kerkoj ndihme nga ju !!

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga labinotiii, 11 Mar 2013.

 1. labinotiii

  labinotiii Primus registratum

  para 1 muaji e gjysem para se te takohem me nje femer e kam dashur shummm,por tash pasi qe jom tu kalu me te disi shum me jan larguar ndjenjat ..un nuk dua ta humbi ket vajz se esht shum e bukur dhe e sinqert ama se di ...me ndihmoni gje dikush si ti rikthej ndjenjat prap .Ju lutem !!!
   
  mirdita and joetisti_ like this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Mendoj se duhet t'i pershtatesh realitetit. Pikerisht sepse realiteti eshte i ndryshueshem. Realiteti te afron te largon e te afron perseri me te. Derisa te mos jete ne doren tende, lejo qe gjerat te ndodhin duke patur besimin se me mire do te behet. Kur te jete ne doren tende vepro ashtu si te te duket me mire sepse une jam i pari, shtate te tjeret bashke me mua bejne tete, dhe ti mbasi i ke pyetur, bej si di vet. :)
  Te uroj sukses !!!
   
  abs, The decatur and labinotiii like this.
 3. labinotiii

  labinotiii Primus registratum

  te falenderoj shum per pergjigjen qe ma ke kthyer do mundohem t'ia bej kshtu ..sinqerisht sdua ta humbi :(
   
  joetisti_ likes this.
 4. pumes

  pumes Forumium praecox

  da ta pershkruaj ndryshe.
  e zeme qe je njeri i varver dhe sahere kalon nga nje dyqan me cokollata i shikon me fal per shprehjen (te dalin jarget) por nuk e provon dot se nuk ke para qe ta blesh. cdo dite kalon andej dhe lutesh sikur te kishe para ta blije por zoti eshte i madh dhe mbas nje muaji te ndihmon dhe te ofron nje portofol qe e ka humbur nje njeri ne rruge,
  vete me vrap te dyqani dhe e pasi i ofron shiteses parate e merr ne dorre, nuk e hap avash avash, por e gris letren dhe nuk e ha me racion dhe duke e shijuar pak nga pak por e ha cokollaten te gjithe. u kenaqe aq shume dhe nuk e imagjinoje cfare shije te mrekullueshme kishte,


  te nesermen kalon nga dyqani i cokollatave dhe si shikon dhe ste ben me pershtypje sepse aty ngjitur cokollatave te thjeshta kane dale ne shitje cokollata te bardha me bajame ........... te ka ik mendja .......... cfare duhet bere?????
   
  labinotiii likes this.
 5. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Sipas mendimit tim,rri sa me shum me te,kalo sa me shum kohe me te,telefonoi,thirre te dilni,do shohesh se vetem me buzeqeshjen e saj do ta dashurosh shum.
  Eshte vetem mendimi ime.
   
  labinotiii likes this.
 6. labinotiii

  labinotiii Primus registratum

  ju falenderoj shum ama para se te flas me te e kam dashur teper por tash masi qe jam me te ska kaluar as nje muaj disi me jan larguar pakez ndjenjat,nganjeher me shkon mendja ta nderpres por me vjen te qaj se esht shum e sinqert me mua me dashuron teper esht shum e bukur ,jam ne hall me te do ja bij se me thoni ju :(
   
  Fede likes this.
 7. pumes

  pumes Forumium praecox

  do perpiqem edhe njehere tju jua pershkruaj ne nje menyre tjeter sepse duke te vene ne mendime te tilla dhe shembulla do veprosh sic do e gjykosh vete .

  nje dashuri e vertete vihet ne prova cdo dite dhe duhet te kete nje dashuri dhe sinqeritet mese te vertete nga te dyja anet.
  nuk ke vajza qe te te duan me gjithe shpirt sepse ato jane ndjenja fillestare qe quhet dashuri por dashuria e vertete vjen duke kaluar shume kohe me nje njeri vite dhe vite dhe kalon ne nje lidhje shume te forte e ne nje faze tjeter .

  nqs je i vogel ne moshe mendimi im eshte te pyesesh vehten perse nuk ke ato ndjenja qe kishe ne fillim? c'fare ndoshi ne te vertete? dhe nqs edhe njehere ti mendohesh qe nuk ndjen ashtu sic ndihet ajo (ta dishe femrat , vajzat , kur dashurojne , dashurojne me gjithe shpirt nuk jane si neve burrat ) mos e merr ne qafe kot sepse eshte nje bije nene edhe ajo dhe me mire eshte ti tregosh te verteten sesa ta genjesh . mendohu sikur te ishte motra jote cfare do beje.

  nqs je i madh ne moshe atehere te kerkoje ndjese do vendosesh vete por gjithmone kur do marresh nje vendim ka 3 menyra

  1. te pyesesh zemren
  2. te pyesesh llogjiken
  3. te martosh zemren me llogjiken bashke

  nqs arrin te besh dhe arrish ne nje arsyetim dhe zbatim te pikes se trete besoj besoj qe do dalesh edhe ti i fituar por edhe e dashura jote
   
  labinotiii and mirdita like this.
 8. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Pajtohem plotesisht me kete mendimin tende,eshte shum i drejte,te lumte.
  :)
   
  labinotiii likes this.
 9. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  Jeta nuk eshte fushe me lule.
  Cdo njeri vuan,pavaresisht se nuk e tregon dhe as nuk e shpreh
   
  labinotiii and mirdita like this.
 10. princ

  princ Valoris scriptorum


  te njejtin mendim edhe un e kam
   
  joetisti_ and labinotiii like this.
 11. princ

  princ Valoris scriptorum

  shpresoj qe te bashkohi sa me shpejt se te jet e mundur
   
  labinotiii likes this.
 12. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Une besoj se eshte fushe me lule,sepse kur e do dike,e do shum dhe nuk kalon dot asnje minute pa te.
  Dhe nese dikush vuan dhe nuk e shpreh eshte keq,sepse nese ti nuk e shpreh askush nuk e di se ti po vuan.!
   
  princ and labinotiii like this.
 13. princ

  princ Valoris scriptorum

  ketu pajtohem me ty
   
  labinotiii and mirdita like this.
 14. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  Aty eshte sekreti,mos ta kuptojne te tjeret
   
  labinotiii and mirdita like this.
 15. princ

  princ Valoris scriptorum

  ka dikush e dikush qe i tregon sekretet
   
  labinotiii and mirdita like this.
 16. labinotiii

  labinotiii Primus registratum

  po po ama me sa duket nuk e keni lexuar artikullin tim si duhet :( ,nganjeher ndjehem shum mire me te ,nganjeher disi me plogesht ...me kuptoni si them ...
   
  mirdita likes this.
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  besoj se tani jeni bashke. Keni edhe femije, apo jo? :)

  Me shume nga keshillimt qe kerkove ketu, do te te ndihmoje koha. Eshte nena e te gjitha mesimeve.
   
  Fede likes this.
 18. Fede

  Fede Primus registratum

  Cu be me ate vajzen e shiut????
   
 19. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Te kujtohen situatat kur ndjenjat i kishe te forta? Perpiqu t'i rikrijosh.

  I thone nje fjale: Oreksi vjen duke ngrene. Appetite comes with eating. Me ndodh qe jam ne supermarket dhe goja me leshon leng kur shoh limona, qe me hap oreksin. Ne se jam shume e uritur, aroma e nje buke te ngrohte mund te me sjelle te njejtin efekt. Ne ato momente asnje gje nuk ka vlere me te madhe se ushqimi. I fus ne cante dhe kthehem me to ne shtepi. Ankthi i pritjes per ngrenie rritet dhe intensifikohet me cdo moment qe me duhet per te pergatitur ushqimin. Ne ate moment, sendi ose objekti per te cilin kemi me shume nevoje, ne rastin tone ushqimi, idealizohet dhe dashurohet ne shkallen me te larte. Pasi ushqehesh dhe barkun e ke te ngopur efekti qe ky objekt ai ka mbi ty ndryshon. Nese ke ngrene me teper se duhet ndodh edhe qe t'a urresh por ne me te shumten e rasteve kthehesh krejt indiferent ndaj tij, deri ne momentin tjeter qe ke uri.

  Per mendimin tim nese ndjenjat tuaja kane shteruar atehere mund te kete ndodhur qe ti ke pare ose hasur dike tjeter qe e krahasuar me te paren eshte me e mire. Kjo te ben qe te jesh mendje-hapur dhe ne gjendje kerkimi. Me duket teper normale.

  Nese e dime per cfare kemi uri atehere do te dime edhe si ta permbushim kete nevoje.

  Psh nese ndihesh fizikisht i pasionuar vetem nje program i lehte sensual (pornografik) mund t'ju «ushqeje». POR abuzuar ky lloj veteushqimi mund te sjelle, ne rast se nuk kemi nevoja te tjera, menyren me te mire per te qendruar beqar apo beqare. Pse te gjesh burre apo grua nese dora eshte e mjaftueshme? Urgjenca per mating me nje person real ulet.

  Nevojat duhet te jene te shumeanshme dhe eshte kjo ajo qe siguron lidhjen midis nje burri dhe gruaje.


  Eleonore
   

Shpërndajeni këtë faqe