Kange Shkodrane (tekste)

Diskutime tek 'Shkodërlocja jonë' filluar nga genci, 19 Nov 2002.

 1. genci

  genci Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  KACURRELAT
  (Teksti e muzika : Gac Cuni )


  Natyra t' fali, bardh-o si bora
  Un permbas tejet jeten e bora;
  Oh! Se dy syte m' i kane verbue,
  M' i kane verbue moj kaçurrel
  Kaçurrelat e tu.
  Aman kaçurrelat, kaçurrelat e tu.
  M' i ke faqet, t' kuq-o si gjaku,
  Se me ty vashe m' ka xanun maraku;
  Oh! Se marakun ma kane shtue,
  Ma kane shtue moj kaçurrelat
  Kaçurrelat e tu.
  Aman kaçurrelat, kaçurrelat e tu.
   
 2. genci

  genci Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  CILE ZEMREN PLOT KUJTIME
  Fjalet e muzika: Paulin Pali

  Çile zemren plot kujtime
  Çile zemren plot kujtime
  Çile pra moj lulja ime,
  Çile pra moj lulja ime,
  Haj&endash;haj,hajde lule,
  Haj-haj,peja lule.
  Çilu pra mos rri e mbyllun,
  Çilu pra mos rri e mbyllun,
  Qit çka n'zemer ti mban ndrymun,
  Qit çka n'zemer ti mban ndrymun.
  Haj&endash;haj,hajde lule,
  Haj-haj,peja lule.
  Hajde pra moj lulja ime,
  Hajde pra moj lulja ime,
  Se me ty kam shume kujtime,
  Se me ty kam shume kujtime,
  Haj&endash;haj,hajde lule,
  Haj-haj,peja lule.
   
 3. genci

  genci Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  PRAP ERDH PRANVERA
  (Murrem Gediku)


  Vash engjellore
  Zemren ma more
  Ti ike larg, e s'do te kthehesh ma tek ne
  Sa dashurova, sa ta dhurova
  Kjo zemra ime, vec per ty, gjithmon troket.
  Si mund te mos kujtosh
  Sa here me bane be.
  Si mundesh, te harrosh
  Premtimet qe me dhe.
  Kur bridhnim nder livadhe blerta,
  Tu lozun qesh'un si femij,
  Ti m'thojshe me fjal te sinçerta
  Se un, te falsha lumturi.
  Gezimi'n e jetes t'i ma more
  Dh'e ne harres tashti me le.
  Nga ftyra dukesh angjellore
  Por n'zemer akull je.
  Prap erdh pranvera,
  Si n'mote tjera
  Manari i vogel, koder n'koder blegeron
  Zojçte cicerojne, çerdhen n 'dertojne,
  Kjo zemra ime, vec per ty, gjithmon troket,
  Si mund te mos kujtosh
  Sa here me bane be.
  Si mundesh, te harrosh ,.... Premtimet qe me dhe.
  Vertete i varfen un çellova,
  Me' ndoj stoli s'te kam gezu
  Por me gjithe shpirte te dashurova
  Zemre vec ty, ta kam dhuru.
  Ti vet me the se lumturia
  S'fitohet kurre me para.
  Kur eshte e paster dashuria
  Hare e gezime ka.
   
 4. genci

  genci Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  KARAJFILAT QI KA SHKODRA


  Karajfilat qi ka Shkodra,
  medet o kund nuk jane
  ganxhe t'mdhaja, ganxhe t'vogla,
  me ere mbushin dynjane, aman, aman,
  ato ganxhe s'mi prek'dora,
  medet o kan zijane.

  Drandofilja lypte hije,
  Medet o per me çil.
  Gjethtt' i dalin fije-fije,
  medet o ç'ere te mir, aman aman,

  s'gjendt kush me tu perzi-e,
  medet, moj drandofill.

  Maragjyli kaq i bukur
  medet o por s'ka ere
  me ia prek' gjethin me pupul,
  e gishtin te gjithe njeher, aman aman
  me ia prek gjethin me pupul
  aman, doren ç'ta ther
   
 5. genci

  genci Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  SYRI SI QERSHIJA

  Prek Jakova

  Per Shkodren flak bulojne
  agime t'reja
  m'i pemte e nalta qesh
  balkon i ri
  e mbledh si zogj
  ma t'amla melodi
  e n'ftyren tande vash
  veton, pranvera.

  Ref:
  Syrin si qershia
  n'flak e neze djalin
  buzen gaz e bane
  pesh ja çove mallin

  Mbi Shko-o-dren to-o-ne
  bu-u-rojne agime t're-ja-a.
  me lu-u-le vi-le-e-e,
  plot me drandofi-i-le.

  Ku-u-llo-jne si mja-a-lta-a
  plot dri-i-te dhe hi-i-je.
  e fty-y-ren tan-de va-a-ash
  lu-u-lzon pranve-era.

  Ref:Syrin si qershia
  n'flak e neze djalin
  buzen gaz e bane
  pesh ja çove mallin
   
 6. englantin kalaj

  englantin kalaj Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Me shkop per doret eci ner udha
  m'asht krrusun shtati s'jam si dikur
  ka fillu balli me m'vu do rrudha
  si kam mustaqet me t'hershmin nur
  Por m'bi te ghitha su plaka zemra
  nji vashe tetmdhetshe sa here takoj
  m'dridhet krejt trupi prej kres te themra
  e per bardhoshen pa dasht kendoj

  Kur shkon rruges mori kukull
  buzet e thame m'pikojne lang
  vij mas tejet qen me sukull
  edhe zemra m'gerst dang
  Keq me ty m'ka zan maraku
  por ti ndoshta se kupton
  ku asht plaku derdhet gjaku
  pse s'me dashuron

  Nji dite qe t'fola ti mu ngerdheshe
  e n'zemren time ngule nji pyke
  Une krejt kujtova se ti m'buzeqeshe
  e thashe do te vijshe me m'marrun ngryk
  nji dite tjeter une rruges t'hasa
  tuj t'pa si flutur gjimova "uf"
  ti e dite mire moj se n'zemer plasa
  e m'shave ashper m'the "plak matuf"

  Kur t'shof rruges...

  Ti vashe e ambel je porsi mjalta
  mi ke dy faqet porsi qumshtur
  mu kocat mishi m'jane ba si balta
  m'jane ngerdhesh faqet porsi laknur
  Ti je e rritun per fisligena
  per djem qi shekujt i bajne nje mot
  nuk mundem vedin me e majte me rrena
  e prej idhnimit mendja po me lot

  Kur t'shof rruges...

  Muziken dhe tekstin i ka shkru i madhi Pjeter Gjini.
   
 7. Gjino

  Gjino Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  o tu rrit ndera Genc tesh na e bjer edhe Bujar Qahmilin me i kendu :rockband: :rockband: :rockband:
   
 8. Leandra

  Leandra Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Hajde aman, aman (Vjollca Luka)

  Kur te pashe mor djale
  une rruges tuj kalu
  kru te pashe mar djale
  une rruges tuj kalu

  U mahnita dhe nuk fola
  se me pre mu fjala
  se mu pre mu fjala
  hajde aman, aman
  se mu pre mu fjala o ne goje.

  Marshallah mar djale
  si lule ne pranvere
  Marshallah mar djale
  si lule ne pranvere

  S'ji si shoket, shoket e tu
  je si molle e ftu e
  thashe do te t'jesh per mu
  hajde aman aman
  kurre prej teje s'kam me u nda

  Prane gjithmone ne zemer
  une do ti mbaj
  fjalet e tua qe me ke thane
  o zambak i bardhe
  z'bashku do ti ndajme hajde aman, aman
  Sa te jem gjalle ne kete dynja
   
 9. Leandra

  Leandra Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Vallzo djalo (vjollca luka)

  Prane teje kur kaloj
  sa here me sy te shikoj
  se di pse ndodh
  por me merr fryme
  une krejt harroj.

  Sa here kam dale per ty
  vetem me t'pa me sy
  s'kam qefe me t'thane
  por zemren keq
  mu ma ke thy.

  Hjade sonte bashke me mu
  me vallzu, dije mire se
  fort te du, te du
  Kalon fshehtas me shikon
  e harron, se keshtu
  vec me mundon, mundon.

  Hjade djale, hajde pra
  e te lujna der n'sabah.

  Eja pra te vallzojme
  rinine pra ta gezojme
  nje here na falet
  nje minut ne po te mas
  e cojme......
   
 10. Leandra

  Leandra Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Syte e lotuar... (Vjollca Luka)

  Ne syte e mija s'ka me ndricim,
  ti largohesh krejt pa fjale
  nje dashuri shuhet pra
  une ty mor, kurre s'ta fal.

  Dy syte e lotuar jane
  vetem lote per ty pikojne
  sa here une po te kujtoj
  zemren e plagoj.....

  Dhe ditet ikin porsi lum
  lum si lotet e mi...
  ne zemer po me vret cdo here
  e jotja pabesi.....
   
 11. Leandra

  Leandra Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Shoqja ime... (Vjollca Luka)

  Me thuaj pse je merzitur
  shoqja ime....
  pse jetem ti me s'po e shijon
  ajo, ajo nuk te fal vec hidherime
  te merr dicka, por nje tjeter te dhuron.

  Vec per nje njeri...
  s'humbet nje rini...
  jeta vec vazhdon...
   
 12. Leandra

  Leandra Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Shoqja ime... (Vjollca Luka)

  Me thuaj pse je merzitur
  shoqja ime....
  pse jetem ti me s'po e shijon
  ajo, ajo nuk te fal vec hidherime
  te merr dicka, por nje tjeter te dhuron.

  Vec per nje njeri...
  s'humbet nje rini...
  jeta vec vazhdon...
  plaget i sheron...

  Se djalin qe ti e deshe
  tashme ka shkuar...
  mos thuaj se gjithcka per ty mbaroi
  se jeta nuk te fal vec hidherime
  te merr dicka dhe nje tjeter te dhuron.

  Vec per nje njeri...
  s'humbet nje rini...
  jeta vec vazhdon...
  plaget i sheron...

  :thumbsup: /pf/images/graemlins/laugh.gif :wub:
   
 13. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Lule asht qyteti im

  teksti:Tahir Kastrati,muzika:Zef Coba


  Plot me lule ngjyra ngjyra
  Gjithe qyteti asht lulzu
  Marangjyl plot ngjyre natyra
  T'bukrat flete ti ka mbulu.
  Karajfili ganxhe plot
  Po krenohet me madhshti
  Hej sa bukur ka cile sot
  T'gjitha lulet ia kane zili.

  Marangjyl e karajfil
  Ju na knaqt me bukuri
  Porsi ju me plot arome
  Ka dhe tjera plot freski.

  Jeni t'bukra nder lulishta
  Lule t'kandshme plot me ere
  S'keni cile ju kurre ma bukur
  Se c'na cilt ne ket pranver.
  Ju er kandshme petal njoma
  Qe na mbushni me gezim
  Mos harroni se mes lulesh
  Lule asht qyteti im.

  Marangjyl e karajfil
  Ju na knaqt me bukuri
  Porsi ju me plot arome
  Ka dhe tjera plot freski.
   
 14. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Karajfil ne koder

  Karajfil ne koder
  Drandafill ne koder
  Kshtjella e forte ne Shkoder
  Shkodra e bukuris.

  Kodrat dore per dore
  Malet mbushe me bore
  Ty te rrine kunore
  Shkodra e bukuris.

  Kir e Bune e Dri
  Ke pasqyre perbri
  T'kqyrin per hijeshi
  Shkodra e bukuris.

  Karajfil me ere
  Drandafill me ere
  Ti je e fort perhere
  Shkodra e bukuris.
   
 15. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Qyteti im

  Teksti:Alfred Capaliku, muzika:pjeter Gaci.


  Shkoder maj e shtrenjte
  Sa e lashte je
  C'do shtepi e rruge
  Ktu ka nji histori.
  Sot nga duart tona
  Ngrihesh si qytet i ri
  Madheshtor nen qiellin tone te dlire.

  Neper rrugt e Shkodres
  Te gjith njerezit rendin
  Me buzeqeshje t'bardha
  Me gezim ne sy.
  Plot me drita rruget
  Neper buze kengen
  Keshtu gjithmone moj Shkoder
  Te pafsha ty.


  Ngrihemi c'do dite
  Heret ne mengjes
  Rruget gumezhijne
  T'gjithe ne pune nxitojne.
  Sot nga duart tona
  Ngrihesh si qytet i ri
  Madheshtor nen qiellin tone te dlire.

  Neper rrugt e Shkodres
  Te gjith njerezit rendin
  Me buzeqeshje t'bardha
  Me gezim ne sy.
  Plot me drita rruget
  Neper buze kengen
  Keshtu gjithmone moj Shkoder
  Te pafsha ty.
   
 16. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Bishtalecat pale pale


  Bishtalecat pale pale
  m'i ke lshuu-e
  M'i ke lshu per ball
  Aman o per ball
  Hajde moj Gjyle se kam sevda.

  E kuqe porsi sheboje
  Kur me flet
  Kur me flet me goje
  Aman o me goje
  Hajde moj Gjyle moj sheboje.

  Bel e shpinde e sy e faqe
  Sy e faqe
  Gjithe per bukuri
  Aman per bukuri
  Hajde moj Gjyle po te tham
  Hajde moj Gjyle ku te kam.
   
 17. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Pranvera filloi me ardhe


  Pranvera filloi me ardhe
  Dhe bylbyli nis me kndu
  Njaja drandofillja e bardhe
  Cil dritaren me ndigju.

  O shpirt sa te du
  S'bashku jeten me kalu.

  Rreth e rreth Shkodres jam sjelle
  Lule m'lule tu shetite
  Nder ma t'bukrat ty t'kam zgjedhe
  Porsi ylli i bukurise.

  O shpirt sa te du
  S'bashku jeten me kalu.

  Kanarinen e merr malli
  S'mundet kuj me i diftu
  Se bylbyli asht i pari
  Edhe une i kam besu.

  O shpirt sa te du
  S'bashku jeten me kalu.
   
 18. westside

  westside Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Ah pranvera  Do ta lus unë Perëndinë
  që mos ta prishë ty bukurinë....

  Ma mirë hiç mos t'ishim pa
  m'ka lindë dashnija n'ty
  Ma mirë hiç mos t'ishim pa
  m'ka lindë dashnija n'ty

  Me të shkretin fukara
  si t'ja baj hallit s'e di
  Me të shkretin fukara
  si t'ja baj hallit s'e di

  (refren)
  Ah Pranvera Pranvera
  Zoti ty moj të bekoftë
  Ah Pranvera Pranvera
  Emni yt mos t'u harroftë
  ----------

  Do ta lus unë Perëndinë
  mos ta prishë bukurinë
  Do ta lus unë Perëndinë
  mos ta prishë bukurinë

  Gërshetin moj me tallaz
  sa shumë ra shi këtë natë
  Gërshetin moj me tallaz
  sa shumë ra shi këtë natë

  (refreni)

  Ban rahmet me gjetë ashikë
  mos luj me dashnorë t'vërtetë
  Ban rahmet me gjetë ashikë
  mos luj me dashnorë t'vërtetë

  Pse banojkan në kafaz
  me zemër të kam dashtë
  Pse banojkan në kafaz
  me zemër të kam dashtë

  (refreni)


  Bujar Qamili
   
 19. westside

  westside Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Kënga:
  "Ma jep dorën vashë"  Teksti i këngës:

  (strofa përsëritëse)

  Pse s'më thirre djalë
  Të vi unë me ty

  Orët më duken të gjata
  Kur jam unë pa ty

  Dola në dritare dhe
  Me dorë s'ma ban
  Më kish marrë malli vashë
  Veç për zanin tand

  E di sa të dua
  E di sa më do

  E di se të penguan
  Për bashkimin tonë

  Kur të dua unë bota le të flasë
  Ato që s'kuptuan zoti le ti vrasë

  Ma jep dorën vashë
  Bukuroshe moj

  Jam e jotja djalë
  Pa ty s'mund jetoj


  Bujar Qamili
   
 20. westside

  westside Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Kënga:
  "Putpuri këngësh shkodrane"  Teksti i këngës:

  Moj e mira synin larush - e
  besa ty moj s'të ka kërkush - e
  besa ty moj s`të ka kërkush - e

  Besa ty moj s'të ka kërkush - e
  veçse unë moj që të kpus - e
  veçse unë moj që të kpus - e

  Moj e mira synin e zi - e
  shyqyr dush o qe t'kam kojshi - e
  shyqyr dush o qe t`kam kojshi - e

  Shyqyr dush o qe t'kam kojshi - e
  kur t`mërzitem o vij e rri - e
  kur t`mërzitem o vij e rri - e

  .... .... .... .... .... ....

  (vargje përsëritëse)

  Pashë dy sytë e tu si drita
  pashë dy sytë e zez ** m'ke

  Pash freskinë e drandofilles
  me m`diftu se e kuja je

  Be po t'baj ty more djal - e
  me t'diftu se e kuja jam

  Per dy sytë qe kam në ball - e
  se la vetin me shku dam

  .... .... .... .... .... ....

  O, kur më rri karshi m'karshi - e
  Unë me ty kam ra n'dashni - e
  Bardh' e bukur je
  Nuk kam qarje pa t'marr - e

  O, fustanet zoti m'ka dhan - e
  Si nji peshk moj du me u ba - e
  Edhe n'det moj du me gdhi - e
  Tana peshqit me i përzi - e

  Hajde, e bukur je
  Nuk kam qarje mos pa t'marr - e


  Bujar Qamili
   

Shpërndajeni këtë faqe