kenga popullore shqiptare

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga krenar hysa, 13 Feb 2004.

 1. krenar hysa

  krenar hysa Primus registratum

  kenga popullore shqiptare

  :rockband:ketu mund te lini tekste kengesh nga e gjith shqiperia,dhe gengetare qe ju pelqejn me shum,ju lutem me aq sa dini ti shkruani me kujdes,se ne fund du te bej nje vlersim,dhe do shpalli fitues.fundi kesaj teme do te zgjas rreth { 3 *ose{ 4 *muaj.ju faliminderit :rockband:
   
 2. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  kenga popullore shqiptare gjithmone e bukur. :rockband:
   
 3. heshtja

  heshtja Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  E bukur eshte vertete...

  As e vogel, as e madhe /pf/images/graemlins/wink.gif

  As e vogel, as e madhe
  Qenke çupe moj namusqare
  Kur me shkon me shkon me naze
  Moj e vogela

  Moj e vogela si drita
  Sa te desha sa te prita
  E me llokume te gostita
  Moj e vogela

  Moj e vogela nazike
  Sec me the me porosite
  E me dy molle me gostite
  Moj e vogela

  Sa moj sa te desha
  Epo sa me donje
  Nga do vinje me kerko- kerkonje
  Losnje e kendoje
  Si zog fluturoje
   
 4. Guest

  Re: kenga popullore shqiptare

  Kafe, llafe (Irma Libohova)

  Hajde zemer, bashke te rrime,
  nje kafe, te dy ta pime..
  e ti themi, hallet tona..

  Hajde zemer, bashke te rrime,
  nje kafe, te dy ta pime,
  ti moj kafe, vle miliona..

  Bota hallin tim e di..
  lug,pirunj sa kom ne shpi..
  Perreth teje, moj kafe
  hallet e botes, i qajme ne..

  REFRENI 2X

  Eh, sa shije m´ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  Amaaaan,shija jote me ka mbetur..


  Me sheqer,pa sheqer
  jepni kafe,boni nder
  Me sheqer, pa sheqer,
  dhe dy kafe, s´bojn qeder..

  Ref..

  P.s Kom me e pi.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  :rockband:
   
 5. Guest

  Re: kenga popullore shqiptare

  Neme Uje se Plasa..(IRINI QIRJAKO)

  2X
  Nem´ uje se plasa,Thellenxe e Beratit..
  Pe me se ta jap,Pellumb i Tomorrit..

  2X
  Po me doren tende,Thellenx e Beratit..
  Doren e kam zene,Pellumb i Tomorrit..

  2X
  Po me se e ke zene,Thellenx e Beratit.
  Me unazen tende,Pellumb i Tomorrit..

  :rockband:

  Kur dalin plakat ne leme,
  qaj neno,qaj moj nene..
  O me citjane neper kembe,
  qaj neno, qaj moj nene..
  Me citjane neper kembe
  qaj neno qaj moj nene..

  Njera-tjetren duke thene,
  qaj neno qaj moj nene
  O keto nuse nuk ka bejne,
  qaj neno qaj moj nene..
  Keto nuse nuk na bejne,
  qaj neno qaj moj nene..

  T´u themi djemve ti lene,
  qaj neno, qaj moj nene..
  O po ti lene ku do gjejne
  qaj neno qaj moj nene...
  Po ti lene ku do gjejne..

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
  P.s Kenga popullore shqiptare, mbetet e paaritshme...(sidomos tekstet folklorike)..
   
 6. marieta

  marieta Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  DY DELE TREQIND PARE

  DY DELE, DY DELE 300PARE
  COU OJ NUSE, COU OJ NUSE MERR 1 VALLE
  KAPE DHENDERIN, KAPE DHENDERRIN DORE PER DORE
  AS LEZET,SA LEZET TE PASKA HILE....

  MIREMROMA, MIRMROMA ZOTI SHPIS,
  AKE MISH, A KE MISH O ME NA DHONE...

  MIRMROMA,MIRMROMA ZONJA SHPIS
  A KE BUK, A KE BUK O MA NA DHONE....

  E TI MOJ NUSE DUJMA NONEN...

  E UN NONEN DOTA DU
  O SE KA RRIT SOKOL PER MU...

  A SJU DUKET DHE JU E MAGJISHME...
  SIDOMOS NE DASMA KERCEHET YLL
   
 7. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  ... 3 fiksimet e mia....


  TE DESHTA ME HAKIKATE

  Të desha me hakikat-e
  Të çmova mikeshë të shtrenjtë
  Mirëpo paskam qenë pa fat
  Ej amon ç'ma punove pa të drejtë

  Me gjithë zemër unë të desha
  Si njeri me mirësi
  Disa herë unë të buzëqeshA
  Ej amon me mallin e djalit t'ri

  Nji kujtim që ma ke dhan-e
  Po e ruj me dashuni
  Do ta kujtosh fukaranë
  Ej amon megjithëse m'ke marr mëni


  S'PASKE PAS NJI PIK MESHIRE

  S'paske pas nji pik mëshire,
  qysh mësova une ksisoj,
  xhanem amon,
  qysh mësova une ksisoj

  S'pres prej teje, far te mirë,
  veç më fol o nji her me goj,
  xhanem amon,
  veç më fol o nji her me goj,

  Pse m'ke morr kaqe mënie,
  s'shkohet jeta me inot,
  xhanem amon,
  s'shkohet jeta me inot

  Fol me goj o syu i zi,
  mos ki frike se bon mykat,
  xhanem amon,
  mos ki frike se bon mykat

  Paske pas moj zemren hekur,
  qysh durove mori xhan,
  xhanem amon,
  qysh durove mori xhan

  Jam betu se nuk du tjeter,
  trandofile në Elbasan,
  xhanem amon,
  trandofile n'Elbasan.


  SA MAS DORE ME KE LON
  [me vdes versioni i Myslym Leles (gjet rrahmet) se e kno me gjith shpirt]


  Sa mas dore me ke lone,
  si nuk ke meshire,
  moj e bukura si hone,
  ndrin si xhevahir
  tranofillin kur ta dhashe,
  ta dhashe per kujtim,
  masanej mo nuk te pashe,
  ty o shpirti im...

  Kalojne vitet dalngadale,
  po rri ne vetmi,
  e sa her t'kujtoj me mall,
  se mke mor meni,
  deri kur ma do te pres,
  te t'shikoj me sy,
  apo kot po rroj me shpresa,
  s'kam me t'pa ma ty
  amon, s'kam me t'pa ma ty


  Kur te mora t'pata thon,
  un jam arapçi,
  ty t'erdh menja shume vone,
  ike m'le n'vetmi,
  mos harro pra se do plakesh,
  mos maj shpresa kot,
  pa meshire ka me i mor haqet,
  noshta i modhi Zot,
  amon, noshta i modhi Zot.

  Nuk kerkoj nonji meshire,
  dua t'me shikosh,
  te me moresh me te mire,
  jo t'me dashurosh,
  po i kendoj me mallengjim,
  nurit t'bukurise,
  tash po rroj me nji kujtim,
  o yll'i dashunise...
   
 8. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  po po, sak sa mas dore me ke lon...
   
 9. chrom

  chrom Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  hey te nderuar miqe akeni mundesi te gjeni ndonje mp3 te kenduar nga myslym lela eshte vertet legjende.pres ndonje pergjegje
  mirembetshi
   
 10. chrom

  chrom Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  Bota zun te flasin


  Bota zun e flasin keq per ne te dy
  2x
  Nuk mendoj per vehte moj goce me vjen keq per ty

  2x
  Qofte mallku sahati i shkrete qe u morem vesh
  Une ta shkela kamen moj goce ti zune me kesh

  2x
  O e erdh me gaz dhe ky behar o na u ndez mor shpirti zjarr
  Vet na zu meraku moj goce sme ke ste kam faj


  Ti nuk je fajtore me vjen keq dhe mu
  Sdeshtu une i mjeri moj goce
  Me ty meu ngatrru

  2x
  Qofte mallku sahati i shkrete qe u morrem vesh
  Une ta shkela kamen moj goce ti zune me qesh

  O e erdh me gaz dhe ky behar o na u ndez mor shpirti zjarr
  2x
  Vet na zu meraku moj goce sme ke ste kam faj
   
 11. chrom

  chrom Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  Kur kujtoj ditët e Korrikut

  Kur kujtoj ditët e Korrikut,
  lotët më pikojnë,
  më djeg malli oh më djeg zjarri,
  prindërit kur kujtoj.

  Më qan zemra më qajnë sytë,
  më digjet shtati o në vetmi,
  ku i lashë unë nënë e babë,
  ku i kam shokët e mi.

  Kurbetin e kam mallkuar,
  fjalën refugjat,
  e trishtuar qenka jeta,
  nga shtëpia larg.

  Më qan zemra më qajnë sytë,
  më digjet shtati o në vetmi,
  ku i lashë unë nënë e babë,
  ku i kam shokët e mi.

  I vetmuar larg atdheut,
  me mall numëroj,
  edhe gurët e sokakut,
  qaj edhe këndoj.

  Më qan zemra më qajnë sytë,
  më digjet shtati o në vetmi,
  ku i lashë unë nënë e babë,
  ku i kam shokët e mi.
   
 12. chrom

  chrom Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  Eh vika deti mi lale,
  o tallaz tallaze
  (2 here)

  Eh se m'ka zon o mi shpirto,
  sevdaja me plase
  (2 here)

  -- Refreni --
  Jarina lalin o,
  më don e të due
  jarina lalin o,
  ti qonke për mue

  E kjo sevdaja mi goce,
  qe m'ka zon me tye
  (2 here)

  E ta pres vetllen lala,
  amon me gjith sye
  (2 here)

  (Refren)

  E vika deti mi lale,
  amon truma truma
  (2 here)

  E kush të don o mi shpirto,
  o ma fort se una
  (2 here)
   
 13. scorpion_ch

  scorpion_ch Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  përshendetje te gjithve...ma gjeni tekstin e kanges ,,Baresha,, të Nexhmije Pagarushes...Flm
   
 14. Prespa

  Prespa Primus registratum

  Re: kenga popullore shqiptare

  KENGET TONA POPULLORE JANE SHUME TE BUKURA, ME PERJASHTIM TE KENGEVE POPULLORE TE ASHTUQUAJTURA MODERNE, DMTH KETO QE DALIN TANI NE TREG DHE QE KENDOHEN NGA QEN DHE MACE.
  www.plus2radio.com.al
   

Shpërndajeni këtë faqe