Joshja-Mjet apo natyre?

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Ema, 11 Sep 2003.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Joshja-Mjet apo natyre?

  ...Per temen u frymezova nga nje forum italian me nje kategori psikologjike teper interesante.
  Nje nder perkufizmiet mbi Joshjen ishte:
  ""La seduzione non è il luogo del desiderio.E' quello della vertigine,dell'eclissi,dell'apparizione e della sparizione"

  (Jean Baudrillard)"

  Me pas do doja te beja ndarjen midis Joshjes si akt dhe qellimit final."Joshjes" pa ndonje qellim "Fisnik" bere keshtu per t'i bere vetes qejfin,ose joshje si akt e bere pa vetedije,thjesht duke patur besim ne cilesite e tua.
  Eshte e ndershme te joshesh?
  Dhe nese joshja eshte nje pengese drejt dikujt qe ka te njejtat qellime tonat,eshte trofeu i pamerituar,apo ia marre me mashtrim,apo s'ka asgje te keqe?

  Sa duhet aplikuar joshja,provokimi per te arritur ato qe duam?Dhe sipas jush eshte dicka e keqe te joshesh?

  P.s:Mani ne menje qelimet /pf/images/graemlins/smile.gif
   
  joetisti_ likes this.
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  ....edhe kafshet joshin :shrug:
   
 3. Ema

  Ema Goddes

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  ...
  Kafshet joshin ne pazoterim te logjikes per ti vene vetes qellime.
  Joshja per mua ekziston edhe keshtu,natyrshem.Por do doja qe konkretisht te flisja per ata njerez qe duke u nisur nga nje qellim i caktuar,nxjerrin ne pah anet e veta me te mira,duke mbuluar ane negative pikerisht per te bere per vete dike qe e shohin si mik/te dashur/burre te ardhshem.

  :confused:
   
 4. edda

  edda Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  joshja
  per mua eshte mjet per te arritur qellimin. Mund te joshet ne dashuri, ne politike, ne biznes.
  Ju ka rene rasti te degjoni ndonje rapresentat mallrash: flet bukur, vishet bukur duket sikur sapo ka dale nga sfilatat e modes,sepse ne shumicen e rasteve jane edhe te pashem..ky per mua eshte joshesi. Nje qe te xhiron siç do vete.

  Une s'jam e zonja te josh, biles ndjehem /pf/images/graemlins/blush.gif edhe kur me joshin..thua ti se turpin po e bej une :smash:
   
 5. Plaku-i-Detit

  Plaku-i-Detit Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Joshja mjet apo natyre ?

  Jo jo eshte motore.))))

  Josh qe te te Joshin.
   
 6. Ema

  Ema Goddes

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Quhet gje "mashtrim" te joshesh dike?
   
 7. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  mu m'duket si "zbukurim" me e thone nga men'ja ime. ne kompleks joshja te detyro me u zbukuru sadopak. ke parasysh?- kur perpiqesh me josh del nga vetja jote, nga normaliteti jot i te sjellmes, modifiko shume veprime, i zgjat, i shkurto, i ngjyros, i nderthur, i thjeshteso sipas situates ku truni jot te thote "bej kshu or ti, se qeka ky tip njeriu qe e do ne ket menyre".
   
 8. Ema

  Ema Goddes

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Heh!Me dole ne shteg hajduto.Ne fakt donja te dilja te "joshja" si modifikim te sforcuar te veprimeve dhe sjelljeve tona me nje qellim te caktuar.Kjo lloj dalje jashte vetes mbase eshte e pelqyeshme(duke pare tipin zgjedhim llojin e sjelljes) per ate qe eshte subjketi i joshjes por s'e pranoj dot.Nuk desheroj qe dikush te me pelqeje per ate qe jam se dua qe dikushi te me pelqeje edhe e keqja me e madhe eshte se ne shumicen e rasteve i shoh njerezit te detyruar te jene "ndryshe".

  Mendon se vetem joshesi eshte pjese e lojes? :confused:
   
 9. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  joshja eshte kenaqesi dhe nuk me duket aspak nje mjet /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 10. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Ah mi Emë,
  joshja eshte ne shumicen e rasteve e vetedijshme. Me/pa qellim per mua nuk ka kuptim. Kur joshim dike shume nga ne nuk bejne plan te tipit:
  Kete e piketova, piket i ka m'rregull, tani me mbetet ta josh. Pasi ta josh, do martohemi, do bajm 15 kalamaj dhe do ndertojme jeten e lumtur!!!

  Pffffffffff,
  si e tepert me duket. E shumta e shumta joshja eshte reagim ndaj dikujt qe na josh, qofte menderisht, fizikisht apo shpirterisht.
  Ai lloji qe ke ti ne mendje, shef kam fillu me te lexu ne mendje /pf/images/graemlins/tongue.gif , asht mjet dhe si mjet ka nje qellim: here afat-shkurter, e here afat-gjate /pf/images/graemlins/wink.gif sidoqofte qellim, one night stand psh! :rolleyes:

  It could be, it's human behaviour!
  :rockband:
   
 11. fallen angel

  fallen angel Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  dmth son ti po nuk u ndjeve e joshur nga dikush nuk ben hapin e pare kurre,gjithnje duke fol vetem per joshje...
  nese ti duhet te joshesh dike atehere duhet te shpresosh qe me pare te te joshe ky person ty se ndryshe nuk ke gje ne vije.
  edhe une menoj se joshja nuk eshte nje plan i pergatitur duke pat parasysh llojin e robit...une per vete perpiqem te josh cdo femen te bukur qe me rastis para syve ne momente menopause ....
  por nuk e planifikoj kurre se si do ti josh.
  pastaj me sa pashe ketu mendoj se ka disa qe duhet ta kuptojne mire se c-do te thote joshje...
  nje shites rrobash nuk mund te jete rrobash se te shet bluzen me te shtrenjte...nje i tille mund te klasifikohet psh si bir kurve,po kurre joshes.
  kaq di te them di prima mattina une,po pati kush vrejtje,bujrum!
   
 12. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Hoti,
  ti vete thua: Une do te joshja cdo femer te bukur qe me del perpara. Pra duket se keto femra te joshin, me bukurine e tyre, qofte dhe pa dashje. Edhe pse nese ajo rri zbuluar do te thote se e ben me qellim per te joshur sipas besimit te motres tende!
  Sa per programim joshjeje, mos me thuaj se nuk ke! Nje vetull pak me lart, shikim depertues, syckat blu hyjne ne pune apo jo /pf/images/graemlins/wink.gif , nje batute qe e ben per te qeshur dhe si padashje e ke ftu per i kafe e dy pare muhabet!
  Te demaskova stilin e joshjes, te duhet me saju nje te ri :tipsy:
   
 13. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  :lol: :lol: :lol:

  ... kjo eshte joshje me tahma /pf/images/graemlins/laugh.gif !!! Joshje me plan 5-vjecar /pf/images/graemlins/laugh.gif !!!

  ps. me shkrive :lol:
   
 14. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Kot per gallate:

  Mendoj se ndodh me qellim (me vetedije rather). Nese ndodh pa vetedije i bie qe nuk ka pse te quhet detyrimisht 'joshje'. Ceshtje kendveshtrimi: per ate qe e ben mund te mos konsiderohet e tille... per ate qe e 'merr' /pf/images/graemlins/laugh.gif mund te jete shkundese nga astaret e xhepave /pf/images/graemlins/laugh.gif .

  Po e bere 'pa vetedije' duke 'patur besim tek cilesite e tua' do te thote qe ka nje goxha qellim prapa ...cioe' qellimi baraz me arritje kenaqesie individuale /pf/images/graemlins/laugh.gif .

  Nuk besoj se gjykon dot nese eshte e e ndershme apo jo... mund te gjykohet ne vija te tjera si psh. a eshte e justifikueshme apo jo ??!!

  :wave:
   
 15. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Ne fakt 15 vjecare :devil: , vec po qe e zonja me ba trinjake! Mu per vete s'ma mban /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/blush.gif

  p.s. M'fulliqe surrat dreq, m'le dhe pa martu :lol: :wave:
   
 16. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  ... dhe desha me shkrujt 20 vjet qe te isha mrena se e disha qe do qitshe kte :devil: , po thash' po e lej si ne kohe te tufzave /pf/images/graemlins/laugh.gif !!!!

  :wave:

  Vallaj pa u ngrit mire e mire /pf/images/graemlins/laugh.gif NasDaku /pf/images/graemlins/laugh.gif nuk osht per te lujt kom' nga beqaria !!!!

  :wave:
   
 17. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  NasDaku :confused:

  p.s. Check pm se po te hudh numrin :wink: e kames kuptohet qe te me bish i pal kpuc umerikane :wub:
   
 18. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Njashtu Posi !!!

  :thumbsup:
   
 19. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Joshja mendoj se eshte natyre e dikujt persa kohe s'eshte mjet per diçka.

  Bukurite e sforcuara (intencionale) s'jan me natyre!
   
 20. Ema

  Ema Goddes

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Kur ke perballe dike qe te njeh pak dhe perpiqehs ta joshesh ve ne pah cilesite e tua me te mira,mbase merr edhe ndonje parukier-estetist perdite qe te te rregulloje.Pastaj me kohe njeriu tregon veten si eshte ne menyre te natyrshme por fillimisht cdokush di te shtiret sikur eshte nga natyra i tille e ne rradhe te dyte po kaloi ca kohe dashurohesh edhe me difektet /pf/images/graemlins/laugh.gif ! :rockband:

  Pse s'ka rob ktu?
  Femrat dua te degjoj,femraaat! :idea:
   

Shpërndajeni këtë faqe