KOMENTE SHQIPTARESH

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga FGJ, 9 Jan 2003.

 1. FGJ

  FGJ Primus registratum

  KOMENTE SHQIPTARESH

  ..."Sidoqofte, shqiptarit, kudo qe te ndodhet, i
  mjafton marrezia e vet"...ky epilog i Mimoza Ahmetit
  ne "Cmendina me porte te hapur", godet keq. I hidhur
  realiteti shqpitar, por me e hidhur e vertetta se ate
  me shume e krijojme vete...madje e krijojme teresisht
  ne, perberesit, krijuesit, vuajtesit, shkaktaret dhe
  pasoje-jetuesit e gjithckje te turbullt ne te cilen
  jemi te mbytur vete.
  Ka kaq pak zera mes nesh te tregojne te verteten
  tjeter, ate qe qarte preket perdite vecanerisht nga
  shqiptaret ne mes te tjetersive etnike e kulturore,
  por ata mbeten akoma me te pandryeshueshmit.
  Cuditerisht, ata jane prishesit e tharesit e ndonje
  filizi te
  brishte ne shoqerine tone hibride. Duket e pamundur
  deri ne stermundim depertimi i kulturave te drejta
  brenda mendjeve te gatuara kaq se prapthi te qenieve
  qe dalin ne forme dy thundrakesh nga lokalitete qe
  deri para fare pak dekadash, jane populluar ne menyre
  te pandare nga frymoret qe i perdorinin si
  ushqim-sjelles. Dhe vjen dita , qe
  shqiptaret te dalin ne nje mijevjecar ku as ata qe
  kane shpikur jeten te cilen po e jetojne me mijera
  vjet vonese keta ballkanas xhungle, nuk po orientohen,
  s'po e kapin e as po e kontrollojne dot. Por,
  shqiptaret kane ngleur akoma aty, ku i la Turqia e te tjere para qe
  mezi i dalluan nga thundraket.
  Pervec idese se turmes qe lind e vdes bashke me cdo
  shqiptar prej jetesh, kane gjetur vend ne mendjet e
  tyre te cuditshme edhe veti qe duket sikur shpjegojne
  per fat te keq termin shqiptar ne fjaloret e
  huaj."Uni" ngre krye pa lindur akoma vete si i tille
  ne cdo ekzistence qe lind aty ose prej aty, me bindjen
  e pathyeshme prej asgjeje ne dhe mbi kete toke se mund
  te gjendet tjeter kush me i perfekte se ku "Un" ne cdo
  drejtim. Nje i harruar prej Zotit ne fizik, zhvillim
  rendor ne kohe, me nevoje per nje pasqyre tjeter
  pervec te vetes qe e ka transformuar ne mundes te
  Narcizit ne permasat e dashurise me vetveten, eshte i
  afte te perballoje kedo (me mendjen e tij) ne sfiden e

  intelektiti,krijimtarise, poliedricitetit,
  poliglotizmit e gjithckaje tjeter. Dhe ne fund i
  fituari del gjithmone ai(serish ne mendjen e vet) dhe
  ne trumpetimin qe i ben kesaj fitoreje te paqene ne
  rrethin e ngushte vicioz te cilit i perket. Te gjithe
  aty jane sinonim i njeri-tjetrit, te mbytur e te
  perlyer nga shemtia e dashurise per vetveten dhe
  ushqimin me moralet e skaduara qe i ofrojne pa mbarim
  rritjes se saj. Respekti per te tjeret nuk eshte se ka
  vdekur; ai kurre nuk ka gjetur vend ne kete shoqeri,
  hapesirat e te ciles jane zene perjete prej ego-sh te
  dekompozuara, veshur per ironi me kostume qe i
  pershtaten. Kurre ne nje vije me te tjere! Syte
  veshtrojne vetem "hiret e tyre" dhe "mangesite e te
  tjereve", fjalori eshte nje klasesh per nje deri ne
  njeqind vjecare, gjuha shqipe e bastarduar ne gojet e
  tyre, perpunues vetem te 30 fjaleve te saj, prej te
  cilave peremrat pronore jane me te
  perdorurit(vecanerisht "ai, ajo" plus foljet qe
  tregojne veprimtarine tyre gjate dites). Keshtu
  mbushet jeta e tyre me ligjerata
  qe fillojne me "Une"(fjala me e dashur per shqiptaret)
  dhe vazhdojne pa fund e kuptim t'i japin lavde te
  pamerituara teresise se tyre qe s'eshte agje vecse nje
  injorance e paster, qe lehte vihet re prej kujtdo
  jashte rrethit te tyre.
  Shoqeria shqiptare sot eshte nje grumbull parazitesh
  qe ne Shqiperi nuk rreshtin se perkedheluri veten me
  genjeshtrat e shtrirjes se pafund te mbreterimit te
  Un-it te shemtuar te secilit te pakrijuar as brenda
  tij, dhe jashte saj, me endacake qe pa vend per
  diskutim, mburren vetem me punet me te uleta qe te
  konvertuara ne gjuhen e tyre, jane me pretigjozet ne
  rrethin e tij lokal dhe bashkekombas.
  Secili nuk ka asgje per t'ju mburrur madje as vetes,
  por gjithkush, si gjeli mbi pleh, kendon qe ta
  degjojne gjithe te tjeret, edhe pse kenga e tij mund
  te jete jo vetem e shemtuar, por edhe shqetesuese per
  te tjeret.
  Ne drejtimin administrativ e shteteror te vendit
  ekziston e njejta mani qe percillet me dinjitet "ne
  baze", te eturen per fodullek. Askush nuk ben dot
  asgje ne kete katrahure ku nuk ka vend per me te
  zotin, perderisa te gjithe sipas vetvetes jane te
  tille. Nuk ekziston vleresimi per te tjeret, frika
  dhe gjunjezimi apo ulja e kokes nga mungesa e pasdijes
  dhe ulja kembekryq e injorances ne mendjen dhe jeten e
  secilit. Gjithkush ne mendje dhe realitetin e shtire e
  te peshtire shqiptar eshte bere dhe mund te behet kur
  te vendose vete brenda tij (ketu konturohet e verteta
  personale) pedagog, mesuas, gazetar, inxhinier, mjek,
  psikolog, minister, deputet, president e c'ti doje
  qejfi, mjaft qe te kete ne koke idene e kriur se si ai
  nuk ka te tjere. I mjeri Ali Pashai e pagoi me koke te
  qentit mbret i tre milione "mbreterve" sipas kokes se
  tyre.
  Sot ka shume Ali Pasha-llare qe po e shohin koken t'u
  zieje e shpertheje perdite nga pamundesia qe zeri i
  tyre te ngrihet mbi gjullurdine e zerave te cjerre te
  gjelave shqiptare, qe "bilbilosin" te gjithe mbi
  plehun vetjak.
  A do te pushoje ndonjehere kenga e tyre e shemtuar,
  dhe te lejohen dirigjentet qe te pakten ta vendosin
  ne kor turmen e tyre te cmendurise?!
  Shqiperi, shqiperi, e mjera Shqiperi
  kush te ka qite me krye ne hi?!
  .....Askush, i dashur Vaso Pasha pervec shqiptareve
  vete.
  Do te linde nje dite diell edhe ne Shqiperi.
   
 2. FGJ

  FGJ Primus registratum

  Re: KOMENTE SHQIPTARESH

  Do kisha deshire qe komentet te i beni me PM, por edhe drejtperdrejt jeni te mirepritur.
  Ju faleminderit!
   

Shpërndajeni këtë faqe