Këndi i shkrimeve të reja.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. shefki

  shefki Papirus rex

  AUTOBIOGRAFI

  Linda si engjell
  Jetoj me lugeter
  Ne vdeksha esell
  Zot do jem ,patjeter
   
  joetisti_ likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  pas takimit te heshtur
  me te tute miq
  gjithmone ke dashur
  te me kesh prane
  mbaj mend
  te mos kesh dashur hic
  pantallona as fustan


  breket t'i donte 'ngurrimi'
  'fiksimi' nje perralle
  gote vere, 'zemer-gufimi'
  'eksitimi', duar nder shale.
   
 3. shefki

  shefki Papirus rex

  faleminderit joetisti

  NJE SERVIL


  Jam I lodhur

  Ti mbyll veshet me duar

  Je i pasur

  Lodhem duke te degjuar
   
  joetisti_ likes this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  e "ajer" ne ka patur
  eshte tretur e harruar
  vetem nje: "c'm'u desh"
  vlen per t'u kujtuar.
   
 5. shefki

  shefki Papirus rex

  THEMEL POETIK

  Poeteve te tjere
  U vika ere…
  Tek une,ketu
  U be gjer ne gju…
   
  joetisti_ likes this.
 6. shefki

  shefki Papirus rex

  faleminderit
   
 7. shefki

  shefki Papirus rex

  SI DIKUR


  E dashur moter
  E mora letren tende
  E lexova e grisa
  Pa vemendje

  Shporru!-po te shkruaj
  S’dua perqafime nga larg
  S’dua fjale boshe
  Por… nje xhiro nje park!
   
  joetisti_ likes this.
 8. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  lotet me qurra shoqeruar
  s'na e prishen festimin
  vetem se mbetem pushtuar
  dhe harruam qellimin

  ////////////////////////

  mua te me vrisnin, s'do tregoja
  por s'u permbajta dot ne gezim
  u thashe se ti me doje
  dhe se kisha gisht ne kete krim.
   
 9. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  me fal - do te me thuash
  qe vetem 'jo' e nje 'po' s'ta thashe
  dhe vertet dashuri s'mund te bejme
  por mund te bejme shurren bashke

  plakur kur te jemi, 99 e larte

  pastaj do te kujtohesh
  asnjehere s'ta kam kerkuar
  me kaloje te kembet e etur
  e une beja si i hutuar
  Ishin kohe te veshtira
  do te te them - moj xhan
  me kerkuan gjermanet ne ushtri
  por une dola partizan
  E do te me besosh
  si une edhe ti e matufuar
  afer kur te jemi duke folur
  afer, duke shurruar.
   
 10. shefki

  shefki Papirus rex

  faleminderit joetisti

  ENDERR E SHKUJDESUR


  C’tym!

  Filani po djeg goma makine

  Tymosen carcafet e ndere

  Ne veranden time


  Do enderroj!

  Mes carcafeve te bute…

  Filanin e tymosur

  Dhe veten pa hunde
   
  joetisti_ likes this.
 11. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  e kam frike dashurine e madhe
  qe te ben te dukesh mbret
  e qe te zbret nga froni ne nje cast
  pastaj kur e humbet

  te le te dukesh i vogel
  te le pa nje pike jet'.
   
  TinkerBell likes this.
 12. shefki

  shefki Papirus rex

  Me frymezuan vargjet e mesiperme.
  Te lumte!

  SHPEJT


  Dritat po fiken

  Qirinje po shkrihen

  Ti po verbohesh

  Mendimet shihen


  Ndiz mendjen

  Ngrohu krejt

  Digj dashuri

  Shpejt!
   
  TinkerBell likes this.
 13. shefki

  shefki Papirus rex

  thanks TinkerBell


  TE PRITA SHUME GJATE…  E dija qe do vije te kroi I katundit

  Te prita shume gjate

  Ti erdhe e fundit


  Lozonjare lagjes me bere merak

  Te prita shume gjate

  Une I shkreti plak


  Nuk me begenise se ishe e re

  Te prita shume gjate

  Ike si rrufe


  Ama sa te pashe me dogje o xhan

  Te prita shume gjate

  S’u bera pishman
   

Shpërndajeni këtë faqe