Kitaristët më të mirë në historinë e muzikës

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Aki, 27 Aug 2015.

 1. Aki

  Aki Paint It Black

  Me 2011 revista Rolling Stone bazuar nga mendimet e kitaristeve profesional perpilon nje liste te 100 kitaristeve me te mire...
  Ne 10 vendet e para ne liste qendrojne:

  10. Pete Townshend (1945- ), i njohur me shume nga The Who
  [​IMG]

  9. Duane Allman (1946-1971), The Allman Brothers Band etj...
  [​IMG]

  8. Eddie Van Halen (1955- ), Van Halen
  [​IMG]

  7. Chuck Berry (1926 - )
  [​IMG]

  6. B.B. King (1925-2015)
  [​IMG]

  5. Jeff Beck (1944- ), Jeff Beck Group etj...
  [​IMG]

  4. Keith Richards (1943- ), The Rolling Stones
  [​IMG]

  3. Jimmy Page (1944- ), Led Zeppelin
  [​IMG]

  2. Eric Clapton (1945- ), The Yardbirds etj
  [​IMG]

  1. Jimi Hendrix (1942-1970)
  [​IMG]


  Ja dhe lista e plote e te 100 kitaristeve e shoqeruar me mendimet e kitaristeve te ndryshem mbi aftesine e kolegeve te tyre

  http://www.rollingstone.com/music/lists/100-greatest-guitarists-20111123

  Disa nga keta kane marre pjese ne grupe te ndryshme gjate viteve, disa kane vazhduar me solo kariere, sa pajtoheni me listen?
   
  Airbourne, gurax and Solaris like this.
 2. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Albumin e fundit e ka...........................perdhunuar(positive)

  Naten e MIRE.
  ........................................
   
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  GJIGAND....

  JAWOHL......
   
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Numri 1-sh per mua...

  Efeckt.
   
 5. MrCool

  MrCool Oldschool

  Nuk eshte Gary Moore ne liste???

  Jazek, jazek, jazek :p

   
 6. Aki

  Aki Paint It Black

  Po ti se pe listen, eshte ne 100 me te miret jo ne 10 :p
   
  MrCool likes this.
 7. MrCool

  MrCool Oldschool

  E pash dy here mi.. Si me paska ikur? :D

  Anyway, duhet te ishte top three :p
   
 8. Artin

  Artin Papirus rex

  Ketu behet fjale vetem per kitaristet amerikane... sikur vetem ky vend ka kitariste.
  Sioqofte, edhe nga keta, mungojne shume emra dhe per mua lista nuk eshte e sakte.
   
 9. Aki

  Aki Paint It Black

  Santana seshte Amerikan psh :), ah ka dhe plot anglez, nisur nga Jimmy Page
   
 10. Artin

  Artin Papirus rex

  Amerikane/angleze doja të thosha, se njësoj janë.
  Edhe Santana amerikan është, me prejardhje meksikane.
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Numrin 5-se ne liste,shkruesi do e shikoje LIVE.....pikerisht me date 05.........................07.2018.  VIRTUOS dhe FATI i ....IMI.75 euro sjane asgje per kete KONCERT.Rrugen e njoh me sy te mbuluara apo dhe qorrazi.Shtepia kulturore eshte krijuar me 1978 si argetim per muzike popullore gjermane.Me kalimin e kohes u rriten nevojat per Kabare(qe disa se kane haberin se cfar mund te jete) dhe Teatrin.Mbas 8 vjeteve në një depo vakant në veri-perëndim të Karlsruhes, këshillin dhe administrata e qytetit kshin nevoje për prova të një qendre të kulturës solide për Karlsruhe. Ky projekt ambicioz zgjati 11-muaj me titull "Modeli i përkohshëm i një qendre social-kulturore për Karlsruhen" ndihmoi ne ngritjen e nderteses, apo nga depo e bene SALLE KULTURORE.

  PS: njerezit jashte trojeve PUNOJNE dhe nuk merren me llafe,selfie,me Shote Galica dhe anektoda llapaqene.

  Agre dhe jave te mbare.....SALLA me kolltuk mban 750 vende,kur i heq shkon ne 13oo.

  jeff_beck_live_mg_3865-newretouch_5a7af3d7f24901.33998908.jpg 96467976-f-3_2-w-932.jpg tollhaus-karlsruhe.601b9038c6909b28a52b28bd8d33001b.jpg tollhaus-karlsruhe.d2144c8e8a52c9fb84ccf41fb2d449bb.jpg
   

Shpërndajeni këtë faqe