Këndi i shkrimeve të reja.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Krijimi i mesiperm eshte nje dhurate e parakohshme per Shen Valentin kushtuar airdA-s!!!
   
 2. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  ...Lexojeni ne fund te faqes 4!!!
   
 3. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  ooooopppppppppp.......ssssssssssssssssssssss!!!!!
   
 4. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Nuk te dua!!!
  S'kam si te te dua! Ato germa, ... me dhuron ti mi ka falur cdo vajze e vobekte, ... prej zemres e kam larguar.
  Ti - kjo viktime delikate tranzicioni!!!
  E di?!
  Ti ... hesht! Dhe ... me te skuqurat syckat e tua i versulesh ekranit plot ngjyra te kompjuterit, per te roberuar kuptimin e ngrysur te shkronjave te mia.
  Perseri une?! Kush une!?
  Ai i djeshmi, apo ... ai i sotmi???
  Une -
  ... S'me ke njohur kurre!!! Ndoshta sepse s'fluturoje dot lartesirave te mija, teksa une perqeshja ultesirat e tua, duke te keshilluar te fluturoje edhe ti lart..., sa me lart.
  Dhe ... erdhi momenti!
  Sa eshte ora? - pyet ti vetveten.
  ***
  Casti (delikat) i zakoneve te tua.

  P.S.:Krijimi i mesiperm eshte nje dhurate e parakohshme per Shen Valentin kushtuar airdA-s!!!
   
 5. tirana

  tirana Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Une
  mbi rrota mbi gota mbi rrota prap
  ngrohte brenda e jasht, po i fohti ku eshte?
  me hapat ngadal kam frik mos rendoj
  ate qe kam, ketu perpara, ketu
  Nata
  me endra me zera me zjarr, magjike
  me ura ajri qe mbajne kte peshe te rende
  me shpresa te lena mbasdore me kohe
  vend per ti lene deshires se ndoshta..
  Nata perseri
  prap un naten, naten jam mire
  Kujt..
  kujt luan me te bukura te embela nota
  kujt parfumin qe deh mban brenda zemres
  kujt nuk merzitet kur vone humbas rrugen
  kujt nuk ka orar deren te me hape
  Faleminderit per
  besimin se ka diej qe ngrohin dhe dimrin
  te qenurit ketu diteve me re
  te paturit gati ilaçin per mua
  te ndenjurit zgjuar te mos thenit jo..
   
 6. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  ...Vendos veten tende perballe pasqyres sime dhe ... s'shoh asgje!!!
  Je tejet e zbrazet, e varfer ne pafundesi!!!
  Merzia oshilon vesheve te mi, teksa veshtroj portretin tend "te moshuar".
  Korbat e vetmuar mundohen te mbulojne te hirtat thinja apo rrudhat e thella, porsi kanale te ujerave te zeza, mbi pllakaqet - vargjet e tua!
  A e di?!
  ***
  Te lutem mos buzeqesh perseri.
  Ende po me perzihet, qysh prej buzeqeshjes tende te pare.
   
 7. ADRIA

  ADRIA Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  NESE... (Mesazhe Dashurie qe i'a them te Dashurit tim)

  Nese ti je film, do doja qe te mos mbaronte kurre!

  Nese ti je enderr, do doja te mos zgjohesha kurre prej gjumit!

  Nese ti je engjell, do doja te isha krahu yt!

  Nese ti je mendim, do doja qe truri te mos mendonte asgje tjeter!

  Nese ti je agim, s'do doja kurre te shihja perendim!

  Nese ti je oqean, do doja te isha dallga qe lundronte lehtazi permbi ty!

  Nese ti je keq per mua, s'do doja kurre ta gjeja te miren!

  Nese ti je agoni, s'do doja kurre te kisha harmoni!

  Nese ti je syri i shpirtit tim, do doja te shikoje ne teresi sesa shume e sa fort te dua!

  ADRIA,

  ALL © COPYRIGHTS RESERVED
   
 8. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Te bukura /pf/images/graemlins/smile.gif Mesazhe dashurie me pelqejne shume /pf/images/graemlins/smile.gif ndaj lexoj po aq. Por te gjitha te lexuara, jo ne shqip ne italisht /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 9. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  nycto......
  dukesh obssesed me Adrian /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 10. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  A "poor" hush-hush for two of my "critics"; (kritike u thencin dhe ... per kritike e mbajtshin veten)!!!

  "...the snake is long 7 miles,
  and its skin is cold..."

  The End - jim morrison

  Gjithmone kam ushqyer nje fare respekti per gjarperinjte, sidomos per ata ... kishin nga nje epitet te shkruar mbi lekure; ndersa ti snake-u nga greqia rruan mbi lekuren tende spermatozoide te skaduar, pa jete, ... levizin plot vullnet por ... pa konkluzione pikante drejt asaj hardhuces airdA-s, i eshte bymyer truri foshnjerak e mendon se jam "obbsesuar" pas saj.
  C'kalamanllek?!
  Une habitem sesi nje vajze ne moshen e saj, kaq e talentuar sa te jete njekohesisht gazetare, redaktore, poete, filozofe, etj, etj; por mbi te gjitha nje "after-birth", shpenzon kohen duke derguar vjershushka deshtake, faqeve te ketij forumi.
  Bota do te ishte teper me interesante pa aromen e te panumurtave "zakoneve" te tua, airdA. Ti derdh pa u menduar periodat e tua faqeve te ketij forumi si te mos e kishe per gje; mos e imagjinon gje veten vertet poete - s'je vecse nje vjershetorke mamake, iluzionon rreth mesazhes enderrimtere te pa trokitura kurre deres tende te kalbur, ... kaq shpesh i imagjinon me portat e parajses krijuese.
  Thjesht duke i hedhur nje sy "turshive" te tua, harrij ne konkluzionin se nuk je vecse nje krijese monotone e Zotit pederast, te i cili beson, dhe ... ai jo pa qellim te ka bere me nje perdorim dhe... pa garanci.


  P.S.: Kordele "zhgaravina" e mesiperme eshte nje krijim i ri perbrenda tematikes "kendi i krijimeve te reja"
   
 11. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Po more po te kuptova, po mjafton ta postosh vetem ne njeren nga keto temat ku e sheh te arsyeshme qe shkon me shume dhe mjafton.S'ka nevoje ta postosh gjithkund se na e lodhe serverin, jo per gje.

  Do Zoti me ke kuptuar.
   
 12. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  kordele te kam si shpirt.
  ty te kuptoj une po ti a me kupton mua?!
   
 13. TDSH

  TDSH Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Te vjedhesh vrer eshte dicka, te vjedhesh vrer mbi vrer eshte fatkeqesi!
   
 14. ADRIA

  ADRIA Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  F L U T U R O !!!

  Fluturo pertej endrrave o njeri
  dhe mos u lodh kurre!
  Si pellumbi i bardhe,
  si shpresa miroshe,
  si kale i terbuar
  fluturo ti!

  Fluturo mes ndjenjave te dashurise
  dhe mos ki frike te "biesh hero" per te!
  Si dafina ere-mire,
  si gjethja e vjeshtes,
  si velloja e bardhe
  fluturo ti!

  Fluturo i çilter,
  fluturo i lire,
  fluturo si pelikani plot pende,
  mbreti i zogjve ngjyra-ngjyra...
  fluturo!

  Fluturo ti njeri i mire,
  jeto sikur te mos kete te neserme,
  luaj ndonjehere si i marre,
  dashuro pa fund,
  fluturo e dashuro! /pf/images/graemlins/smile.gif

  ADRIA, DHJETOR 2002

  ALL COPYRIGHTS © RESERVED
   
 15. ADRIA

  ADRIA Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Jo Drejtesise...

  Asgje nuk fokusohet me
  rreth drejtesise,
  koha jo,
  puna jo,
  shtepia jo,
  paraja jo,
  moti jo,
  dashuria jo,
  as edhe njeriu...
   
 16. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  ...Peshtiresim -
  ("perralle" nga e kaluara e nje vjershetoreje)


  Ajo-
  ...zgjohej cdo mengjez,
  ashtu si nje lavire e pafajshme, apo...
  si nje putanelke e kenaqur,
  prej trajtimit te marre gjate nates.
  Ajo -
  ..."magjike" deri ne peshtiresim.


  Ajo -
  ...veshtronte me adhurim
  pullat e spermatozoideve te thare,
  gjithkund mbi trupin e saj;
  ... mbi buze, thelle ne uterus,
  mbi floke, mureve te esophagut.
  Ajo -
  ..."e mrekullueshme" deri ne ekstrem.

  Ajo -
  ... ulerinte sa here emrin e saj,
  te felliqurin emrin e saj,
  teksa gishterinjte "e palare",
  porsi gjymtyre delikate merimgash,
  depertonin gropave mistike te trupit te saj
  Ajo -
  ..."e virgjer" deri ne pavdekshmeri.

  Ajo -
  ... Enderronte figura mashkullore,
  perbri saj, ne shtratin e vjeter.
  Ajo -
  ... S'gjente vecse lekurat e vjetra
  te trupit te saj te konsumuar.
  Ajo -
  ...pertypte "birth control pills"
  cdo nate, per tu mbrojtur, prej vetvetes
  Ajo -
  ... E peshtire deri ne peshtiresim

  P.S.: data e skadimit te qenies tende: 04 Maj 1980.
   
 17. XHUDI

  XHUDI Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Refren

  Jashte bie shi. Une i kam perkulur mosfjalet tona dhe i kam fshehur nen
  tryeze. Mbi te darka jote e ftohur pret akoma. Jam mbledhur kulac mbi
  poltrone dhe nen gishtat e mi pulsantet e telekomandes levizin nje nga
  nje figurat ne televizor.
  E kam lene dritaren hapur qe te degjohet edhe me zhurma e shiut. Se une
  e dua shiun!
  Ne telefon zeri yt me erdhi i cuditshem qepare kur me lajmerove kthimin
  tend pas ores dhjete. Ka trokitur mesnata dhe une jam e ndergjegjeshme mbi
  vonesen tende.
  Trendafili i bardhe qe zgjodha ate dite nuk paskesh qene me i pastri. E
  kuptoj tani qe prehet ne vazon time, pa arome...Aroma ka bredhur tutje,
  shtreterish te tjere...
  Jashte bie shi. Ti kthehesh gati ne ag dhe me sheh te fjetur ne
  poltrone... te ngrire si nje cope akulli...Me merr ne krahe dhe une zhys
  fytyren ne gjoksin tend. Ti me peshperit "te dua" ne vesh... nje "te dua" te
  zjarrte ashtu si aroma e tjetres mbi kemishen tende. E ndiej zemren te me
  gremiset per te milionten here...
  "Te dua" - peshperis. Nje "te dua" plot ankth, dhembje, poshterim...plot
  perulje...plot mohim.
  Ti rreshqet prane meje ne shtrat dhe pas se puthures se pernateshme
  kthehesh nga ana tjeter. Te ze gjumi.

  Shenim: Te gjitha te drejtat jane te autorit A.D.

  XHuDi
   
 18. nira

  nira Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Xhudi me pelqeu shume krijimi yt, e jepte te plote dhembjen e tradhtise!
  urime dhe vazhdo te postosh se pres te lexoj me shume nga ty:)

  Tani dicka nga une:

  Memory is a deceit.
  Nothing can replace it if you happen to be lucky enough to loose it. Imagine loosing all your resentments and your previous fears and anxieties and despair moments. All the dark stupid corrosive substance called memory is the injection given to us by God to forget that we are indeed children of Devil and we never loved our parent, but kept turning back to him, because at night wherever you may have been you turn home.
  So I happen to very unluckily meet Mister Prime angel one day and ask him personally If God and actually How god loved us. He answered that we didn’t, but he pitied us.
  Feeling strange enough, I asked then why did God need angels at all if they are as stupid as that, to give nondiplomatical answers. He said that God needs angels because he can’t tell the truth and they can. They are impersonal and people don’t care if they say things. But if God says things when then there is trouble for him because you know people may throw him right away form their hearts and minds and souls here he actually feels rather comfortable and secure.
  Then of course I lost my memory, actually I just pretended so that malicious and benevolent forces of Shinyland and hell leave me alone for the rest of my death.
  I never regret it you know? I can’t figure out yet how did I succeed to wipe out of my little mind all the stuff that was rotten there, but I am very light now without its weigh. They say memories swim around deep in a lake where angel fish for their wing feathers.
  They say so…
  Anyway none of the angels I know would keep any of my memories, they would simply catch them and throw them away.
  Coz despite our modern ages no angel Loves black wings!
   
 19. renea

  renea Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  ca krijime te hershme

  Eruptus!

  I thought I saw an angel
  as she quietly sat down.
  With an innocent look that kills
  she captured my mind.
  A tenderness in her skin
  that makes the flowers blossom
  Just a simple way of being
  brights up the little bus..
  A feeling of human pleasure,
  she gave as leaving the routine Q55.

  Queens,NY


  For my beloved SWEET_ASS :


  Katie, sunshine in this cloudy day,
  two legs, two eyes, and a nice smell.
  Katie, a rebel, a lover, a child
  her waist, her lips, her neck, and her chest
  a fire in the poet's heart.
  Katie is so far, and yet so close
  extreme in the limits of reality,
  she escapes from the routine that kills my Albatross
  A free soul that challenges mine,
  a prisoner of prejudice.
  The night falls upon this town
  while somewhere Hedonism is real
  Katie, a taste of life
  while I'm living my death.
   
 20. renea

  renea Primus registratum

  Re: Kendi i krijimeve te reja

  Wholesome heart

  I love the smile of a child
  like a sunshine ray
  that fades the bitterness
  of the toughest day.

  I love the smell of roses
  early in the spring
  when birds come from migration
  oh joy in my soul that brings.

  I love the noise of life
  the squeak sound of a bee
  the dashing mighty waves
  the white-sand by the sea.


  (kjo eshte dhe me e hershme, kur po lija memedheun)


  S'ka me ndjenje!
  Vdiq diku ne korridoret e zhurmshme te Zyrihut
  I vetem mes xhungles se Europes se bashkuar
  sillem rrotull i heshtur me nje cante ne krahe.
  Ndihem i braktisur si nje zog Shqiponje i rene nga foleja.
  Ben kaq ftohte ne syte e Europes moderne
  e cila vet-izolohet ne rrethin egocentrik
  Hesht dhe vetem Hesht, ne xhep nje pasaporte vishnje
  qe per cudi me jep nje ngohesi aterore.
  Nis fluturimi i veshtire jashte folese meme.
   

Shpërndajeni këtë faqe