K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Triumfi, 28 Jan 2004.

 1. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  ' Kujtesa eshte qelesi,besniku dhe arka e diturive,e dituria eshte lumturia '

  E keni bere prov kujtesen,se sa e keni te forte ..? .. po nese e keni kuptuar se harroni shume - jeni perpjekur per t'a permiresuar?
  Do permend ca qe mund te dobesojne kujtesen e ca qe mund t'a zhvillojne(permiresojne):

  Disa nga dobesuesit e kujteses;
  - Ushqimi i parregullt
  - TV
  - Mos - leximi
  - Pikturat (sidomos ne muret qe te bie syri shpesh)
  - Pa gjumesia
  - Kofeinet (shumezon qelizat dhe i vet - mbyt)
  - Yndyrerat e teperta

  Disa nga forcuesit e saj;
  - Leximi
  - Gjumi i mire (8 ore - dhe te gdhihesh heret)
  - Mjalta
  - Vrapi


  ... keni dicka te shtoni rreth kujteses?

  -----------------------
  Pa kujtese s'do dinim te flasnim,e as te shkruanim ..
   
 2. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Si ja kalon me kete te fundit triumf ....
  Apo bej si them une dhe mos bej si bej une /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 3. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  :mad: ... opss,jo po e fundit mund te zevendesohet me nje kohe tjeter - h e r e t ! :tipsy:
   
 4. tushi

  tushi Valoris scriptorum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Triumf kur e pyten nje her drAlqile Boti se si kishte mundesi qe kishte nje kujtese kaq te mire iu pergjigj-sekreti per te pas nje kujtese kaq te mir esht te mos besh seks!!!Nuk e di si ma ekspert qa mund te na thush per kete ?E nqs ka lidhje si me ja ba a ja vlen te sakrifikosh kaq shume per nje dreq kujtese???
   
 5. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Tushi,kam degju edhe un per ket qe thua .. por e mendoj me shum e tipit zbavites .. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Megjithate e mendoj se seksi dobeson kujtesen,sepse gjate seksit nje sasi e madhe e hormoneve(pa harruar se nje sasi tjeter ne menyre automatike zhvillohet),zbrazen,por ne rast se ne i kompenzojme ato me ushqim apo sport do ishte shume e suksesshme ne favor te kujteses.

  Ja vlen te sakrifikohet per KUJTESEN tushi,sepse kujtesa luan nje rol te pazevendesueshem,jo vetem ne zenien dhe mbajtjen ne mende te infove,por edhe ne psikozen dhe gjendjen e njeriut ne rrethin qe jeton,te zeme nje shemb;sikur pas nje jave apo ne ndonje kohe te caktuar,do takohesh me nje person qe e done shume dhe keni respekt reciprok,por qe ti e harron kete takim(perkunder vullnetin tend),e ky veprim do refleksonte negativisht ne psikozen dhe ndjenjat e mikut tend,e si rezultat edhe ne mardheniet tua me te!

  Thuhet,se vullneti eshte ruajtes dhe kujdestar i kujteses,e me kete pajtohem - por ndonjehere perkunder vullnetit tone,shpesh harrojme.

  Sidoqe te jete tushi,mendoj se neve duhet t'i perkushtojme kujdes te vecante KUJTESES. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Pa dashur te paragjykoj dr Arqile Boti, sepse nuk e di kush eshte, me duket se ajo qe ka thene ai ka vlere shakaje, ose nese eshte i martuar ka zyrtarizuar qendrimin e tij ndaj gruas. "Nuk bej seks sepse humbas kujtesen" /pf/images/graemlins/wink.gif
  Sidoqofte, duke e konsideruar trurin si nje organ, si i tille natyrisht ka nevoje per ushqim dhe rigjenerim. Me rigjenerim besoj se duhen kuptuar te gjithe parametrat e tij, nje nga te cilet eshte edhe kujtesa. Nisur nga kjo, atehere logjikisht arrime ne konkluzionin se truri qe te mbahet ne gjendje te "fresket", pra per te zgjatur sa me shume ne kohe dhe ruajtur sa me teper aftesite e tij, duhet ushqyer. Kush eshte ushqimi i trurit? Te lexuarit. Cdo njezet e kater ore vdesin njezet milion qeliza ne tru, te cilat rekuperohen vetem duke lexuar. Pa u zgjatur kjo eshte rruga me efikase per te ruajtur kujtesen.
   
 7. moonlight

  moonlight Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Mendoj se te lexuarit sigurisht qe ka rol pozitiv per zhvillimin e trurit por kujtesa ne vecanti do te pesonte me teper dobi prej te diturit se si telexosh (te besh lidhjen e se rese me se vjetren qe din, te marredh esencen, te perseritesh cka lexove, etj). Pasi truri ka shume me teper informacion ne te sesa ne Kujtojme.
   
 8. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Qendrat e perpunimit te informacioneve nuk interesojne te njejtin grup qelizash te trurit, pra jane te ndara, e thene ne gjuhe vulgare, nga magazinat ku grumbullohen informacionet. Truri, ben edhe ne menyre instiktive pastrimin e vetes. Me kete dua te them se shume nga informacionet me kalimin e kohes humbasin, e kjo krijon amnezine e cila shfaqet e perkoheshme, ne momente te caktuara, psh kur duam te kujtojme diçka dhe nuk na vjen. Ne rastet kur ne themi: e kam ne gjuhe dhe...dhe...fle ne tru, por nderkohe jane ngacmuar qendrat e kujteses, te cilat ne nje moment te caktuar dhe papritur rizgjojne informacionin. Biles nganjehere ndodh qe diçka e tille te te torturoje per gjithe diten. Kur ky informacion vjen ndodh si ne skeçin e Malos, dikur ne estraden e fierit. Kur dasmoret po pinin kafe dhe meqe mungonin filxhanet ne treg, e pinin kush me garuzhde, kush me gote etj, njerzit kishin harruar edhe emrin, e ndersa dasmoret po perpiqeshin ta kujtonin duke pershkruar edhe format etj etj, nuk munden dot. Sefundi pas nje pauze, ndersa po pinin diçka njeri thirri...filxhan! Quheshin filxhane!
  Por, kur amnezia behet frekuente, atehere duhet t'i drejtohemi mjekut perkates.
  Sidoqofte, leximi eshte ushqimi me i mire per trurin dhe kur thuhet lexim, nenkuptohet qe ai te vihet ne levizje siç vihen gjymtyret dhe çdo organ tjeter. Pa kaluar pastaj ne veprimtarine e tij te metejeshme.
   
 9. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Varet se per cilen kujtes behet fjale. Grupet kryesore jane tre.

  Kujtesa ndjesore:
  qe kapton informacjone shume te shkurtra, matet ne milisekonda.

  Kujtesa e momentit, ose e punes:
  qe e perdorim per aktevitet e perditshme, leximi, shkrimi, mbajtja mend e nje numri telefoni etj. Eshte kujtes qe zgjat reth 1 minunte dhe regjistron deri ne 7 informacjone.

  Kujtesa afatgjat:
  qe perdoret kur duam te mbajm mend dicka dhe qe nuk ka limit kohe.
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Triumfi, do te te kundershtoj. Ja nje argument:

  Kisha nje komshie nga nje nga familjet me te vjetra tiranase. Vdiq ne moshen 96 vjecare. Nuk dinte as shkrim as kendim, por arrinte te kujtonte emrat dhe detajet e jetes se gjithe personave qe kishte njohur. Ishte mahnitese ne historite qe tregonte, detajet qe mbante mend. Na tregonte edhe historite nga Lufta e pare boterore. Kishte bere nje jete si gjithe njerezit e tjere ne ato kohera, koherat e tollonit edhe pse kish qene bejlereshe e zune kur ishte ne pension. Ne fakt s'kish punuar kurre, por merrte nje pension si nene me shume femije (ishin nena te vecanta ato me mbi 9 femije ato kohera /pf/images/graemlins/laugh.gif )
  Po keshtu edhe gjysherit e mij, nuk shquheshin per lexim (s'di kujt i ngjame /pf/images/graemlins/laugh.gif ) por te habisnin kur tregoni historite e jetes se tyre. Une gjithnje e kam konsideruar enigme kete fakt.....e nuk di ku eshte ndryshimi.Ne pergjithesi te gjithe te moshuarit (perjashto ata qe i ka zene skleroza /pf/images/graemlins/laugh.gif ) mbajne mend shume.Jane per tu admiruar.

  Armiku me i madh i kujteses eshte stresi.
   
 11. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Po pse s'thu ti mi zemer qe me rritjen e moshes rritet dhe kujtesa? /pf/images/graemlins/laugh.gif Lum si une, qekam ne rruge te drejt! /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Ne fakt faktori kryesor eshte gjenetik, pastaj ka edhe ushtrime per ta permisuar kujtesen. Nje nga keto pershembull eshte misimi per mendsh i teksteve. Qe me siguri keto shembujt qe dhe ti nuk kane mundur ti bejn keto ushtrime /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Por prap permisimi i kujteses kufizohet deri ne nje fare shkalle. Jan me te perhapura menyrat se cfare duhet bere kur nuk mban mend dicka sesa cfare duhet bere per te mbajtur mend dicka.
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Degjo ti Rrugac (zemer :cool: )ti mund te plakesh duke lexuar gjithe diten arabisht pasi te kesh mesuar se si lexohet ( /pf/images/graemlins/laugh.gif ) kuptohet. Ta them kete qe mund te rrish gjithe diten duke lexuar gjera qe nuk i kupton (ketu per t'u bazuar ne shembullin e leximit), por nese nuk kupton gje, ose thene ndryshe nese nuk ben nje lidhje logjike ose kupton (perpunon me tru) ate qe lexon, do thinjesh i pamesuar /pf/images/graemlins/laugh.gif e s'do permiresosh gje ne kujtese.
  Eshte shume e rendesishme qe informacionin qe thith nepermjet shqiasave ta arrish ta perpunosh dhe te asociosh nje informacion me ate c'ka ke mesuar me pare. Mesimi dhe te kuptuarit e gjerave eshte nje nga faktoret primare ne mbledhjen e informacionit. Riprodhimi me pas eshte dicka tjeter /pf/images/graemlins/wink.gif

  Ka shume faza e mistere kujtesa /pf/images/graemlins/wink.gif

  Ka shume per te folur ne kete teme.
   
 13. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Meqe po diksutohet se çfare e dobeson dhe çfare e forcon memorien, dy gjera qe e forcojne dolen qarte:
  E para: - jane te garantuara ato qe bejne nente femije.
  E dyta: - ata qe behen gjysher.
  Dhe e treta : - me sa duket nuk behet dallim midis inteligjencies dhe kujteses. Kur truri kryen veprime te ndryshme, kjo gje lidhet me nje funksion tjeter te tijin qe eshte inteligjenca, logjika. Por qe te trajtosh keto dy veprime si te njejta ose duhet te jesh nje qenie inteligjente superiore, mbinatyrale, ose nje qenie e mjere inferiore.
  Perpara se truri te beje nje veprim logjik ai duhet te kete marre informacionet e duhura. Dhe mbi te gjitha eshte truri vete ai qe vendos, sepse kujtesa vepron ne te dy rrjedhat ate te vetedijes dhe te pavetedijes. Me lidhjet qe ben midis tyre na mundeson te njohim te kaluaren si dhe na ndihmon te orientohemi ne te tashmen. Kur flasim per te duhet te kemi parasysh se eshte edhe kujtesa tjeter, ajo gjenetike e regjistruar ne genet tona dhe qe mundeson egzistencen biologjike te njeriut.
  Nejse te mos largohemi nga vlera e leximit e konsideruar si rruga me efikase per te mbajtur kujtesen ne funksion, e vertetuar nga studimet e bera. Per ta ilustruar me qarte mendimin si dhe per te krijuar ide te sakte per leximin e krahasova me ushqimin qe njeriut normalisht i sherben per te ruajtur fizikun e tij, egzistencen biologjike. Edhe truri eshte nje organ si gjithe te tjeret ne trajtimin fizik, por qe ka nje veçori sepse eshte inteligjent, pra ai eshte ne gjendje te thote: une jam une, gje qe nuk mund ta beje by..
  Kur ulemi ne tavoline per te ngrene si veprojme? Cfare poze marrim? Duket se diskutantja me lart ulet dhe e ngul veshtrimin ne pjate dhe ben llogari e thote: do te ha njeqind gram proteina, dyqind vitamina, njezet yndyrna, kaq sheqerna etj etj, dhe kur e pyesin se çfare hengre sot per dreke, pergjigjet dyqindgram karbohidrate! Une do te thosha nje pjate fasule.
  Ulemi te hame sepse ndjejme nevoje fizike, sepse arrin nje moment qe kemi konsumuar energjite fizike dhe qe te vazhdojme egzistencen, duhet me doemos t'i zevendesojme ato. E njejta gje ndodh edhe kur ushqejme trurin. Nepermjet leximit i japim informacionin inteligjent trurit, eshte nje organ i tille, pa bere llogari se nga leximi do te ndodhe qe emocionet do te ngrihen ne kete pike, qe katarsis do te kete pastruar njezet perqind te papasterive shpirterore, qe do te jemi ne gjendje te bejme llogari te aritmetikes elementare etj etj. Kjo eshte nje faze qe lidhet me inteligjencen.
  Zgjedhim ushqimin qe na pelqen pa llogaritur vitaminat, kalorite etj, sikurse zgjedhim ato qe lexojme pa llogaritur perfitimet estetike, ose social estetike. Eshte mire qe te dallojme keto gjera. Per ta ilustruar mendimin po marr nje shembull te tille. Zgjedhim dhjete veta dhe u rekomandojme te lexojne te njejtin liber. Pasi ta mbarojne jam i bindur qe asnje riprodhim nuk do te perputhet deri ne imtesi. Kjo tregon se tek secili magazinohet nje sasi informacionesh nga leximi dhe qe me vone ato do te depozitohen diku ne tru per t'u zhytur dalngadale ne harrese, duke iu neneshtruar procesit te seleksionimit(ndaj riprodhimi eshte jo i njejte) dhe sefundi do te bien ne harrese ose e thene ndryshe ne pavetedije. Harrohet ne menyre te ndergjegjeshme do te thoja une, te komanduar nga truri vete. Gje qe na ndihmon per te eliminuar kaosin nga mendimet tona. Sikur truri te ruante ne kujtese çdo informacion ose sikur ne ta detyrojme ate, ai do te hakmerret pikerisht duke na i bere çorbe realitetin sepse do te perzieje informacionet. Biles nje pjese e tyre shndrohen edhe ne fantazi e imagjinate. Rizgjohen kur ne kemi nevoje, i ngacmuar nga ndonje shtyse e brendeshme ose nga ndonje shtyse e jashtme. Pas kesaj fillojne veprimet logjike. Pra eshte nje faze e dyte. Nuk mund te shkohet nga veprimet logjike drejt thithjes se informacionit, behet e kunderta.
  - Megjithate kujtesen e ndihmon shume vemendja gjate magazinimit te informacionit- LEXIM I VEMENDSHEM.
  - Seleksionimi i informacionit sepse gjate leximit te nje teksti jo çdo gje sherben. Kjo do kuptuar si ndertim i fabrikes prane minieres. Pra duke qene afer materialet qe duhen mbajtur mend me qendrat e perpunimit mundesohet ruajtja e tyre dhe shfrytezimi ne kohe e momentin e duhur.
  - Gjumi forcon kujtesen kur behet i rregullt dhe normal.
  -Derdhja e sa me shume emocioneve kur kryejme nje veprim ndihmon qe veprimin ta mbajme mend. Psh ndodh qe del nga shtepia dhe per nje çast pyet veten: e kyça deren? Dyshimi lind nga fakti qe veprimi eshte kryer pa i dhene rendesi, mekanikisht.
  - Impenjimi i te gjitha shqisave. (mbaj mend qe nje shoku im student nuk mesonte dot ndryshe veç duke lexuar me ze. Ne kete rast informacioni hynte nepermjet dy kanaleve ato akustike dhe vizive.
  Psh dalim tek gjysherit e Kordeles, e cila tashme besoj se e kupton pse ata mbanin mend historite, informacioni atehere transmetohej ne kete menyre, me goje, pra ketu kemi te bejme me ate qe quhet kujtese akustike. Mbanin mend vetem ato qe degjonin.
  Sidoqofte eshte paradoksale, por ne per kujtesen "kujtohemi" ose vijme ne kontakt me te, vetem ne ate çast kur na mungon.
   
 14. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  E respektoj argumentin tuaj,dhe pranoj kundershtimin,por nevoitet nje shpjegim,sepse kam frik se ka nje keqkuptim!
  Njeriu,sikur mos te kishte KUJTESE asnjehere s'do dinte AS TE FLISTE e AS TE SHKRUANTE,t'a argumentoj shume thjeshte;
  Nje femije 5 vjeq(moshe qe fillohet perceptimi)sikur mos te kishte KUJTESE ai aty do mesonte aty per aty do harronte (apo sdo mesonte fare),dhe aty do shikonte ndonje objekt apo ngjarje e aty per aty do e harronte(apo do ishte thjeshte nje flash pa percim ne kujtese - sepse s'ka kujtese!!)
  Pra,njeriu e mesoi shkrimin dhe leximin,sepse KUJTESA ia mundesoi kete,e ai i moshuari(komplimente /pf/images/graemlins/smile.gif )eshte rast shume normale qe ai
  ka mbajt mend ngjarje,sepse mbajtja ne mend nuk eshte e kushtezuar SHKRIMI E LEXIMI (e kunderta po),por ndodh percimi ne kujtese nga regjistri optik apo edhe nga shqisat e degjimit,e kjo esht(rasti i atyre qe nuk dijn shkrim - lexim),sepse do ishte absurde sikur te gjykohej,se ai qe nuk din shkrim - lexim,nuk ka kujtese!!

  Ate qe dua te them eshte se; shkrim - leximi eshte produkt i kujteses,por kujtesa nuk eshte e kushtezuar nga shkrim leximi (ne rast se eshte ne gjendje normale).

  e kuptuat se cfar kam shkruar ? ... as vet se kam kuptuar bash mir .. /pf/images/graemlins/laugh.gif (kidding)


  Ke thene nje fjale te madhe;
  Armiku me i madh i kujteses eshte stresi.


  me plotrespekt /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 15. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Kujtesa, kaq e rendesishme ne jeten e sotme. Na duhet kaq shume dhe po e abuzojme sa te mundim. Pime kafe me shumice per ti dhene impulse pas nje dite te lodhshme, pime cajra kineze per te rritur kujtesen, perdorim kompjuterat dhe palm pilots per te zgjeruar kujtesen. Stressi eshte nje fjale shume e pergjithshme mendoj une. Me teper do thoja qe armiku numer nje i kujteses eshte sasia e madhe e informacionit qe duam te asimilojme per nje kohe te shkurter, oret e pakta te gjumit sepse duam te shfrytezojme sa me shume diten, ushqimi jo i pershtatshem se duam te jemi elegante.

  p.s. jashte teme por nuk rri dot pa i dhene nje :kiss: LR
   
 16. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Menyra me e mire per te forcuar kujtesen eshte riperseritja e gjithckaje qe keni perjetuar. Kujtimi i atyre momenteve apo te gjerave qe keni lexuar ne menyre konstante ose te shpeshte, ben te mundur forcimin e kujteses lidhur me subjektin.

  Kujtesa ne pergjithesi (ketu po fusim gjithcka qe thith truri, qofte ne lidhje me te lexuarin, shikuarin, degjuarin apo edhe ndjerin, prekurin) nuk mund te forcohet me mekanizma te jashtem, dmth nuk mund ta bejme kujtesen per gjithcka te forte me menyrat e referuara mesiper (edhe pse po te perdoreshin ne situata te ndryshme dhe shpesh ato do ishin shume efektive) pasi do ishte e pamundur.

  Kujtesa eshte e komanduar nga hipokampusi i trurit ku ndodhet amigdala, qendra kryesore e te magazinuarit te kujteses (gjithcka qe thith truri apo kapin receptoret e trupit) si dhe ndjenjave negative qe na ndodhin gjate jetes. Disa njerez e kane me shume te zhvilluar kujtesen se disa te tjere dhe kjo ndoshta ngaqe jane me te vemendshem gjate minutave te jetes se tyre apo situatave qe perjetojne. Dmth, keta njerez perdorin te gjitha shqisat gjate momentit dhe kjo siguron nje kujtese me te forte se nje receptim i trurit qe vjen vetem nga nje burim, psh, ai vizual.

  Kjo sjell qe kujtimet vijne me lehtesisht ose kujtesa eshte me e forte kur personi ve ne pune te gjitha shqisat e tij ne ato momente, pasi truri fut ne magazinen e tij gjithcka qe trupi perjeton ne cdo sekond te jetes. Argumentin mund ta forcoj duke dhene shembuj te panumert, si psh, pse kur marrim ere dicka na kujton dicka qe kemi perjetuar dhe era ka qene ajo qe na eshte futur me thelle ne mendje. Pse? Sepse ne momentet e perjetimit, era ishte ajo qe iu ka bere ndoshta me shume pershtypje ose i keni dhene aq vemendje sa truri ta fuste ne magazinen e tij.
  Pse kur futemi ne shtepi ose shohim nje pikture menjehere na vijne kujtime qe jane te ngjashme me subjektin qe po veshtrojme? E njejta gje me muziken, muzike qe kemi perjetuar me perpara na rikujton nje ngjarje qe kemi pasur ne te kaluaren.

  Eshte e qarte qe nqs doni te keni nje kujtese me te forte me cdo gje qe doni, mundoheni qe here pas here ta kujtoni subjektin qe doni te mbani mend me mire. Te kunderten mund te them per dobesimin, qe kur nuk perqendrohesh atehere nuk ke si mban mend pasi truri nuk ka perdorur asnje nga mekanizmat e tij qe te thithi informacione te cilat ti magazinoje brenda ne dhomat e tij.

  Keshtu, me vjen keq te te kundershtoj triumf dhe te te them qe njeriu mund te kete kujtese jashtezakonisht te mire edhe pa lexuar ose shkruar pasi kujtesa nuk percakton vetem nje fushe te jetes, ne rastin tend ate te kujteses se fituar nga librat.


  Odea
   
 17. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Ju lutemi le ti qendrojme temes mesa te kemi mundesi!
   
 18. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Odea

  .. nuk mund ta bejme kujtesen per gjithcka te forte me menyrat e referuara mesiper ..

  E kam lexuar mszh tend disa here,qe te kuptoj se ne cfar me ke kundershtuar!

  E kunderta,e tere ajo qe komentove(komplimente) - sepse eshte e shkelqyer),kujtoj se une i kisha permbledhur ne pika te shkurtera si receptorin e trurit,magazinimi i infove nepermjet shqisave - megjithate kam drone se nuk me kuptuar kur kam theksuar DOBESUESIT e Kujteses - si Tv,Pikturat etjj .. fjala eshte; se njeriu gjate perqendrimit ne TV,shkakton nje ngecje te receptorit te trurit,krijon nje vakum ne sistemin nervor,mqs truri funksionon por nuk percepton sa do perceptonte duke lexuar (po ashtu sa i perket magazinimit te saj).

  Bukur e the,se njeriu mund te perforcoj KUJTESEN me perseritje - kete edhe une synova t'a them -sepse njeriu kur lexon;doemos do perseris rreshtat qe t'a kuptoj,e pastaj ne menyre automatike skalitet ne kujtese informata.


  Keshtu, me vjen keq te te kundershtoj triumf dhe te te them qe njeriu mund te kete kujtese jashtezakonisht te mire edhe pa lexuar ose shkruar pasi kujtesa nuk percakton vetem nje fushe te jetes, ne rastin tend ate te kujteses
  se fituar nga librat
  .

  Mos te vjen keq,sepse s'kemi kontradikta ne lidhje me perforcuesit dhe dobesuesit e saj,i guess!


  Me respekt
   
 19. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Kujtesa me shume eshte "dhunti" (talent)

  Une personalisht kam njohur nje person qe kishte nje kujtese te llahtarshme, ai lexonte 10 faqe shkrim dhe e mbante mend te gjithe pa humbur asnje fjale.
  Gjithashtu kishte aftesi degjuese ( kishte vesh) degjonte nje muzike vetem per nje cast dhe e mbante mend shume kohe.
  Gjeja me llahtarshme ishte se ai mbante mend , momente, veprime, ngjarje, personale qe nga mosha 3 muajsh.(kam fol me nenen e tij per kete)
  Sot din afersisht 10 gjuhe te huaja.
   
 20. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: K U J T E S A ! (Dobësuesit X Forcuesit)

  Holy crap, une smaj men ca kam honger dje, jo mo te tera fjalet ne 10 faqe masi i kam lexu :eek:

  Triumfo, shko e intervisto personin, mase na jep ca ndihme ne rritjen e kujteses /pf/images/graemlins/wink.gif


  Odea
   

Shpërndajeni këtë faqe