Këndi i shkrimeve të reja.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. shefki

  shefki Papirus rex

  AUTOBIOGRAFI

  Linda si engjell
  Jetoj me lugeter
  Ne vdeksha esell
  Zot do jem ,patjeter
   
  joetisti_ likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  pas takimit te heshtur
  me te tute miq
  gjithmone ke dashur
  te me kesh prane
  mbaj mend
  te mos kesh dashur hic
  pantallona as fustan


  breket t'i donte 'ngurrimi'
  'fiksimi' nje perralle
  gote vere, 'zemer-gufimi'
  'eksitimi', duar nder shale.
   
 3. shefki

  shefki Papirus rex

  faleminderit joetisti

  NJE SERVIL


  Jam I lodhur

  Ti mbyll veshet me duar

  Je i pasur

  Lodhem duke te degjuar
   
  joetisti_ likes this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  e "ajer" ne ka patur
  eshte tretur e harruar
  vetem nje: "c'm'u desh"
  vlen per t'u kujtuar.
   
 5. shefki

  shefki Papirus rex

  THEMEL POETIK

  Poeteve te tjere
  U vika ere…
  Tek une,ketu
  U be gjer ne gju…
   
  joetisti_ likes this.
 6. shefki

  shefki Papirus rex

  faleminderit
   
 7. shefki

  shefki Papirus rex

  SI DIKUR


  E dashur moter
  E mora letren tende
  E lexova e grisa
  Pa vemendje

  Shporru!-po te shkruaj
  S’dua perqafime nga larg
  S’dua fjale boshe
  Por… nje xhiro nje park!
   
  joetisti_ likes this.
 8. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  lotet me qurra shoqeruar
  s'na e prishen festimin
  vetem se mbetem pushtuar
  dhe harruam qellimin

  ////////////////////////

  mua te me vrisnin, s'do tregoja
  por s'u permbajta dot ne gezim
  u thashe se ti me doje
  dhe se kisha gisht ne kete krim.
   
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  me fal - do te me thuash
  qe vetem 'jo' e nje 'po' s'ta thashe
  dhe vertet dashuri s'mund te bejme
  por mund te bejme shurren bashke

  plakur kur te jemi, 99 e larte

  pastaj do te kujtohesh
  asnjehere s'ta kam kerkuar
  me kaloje te kembet e etur
  e une beja si i hutuar
  Ishin kohe te veshtira
  do te te them - moj xhan
  me kerkuan gjermanet ne ushtri
  por une dola partizan
  E do te me besosh
  si une edhe ti e matufuar
  afer kur te jemi duke folur
  afer, duke shurruar.
   
 10. shefki

  shefki Papirus rex

  faleminderit joetisti

  ENDERR E SHKUJDESUR


  C’tym!

  Filani po djeg goma makine

  Tymosen carcafet e ndere

  Ne veranden time


  Do enderroj!

  Mes carcafeve te bute…

  Filanin e tymosur

  Dhe veten pa hunde
   
  joetisti_ likes this.
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  e kam frike dashurine e madhe
  qe te ben te dukesh mbret
  e qe te zbret nga froni ne nje cast
  pastaj kur e humbet

  te le te dukesh i vogel
  te le pa nje pike jet'.
   
  TinkerBell likes this.
 12. shefki

  shefki Papirus rex

  Me frymezuan vargjet e mesiperme.
  Te lumte!

  SHPEJT


  Dritat po fiken

  Qirinje po shkrihen

  Ti po verbohesh

  Mendimet shihen


  Ndiz mendjen

  Ngrohu krejt

  Digj dashuri

  Shpejt!
   
  joetisti_ and TinkerBell like this.
 13. shefki

  shefki Papirus rex

  thanks TinkerBell


  TE PRITA SHUME GJATE…  E dija qe do vije te kroi I katundit

  Te prita shume gjate

  Ti erdhe e fundit


  Lozonjare lagjes me bere merak

  Te prita shume gjate

  Une I shkreti plak


  Nuk me begenise se ishe e re

  Te prita shume gjate

  Ike si rrufe


  Ama sa te pashe me dogje o xhan

  Te prita shume gjate

  S’u bera pishman
   
 14. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  flm !! Te marresh nje "te lumte" nga nje profesionist si ti, te ben vertet te ndihesh mire.
  (tema)
  dermani s'do te na gjendej
  dhe te permbyteshim nje dite
  do t'i ruanim zakonet
  me pershtatje nga nje cike
  Per po, puthje ne faqe
  per jo, do t'mbyllim syte
  per fjale, mbajtje feneri
  per fener, peshk elektik.
   
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  te pakten me duket se ti me do
  te pakten te duket se edhe une
  e shumta sekretin mos zbulo
  mjaft qe duhemi shume.
   
  Last edited: 21 Jan 2017
 16. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nga shtepia u nisa me nje bilete
  dhe prisja trenin me lot ne sy
  putha gjithe vajzat e botes
  dhe u ktheva prape ne shtepi.
   
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  u hap fjala se duheshim
  e te gjithe e moren vesh
  per dreq s'e mora une
  edhe ti s'e more, per dreq.
   
  TinkerBell likes this.
 18. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  perfunduan se ku, s'ka rendesi
  as te thone per fajin tend, tyre, tim
  djemsh prani, fjale, pergjerime
  djemsh ngacmime, ishin ne kerkim

  perfunduam se ku, s'ka rendesi
  as te themi per fajin tend, tyre, tim
  vajzash delikatese, butesi, buzeqeshje
  vajzash ledhatime, ishim ne kerkim.
   
 19. shefki

  shefki Papirus rex

  Me mbivlereson mik.Megjithate te falenderoj perzemersisht.Qofsh I nderuar!!!!!

  MARREVESHJE E PASHKRUAR

  Jam majmur,por zakonin s’e harroj
  Ngjis shkallet e shtratit martesor
  Im shoqe po fle, s’e ngacmoj
  Detyrohem t’I bie…
   
  joetisti_ likes this.
 20. shefki

  shefki Papirus rex

  PERBALLE ASAJ...


  Perballe asaj plas atomi

  Tullumbac gome kamioni…

  C’ngrysje zyrtare fiksim stilesh

  Shkrirje mikrofoni siguracion bilesh


  Plas edhe fjala

  Shpirti prish perralla

  C’zhurme gjumi fiksim deshire

  Pus puthjesh perballe asaj te mire
   

Shpërndajeni këtë faqe