Domaining Kerkoj mendimin tuaj! ''Ndihme''

Diskutime tek 'Webmastera - Faqe - Domaining - Hosting' filluar nga Valmir D, 5 Jun 2016.

 1. Valmir D

  Valmir D Primus registratum

  Pershendetje! Si jeni? Atehere,un dua te hap nje website me artikuj shendetsore por fatkeqsisht nuk di si te hap. Dua edhe te investoj ne website por nuk e di se si mund te hapet,menaxhohet apo dizajnohet apo si te postohen artikujt.Kam kerkuar per informacion ne google por behem lemsh kur vjen puna per ti kuptuar.Ju lutem,nese ndonje prej jush ka njohuri ne lidhje me kete gjera,te flase.

  Faleminderit
   
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Nese do ta besh vete kete gje dhe nuk ke njohuri, do te duhet te mesosh dicka ne kete drejtim, nuk eshte dicka qe e ben dot brenda 2-3 ditesh me disa kerkime ne google.

  Ne parim do te duhet te familjarizohesh me disa koncepte te nevojshme:
  - Domain name. Ky eshte emri me te cilen do te mund te arrihet nga lexuesit faqja ne internet, psh "forumi.shqiperia.com".
  - Adresa ip. Kjo eshte nje grumbull numrash, me te cilen identifikohen serverat e ndryshem ne internet. Psh "46.228.47.115"
  - DNS server. Ky eshte i nevojshem per te ciftuar domain name me adresen ip. Percakton se ne cilin server ndodhet informacioni i faqes me "domain name" qe kerkojme.
  - Web server. Ky eshte serveri qe mban fizikisht materialet e nje faqe internet: artikujt, fotot, komentet, ndertimin dhe design te faqes, etj.
  - Kompanite web-hosting. Keto jane kompani biznesesh qe ofrojne kundrejt nje cmimi servera ku perdoruesit te vendosin website-t e tyre. Ne fakt shumica e kompanive webhosting ofrojne te tera keto qe u permenden.

  Me pas mund te te duhet te fokusohesh ne ndonje nga pikat e pergjithshme ketu me lart, ne varesi te asaj qe ti kerkon te besh apo ku mund te hasesh veshtiresi.
   
  Universal likes this.
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Kush me rekomandon si mund ta hap apo ta zhvilloj Chakra Muladhara,m.q-se paska te beka me evolucion shpirteror,dhe paska si element token.Ngjyra e kuqe.
  Faleminderit dhe gjume te rehatshem nga ana ime.
  Naten.
  Chakra-Meditation.jpg
   

Shpërndajeni këtë faqe