Kane thene ...

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Djep, 10 Nov 2003.

 1. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Kane thene ...

  Mbi vetmine:


  Ai i cili nuk e ka te mundur te jetoje ne shoqeri, ose nuk ka nevoje per te sepse i mjafton vetvetja, duhet te jete ose bishe, ose zot!

  -Aristotel-
   
  Eléonoré and joetisti_ like this.
 2. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Rralle-here jemi krenare kur jemi te vetem...

  -Voltaire-
   
 3. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Askush s'eshte i vetem nese eshte i shoqeruar nga mendime fisnike!

  -John Fletcher-


  Vetmia te gjalleron; izolimi te vret!

  -Joseph Roux-
   
  Eléonoré likes this.
 4. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  ...Per fene dhe besimin:


  Nqs. Zoti s'do te egzistonte, do te qe e nevojshme ta krijonim Ate!

  -Voltaire-


  Besimi eshte idhulli i turmes; ajo adhuron gjith' cka nuk kupton!

  -Frederick the Great-
   
 5. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  ...Mbi dijen:


  1. E vetmja dije e vertete, eshte te jesh koshient se s'di asgje!

  2. "Wisdom begins in wonder!" - (e veshtire per tu perkthyer tamam)

  -Soktati-
   
  Piperoni likes this.
 6. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Duhet dije per te kuptuar dijen; muzika s'eshte gje nese publiku eshte shurdh.

  -Walter Lippman-


  Zgjuarsine e nje njeriu mund ta kuptosh nga pergjigjjet qe jep - dijen, nga pyetjet qe ben.

  -Naguib Mahfouz-
   
  Piperoni likes this.
 7. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  ...Mbi suksesin dhe disfaten:

  Disfata s'eshte deshtimi me i rende; te mos kesh guxuar eshte deshtimi i vertete.

  -George Woodberry-


  Nuk eshte e mjaftueshme vetem qe une t'ia dal mbane; duhet edhe qe te tjeret te deshtojne!

  -David Merrick-
   
 8. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  ...Mbi kembenguljen:


  Mundimi leshon pe' vetem pasi ti refuzon te dorezohesh.

  -Napoleon Hill-


  Kush reziston, mposht!

  -Perseu-
   
 9. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  ...Mbi durimin:


  Bej kujdes furine e te duruarit!

  -John Dryden-


  Plaget qe brenga i hap, durimi i lehteson.

  -Horasi-
   
 10. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  ...Mbi virtytin:

  Virtyti eshte shperblimi me i paster i vetvetes.

  -Silius Italikus-


  Nuk eshte se natyra e urren virtytin - ajo thjesht e ka te panjohur.

  -Francoise Mallet-Joris-


  Modesita eshte virtyt i cmuar me teprice.

  -John Kenneth Galbraith-
   
 11. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Pengesat jane ato gjerat e frikshme qe ti sheh kur shkeput syte nga qellimet.

  -Henry Ford-
   
 12. KLODIAN

  KLODIAN Primus registratum

  Re: Kane thene ...

  Koha eshte e vtmja ene qe peshon me shume kur eshte bosh.

  filozof rus
   
 13. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Njerzit ne kete bote nuk kane lindur budallenj, por injorante. Me vone, jane edukuar dhe bere budallenj.

  -Bertrand Russell-
   
 14. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Miqesia shpesh shndrohet ne dashuri; por dashuria ne miqesi - kurre.

  -Charles Caleb Colton-


  Mungesa i eshte dashurise cfare era i eshte zjarrit - e shuan te voglen, por e ndez te madhen.

  -Comte DeBussy-Rabutin-
   
 15. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Ne qofte se i gjykon njerzit, nuk ke kohe t'i duash.

  -Nene Tereza-
   
 16. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Ne te gjithe kemi lindur per dashuri. [Dashuria] eshte i vetmi princip i qenies ... dhe i vetmi fund.

  -Benjamin Disraeli-
   
 17. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Kane thene ...

  Dashuri do te thote te mos thuash kurre se te vjen keq... (shume e bukur kjo)

  -Erich Segal-
   
 18. alpacino

  alpacino Primus registratum

  Re: Kane thene ...

  Ama chi t'ama, e rispondi a chi ti chiama.


  L'amore chiede amore, e la benovolenza benevolenza; sono chiamate al nostro cuore che deve a quelle rispondere.
   
 19. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Kane thene ...

  Te shkruash nje leter te vertete dashurie duhet te fillosh te shkruash pa ditur ca do shkruash dhe ta mbarosh pa e ditur ate qe cfare shkrove

  -J.J Rousseau(Zhan Zhak Rusò)-
   
 20. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Kane thene ...

  Nuk egziston ndonje budallallek qe s'eshte thene nga filozofet!

  pS: S'mbaj mend kush e ka thene!
   

Shpërndajeni këtë faqe