"Kënga me më shumë versione"

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Megg, 22 Apr 2011.

 1. Megg

  Megg Carpe Diem

  Një këngë nuk vlerësohet vetëm për numrin e kopjeve që shet, por edhe për respektin që ngjall tek artistët e tjerë të cilët e bëjnë atë të vetën për arsye komerciale apo sentimentale.
  Revista ‘Rolling Stone’ ka publikuar një listë me meloditë me më shumë versione në historinë e muzikës.
  [​IMG]

  Në vend të parë është kënga “Yesterday”, e grupit britanik Beatless. Kjo është balada më e famshme në histori dhe është më e lehtë të përmendësh këngëtarët që nuk e kanë kënduar se sa ato që e kanë bërë këtë.

  Kjo melodi ka “kaluar nëpër duart” e Frank Sinatra, Elvis Presley, Placido Domingo, Michael Bolton dhe Leona Lewis.

  “Georgia On My Mind” është një këngë versioni më i famshëm i së cilës është kënduar nga Ray Charles. James Brown, Alicia Keys me Jaime Foxx, Billie Holiday, Van Morrison dhe Tom Jones janë të tjerë artistë që e kanë kënduar.

  Në vend të tretë është kënga “My Way” e Frank Sinatra. Julio Iglesias, Sid Vicious, Nina Simone, Jay-Z apo Gipsy Kings janë disa nga artistët e tjerë që kanë dhënë versionin e tyre të kësaj melodit.

  (I can`t get no) Satisfaction (Rolling Stones), Blow in in The Wind (Bob Dylan), Johnny B. Good (Check Berry), What a Wonderful World (Bob Thiele/ George D. Weiss), Ain't no sunshine (Bill Withers), Me and Bobby Mc Gee (Kriss Kristofferson) dhe Killing Me Softly(Lieberman/ Gimble/ Fox) plotësojnë 10 këngët me më shumë versione në historinë e muzikës.
   
 2. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Kenga ne ditet e sotme vleresohet nga klipi i saj,nga teksti dhe nga kopjet e shitura,nje keng:Got yuo love sean paul e Alexis Jordan,dhe Beyonce girl on the world,keto kenge i degjoj kudo qe te shkoj,pasi i pelqejne te rinjve.
   
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex


  WOW...

  E kryem.
   
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  ARGENTINA eshte zbuluar nga..............ANIJET.

  SUPERB.
  1480944545-nicolasrada.jpg
   

Shpërndajeni këtë faqe