Kenga Shqiptare !

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga WORLD, 6 Sep 2016.

 1. MrCool

  MrCool Oldschool

   
  Frank likes this.
 2. Artin

  Artin Papirus rex

  FESTIVALI 38-TË NË RTSH, 1999

  S’jam tribu
  Teksti: Jorgo Papingji
  Muzika: Adrian Hila
  Këndon: Aurela Gaçe
  ______


  Tek ky vend ku jemi rritur
  Në një djepe bërë me dru
  Kemi lindur, kemi vdekur
  Varret tona janë këtu

  Më kanose, syrgjynose
  Më dërgove s’di se ku
  Kemi ikur, kemi ardhur
  Trojet tona janë këtu

  Ma tymose, ma nxirose
  Ma plagose qiellin blu
  Jemi gdhirë e jemi ngrysur
  Yjet tona janë këtu

  Sa bajlozë këtu dërgove
  Mbret e krajle me ushtri
  Por shqiptar me mbeti emri
  Edhe vendi Shqipëri

  S’jam tribu, s’jam tribu
  Në këto troje s’jam tribu
  Kam lindur në këtë tokë
  Dhe do vdes këtu

  S’jam tribu, s’jam tribu
  Në këto male, mbi këta gurë
  Kam lindur shqiptar
  Dhe do vdes kështu

  Brez pas brezi hapëm shkëmbin
  Me parmendën bërë me dru
  Kemi mbjellë e kemi korrur
  Rrënjët tona janë këtu

  Morëm dritë nga faqja e diellit
  Gjuhën tonë e bëmë me nur
  Shpendin e lirisë së qiellit
  Përmbi gjak e bëmë flamur

   
  MrCool likes this.
 3. Artin

  Artin Papirus rex

  FESTIVALI I KËNGËS NË RTSH, 1991

  Përse kështu

  Teksti: Donika Xhixha
  Muzika: Artur Dhamo
  Orkestroi: Edmond Xhani
  Këndojnë: A.Dhamo, A. Filipi, H. Sadikaj
  _________

  Ndoshta gabim në jetën tënde
  Desha të hyj
  Por ti më fal
  Ndoshta pendim ndien këto çaste
  Për sa më dhe
  Sërish më fal

  Ndoshta nuk munda
  Noshta nuk di të mbes pranë teje
  Ndaj po rri larg
  Veç jo pa dhimbje
  As dhe pa mall
  Në heshtje qaj
  Veç ti mos qaj

  Se kam kaq kohë që veten pyes
  Kush ka gabuar
  Ka kohë që zemra rrahjet i shton
  Ty t’kërkon, të kërkon
  Kur ikën larg e paske mendimin
  Për këtë ndjenjë
  Kam kohë që ty të pyes
  Të pyes pa fjalë, përse kështu

  Unë s’dua kurrë që syve të tu
  Në vend të gazit t’u ngrijë ky lot
  Loti i tundimit mbi cep të buzës
  Gjurmën e puthjes s’e ruan dot

  Po jo nuk desha dhe të pikojnë
  Nga sytë e mi të pastërit lotë
  Për dashurinë që mbeti ëndërr
  E më tek unë nuk kthehet dot

  Ndoshta harruar e ke poetin
  Dikur të thoja vargjet e tij-a
  Se s’dashuronim as unë, as ti
  Po dashuronte dashuria

   
 4. Artin

  Artin Papirus rex

  FESTIVALI I KËNGËS NË RTSH, 1995

  Një kitarist virtuoz, tek minuta 2:20...

  S'mundem të jetoj pa ty
  Teksti dhe muzika: Mentor Gjurgjeali
  Orkestroi: Nexhat Mujovi
  Këndon: Mihrije Braha
  _____

  Më troket në derën time
  E më zgjon nga një vegim
  Eh, më trembet zemra ime
  Më heq zvarrë nëpër kujtime
  E çapitem me ngadalë unë
  Nëpër natë

  Ku janë ëndrrat, ku je ti
  Ku u tretën ata sy
  Ata sy ku shkrihej qielli
  Ai ballë ku thyhej dielli
  Pse s'më kthehesh mua sonte
  Si dikur

  Se ëndërr të vetme ty të kam
  Tash pa ty e humbur unë jam
  Se jeta shkoi
  Atë ditë kur shkove ti
  Me kokë të lëshuar
  S'mundem të jetoj pa ty

  Unë nuk besova se do t'shkoje përgjithmonë
  E kaq lehtë do të harroje rrugën tonë
  Ku së bashku ne shëtitnim dhe flisnim për dashurinë
  Ku së pari zemra njohu lumturinë


   

Shpërndajeni këtë faqe