Kenga popullore dhe e kultivuar shqiptare .. oqean pa fund ndjenje dhe krenarie

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Hektor12, 27 Jul 2013.

 1. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Po filloj me kenge qytetare te dibres ... jam rrit me to ;

   
  HipHop-Girl likes this.
 2. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Ylll fare ...

   
  HipHop-Girl likes this.
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 8. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 12. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 13. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Kenga qytetare shkodrane njihet n fillim me jaret shkodrane,me pas serenatat e shkoders dhe vijon me keng popullore shkodrane qe kane nje kolazh te pa fund...nuk duhet menjanu dhe karnavalet e qytetit te stilit venecian qe zhvillohen cdo vit.Deri ne vitet1950 ne shtepite aristokrate shkodrane jan numeru rreth 160 piano,dhe vegla muzikore te ndryeshme ku u konfiskuan nga regjimi e vene ne ate kohe,edhe jeta artistike ne qytetin e shkoders u persekutu ashtu sic u persekutun klerike dhe romancier.Shkodra dhe sot vuan ndikim direkt nga rrymat e tiranes,e cila cdo her i grabit resurset qytetit me te vjeter ne shqipni,ne fushen artistike.Shkodra duhet te filloje nje revulucion te ri ne fushen e artit dhe demaskoje industrine e zeze qe po krijohet ne tiranen e televizioneve private,ku pa drejtesisht krijojn koncerte pa asnje lloj prezence klasike,ku eja e rreth cdo her riperserisin e mundohen te prekin ndjenjat artistike te viteve te kalume....dhe kajn arrit te korruptojn deri mjeshtrat e meritum te artit shkodran.
   
  dr love likes this.
 14. dr love

  dr love Locus omnem

  Jaret Shkodrane jan te bukura shume me pelqejne..degjova Justina Aliaj qe i kishte kenduar ne nje shtet ne USA dhe e kishin duartrokitur fort..po tani i kan kthyer ne rrymen xhaz se i pershtatet.
   
  scadarsko likes this.
 15. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  se imagjinoj jaren shkodrane ne rryme JAZZ....edhe mundet me gjithe keto montazhe sot.
   
 16. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  ne shqiptaret duhet te krenohemi me muziken tone popullore
   
 17. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nder te paktat qe na ka met me u krenuar
   
 18. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  per diqka bile te krenohemi.ne mundt te krenohemi edhe per shum gjera negative si per shembull per pa punsi mendoj qe ne evrope e zami vendin e par
   
 19. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Ketu muhabeti eshte per kengen popullore dhe te kultvuar jo per papunesine.
   
 20. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  ti pom tregon mu kur ka papunsi ka muzik
   

Shpërndajeni këtë faqe