Kanceri

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Genci96, 1 Jun 2016.

 1. Genci96

  Genci96 Primus registratum

  Tung.Jam nje 20 vjeqar nga Kosova.Desha te ju pyes per kancerin e testikujve apo te prostates.Cila jane shenjat?! A ka pasur dikush nga ju keto lloje tw kancerit apo ndonje njeri qe e njihni.Pres pergjigje ne kete debat.
   
 2. katsune

  katsune cherry blossom

  po pyet keshtu ne pergjithesi apo i referohesh nje rasti konkret?

  ne rastin e tumorit ne testikuj mund te shfaqen shenja si enjtje, zmadhim por edhe zvogelim, simptoma si ndjesi e rende ne ato zona, dhimbje, etj...ndersa ne rastin e tumorit ne prostate, ky mund te shfaqet edhe pa simptoma, ose me simptoma si psh veshtiresi gjate urinimit, zbrazje jo e plote, nevoje per te urinuar shpesh here, ose me shenja si gjak ne urine ose ne sperme. por keto simptoma mund te shfaqen edhe ne rastin e nje patologjie beninje si hipertrofia e prostates, qe eshte shume e perhapur ne moshat e vjetra. pra nuk mund te diagnostikohet vetem nepermjet simptomave, ashtu sikurse tumori ne testikuj.
   
  joetisti_, gurax and Genci96 like this.
 3. Genci96

  Genci96 Primus registratum

  Faliminderit...arsyeja eshte sepse po dyshoj per nje kancer ne testikuj apo prostate por nuk i kam keto shenja...ndjej diqka ne testikujin e majte por aq sa kam lexuar kanceri i testikujve ne shumicen e rasteve te zmadhohet testikuli dhe mund te egzistojn disa kokerra ne testikuj...por une zmadhim nuk kam....as kokerra ne testikul jo.Para 3 muajsh per 3-4 dite kam pasur urinim me te shpesht dhe probleme me ereksion por vetvetiu eshte rregulluar diqka dhe nuk kam qene tek mjeku.Por koheve te fundit barku me rri pak si i fryer,dhe nuk e di...nuk e di fryerja e barkut a mund te shkaktohet nga kanceri i testikulit (nese kam)...
   
  gurax likes this.
 4. katsune

  katsune cherry blossom

  dhe direkt mendja te tumori te vajti? :) jo o cun, ne fillim eliminohen shkaqet e tjera pastaj mendohet per tumorin. ndoshta mund te jete ndonje infeksion, ose fillimi i nje varikoceli (zmadhim i venave ne testikujt) qe prek me shume moshat e reja, ose mund te jete per shkaqe hormonale. sa per fryerjen mund te vije edhe si pasoje i ndonje problemi gastrointestinal (te zorreve). ti ben mire te shkosh tek mjeku qe te te vizitoje, te besh analizat e gjakut e te urines edhe ndonje analize tjeter me specifike qe mund te vendose mjeku. mos e neglizho dhe te shkuara. :)
   
  Fede and gurax like this.
 5. Genci96

  Genci96 Primus registratum

  Faliminderit shum...Shpresoj qe nuk eshte diqka serioze.Gjith te mirat
   
 6. katsune

  katsune cherry blossom

  asgje. na mbaj te azhornuar nese ke deshire. :)
   
  Fede likes this.
 7. Genci96

  Genci96 Primus registratum

  Fatkeqsisht ishte kancer.Paska arritur ne stazat ku paska prekur gati te gjitha organet e mija,perveq mushkerise,ende! Gjithe te mirat ne jetë. 'Zoti nuk tregohet i mire,me njerezit e mire'!
   
  Johana likes this.
 8. katsune

  katsune cherry blossom

  Nuk e prisja... Me vjen shume keq... Genci, tumori ne testikuj, edhe me metastaza, eshte shume i ndjeshem ndaj kimioterapise, mendoj se te kane thene per kete. Kurajo!

  Nese do, me ler nje kontakt tendin email ne mesazhet private dhe mund te flasim aty (jam mjeke).
   
  joetisti_ and gurax like this.
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  amica: ka edhe qe tallin culo-n ketu. Se thote dikush me aq 'serbes-serbes' qe... etj.
  Sidoqofte, sado qe (po qe se rasti eshte i vertete) pergjigjja jote me duket profesionale, duhet nje doze e larte shperfilljeje ne pergjigje. Per te dhene idene se edhe pse fundi i botes eshte eminent (fals) ende nuk ka ardhur (e vertete).

  E them kete, pra duke besuar se eshte genjeshter, sepse di qe ti si mjeke s'duhet te marresh asgje nga ankthi i pacientit, per te "mbijetuar".
  Kete e kam degjuar dhe e thashe :)
   
  katsune likes this.
 10. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Genc uroj te mos kesh vdekur. Por nese ke vdekur uroj te kesh vdekur me koqet intakt. Rendesi te madhe ka momenti i vdekjes dhe gjendja fizike e njeriut. Per te tjerat hic mos e ca koken. Ka kush mendon per delet e Perendise.

  PS. Ketu tek ne te kesh koqe do te thote te jesh trim.

  EK
   
  ParentalAdvisory likes this.

Shpërndajeni këtë faqe