Këngë labe me tekste

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Artin, 24 Jun 2017.

 1. Artin

  Artin Papirus rex

  Ismail Qemali e Isa Boletini – Ansambli “Çipini”

  Të dy bashk’ u nisën ku merrej vendimi
  Ismail Qemali e Isa Boletini

  Se kishte shum’ halle Shqipëri e mjera
  Po duhej revolet t’i linin te dera

  U futën në Londër, brënda në pallatë
  Trimi luftëtar e plaku dipllomatë

  Dolli Lordi Mathë me një gjuh’ të zgjidhur
  Me një fjal’ të rëndë, me humor të shtirur

  - Ja – tha - shqipëtarët kurr’ nuk i besoja
  Që të çarmatosur këtu t’i shikoja

  Ky ishte momenti, nuk kish’ më ç’të pritej
  Nënë brez bereta zu’ të hasharitej

  Faqen kish’ për trupi, veshin kish’ te gjaku
  Syri i pagjumë përgjonte nga plaku

  Vetëtiu sërmaja, vetëtiu fildishi
  Ndritën malet tona sado larg që ishin

  Se nga gryk’ e saja ishin zgjidhur halle
  Shqipëri e vogël në sofrën e madhe


   
 2. Artin

  Artin Papirus rex

  Kur dole përpara dhënve

  Kur dole përpara dhënve
  Supetundura azgëne
  Era seç të merrte leshtë
  Si dele shterpë në vjeshtë

  Më trëmbe ballin e dhënve
  Ma lojte të shkretën mëndje
  Pritëm pak moj brezergjëndë
  Të të them nja dy kuvëndë

  S’më pret koha për kuvënde
  Ruaji për veten tënde
  Në ke besë, folu qënve
  Se shkoj me bukë të dhënve

  Ku ka mbetë besëziu
  Kur më shkon porsi veriu
  Zjarr e flaka më përpiu
  Më digjet zemra vetiu

  Djalë, mos më fol serbesë
  Lidhi, lidhi qënt’ e zesë
  Se shkoj herët në mëngjesë
  Janë qën, e s’u zë besë

  Vito vetullaqemer
  Me qerpikët je fener
  Her’ më do, e her’ s’më thua
  Mbështete kokën te mua

  Po ke zemër, e mbështesë
  Vij tek ty se më dhe besë
  Po të jap një grusht me arrë
  Ja të marr, ja të më marrë

   
 3. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  une s'i pelqej fare! Sidomos rasteve kur, me nje tekst tip bejte, u kendojne "te medhenjve", sigurisht per ndonje perfitim... Por del shume keq.
  Ato te trimerise se heronjve te dikurshem... jane disi te mira...
   
 4. Artin

  Artin Papirus rex

  Varg e varg në mënd më vijnë - Dukat, Vlorë

  Varg e varg në mënd më vijnë

  Trimat e Dukatit t'lirë
  S'njohën vargonj e zinxhirë

  Që nga të lashtët ilirë
  Në pellgje të gjakut shtrirë
  Për këtë tokë ranë martirë
  Të parë kanë Hodo Zeqirë

   
 5. Artin

  Artin Papirus rex

  O Rremo, hajdut-o - Dukat, Vlorë

  Tre dit' jenar më të ryrë
  O Rremo, hajdut-o (refreni)
  Trimat e Dukatit lidhë
  Mbrapa shegvetë ç'i ngjitnë
  Të tre bashk' me Hajredinë
  Mullata u kishte thirrë
  Që t'u flas' italikinë
  Pse nuk more vesh ç'të thanë
  Pilon e Qerim Bozhanë
  Ti mos e cëno italianë
  Do të gënjejnë me fjalë
  E do të vrasën, o djalë

   
 6. Artin

  Artin Papirus rex

  Ta hodha sevdanë

  Ta hodha sevdanë që të vogël fare
  Tani që u rrite, fillon e bën naze

  Të pash' në bahçetë kur mblidhje bajame
  Seç t'i njomi shiu bluz' edhe fustane

  Më vjen keq për tyja se bën ftoht' në male
  Mos do pallton time që ta hedhësh krahëve

  Më vjen keq për tyja dhe pse je e madhe
  Mali ësht' i sertë dhe pse rrit sorkadhe

  Më erdh' keq për tyja, prandaj pas të mora
  Të të kem gjithmonë, un' mali, ti bora

   
 7. Artin

  Artin Papirus rex

  Më 17 qershor të viti 1417 turqit pushtuan Vlorën dhe rrethuan kështjellën e Kaninës.
  Sundimtarja e Kaninës në atë kohë ishte princesha Rexhina Balsha, e cila njihej në krahinë si Rugjina.
  Me forcat e pakta që pati në kështjellë, Rugjina e çau rrethimin natën dhe u hodh me anije në Korfuz.

  Ç’bën që rri, Rugjinë e gjorë


  Pllakosi turku në Vlorë
  Ç’bën që rri, Rugjin' e gjorë

  (refreni)
  Bën' betim, bën' betim
  Dil princesha me kurorë
  Mblidhi djemt' dhe bëja forë

  Pashai me tre taborë
  Kërkon të na hedh' në dorë

  Turqit, topa dhe trumbeta
  Rugjina, gur' dhe shigjeta

  Rugjina, zëmrën si shkëmbi
  Zgjodhi djemt' e këtij vëndi

  Me shigjeta, jataganë
  Çau turqit, dolli ndanë

   
 8. Artin

  Artin Papirus rex

  Me shëndet ato stoli - Labe humoristike

  Hopa-hopa këngën-o
  Këngën-o, vallen-o
  Shkojn’ edhe vijnë zonjat-o
  Vallë kë martojën-o
  Breshkën e ugarit-o
  Xhindurin’ e malit-o
  Shkoni moj zonja, shkoni
  Qeshni dhe këndoni
  Siç e do zakoni

  Bërr, bërr, bërr, gjinde - tha
  Po do vish ti moj bejkëza
  Fjeta mbrapa malit
  Gjetç’ frërin e kalit
  Ia vara gomarit
  Kërr, kërr, kërr, zonja dhi
  Me shëndet ato stoli

  Hajd’ t’ia marrim këngës-o
  Këngës-o, valles-o
  Shkojn’ edhe vijnë zonjat-o
  Vallë kë martojën-o
  Breshkën e ugarit-o
  Xhindurin’ e malit-o
  Shkoni moj zonja, shkoni
  Qeshni dhe këndoni
  Siç e do zakoni

  S’vij, s’vij, s’vij - ftuja tha
  Po do vish ti moj zonjëza
  Fjeta mbrapa malit
  Gjetç’ zilen e kalit
  Ia vara gomarit
  Kërr, kërr, kërr, zonja dhi
  Me shëndet ato stoli

  Hopa-hopa krushkës-o
  Po ku e gjete mushkën-o
  E gjeta mbrapa malit-o
  Fjeta po nuk fjeta
  Ç’kërkova dhe gjeta
  Shalën e pashait
  Ia fala vëllait
  Kërr, kërr, kërr, zonja dhi
  Me shëndet ato stoli

   
 9. Artin

  Artin Papirus rex

  Aman pse s'më flet me gojë - Brataj, Vlorë

  Shtëpia për nënë krua
  Aman un', derman un'
  Ka në der' një limonua
  Aman un', derman un'
  Plaç moj që s'më flet me gojë

  U poq e u verdh si ftua
  Aman un', derman un'
  Përmbi baluket e tua
  Aman un', derman un'
  Plaç moj që s'më flet me gojë

  Këput një moj, hëngësh mua
  Aman un', derman un'
  Fute në dertet e tua
  Aman un', derman un'
  Qyqe që s'më flet me gojë

  Të shartohet sheg' e ftua
  Aman un', derman un'
  Të besosh sa shum' të dua
  Aman un', derman un'
  Plaç moj që s'më flet me gojë

   
 10. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  E mbyti shiu forumin :p
   
 11. Artin

  Artin Papirus rex

  Ç'do ti te temat e folklorit? Shko dëgjo ndonjë xhaz a bluz, të ngrohesh në diell :p
   
 12. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Nuk e di ,u gjenda pa e kuptuar :p
   
 13. Artin

  Artin Papirus rex

  Kënga flet për një ngjarje nga jeta fshatare. Dy familje, njëra nga fshati Brataj dhe tjetra nga Dukati, u bënë ortakë. Por thashethemet e njerëzve përreth thoshin se mallin e Zaho Aliut po e hante padrejtësisht ortaku, gjë që solli edhe grindje mes tyre.
  “Kreshpa” quhen delet me lesh të gjatë, kurse “Erihua” është një emërtim për fushën e Orikumit.


  Ç’pate o stogoi i Brate


  Ç’pate o stogoi i Brate
  Ç’i bëre kreshpat që pate

  I morën djemt’ e Dukate
  I krodhën në Erihua

  I krodhën në Erihua
  Ulërin qëni si grua

  Ulërin qëni si grua
  I thot’ Zahua – hëngësh mua

  Zaho Aliu më pelë
  Kish tre vjet që s’haj bulmetnë

   
 14. Artin

  Artin Papirus rex

  Dal e hap portën e madhe

  -Dal e hap portën e madhe
  Ku më fshihesh moj kunadhe
  -S'më zë gjumi, rri qëndis
  Një djalë gjumin ma prish

  (refreni)
  -Ditën gjethe, natën ftua
  Sa bukur që loz me mua
  -Tek qerpiku majëgjilpërë
  Vështir’ gjumi të më zërë

  -Kërkoj gjith’ natën me yje
  Kalova male dhe pyje
  -Ku s’kërkove dhe s’më gjen
  S’e di ku e kam folen’

  -Të kërkova der’ më derë
  Ku më fshihesh moj e mjerë
  -Bredh livadhe më livadhe
  Kot s’ma thon’ emrin kunadhe

  -Ku s’të kërkova kur flije
  Flije nën një deg’ lajthije
  -Ku s’kërkove dhe s’u gjënde
  Un’ flija në zëmrën tënde

   
  Last edited: 16 Apr 2018
 15. Artin

  Artin Papirus rex

  Në mëngjes pa zbardhur drita

  Në mëngjes pa zbardhur drita
  Më zgjoi një zë, u ngrita
  Shkonte vasha, shkonte vita
  Ajo që shkonte përdita

  (refreni)
  Dale moj, dale
  Dale se do vij dhe unë
  Pritmë moj, pritmë
  Pritmë se të dua shumë

  Kam dy dit' sot edhe dije
  Të prisja djalë të vije
  Te burimi në korije
  Të mblidhnim kokrra lajthije

  Më beso moj grykëzënë
  Të ziun ç’më gjeti mbrëmë
  Më ikën dhënt' e m’u trëmbnë
  Gjezdisa malin me këmbë

  Harrova rrugën, e mjera
  Dola në majë te lera
  Shamin' ma rrëmbeu era
  Më dehën lulet si vera

   
 16. Artin

  Artin Papirus rex

  Aman syrin-0 - Vezhdanisht, Vlorë

  O ç'ma ke syrin-o
  me lule moj bardhule
  aman syrin-o
  lulet-o nuk i dua
  syrin-o falma mua
  lulet-o jepja ylberit
  syrin-o mua të mjerit

  O ç'ma ke buzën-o
  me lule moj bardhule
  aman buzën-o
  lulet-o nuk i dua
  buzën-o falma mua
  lulet-o jepja ylberit
  buzën-o mua të mjerit

  O ç'ma ke gushën-o
  me lule moj bardhule
  aman gushën-o
  lulet-o nuk i dua
  gushën-o falma mua
  lulet-o jepja ylberit
  gushën-o mua të mjerit

   
  Last edited: 15 Aug 2018
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  ...mendja thote ta lesh fare
  te mos shkosh me tej, eshte teper
  degjo zemren tende
  degjo zemren tende
  do te te flase
  po qe se ia lejon

  s'ka zgjidhje te garantuara
  po te jetosh jeten
  i gjynjezuar
  si ekzistenca me e keqe detyrohet te kete jete
  duhet te lejosh dhe do te lejohesh...
   
 18. Artin

  Artin Papirus rex

  Dal e hap portën e madhe

  -Dal e hap portën e madhe
  ku më fshihesh moj kunadhe
  -S'më zë gjumi, rri qëndis
  një djalë gjumin ma prish

  -Ditën gjethe, natën ftua
  sa bukur që loz me mua
  -Tek qerpiku majëgjilpërë
  vështir' gjumi të më zërë

  -Kërkoj gjith' natën me yje
  kalova male dhe pyje
  -Ku s'kërkove dhe s'më gjen
  s'e di ku e kam folen'

  -Të kërkova der' më derë
  ku më fshihesh moj e mjerë
  -Bredh livadhe më livadhe
  kot s'ma thon' emrin kunadhe

  -Ku s'të kërkova kur flije
  flije nën një deg' lajthije
  -Ku s'kërkove dhe s'u gjënde
  un' flija në zëmrën tënde

   
 19. Artin

  Artin Papirus rex

  Legjenda e qyqes është e njohur në krahinën labe dhe për të ka disa këngë. Sipas gojëdhënave, legjenda mbështetet mbi një ngjarje të vërtetë. Dy vëllezër u vranë pa dashje (një version tjetër thotë se ata u grindën mes tyre) kurse motra e tyre nga hidhërimi u kthye në qyqe (në mënyrë figurative). Nga kjo legjendë e ka burimin edhe shprehja "U bëfsh qyqe!"

  Qyqja - Tragjas, Vlorë

  Bien zilet nëpër male
  ulërin cyla dyjare
  blegërin delja manare
  se një stan u shua fare

  (o Gjon, o Gjon)
  Qyqe, qyqe moj Dhoqije
  Gjon e Gjin na u bën' hije
  (refreni)

  Duke qethur dashin llajë
  te shtrunga, brënda në tëndë
  Gjonit i shkau gërshëra
  të vëllan' e preu rëndë

  Kur e pa mbytur në gjakë
  shtrirë si një sorkadh mali
  vetes ia mbajti në barkë
  pran' e pran' u doli xhani

  Kur erdhi motra nga gurra
  pa dy zogj që fluturuan
  të dy veshur si dhëndurë
  tutje lugjeve kaptuan

  Nëpër maja, nëpër brigje
  lajthiti si kallogre
  nga hidhërimi u bë qyqe
  s'dihet ku ngriti fole

  Kur çel lulja në pranverë
  tre zogj dalin dhe këndojnë
  dy vëllezër dhe një motër
  njëri-tjetrin po kërkojnë

   
  Al-Punk likes this.
 20. Artin

  Artin Papirus rex

  Korba, korba Sherifo

  O Sherif Hasan brezvëna
  korba, korba Sherifo (refreni)
  ç'i bëre zilat e rënda
  Lekë Konde u bënej tënda
  Kanal të dëgjonej rënga

  Qaj o vejë e qaj o bigë
  qaj o Murrizi në grykë
  Qaj Qaninë, Alinë, Kasëmnë
  se s'vjen më çeçua me dhënë

  Qaj vathin në Qesarate
  të bukur zotë që pate
  O Sherifi mes kalorëve
  more kërrabën e shkove

  Në Tragjas vajte rënkove
  as për një kafe s'qëndrove
  Qani o ju male, qani
  se nuk vjen Sherif Hasani

   
  Last edited: 29 Nov 2018

Shpërndajeni këtë faqe