Kange Shkodrane (tekste)

Diskutime tek 'Shkodërlocja jonë' filluar nga genci, 19 Nov 2002.

 1. dorado brushtulli

  dorado brushtulli Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  nuk di ku e ke ndì t'kndu'me prej korçarve po at e ka ba nji shkodran e per nji arsye shum t'fort bile........
   
 2. bubuzheli

  bubuzheli Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  Djem e vajza bravo ju qofte.Po kengen "Lulja e majit","kacurrelat",dhe "Pranvera me nje lule s'vjen "te Frederik Ndocit a e keni?
   
 3. eli

  eli Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste) *DELETED*

  Shkrimi u fshi nga ShkoderZemer
   
 4. genci

  genci Primus registratum

  Pranvera filloi me ardhë

  Pranvera filloi me ardhë

  Pranvera filloi me ardhë,
  Dhe bylbyli nisë me k’ndue;
  Njajo drandofillja e bardhë,
  Del n’dritare me ndigjue.
  O shpirt sa të due,
  S’bashku jetën me e kalue.

  Rreth e rreth Shkodrës jam sjellë,
  Lule m’lule tue shetitë;
  Ndër ma t’buk’rat ty t’kam zgjedhë,
  Porsi hylli i bukurisë.
  O shpirt sa të due,
  S’bashku jetën me e kalue.

  Kanarinën e merr malli,
  S’mundet kuj me i diftue,
  Se bylbyli asht i pari,
  Edhe unë i kam besue,
  O shpirt sa të due,
  S’bashku jetën me e kalue.


  Spring started to come (Pranvera filloi me ardhë)

  Spring started to come
  And the nightingale sang
  The white rose
  In the window
  Oh, my sweetheart, how I love you
  We should live together

  I've been all around Shkodra
  I’ve seen flower and flowers
  You have been the most beautiful
  Like the poppy in the woods
  Oh, my sweetheart, how I love you
  We should live together

  The canary misses you
  Can’t tell it to you
  Because the nightingale is first
  And I’ve trusted it
  Oh, sweet how I love you
  We should live together  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  Lule Bore

  Tuj kerku n’are dhe koder
  Tuj prek lulet gjith me dore
  Veç n’nji kopesht te vogel n’Shkoder
  Ty te gjeta lulebore

  Je e vogel, por je plot
  Ty t’kerkoj une tash sa mot
  Tash sa mot une ty t’kerkoj
  N’gezim me ty jeten ta shkoj
  Eja, eja lule bore
  Une me ty do thur kunor

  Pashe ma te bukuren stine prandvere
  Pashe mretneshen drandofill
  Mos t’ja falish kujt ti eren
  Se per mu vetem ke çile


  Snow flower (Lule Bore)

  I searched fields and hills
  I touched flowers everywhere
  Only in a small Shkodra garden
  I found you, snow flower.

  You’re small but cheerful
  You’re the one I’m looking for
  Many years I was trying
  Finding joy in life with you, my lover
  Come, come snow flower
  You and I will merge together.

  I saw the most beautiful spring
  I saw the Rose Queen
  Don’t give your flavour to anyone
  Because you are the one for me
   
 5. Guest

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  <a href=http://doiop.com/bedroomheater>bedroom heater</a>
  <a href="http://doiop.com/coke_diet">coke diet mentos</a>
  <a href="http://doiop.com/diet_smash">diet fat smash</a>
  <a href="http://doiop.com/diet_diab">diabetic diet</a>
  <a href="http://doiop.com/diet_cab">cabbage soup diet</a>
  <a href="http://doiop.com/diet_low">low cholesterol diet</a>
  coke diet mentos
  diet fat smash
  diabetic diet
  cabbage soup diet
  low cholesterol diet
  bedroom heater
   
 6. tetoRita

  tetoRita Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  mire presim edhe kerkesa... po e filloj me t'paren /pf/images/graemlins/wink.gif

  LULE BORE

  Tuj shetit ne mal e n’ koder
  Tuj prek lulet gjith’ me dor’
  Ne nji kopesht ma t’ bukur n’Shkoder
  Ty te gjeta lule bore

  Ref
  Je e vogel por e plot
  Ty t‘ kerkoj une tash sa mot
  Tash sa mot une ty t’ kerkoj
  Dhe me ty jeten ta coj

  Eja eja lule bore
  Se me ty do thurr kuror
  Eja eja lule bore
  Se me ty do thurr kuror

  Pash ma t’ bukren stin pranvere
  Pash ma t’ bukrin trandafil
  Mos ja fal ti askujt eren
  Se per mu vetem ke cil

  Ref
  Je e vogel por e plot

  [/ QUOTE ]une kisha me jua shtu edhe nji strofe tjeter q1 baba jem e kndote sa here q1 e kndote luleboren,dhe kyt strofe e futte ne midis dy te tjerave,thote kshtu:
  Fjal`t e mija del ndig`joji,
  ma ke ftyren porsi t`zanes,
  mu prej gjumit tesh po cohem,
  per me t`pamun n`drit` te hanes. /pf/images/graemlins/kiss.gif /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 7. tetoRita

  tetoRita Primus registratum

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Me shkop per doret eci ner udha
  m'asht krrusun shtati s'jam si dikur
  ka fillu balli me m'vu do rrudha
  si kam mustaqet me t'hershmin nur
  Por m'bi te ghitha su plaka zemra
  nji vashe tetmdhetshe sa here takoj
  m'dridhet krejt trupi prej kres te themra
  e per bardhoshen pa dasht kendoj

  Kur shkon rruges mori kukull
  buzet e thame m'pikojne lang
  vij mas tejet qen me sukull
  edhe zemra m'gerst dang
  Keq me ty m'ka zan maraku
  por ti ndoshta se kupton
  ku asht plaku derdhet gjaku
  pse s'me dashuron

  Nji dite qe t'fola ti mu ngerdheshe
  e n'zemren time ngule nji pyke
  Une krejt kujtova se ti m'buzeqeshe
  e thashe do te vijshe me m'marrun ngryk
  nji dite tjeter une rruges t'hasa
  tuj t'pa si flutur gjimova "uf"
  ti e dite mire moj se n'zemer plasa
  e m'shave ashper m'the "plak matuf"

  Kur t'shof rruges...

  Ti vashe e ambel je porsi mjalta
  mi ke dy faqet porsi qumshtur
  mu kocat mishi m'jane ba si balta
  m'jane ngerdhesh faqet porsi laknur
  Ti je e rritun per fisligena
  per djem [ndaluar] shekujt i bajne nje mot
  nuk mundem vedin me e majte me rrena
  e prej idhnimit mendja po me lot

  Kur t'shof rruges...

  Muziken dhe tekstin i ka shkru i madhi Pjeter Gjini.

  [/ QUOTE ] sa kohe paskan kalu pa e kujtu kyt kange,qysh ne gjimnaz me shoqni.....sa mall...
   
 8. Guest

  Re: Kange Shkodrane (tekste)

  kush ka mundesi apo ka prirje per te shkruar nje tekst per keg ta shkruaj se me duhet per nje keng qe kam kmpozuar falemderit
   
 9. roberti

  roberti Guest

   
 10. bardhyli

  bardhyli Guest

  qe ku e ke:

  oj çik e bukur o
  oj çik malcie ooo
  si mu bane ti tiranse
  oj çik malcie ooo

  o ty t'falt nana oooo
  oj çik e bukur ooo
  o ku ku per mue moj
  motra te ka shkue oj

  te ka shkue motra çik
  o ne amerik merik
  erdhi fati yt moj çik
  me u martue me mue çik
  skam me t'lan pa t'marr
  skam me t'lan pa mue çik
  si ma ke nji pik moj çik
  ec aty moj çik e bukur
  mje ba tgaman porsi flutur
  etj etj

  a te pelqen???
  i bukur ky teksti me i bukur se sa tekstet e festivaleve te tanishmes
  urime dhe mos harro çiftelin e nji t'rame me dor o pallosh kompozitor
   
 11. Genci 1

  Genci 1 Guest

  Ja fute kon Naçe! po cili Federik Ndoci ka kompozu kang??? ai na kuriti krejt Shkodren me at za si gomari. kulmi i injorantit asht.

  Nigjo Shyqiri Alushin e naj tjeter ma mir se nuk e meriton aspak veshin tand ai me at picet ashtu.
  me t'mira
   
 12. Linda ---

  Linda --- Guest

  Frederik Ndoci ka zërin si gomar !!!??? Pse ashtu mendon. Habitem. Ai ka një zë shum të bukur.Un e dua shum Frederikun.
   
 13. juljan camaj

  juljan camaj Guest


  ndoshta u shpreha teper direkt! Z. F.Ndoci Nuk ka za te duhur per tipologjin e kanges shkodrane dhe plus nuk ka cilsin muzikale te lindur. Te njejtin talent ka çdo shqiptar me pak vesh per muziken por ai asht shum banal nga te gjitha anet, po t'dush dhe nga aspekti estetik. Pastaj arrangjimet e kengeve qe bejn tani, dhe pse me orkester, jan bazilar pa ngjyra qe identifikojn kangen shkodrane dhe pa domethanje frazeologjike. nji shembull fantastik asht ken Xhevdet Hafizi Shyqiri Alushi Bik Ndoja.Ne lirik Marie Kraja. Por nuk ka faj shqiptari se don me e ndje veten te perfaqsum ne çdo moment dhe per ket pranon t'parin qe i del perpara dhe nuk ban kerkime te metejshme, te pakten ne ket fush.
  Per me pa me sy te rinj duhet me ndryshu ndergjegje dhe me vu n'dyshim, nga nji her, gustet, shijet qi kena.
  Me t'mira
   

Shpërndajeni këtë faqe