time ti e ke mar thjesht ne kuptim siperfaqesor.nqs un dua te jem i lir ateher normalisht qe do te kem nevoj per vetmin por nuk po them qe te shkoj te jetoj ne shkretetir si Alcesti(mizantropi).un po jetoj ne nje familje,ne nje shoqeri qe me duan,dhe nuk esht aspak tragjike. /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 14. mitka

  mitka Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  pak njerez kane mundesine te jene te lire
   
 15. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  une mendoj se jeta eshte po aq relative sa realiteti qe jetojme dhe enderrat qe shohim qofte e dhe me sy hapur. nuk e di per fat te mire apo te keq jeta eshte kaq e diskutuar. jeta per mendimin tim eshte edhe ralitet edhe enderr edhe shume me teper se kaq edhe shume here me pak se kaq. eshte gjithcka dhe s'eshte asgje. eshte pak te thuash jeto dhe pike, eshte shume te kerkosh shpjegime, te mundohesh te kuptosh se mendoj se gjithmone do te biesh pre e misterit.
   
 16. Jona bz

  Jona bz Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Jeta esh nje realitet ,mbase disa e perjetojne dhe si enderr.
   
 17. The_Meditator

  The_Meditator Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  mendoj se shprehja e DEKARTIT esht e mjaftueshme per kete teme.

  'I THINK ,THEREFORE I AM' --'UN MENDOJ,KESHTUQE EKZISTOJ'
   
 18. alb_girl82

  alb_girl82 Primus registratum

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  jeta eshte realiteti i nje endrre te keqe (incubo)
   
 19. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  Jeta është realitet kur dhemb e ëndërr kur je i lumtur /pf/images/graemlins/shrug.gif.
   
 20. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Jeta! Realitet apo nje enderr?

  "La vita è quella che scorre mentre noi facciamo i proggetti!"

  "Jeta eshte ajo qe rrjedh nderkohe qe ne bejme projektet per te"
   

Shpërndajeni këtë faqe