Komploti boteror

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga klevis2000, 20 Feb 2005.

 1. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Komploti boteror

  Rokfeleri

  --------------------------------------------------------------------------------

  “Qe kur te hyni njehere ne boten e Rokfelereve dhe kur te mesoni dic per te, do te kuptoni se ka edhe shume gjesende qe nuk dini”. Mezvinski

  “Ne do te kemi drejtori boterore pavaresisht se a e doni ju ate apo jo – permes pushtimit ose pajtimit”.

  Pergjegjja e Xhejms Vartburgut – anetar i Komitetit per lidhje me boten e jashtme prane Komisionit te Senatit per ceshtje te jashtme.


  Prej para 130 vjetesh e kendej familja Rokfeler, e cila kaloi neper shume peripeti dhe biznese te ndryshme, me mallra dhe pasuri iu imponua, jo vetem SHBA-ve, por edhe tere botes. Luftoi me shume rivale dhe konkurrente te cilet i bleu ose likuidoi qe sot te behet sundues boteror i naftes dhe i bankave ne partneritet me Rothshildin dhe te tjeret. Askush nuk eshte ne gjendje qe t’i percaktoje pasurite e saj, si dhe te ardhurat e saj.146


  Firma e vajgurit ,,Ekson”, e cila e takon familjes Rokfeler, eshte me e madhja ne bote, nderkaq ajo nuk eshte profesion kryesor e Rokfelereve. Nder bankat e shumta qe posedojne, me te njohura jane Siti Bank dhe Çejz Menheth Bank, e cila sipas kerkesave ze vendin e trete ne bote, e sipas ndikimit ze vendin e pare. Banka me e madhe ne bote eshte Bank of Amerika, me seli ne Kaliforni dhe eshte prone e dinastise Rothshild. Te dy bankat jane shume te aferta njera me tjetren dhe te lidhura ngusht me ane te projektit per qeverisje boterore.

  Çejz Menheth Bank e ka prejardhjen prej bashkimit te Çejz Bank prone e Rokfelerit me Menheth Bank – prone e Kunit dhe Lobit, te cilet gjenerate pas gjenerate lidhen financiarisht dhe me ane te lidhjes fisnore me Rothshildin. Momentalisht Çejz Menheth Bank ka me se 60 mije banka – filiala ne bote, bile edhe ne Bashkimin Sovjetik (ne Moske).

  Çejz Menheth Bank i ngjane nje shteti te pavarur dhe te fuqishem, i cili mallra dhe pasuri ka me shume se shume shtete tjera te botes. Dejvid Rokfeleri ka pasur takime me shume me shume shefa te shteteve se cilido qofte shef ose udheheqes shteteror ne bote. Ai ka biseduar edhe me udheheqesit e Kines, te Bashkimit Sovjetik dhe te shteteve tjera qe deri paradokohesh kane qene vende socialiste. Te gjitha bankat e Rokfelereve financojne dhe jane te lidhura ngusht me me se 50 kompani me te medha te sigurimit ne bote, punojne me avoaret e tyre. kontrollojne shume linja ajrore dhe korporatat e medha, si: IBM, Mobil, Teksako, Boing, Kseroks, kompanine jashtezakonisht te madhe telefonike Ei Ti and Ti dhe shume te tjera. I kontrollojne pothuajse te gjitha shtetet ne bote pavaresisht nga percaktimet e tyre ideologjike – shtetet kapitaliste dhe socialiste. Shume me lehte per ta eshte t’i kontrollojne vendet socialiste, ku duhet patjeter ta vene nen kontroll vetem nje njeri – diktatorin, kurse ne boten kapitaliste njerezit qe perbejne shtresen e mesme ende jane te pavarur dhe te panenshtruar

  Themeluesi i dinastise, Xhon D. Rokfeler, ka qene njeriu me i urrejtur ne Amerike. Pese djemte e tij nga gjenerata e re nxoren mesim prej disa gabimeve te babait te tyre. duke i zbatuar te gjitha maniret e tij te vjetra eksploatuese, ata bene orvajtje qe ta prezantojne emrin e familjes ne nje drite tjeter me te pershtatshme dhe kete e arriten deri ne njefare shkalle me ane te formimit te nje numri te madhe te fondacioneve te ndryshme. Fondacioni i pare u formua ne vitin 1901 me emrin ,, Instituti i Rokfelerit per hulumtime medicinale”. Nderkaq emri i ketij instituti misheronte humanitetin, i cili, ne realitet, kishte krejtesisht qellim tjeter dhe te dyfishte: i paramendonte vitaminet qe shfrytezoheshin per preventive nga cfaredo semundje te cilat shume shpejt iu imponuan tregut dhe per prodhimin e te cilave Rokfeleri investoi mjete te medha.147

  Me ane te formimit te nje numri te madh fondacionesh Rokfeleri ne nje menyre perfide i bente bisht pageses se tatimit ne te ardhurat e pergjithshme ne SHBA, i cili ishte i obligueshem per secilin amerikan dhe ne te cilin mbeshtetej shteti. Ne ShBA fondacionet ishin te liruara prej tatimit, sepse paramendohej se ata ishin formuar per qellime humane dhe bamirese: per hulumtime medicinale, per te ndihmuar institutet shkencore, per te ndihmuar studente amerikane e nderkombetare dhe per fusha te ndryshme qe do te kishin nevoje per ndihme private.

  Ata e shfrytezonin mjeshterine ligjore vijuese – gjysmen e te ardhurave personale e futnin ne fondacion - dhe ne kete menyre liroheshin nga tatimi. Me gjysmen tjeter mbanin shume kolegje dhe institute, te cileve ua impononin ideologjine e tyre dhe i mbanin nen kontroll. Prej disa gjenerateve tashme kishin krijuar kuadrot e veta. Te gjithe ata te cilet e kishin mbaruar Universitetin e Harvardit ndodheshin ne pozitat me te larta te administrates.148

  Fotografia eshte e qarte. Prej atehere kur Rokfeleret i mbanin ne kontroll bankat, naften, kompanite me te medha prodhuese, kompanite e sigurimit, sistemit arsimor, mjekesise dhe me me rendesi – administrates, ata qeverisnin jo vetem me SHBA-te, por edhe me tere boten.

  Sado qe te tingelloje cuditshem, fondacionet e Rokfelerit financonin personalitete dhe organizata qe kishin per qellim propagimin dhe realizmin e ideologjise komuniste neper shkolla.149 Ata publikonin dhe financonin shumicen e teksteve shkollore te cilat me asgje nuk dallonin prej atyre ne shtetet socialiste.

  Ata bile nuk e harruan edhe religjonin i cili luan rol te rendesishem ne formimin e opinionit publik. Para shume kohesh ata formuan shkolle speciale per prifterinjte ne Nju-Jork, e cila ishte njera nder shkollat me te njohura dhe me me ndikim. 150 Te gjithe edukatoret e kesaj shkolle tashme nuk ishin propagandiste te krishterizmit, por te socializmit. Ja, pra, pse shumica e prifterinjeve, pastorale dhe kisha ne Amerike, bile edhe ne tere boten, nuk ishin asgje tjeter, pervecse ndermarrje te medha financiare te cilat permbaheshin dhe mbeshteteshin ne naivitetin e shume njerezve te mire.

  Vite me radhe une e kam shtruar pyetjen te cilen jam i bindur se do ta shtroni edhe ju duke e lexuar kete liber. Pse Rokfeleret, kapitalistet me te medhenj ne bote, harxhojne miliarda dollare dhe financojne armiqte e vete – socialiste? Pothuajse te gjitha dhuratat ne madhesi te qindra milioneve qe Rokfeleret i kane dhene dhe i japin jane per ta ashpersuar dhe ndihmuar socializmin. Kundershtaret e konkurrences, ata do te duhej te jene kundershtare te nisiatives private, e cila do t’i pergoje. Ata e drejtojne qeverisjen e disa shteteve vetem per t’i realizuar interesat e tyre vetanake. Rruga me e lehte per ta menjanuar konkurrencen, per ta kontrolluar tregtine, bankat, resurset natyrore dhe pothuajse mbi te gjitha, eshte ta shfrytezosh fuqine e pushtetit. Kurse per t’i kontrolluar monopolet boterore duhet te veshe nje pushtet boteror, ky edhe eshte qellimi i tyre final.

  Celesi i tere organizates se tyre eshte Komiteti per bashkepunimin me boten e jashtme, truri dhe kompjuteri i oktopodit, me kryetarin Dejvid Rokfeler.

  Qellimi kryesor i kesaj qeverie boterore, e kontrolluar nga Rothshildi, Rokfeleri dhe nga disa magnate tjere, eshte qe t’i ve plotesisht nen kontroll te gjitha shtetet ne bote. Koheve te fundit gjithe e me teper po qarkullon fraza: ,,renditje e re boterore”. Per te njejten gje ka folur Hitleri, Musolini dhe japonezet. Kjo nuk eshte gje e re. Kjo eshte nje ide e vjeter e patriarkut Rothshild, Novus Ordo Seclorum, e menduar dhe e leshuar ne veprim prej agjentures se tij Iluminatet. Kjo ide u be aq e njohur sa qe hasej bile edhe ne banknote nen moton e siperme, e futur prej atyre qe sundonin dhe shtypnin parate.

  Nje ,,renditje e re boterore” kesisoj ka per qellim kontrollin nderkombetar te armates, armatimit, tatimeve, sistemit arsimor dhe absolutisht mbi te gjitha. Kush ta kontrolloje? Kuptohet vellezerit me te medhenj – Rothshildet dhe Rokfeleret. Plani i tyre final eshte te vehet diktatura boterore, te cilen disa ndoshta do ta quajne socializem, te dytet komunizem, e te tjeret fashizem. Une do ta quaj me ndergjegje te paster: ,,diktature nderkombetare kapitaliste”.

  Revolucioni bolshevik ne Rusi ka lene gjurme te thella ne histori. Shumica e njerezve mendojne se revolucioni ka qene i sukseshem dhe se eshte imponuar me ndihmen e fshatarsise se lodhur nga tirania mbreterore. Bile keshtu shkruan ne shume tekste te sotshme shkollore te historise. E verteta eshte se revolucioni sovjetik eshte zhvilluar ne rrethana krejtesisht tjera. Mbreti abdikoi shtate muaj para revolucionit dhe ne Rusi sundoi Qeveria e perkohshme e Lvovit, i cili menjehere filloi te beje reforma ne qeverisjen ruse sipas shembullit te republikes amerikane. Mirepo, si da ta benin nje gabim te tille Rothshildi dhe Rokfeleri? Si do t’i lejonin Rusise qe te decentralizohet si SHBA-te dhe te ballafaqohej me te njejtat probleme ne nisiativen private? Ata me teper e donin nje qeverisje centraliste, te cilen do ta financonin dhe i imponuan Rusise nje sistem joproduktiv ekonomik te mvarur nga Perendimi, keshtu qe ai vazhdimisht te kete ndikim permes kapitalit dhe teknologjise. Ja, pra, pse ata me manovrime te medha e nderruan Lvovin me Kerenskin, i cili ishte trampoline e ardhjes se bolshevikeve te cilet u imponuan si oponente te tyre. Udheheqesit e drejtperdrejte pas revolucionit, Lenini dhe Trocki pikesepari nuk ndodheshin ne Rusi. Lenini ndodhej ne Zvicer, e Trocki- ne SHBA, ku redaktonte revisten komuniste. Dhe te dy u kthyen ne Rusi, jo pse populli i thiri, por per shkak se ata i dergoi Rothshildi dhe Rokfeleri.

  Trocki, e po ashtu edhe Lenini, shkuan ne Rusi me shuma te medha parash. Njeri i pranoi prej Morganit, e tjetri prej Vartburgut ne Gjermani. Nga kjo shihet se revolucionin nuk e pergatiten as komunistet, as bolsheviket, as demokratet e as socialistet, por monopolistet superzengjine nderkombetare, te cilet me kete ia arriten njerit prej qellimeve te tyre – sistemi ekonomik te udhehiqet prej nje qendre dhe te jete i mvarur prej tyre. te mos harrojme se Rusia para revolucionit ndodhej ne zhvillim e siper industrial dhe ekonomik, e cila filloi t’i konkuroje superioritetit financiar dhe industrial amerikan. Plani per pazaret ruse, njeri nder planet me te medha dhe me te rendesishem per kapitalistet, u hartua dhjetra vjete me pare. Me ane te ,,Manifestit te partise komuniste”, te hartuar prej Karl Marksit, te njerezit u krijua nje disponim i forte negativ kunder kapitalizmit, gje qe ky ishte edhe qellimi i dinastise.

  Plotesisht eshte e logjikshme te pranohet se ata njerez, te cilet nuk frikesoheshin prej komunizmit nderkombetar, e financonin dhe kooperonin me te. Perse? Per ata se ata e kontrollonin. Menjehere pas revolucionit kjo klike furi ne Bashkimin Sovjetik nje numer te madh agjentesh te ushehequr prej Trockit qe t’i zene te gjitha pozitat udheheqese.151 Shume dokumente te arkivave amerikane deshmojne se pothuajse krejt ate qe posedojne ruset e kane marre prej amerikaneve. Bile pa kurrfare zmadhimi mund te thuhet se Bashkimi Sovjetik eshte femija i SHBA-ve.

  Sic permendem me larte, industria e naftes ne Rusi, pak para revolucionit jo vetem qe filloi t’i konkuroje, por edhe t’ia tejkaloje Amerikes, e cila ze vendin e pare ne bote ne prodhimtari te naftes. Pas revolucionit, prodhimtaria e naftes ne BRSS ne menyre katastrofale u zvogelua dhe ,,Standart Ojli” i Rokfelerit serish u kthye ne vendin e pare.

  Ne vitin 1926 Rokfeleri dhe disa kompani vajgurore te nenshtruara te tij lidhen kontrate me BRSS per ta shitur naften ruse ne tregun evropian, e per kompesim i dhane 75 milione dollare hua Bashkimit Sovjetik. Nje vit me vone partneri i fshehur i BRSS ndertoi rafineri te naftes ne vend, me cka i ndihmoi ekonomise se tij. Si duket edhe kesaj radhe Rokfeleri i fitoi dividentet e vet nga rafineria qe e ndertoi.

  Ne vitin 1964 Rokfelerin e thiri Hrushcovi ne Moske, dhe pasi u kthye ne SHBA e dha deklaraten qe vijon: ,,Hrushcovi deshiron kredi me te medha dhe me afatgjata prej SHBA-ve”.

  Pas largimit te Hrushcovit, ne vitin 1966 ai u takua me Brezhnjevin prane Detit te Zi qe t’i vazhdoje raportet e kontraktuara me udheheqesit e ri. Menjehere pas kthimit te tij, Kryetari Xhonson i beri presion Kongresit qe ta zvogeloje kontrollin dhe carinen eksportuese midis SHBA-ve dhe sheteteve komuniste evropiane. Shume mallera qe deri atehere konsideroheshin se mallera strtegjike, u liruan nga embargoja. Ne mesin e atyre mallerave benin pjese: perimet, dritherat, ushqimi i kafsheve, kaucuku i paperpunuar, pemet e konservuara, tekstili, pleherat artificiale dhe shume maqina dhe instrumente. Dhe mbi te gjitha, shume mallera mbeten si mallera strategjike, eksportimi i te cileve ndalohej ne vendet komuniste – per shembull, eksportimi i tankeve amerikane ne Bashkimin Sovjetik dhe ne vendet e tjera komuniste. Dhe perkunder kesaj SHBA-te permes Rokfelerit arriten te ndertonin fabrike ne lumin Kama, e cila tash per tash ze vendin e pare ne bote me prodhimin e motoreve te tankeve dhe te pjeseve tjera ushtarake. Gjithashtu, nuk mund te eksportoheshin mitraloze dhe plumba, kurse materiale dhe pajesje per nje fabrike te prodhimit te mitralozeve mund te eksportoheshin. Plumbat dhe baruti ishin ne regjistrin e mallerave strategjike, por komponentet dhe kimikaljet per prodhimin e tyre ishin liruar nga embargoja.

  Me kete qe permendem me larte deshiroj te nenvizoj dhe t’ia terheq vemendjen lexuesit se si fakte kaq te qarta jane shtremberuar dhe jane reduktuar vetem ne nje – ne biznes dhe interes vetanak te atyre magnateve financiare.

  Shume gjesende qe jane ruajtur ne fshehtesi fillojne te dalin ne shesh me krijimin e korporatave te ndryshme. Keshtu, per shembull, ,,Korporata ekonomike nderkombetare” e udhehequr nga i biri i Rokfelerit, nipi i Oldrihut (njeri nga themeluesit e Rezerves Federale) dhe ,,N. M. Rothshildi dhe bijte” nga londra kane ndertuar ne Bashkimin Sovjetik dhe momentalisht ndertojne me se dhjete fabrika per kaucukun dhe nje fabrike te madhe per alumin, njeri prej materialeve me te rendesishem per prodhimin e aeroplaneve.

  Per zhvillimin dhe perpunimin e nje projekti te gazit natyror ne Sibir ,,Eksoni” leshoi 1,5 miliarde dollare, nderkaq raportet huamarrese u ruajten ne fshehtesi.

  Fabrika ultramoderne per plehera artificiale, e ndertuar ne SHBA, u barte pjese-pjese, u montua dhe u ndertua ne Bashkimin Sovjetik. Vlera e saj ishte 400 milione dollare, prej te cileve sovjetiket paguan vetem 40 milione, kurse shumen tjeter prej 360 milioneve e paguajten SHBA-te.152

  Vec kesaj, Rokfeleri ka pasur te drejta te posacme te realizoje (te barte) ne Bashkimin Sovjetik risi teknologjike te fushave te ndryshme, duke inkuadruar bile edhe ate ushtarake. Per kete qellim u formua banka speciale per import-eksport, e cila menjehere i ka paguar eksportuesit per mallerat ose per patenten e dorezuar, kurse raportet e metejshme jane rregulluar brenda, midis BRSS dhe perfaqesuesve te Rokfelereve ne Moske, me seli ne sheshin ,,Karl Marks”, Nr. 1, tel .255-627.

  Lidhjet e Rokfelerit me vendet e tjera socialiste jane mbajtur permes perfaqesise se tij ne Vjene (Austri).

  Koheve te fundit ata po depertojne edhe ne Kine. Ndertohen fabrika dhe nderrmarrje te medha amerikane. Futen kapitale dhe teknike per perpunimin dhe zhvillimin e industrise se naftes. ,,Standart Ojlit” i eshte dhene e drejte nga Republika Popullore e Kines te sondoje dhe te zbuloje burime te reja te naftes.

  Te gjitha keto orvajtje dhe investime te medha qe bejne kapitalistet per te depertuar ne boten komuniste, krejtesisht ndryshe nga ajo e tyre, per shumicen e njerezve jane inigme e pazberthyer, te cilet presin me shpejt ta shohin vorrimin e kapitalizmit, te paralajmeruar shume here prej Marksit, Leninit, Stalinit, Hrushcovit dhe prijesve tjere komuniste.

  Pjesen me te madhe te jetes e kam kaluar ne vendlindjen time, ne Bullgari. I kam perjetuar edhe njerin edhe tjetrin sistem. Ne vitin 1944 e kam pare sistemin qe i paraprinte sistemit komunist. Kam marre pjese ne Luften e Dyte Boterore edhe ne njerin sistem politik edhe ne tjetrin. Kam menduar si i njohe mire te dy sistemet, por u mashtrova. Per shtetet e vogla si Bullgaria nuk mund te flitet per ate kapitalizem qe ekziston ne Perendim, e vecanerisht ne Amerike. Nje kapitalizem te tille nuk e kam njohur, sepse nuk kam jetuar ne ate sistem. Sistemin komunist, po ashtu, e kam njohur deri ne njefare shkalle, vetem aq sa e kam pare dhe ndier. Literatura ka qene mjaft e kufizuar qe te me ofroje njohuri objektive ne lidhje me keto dy ideologji dominuese ne bote. U dasht patjeter te jetoj njezet vjet ne Perendim, posacerisht ne Amerike qe te mesoj dhe te kuptoj shume me shume. Megjithate e verteta eshte tjeterfare. Rothshildet dhe rokfeleret per komunizmin dine dic qe ne nuk e dime. Pas ketyre financimeve kaq te medha dhe ndihmave me kaq perkushtim pa kurrfare frike, eshte logjike te mendohet se ata jo vetem qe jane partnere te tyre, por i mbajne teresisht nen kontroll.

  Me se shtatedhjete vjet kapitalistet e planifikuan zhvillimin e komunizmit dhe nuk u treguan naive ndaj tij. Magnatet financiare e dinin fare mire se komunizmi nuk ishte ne gjendje t’i zhduke, sepse ata e mbanin forte dhe e qeverisnin per qellimet e tyre vetanake. Ata kishin per qellim qe t’i shfrytezonin popullaten, energjine, prodhimtarine dhe mundesine financiare si forme per kontrollimin e popujve. Kjo eshte ,,renditja e re boterore” per te cilen kane folur Napoleoni, Hitleri, Stalini etj. Kush eshte sundimtari? Ai i cili e paguan shperblimin. Socializmi i Rokfelerit nuk eshte sistem per rindarje te pasurive, e posacerisht jo te pasurise se tij por eshte sistem per kontrollimin e njerezve. Socializmi ia percjelle pushtetin Qeverise, te cilen nga ana tjeter e kontrollon Rokfeleri.

  Pasi per cdo amerikan emri Rokfeler paraqet kapitalin gjigant, do te ishte shume veshtire qe dikush prej familjes te ze poziten e kryetarit te SHBA-ve. I zgjedhuri i familjes ka qene Nelson Rokfeleri i cili disa here u kandidua, por pa sukses, pastaj vendosi te ze nje funksion te larte dhe pergjegjes ne nje menyre tjeter – pa zgjedhje.

  Nga presioni i forte, kryetari Spiro Egnju dha doreheqje dhe ne vend te tij erdhi Fordi, anetar i organizates se Rokfelerit. Faza e pare mbaroi, pastaj filluan pergatitjet per te dyten. Niksoni duhej ne cdo menyre te shkarkohet nga pozita e kryetarit. Kuajt e Trojes ne kabinetin e Niksonit – Kisinxheri dhe Gjenerali Hejg, te dy anetare te Komitetit per lidhje me boten e jashtme, ishin me te afert te Rokfelerit. Ata prej brenda e pergatiten te ashtuquajturen afere mjaft te zhurmshme ,,Votergejt”. Kjo e detyroi Niksonin qe te terhiqet nga pozita e kryetarit dhe ne ate funksion te le nenkryetarin, Fordin, i cili nga ana e tij zgjodhi per nenkryetar te vetin Nelson Rokfelerin. Rokfeleri e mori kontrollen ne udheheqjen e politikes nacionale, kurse Kisinxheri u kthye ne politiken e jashtme dhe ne kete menyre Familja Rokfeler tashme qeveriste me te gjitha funksionet.

  Dhe nderkohe, Fordit i bene disa atentate te dyshimta per ta likuiduar.

  Sikur njeri prej tyre te kishte qene i sukseshem, poziten e kryetarit sipas rendit kushtetutar do ta zente nenkryetari, Nelson Rokfeleri.

  Ashtu sic kane pasur dobi disa shekuj me radhe Rothshildet prej te gjitha lufterave, Rokfeleret kane kontribuar per ngritjen e autoritetit te Amerikes ne Luften e Pare dhe te Dyte Boterore, e po ashtu edhe ne luften e Korese dhe te Vietnamit. Nga kjo kane nxjerre fitime te medha. Duke kontrolluar qeverite, drejtpersedrejti ose terthorazi, ata cdo gje kane mbajtur nen kontroll, sipas kesaj ,,ata na kontrollojne neve te gjitheve”.
  __________________
   
 2. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Klubi i jakobineve

  Ky ishte klubi me i njohur politik i revolucionit francez ne te cilin moren pjese shumica e deputeteve franceze ne ate kohe, duke perfshire aty Robespierin dhe Mirabon. Menjehere pas ngjarjeve te 5-6 tetorit te vitit 1789 u formua ,,Shoqeria e miqve te Kushtetutes”, e cila me vone e mori emrin Klubi i jakobineve. Ai u formua posacerisht per debate, thjesht te shkrimtareve, shkencetareve, simpatizuesve te tyre te huaj dhe borgjezve te pasur te cilet paguanin anetaresi te larta. Anetaret e Klubit mjaft me kujdes jane preferuar te zgjedhur. Pretekst per krijimin e ketij klubi ka qene ,,frika nga kushtetuta aristokrate”. Te njejtin pretekst e kane shfrytezuar shume here ultrazengjinet prej atehere e deri me sot per krijimin e ideologjive te ndryshme sic jane: socializmi, komunizmi, fashizmi, nazizmi e te ngjashme.
  Qe nga fillimi ne Klub kane marre pjese rreth 200 deputete, te cilet kane pasur per qellim te udheheqin debate sociale. Megjithate, qellimi i vertete i ketij Klubi ka qene qe deputetet e Parisit te vene kontakte me deputetet e tjere nga provincat franceze dhe t’i perputhin aktivitetet e tyre. Aspak nuk ka qene e rastesishme qe ata, qe nga fillimi, te mblidhen ne Manastirin Dominikan, sepse edhe vete fara ka qene prej aty.
  Shume jam perpjekur dhe kam gjurmuar qe ta kuptoj shkakun se pse dominikanet iu benin strehim atyre ne manastirin e tyre, sepse une e kam kryer kolegjin e ashtuquajtur ,, Vellezerit e zi” dhe mendoj se i njoh deridiku keto sekte dominikane. Kerkova dicka te perbashket midis tyre dhe revolucionareve dhe konstatova se nje gje e tille ekziston. Kur u pat vendosur inkuizicioni ne Spanje ne shekullin XV, domenikanet u ngarkuan me zbatimin e tij. Inkuizitor i pare kryesor ne Spanje ka qene domenikani Tomas de Torkmad – i njohur per nga zbatimi i tmerreve dhe terroreve. Pjer Koshoni, kryetar i gjyqit, i cili solli vendim per djegien e Zhan d’Arkut ne turme drunjsh, ka qene gjithashtu domenikan, sikur edhe anetaret e tjere te gjyqit. 132 Ata formuan nje teologji mistike e cila kishte ndikim te madh ne Evrope ne shek. XVI. Bile edhe sot neper bote jane te shperndara shume shkolla, kolegje dhe universitete dominikane te njohura per nga ashpersia e tyre mesimore.
  Sipas fjalorit Bensterit emri jakobine ka gjasa ta kete prejardhjen prej emrit te rruges ,,Shen Jakovi” ku ndodhej Manastiri Domenikan. Megjithate, shume me teper ka gjasa qe ky emer ta kete prejardhjen prej Jakov Isakut, njerit prej ithtareve dhe mesuesve te levizjes judaiste, hazidizmit, ithtar i flakte i te ciles ka qene plaku Majer Rothshildi.
  Te mos harrojme se Rothshildi ka qene themeluese dhe perkrahes financiar i kesaj organizate, kurse babe dhe udheheqes shpirteror i saj ka qene Adam Vajshopi. Manifestet e njohura dhe urdherat per disa therje kane dale prej vendimeve te ketij klubi. Te gjitha propozimet per Kuvendin Ligjdhenes kane dale prej aty. Kah fundi i vitit 1791 mbledhjet e Klubit u bene te hapta dhe publike. Prej momentit kur Konventa e shpalli Republiken me 22 shtator te vitit 1792, Klubi e nderroi emrin ne ,,Shoqeria e jakobineve, dashamire te lirise dhe barazise”. Qellimi ishte qe te njoftoheshin ne Konvente deputetet majtiste dhe sankilotet e shumte dhe te perjashtoheshin zhirondistet dhe jakobinet, vertet ata arriten ta bejne nje gje te tille.
  Pas renies se monarkise ne vitin 1792 jakobinet pa u shpallur zyrtarisht per republikane e udhehiqnin revolucionin dhe faktikisht e drejtonin shtetin. Diktatura revolucionare e drejtuar prej tyre dhe te gjitha aktivitetet e tyre ne kohen e revolucionit, gje qe sollen mbreterine e terrorit, qarte tregojne per planet dhe makinacionet e njefare fuqie te fshehur prapaskene e cila i drejtonte kahjet e tyre.
  Robespieri filloi spastrimet ne Klub ne vitin 1793 i nderpreu marredheniet me kordelieret dhe hebertistet dhe ne fund me dantonistet. Detyra e Robespierit, i cili mbeti udheheqes i vetem i jakobineve, ishte qe ne menyre konsekuente t’i likujdoje fraksionet tjera, gje qe ia arriti qellimit per nje kohe te shkurter, pas kesaj e mori teresisht kontrollin mbi Konventen, komunen parisiene dhe administraten lokale.
  Diktatura revolucionare ka qene veper e jakobineve e kryer me ndihmen e sankiloteve. Me vone, jakobinet pasi qe nuk e moren parasysh propozimin qe dhane sankilotet per rritjen e pagave, kete gabim te tyre e paguan shume shtrenjte.
  Ne ngjarjet e korrikut ne vitin 1794 mbreteronte opinioni publik se jakobinet ishin fajtore kryesore per te gjitha te keqiat e Frances. Sankilotet e terhoqen perkrahjen e tyre, sepse shihnin dallime e medha midis dy shoqerive sociale krejtesisht te ndryshme.
  Klubet e jakobineve ne France i bashkonin terroristet aristokrate. Keta ishin ata te cilet fizikisht e bene revolucionin francez, por askush nuk tregoi se kush, ne te vertete, iu dha urdhera Dantonit, Mares dhe Robespierit – udheheqesve zyrtare te Klubit. Anetare te klubeve ishin njerezit me te pasur dhe me me autoritet ne France. Ne vitin 1794 keta klube kane pasur me se 500mije anetare.
  Eshte e vertete se keta aristokrate – terroriste te ashtuquajtur jakobine, ne realitet, kane qene Iluminatet franceze. Me dekret te dates 11 nentor te vitit 1794 Konventa e ndaloi veprimin e Klubit.


  Robespieri

  Maksimilian Mari-Izidor de Robespieri u lind ne Aras, me 6 maj te vitit 1758. Eshte me prejardhje prej nje familjeje mesatare borgjeze. Qysh ne moshen e re e ka vizituar kolegjin e oratorise ne Aras. I eshte ndare burse prej nje manastiri per t’i ndjkur mesimet ne nje lice te njohur parisien, te cilin e kreu me sukses te shkelqyeshem ne vitin 1780, kurse pak me vone e kreu drejtesine dhe shpejt behet i famshem. U be gjykates dhe filloi te merret me ese shkencore per te cilat fitoi shperblime nga Akademia e Arteve.
  Kariera e tij politike filloi ne moshen 31 vjecare, kur ai u zgjodh anetar i Kuvendit. Ne vitin 1790 u be kryetar i klubit te jakobineve, anetar i te cilit ishte qe nga themelimi i tij. U shqua ne mbrojtjen e te drejtave te njeriut dhe te qytetareve.
  Robespieri i vrazhde posedonte shume vlera morale dhe ishte kunder asaj jete te shfrenuar qe kalonin Dantoni, Markizi orlenian dhe shume revolucionare tjere, gje qe edhe e mori emrin ,,i pakorruptuar” (i paprishur). Atij nuk i interesonin parate. E vetmja gje qe synonte ishte pushteti, edhe ate pushteti te cilin ia dha populli, sepse Robespieri e zbuloi komplotin e Kapitalit drejtuar kunder mbretit. Disa historiane supozojne se ai ne shpirt ka qene monarkist, gje qe nuk eshte e vertete. Ne nje rast ai u deklarua ne favor te monarkise se paqendrueshme vetem pse mendonte se pas rrezimit te Luj XVI ne France do te pasoje nje qeveri shume me pak demokratike se sa regjimi i vjeter. Dhe ne kete rast ka pasur te drejte. Ai vete thote: ,,Mua me paditen ne Kuvend se jam republikan. Me kete ata me bene shume nder, por une nuk jam i tille. Po te kisha qene i paditur se jam monarkist, do te me turperonin. Une nuk jam i tille... si eshte kushtetuta e tashme franceze? Ajo eshte nje republike me nje monark. Ajo nuk eshte monarki as republike, por edhe republike edhe monarki”.133
  Robespieri ka qene ithtar i flakte i moralistit Zhan Zhak Ruso, i cili nuk ka qene as monarkist as republikan. Me deklaratat e larteshenuara dhe me nje tjeter te ngjashme si ato ai vete e nenshkruajti gjykimin me vdekje.
  “Me duket se neve na shtyne njefare DORE E FSHEHUR perkunder deshires sone. Cdo dite Komiteti per shpetimin kombetar e ben pikerisht ate per te cilen nje dite me pare vendos qe te mos e ben”.134
  AI (Rothshild) i cili e angazhoi me rroge, e paguajti per tradhetine.
  Nje te shtune ne korrik te vitit 1794, diten e Sabatit per here te pare tribunali revolucionar ishte ne pushim. Ajo dite u zgjodh per te vendosur per fatin e Robespierit. Keta ,, franceze te mire”, prijes te revolucionit francez, ndodheshin ne sinagoge per te ,,vendosur” dhe per te dhene urdher per ekzekutimin e tij. Ai ishte i plagosur rende, e jo i vrare prej njefare polici Meda, me pseudonimin Merda, dhe te njejten dite, me 28 korrik te vitit 1794 u gijotinua.
  Shume historiane franceze e boterore sot i shtrojne vetes pyetjen: pse Dantoni i pandershem dhe i pamoralshem, i cili u pat shitur te gjitheve, u be i pavdekshem duke i ngritur permendore dhe duke ia vene edhe rruges ne Paris emrin e tij, kurse Robespierit nuk iu nda kurrfare shperblimi moral dhe kurrfare ,,falenderimi” nga Republika franceze. Natyrisht, kjo u be per shkak te fjalimit te tij te fundit ne te cilin ai foli per ,,doren e fshehur”.
  Familja autoritative e Rothshildit deshironte qe emri i Robespierit te zhytej ne harrese.
  Populli francez cili edhe sot e kesaj dite mburret me revolucionin, po qe se e levdon Robespierin, do te thote se e perkrah dhe e pranon thenien e tij te fundit se revolucioni francez nuk eshte veper e francezeve, sepse ka qene i pergatitur dhe i udhehequr prej te huajve. Ne kete teme francezet jane shume te ndieshem.

  Mara

  Vertet do te ishte ,,njerezore me vend” qe te vriten 260 mije vete per nje dite.

  Zhan Pol-Mara u lind ne Zvicer prej nenes zvicerane dhe babes sardenjas. Studjoi mjekesine ne Bordo dhe Paris, mbrojti titullen e doktoratures ne fushen e mjekesise ne Londer ku edhe punoi si mjek. Me vone u kthye ne France, filloi ta ve ne praktike mjekesine dhe publikoi pamflete shkencore-filozofike dhe politike. Deshira e tij e madhe ishte qe te behej anetar i Akademise se Shkencave te Frances ku per fat te keq nuk arriti te anetaresohej.
  Ne vitin 1789, ne fillim te revolucionit, ai e filloi veprimtarine e tij si gazetar politik. Pas disa pamfleteve te publikuara ne dobi te revolucionit filloi ta botoje gazeten ditore,,Miku i popullit”. Per shkak te artikujve dhe eseve te pacenzuruar u dha urdheri qe te burgoset, por ai arriti qe te strehohej ne Angli, keshtu qe pas vetem tre muajsh u kthye serish ne France. E leshoi shtresen e mesme e cila deri atehere e perkrahu dhe filloi t’i mbroje punetoret dhe te varferit. Me ane te artikujve te botuar e fitoi besimin dhe mbeshtetjen e te varferve.
  Shumica e pamfleteve qe ai publikoi kishin per qellim qe t’i nxisin masat e gjera popullore per kryengritje dhe tmerre. Keshtu, per shembull, ne pamfletin ,,C’en est fait de nous” (korrik i vitit 1790) ai shkruan: ,,Pese deri me gjashteqind koka te prera do ta sigurojne rehatine, lirine dhe lumturine tuaj”.135 Serish iku ne Angli, fshihej nga organet e pushtetit dhe shpesh here flente neper bodrume dhe ne te njejten kohe e botonte gazeten e tij. Ai ishte njeri prej nxitesve me te zemeruar per vrasje dhe gjakderrdhje. Me 9 shtator e zgjodhi Konventa deputet nga Parisi. Ai luftoi ne emer te shtreses me te ulet te njerezve ne te cilet edhe vete nuk kishte besim se mund ta qeverisnin nje republike, per kete shkak i shtynte ata qe ta zgjedhin nje diktator, duke shpresuar se ai diktator do te jete vete.
  Tashme kur Republika u be fakt i pamohueshem, Mara i paralajmeroi bashkatdhetaret e vet per fatkeqesite qe mund te ndodhnin. ,,Do te kaloni pesedhjete vjet ne anarki dhe nga ajo do te shpetoni me nje diktator”. Ne baze te propozimeve te tij Konventa e gjykoi me vdekje Luj XVI dhe e ekzekutoi. Ai, po ashtu, ka qene nismetar i Tribunalit revolucionar dhe i Komitetit per shpetim publik, te cilet u bene instrumente te terrorit shkencor.
  Prej vitit 1788 e sulmoi nje semundje e tmerrshme e lekures, e ai, po ashtu, kishte ndezje te mushkerive te bardha. Pjesen me te madhe te kohes duhej patjeter ta kalonte ne kade te mbushur me uje te ngrohte, e vetmja gje qe e qetesonte.
  Me 13 korrik te vitit 1793 nje franceze e re, Sharlota Korde, hyri ne banesen e tij dhe e preu me thike perderisa ai ndodhej i shtrire ne kade.
  Komoditeti ne te cilin jetonte Mara aspak nuk i perngjante jeteses se atyre qe i perfaqesonte.

  Dantoni

  Zhorzh- Zhak Dantoni, i lindur me 28 shtator te vitit 1759 ne provincen Shampanje, ne France, ka qene njeri nder polemistet me te nderlikuar dhe burre shtetasit me kontradiktor ne periudhen e revolucionit francez. E mbaroi drejtesine ne Rejms dhe filloi te punoje ne Paris. Karieren revolucionare e filloi si avokat i ri dhe si orator rrugesh nen mbrojtjen e Markizit orlenian. Shume pejt u shqua me fjalimet e tij te flakta dhe impulsive. Dihet fare mire se ka pasur edhe perkrahje financiare prej Markizit per fjalimet dhe agjitimet e tij te cilat e sollen Francen ne nje despotizem qe nuk mbahet mend.
  Gjate tere revolucionit askund nuk do ta hasim Dantonin te jete drejtepersedrejti i inkuadruar ne crregullimet te cilat vete i nxiti dhei pergatiti. Ai nuk prezantoi ne rrethimin e Bastilies, por ate bile e vizitoi diten e neserme.
  Ai u be minister i drejtesise dhe luajti nje rol shume me rendesi ne kohen e revolucionit, gje qe – sic theksoi ai shume here – kjo nuk ishte aspirate e tij politike, por mjet per kenaqje dhe dobi. Revolucioni ne fillim ka qene deshperim i madh per Dantonin, sepse ende nuk mundte ta shfrytezoje per me teper te ardhura, keshtu qe duhej te jetonte nga ndihma qe merrte prej babes se gruas se vet. Me vone orlenianet i siguruan nje jete te mire si kundervlere per shkrimet dhe aktivitetin e tij agjitues.
  Ai pranoi prej mbretit njeqind mije lira dhe ia dha besen se do te jete me i matur dhe nuk do te ngacmoje kurrfare manifestimesh anarkiste. Mirepo, pasi qe veti e karakterit te tij ishte qe te mos e mbaje besen e dhene, perseri iu kthye bandes orleniane.
  Dantoni, me pak gjakpires se Mara dhe me pak i vrazhde se de Muleni, por me egoist se te gjithe. Ne cdo moment ishte i gatshem te shitej per cilendo qofte parti. Njeri i dhene pas kanaqesive dhe jetes se shfrenuar, parate per te kurrnjehere nuk ishin te mjaftueshme dhe perhere jetonte me huaja.
  Ai ishte njeri me entuziazem te pafrenuar dhe me temperament te bujshem, pa kurrfare disipline intelektuale ose morale. Ai vertet ishte shume besnik ndaj vendit te tij, e kjo ishte merita me e madhe e tij ndaj Frances.
  I gjykuar me vdekje, ai dhe miqte e tij u gijotinuan me 5 prill te vitit 1794. Para se te ekzekutohej iu drejtua xhelatit dhe i tha : ,,Koken time tregoja popullit, ajo e meriton ate”, mirepo, ne kete turma nuk reagoi,ajo qendroi ne heshtje. Mund te kontestohet se a thua valle gjykimi dhe likuidimi i tij ka qene i arsyeshem dhe i domosdoshem.
   
 3. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  NAPOLEON BONAPARTI

  “Pas vdekjes sime, e cila nuk eshte shume larg, deshiroj ta hapni trupin tim... Deshiroj ta nxirrni zemren time, ta vini ne shpirto dhe ta coni ne Parme te e dashura ime Maria Luiza... Ju preferoj ta kontrolloni barkun tim shume me kujdes. Per kete te beni raport te sakte dhe te hollesishem dhe t’ia jepni djalit tim... Ju porosis qe te mos leshoni asgje ne kete shqyrtim.

  ...Ua le testament te gjitha familjeve sundimtare tmerrin dhe turpin e casteve te mia te fundit”.


  Napoleon Bonaparti u lind ne vitin 1769 ne Korsike rreth nje viti e gjysme pas bashkangjitjes se saj me Francen. Rrjedh prej nje familjeje aristokrate. I ati i tij, avokat me profesion, ishte kunder okupimit francez te Korsikes.

  Qysh ne moshen nente vjecare Napoleoni u regjistrua ne kolegj ne France, ne te cilin u arsimua dhe u edukua sipas sistemit francez, megjithate, kjo nuk ndryshoi gje ne temperamentin e tij korsikan. Pese vjet mesoi ne kolegjin ushtarak ne Brien, pastaj nje vit ne Akademine ushtarake ne Paris. Ne moshen gjashtembedhjete vjecare e kreu Akademine nder me te mbremet ne klase me sukses dhe iu nda grada e nentogerit artilerik. Vazhdoi te lexoje dhe te merret me me intensitet posacerisht me materiale nga fusha e strategjise dhe taktikes. Pikerisht ne ate kohe filluan trazirat te cilat me vone u shnderruan ne revolucionin francez. Ai si adhurues i Zhan-Zhak Rusoit dhe Volterit mendonte se ndryshimet politike ishin te domosdoshme, por nuk e kishte shume te qarte se cfare ndryshimesh duheshin, sepse nuk ishte i njohur me vuajtjet e punetoreve. Si nentoger iu ofrua jakobineve dhe per nje kohe te shkurter u be kryetar i tyre. Ligjeronte haptazi kunder fisnikeve, ipeshkeve dhe murgjeve.

  Ne vitin 1792 partia e babait te tij, atehere nen qeverisjen e diktatorit korsikan, Paolit, u pergatite ta ndaje Korsiken nga Franca, gje qe Napoleoni iu kundervu ne menyre energjike, i mobilizoi jakobinet korsikane dhe e okupoi ujdhesen San Stefani, keshtu qe filloi lufta qytetare ne Korsike.

  Pas vdekjes se babait te tij, ne moshen gjashtembedhjete vjecare, Napoleoni i mori persiper te gjitha perkujdesjet dhe detyrat ndaj nenes se vet dhe anetareve te familjes. Financiarisht nuk qendronte mire. Ne te njejten kohe Rothshildi kerkonte nje luftetar te talentuar dhe Talejrani ia gjeti. Temperamenti i tij korsikan dhe gadishmeria e tij per te bere cdo gje tamam perputheshin me konceptet e Rothshildit i cili aspak nuk mendonte se kaloresi i tij nje dite mund te behej monarku me i fuqishem. Qellimet e tij ishin: E para, te likujdonte miliona te krishtere dhe ta dobesonte Kishen krishtere, dhe e dyta, ta mbante vazhdimisht ne lufte Evropen. Per kete shkak iu dha urdher bankave te veta dhe te gjitha organizatave te fshehta qe me gjithe zemer ta ndihmonin Napoleonin i cili ne menyre te shkelqyeshme e shfrytezoi proteksionin e tille deri ne momentin e marrjes se pushtetit. Ai ne nje menyre mjaft te shkathte simuloi antikatolikun e madh, gje qe kjo, natyrisht, iu pelqeu frangmasoneve. Ky eshte sqarimi i vetem per suksesin e jashtezakonshem te tij. A nuk eshte e vertete se te gjithe mendojne bile edhe sot e kesaj dite se koncept i vetem per te ka qene ,,lufta”. Te njejtin koncept e ka pasur edhe Rothshildi. Kjo eshte arsyeja e vetme per karieren e shkelqyeshme te Napoleonit. Rothshildi e formoi dhe Rothshildi e zhduku.

  Qysh si nentoger ai u be shok i afert me Augustin Robespierin, ithtar besnik dhe anetar i frngmasoneve. Augustini e lidhi ate me vellain e tij me te vjeter, diktatorin e njohur Maksimilian Robespierin. Filloi shume shpejt te perparoje: u be komandant batalioni, pastaj kryeadjutant, komandant brigade dhe gjeneral brigade.

  Si mund te perfytyrojme qe korsikani Napoleon Bonaparti, i cili nuk ishte me prejardhje franceze dhe nuk lindi i pasur ose me ndonje titulle fisnike franceze, qysh ne moshen e tij 35 vjece te behet sundimtar i botes.

  Napoleoni kur u be komandant i armates franceze ne Itali, frangmasonet italiane jo vetem qe nuk iu kundervune, por me gjithe zemer i ndihmuan okupatoret. Te gjitha fitoret e tij: ne Tulon kunder anglezeve dhe pastaj ne Itali e ngriten ne sy te botes si te ,,pathyeshem”. Nuk mund t’i mohohen trimeria dhe gjenialiteti i tij ushtarak, por bota ka pare shume kapacitete dhe stratege luftarake, fama dhe njohja e te cileve zakonisht ka ndodhur pas vdekjes se tyre, e jo derisa kane qene gjalle.

  Kampanja egjiptase e ne vecanti beteja e Nilit i treguan Evropes se Napoleoni ishte i pathyeshem. Britania e Madhe, Rusia, Austria dhe Turqia formuan nje koalicion te ri kunder Frances. Ne vitin 1799 armata franceze ne Itali pesoi disfate dhe e leshoi pjesen me te madhe te siujdheses. Shkak kryesor i kesaj disfate ishin ngjarjet te cilat zhvilloheshin brenda ne France. Te gjithe ,,te vdekurit” u perjashtuan nga udheheqja dhe u zevendesuan me jakobine. Napoleoni i leshoi armaten dhe u kthye ne Paris me pretekst ,,ta shpetoje Republiken”. Vertet, ky ishte njeri prej qellimeve te tij, kurse synimi i tij kryesor, ne realitet, ishte grabitja e pushtetit. Vete Direktoriumi e thiri ne ndihme. Pas vetem nje-dy muajsh Napoleoni beri grushtshteti, i detyroi te gjithe drejtoret te japin doreheqje dhe e shperndau Komisionin ligjdhenes.

  U formua qeveri e re – Konsulte – prej tre konsujsh. Njeri prej tyre ishte Napoleoni, i cili u be sundimtar absolut i Frances. Francezet, edhe pse nuk e njihnin mire, e pranuan dhe fituan besim tek ai per shkak te fitoreve qe korrte ne betejat e luftes. I besonin per shkak se ai ishte i vetmi i ashtuquajtur ,,gjeneral civil” me i afert me popullin. Ne te njejten kohe, Napoleoni kishte krejtesisht mendim tjeter per popullin dhe besonte se ai ne asnje menyre nuk duhej ta udhehiqte pushtetin, porse populli duhej te udhehiqej. Napoleoni, edhe pse ishte i lidhur me popullin, vuri diktature ushtarake ne France dhe e ndryshoi Kushtetuten e re nuk i garantonte ,,te drejtat e njeriut” dhe askush nuk permendte: ,,Liri, barazi dhe vellazerim”.

  Napoleoni vete ishte indiferent ndaj religjionit, mirepo kishte fituar bindje se popullit i nevojitej njefare religjioni.

  Me insistim te kryeshefit te policise, Fushe Konsulta u transformua ne perandori, gje qe u shpall me 18 maj te vitit 1804 dhe u vertetua me plebishit special.

  Napoleoni zenitin e arriti ne vitin 1810 kur pothuajse e tere Evropa u be e tij. Te gjitha shtetet e nenshtruara i qeveriste familja e tij. Ai u nda prej Zhozefines dhe u martua me Maria Luizen, vajzen e perandorit austriak, Francit I.

  Zyrtarizimi i religjionit katolik ne France Napoleonin e beri jashtezakonisht te fuqishem, e kjo e frikesoi Rothshildin. Per kete shkak ai qe e ngriti ate vendosi ta likujdoje.

  Napoleoni, prej momentit kur u be perandor, e nderroi edhe konceptin e mendimit edhe ate te veprimit. Filloi t’i trajtoje masat e gjera popullore si femijet e vet. E kuptoi se lufta kunder Kishes do ta shkaterronte vendin e tij dhe nuk nguroi qe t’i korrigjoje gabimet e sjelljeve te tija te meparshme. Me heret, ne moshen rinore Napoleoni ua kishte dhene fjalen masoneve permes Robespierit se do t’i permbushte te gjitha deshirat e tyre dhe do te behej njeriu i tyre me i dashur. Mirepo, kur u be perandor, e pa se interesat e shtetit te cilin e qeveriste ishin ne kundershtim me premtimet e dhena. Gjithe e me teper ishte ne gjendje te depertoje ne manipulimet e atij grupi te vogel njerezish te cilat ishin farale per vendin dhe vendosi te nxjerre ligje te vecanta me te cilat do ta kufizonte eksploatimin e njerezve. Bile haptazi ata filloi t’i quaje krimba dhe kanibale te Rothshildit.

  I vetmi i cili ishte ne gjendje t’i bllokonte sukseset e kesaj dore te fshehur ishte Napoleoni. Per kete arsye i kurdisen shume atentate. Ne vitin 1809, pas nje atentati te pasuksesshem, Napoleoni bisedoi vete me atentatorin dhe pastaj dha deklaraten qe vijon: ,,Kjo eshte veper e gjermaneve”.136 Me siguri ketu ka pasur per qellim Iluminatet – organizaten e drejtuar prej Majer Rothshildit dhe pese bijve te tij.

  Pavaresisht nga opinioni boteror se Napoleoni ka qene dashamir i luftes, ai si perandor u be dashamir i paqes. Kete e argumenton nje deklarate e tij te cilen e dha ne kohen kur nuk ishte ne lufte me aske: ,,I falenderoj Zotit, jam ne paqe me tere boten”.137 Ky rrefim i tij edhe me teper i terboi Rothshildet te cilet me me intensitet vazhduan konspirimin dhe pergatitjen e lufterave te reja. Karl Rothshildi, selia e te cilit ishte ne Itali, pergatiti nje incident te goditur. Papen e burgosi nje gjeneral pa njohurine e Napoleonit, gje qe shkaktoi shkisherimin e tij ne vitin 1809. Pas Karl Rothshildit Napoleonin e rroku Xhejms Rothshildi nga Parisi dhe Natan Rothshildi nga Londra, te cilet ne cdo menyre synonin qe ta zhduknin.

  Pse Franca dhe Rusia hyren ne lufte ne vitin 1812, kjo qe nje enigme e madhe per historianet.

  Ekzistojne dokumente ne arkivin nacional ne Paris qe tregojne se Xhejmsi, Karli dhe Natan Rothshildi jane marre me llojlloj intrigash dhe komplotesh. Bile disa personalitete te larta qe rrinin prane Napoleonit e keshillonin qe ata t’i perze nga vendi dhe secili anetar i klanit te tyre qe do te hynte ne France te burgosej. Ministri i puneve te brendshme, po ashtu, posedonte shume deshmi dhe korrespondenca per komplotet e Rothshildeve. Napoleoni beri gabim fatal qe nuk i qeroi hesapet ne menyre kategorike me kete familje famekeqe, me cka jo vetem qe do ta shpetonte veten, por edhe tere boten. Tashme ishte teper vone!

  Beteja qe u zhvillua te Vaterloja, po ashtu, mbeti enigme. Deri ne momentin e fundit ushtria e Napoleonit perparonte ne te gjitha pozicionet. Napoleoni u semure dhe i dyti pas tij sipas hierarkise, Mareshal Sulti, si pas planit te kurdisur e humbi betejen.138 Sulti i degjonte urdherat e familjes Rothshild ne vend qe t’i degjonte ato te komandantit te tij suprem, Napoleonit. Me vone doli ne shesh se Sulti kishte qene i afert per nga gjaku me Rothshildin.139 Per miqesine dhe sherbimin e madh qe ia beri ai familjes me vone u shperblye me pasuri te madhe.140

  Gjate viteve te fundit Napoleoni nuk i provokonte lufterat, por ate e provokonin dhe ai i pranonte si ,,ultima racio”141

  Ne janar te vitit 1814 kufijt e Frances u sulmuan nga te gjitha anet. Aleatet ne menyre oficiale deklaruan se nuk luftojne kunder popullit francez, por kunder vete Napoleonit. Pothuajse ishte e pamundshme qe armata franceze t’iu bente balle forcave ushtarake te aleateve, te cilat tashme ndodheshin para dyerve te Parisit. Dhe pikerisht ne momentin kur Napoleoni u pergatit t’u bie nga shpina, Senati e emeroi Qeverine e perkohshme me Talejranin si kryetar i cili e shpalli shfronesimin e perandorit dhe pa deklarimin e popullit e shpalli Luj XVIII, i cili kishte vetem perkrahjen e Anglise.

  Kur Napoleonin e leshuan shumica e gjeneraleve dhe kaluan ne anen e kundershtareve, ai abdikoi me 6 prill te vitit 1814. e derguan ne ujdhesen e vogel (vetem disa milje kuadrate) Elba, prej nga, pas dhjete muajsh qendrimi, iku dhe u kthye serish ne France qe ta marre sundimin edhe per 100 dite, pastaj serish abdikoi dhe iu dorezua anglezeve.

  Pas tragjedise ne afersi te Vaterlos Napoleoni u dorezua ne meshiren e kundershtarit kunder te cilit luftoi plote njezet vjet.

  Me 15 korrik ai ndodhej i burgosur ne anijen luftarake ,, Belrofon”, duke pritur te marre vesh se si do ta kete fatin.

  Napoleoni, para se t’iu dorezohej anglezeve, pati mundesi, e ne te njejten kohe e keshilluan shumica e njerezve te tij te besueshem, te udhetonte me anije e cila e pritte per Amerike. Pasi u mendua gjate erdhi ne perfundim se nuk ishte e ndershme per njeri te tille si ai te fshihej si mi ne rropullite e anijes. Atehere e shkruajti letren famoze derguar princit britanez, trashegimtar i fronit, me vone mbret, Xhorxhit IV:

  “Lartemadheria Juaj,

  Viktime e fraksioneve qe e ndane shtetin tim dhe e armiqesise se fuqive te medha evropiane, une e kreva karieren time politike dhe tash nisem njesoj sikur Temistokli per te zene vend ne zemer te njerezve britaneze. Vehem nen mbrojtje te ligjeve te tyre, gje te cilen e kerkoj prej Lartemadherise Suaj si njeri nder armiqte e mi me te fuqishem, me pozitive dhe me zemerbardhe.”142

  Qeveria angleze u gjet ne nje pozite delikate. Iu dashten plote dy jave per te vendosur se cfare qendrimi te mare ndaj Napoleonit. Pati propozime te ndryshme: ta lene te jetoje diku ne Angli ose ta vrasin. Propozimin e dyte ne menyre me energjike e kundershtoi Vlingtoni – ai i njejti i cili e fitoi luften ne afersi te Vaterlos. Me ne fund u pranua mendimi qe ai te dergohej ne ujdhesen Shen-Elena, prej nga as zogu nuk mund ta fluturoje oqeanin. Kete vendim te anglezeve e pelqyen edhe fuqite tjera aleate.

  Me 31 korrik ne anije arriti admirali anglez Lord Kejti per ta lexuar Dekretin me te cilin Napoleoni internohej ne ujdhesen Shen-Elena. Napoleoni e degjoi me durim, pas kesaj nuk u permbajt dot dhe i hutuar bertiti: ,,Kjo eshte me e keqe se sa kafazi i hekurt i Timurlengut... me mire t’iu kisha dorezuar burboneve... Une vehem nen mbrojtje te ligjeve te vendit Tuaj... Qeveria Juaj i prishe te drejtat e shenjta te mikpritjes... Ndoshta vete e kam nenshkruar gjykimin me vdekje...”143

  Me 7 gusht Napoleoni se bashku me suiten e tij kaloi ne anijen luftarake ,,Nortumberlend”, e cila pas dy ditesh u nis per Shen-Elene, ku arriti pas 71 ditesh. Njeriu i cili e kishte ne disponim tere Evropen, tash ndodhej ne shoqeri te 27 veteve qe vullnetarisht emigronin me te – sherbetore, oficere me familjet e tyre dhe nje mjek. Njeriu i tij me besnik, Luj Marshani – ordinance e tij personale i cili ne te gjitha betejat ka qene gjithmone me te, nuk harroi qe ta marre dhe ta paketoje neper senduqe, biblioteken levizese te Napoleonit e cila perbehej prej rreth 600 librash, garniturat per ushqim e te ngjashme. Ujdhesen Shen-Elena e sundonin anglezet dhe ajo gjendej 1.700 milje larg Keptaunit, Afrika Jugore, 1.800 milje larg Amerikes Jugore dhe 4.000 milje larg Anglise. Toka me e afert gjendej ne largesi prej 700 milje – Ujdhesa Asansioni.

  Ky mergim e rriti numrin e anglezeve jashtezakonisht shume. Ne ujdhese u vendosen me se 3 mije ushtare, pese anije ushtarake dhe gjashte anije tjera me te vogla. Anijet vazhdimisht e mbanin te rrethuar ujdhesen, ne te cilen shume topa te drejtuar ne drejtim te oqeanit ishin ne gjendje gadishmerie qe ta zmbrapsin cdo sulm te flotave te huaja qe do te tentonin ta lironin Napoleonin. Jeta Napoleonit ne ujdhese i kalonte ne monotoni dhe ne zabullime. Defrim te vetem e keshte kalerimin, per cdo dite shetitte hipur ne kale ne shoqeri te ndonjerit nga suita e tij. Drekat, darkat dhe pritjet e disa autoriteteve qe vinin prej skajit tjeter te botes ta shihnin kalonin sipas protokollit dhe njesoj ne menyre solemne sikur me pare ne pallat. Njerezit te cilet e shoqeronin i drejtoheshin me fjalet: ,,Lartemadheria Juaj. Keshtu vazhdoi gjate disa viteve te para, deri ne momentin kur Napoleoni filloi te mos ndihej mire me shendet. Trashja e tij e shpejt, dalja e nyjave dhe dhembjet ne stomak filluan ta shqetesonin. Ai ne France gjithmone jetonte me mendimin se ishte caku per hakmarrje dhe se ne cdo hap pergjerohej te vritej. Dhe me plote te drejte - vetem si perandor kunder tij ishin regjistruar me se 30 atentate. Ne ujdhese si ndihej me i sigurte, sepse sipas tij, armiqte me te medhenj te tij ishin anglezet te cilet nuk guxonin ta likuidonin ne menyre oficiale, sepse ishin pjese e aleateve dhe zbatonin vendimin e tyre qe ta ruanin dhe t’i siguronin sipas mundesise nje jete normale. Ai jetonte larg, i rrethuar vetem me simpatizuesit e vet franceze dhe me dy korsikane, te cilet vullnetarisht e kalonin jeten ne internim me te. Ai nuk frikesohej prej njerezve te vet. Ushqimin per te dhe per te tjeret e pergatitte gjellberesi i tij, Pieroni, i cili edhe me pare ia pergatitte ushqimin dhe ishte shume i besueshem.

  Per grupin e vogel te internuarve, anglezet kishin aprovuar buxhet te vecante, pjesen me te madhe e produkteve e blenin ne vende te ndryshme. Vera, te cilen e pinte vetem Napoleoni, sillej me anije prej Keptaunit, Afrika Jugore. Ajo vinte ne fuci, ne ujdhese mbushej neper shishe dhe e ruante vete gjeneral Montaloni. Napoleoni pinte rregullisht per cdo dite, por jo me teper se gjysme shisheje. Sepse ai veren shume e donte, kurse importi i saj ishte mjaft i veshtire dhe i shtrenjte, ata te cilet e shoqeronin kishin vendosur qe ate ta pije vetem perandori. Te tjeret pinin verera lokale me te lira.

  Kah fundi i vitit te peste te internimit gjendja shendetesore e Napoleonit keqesohej gjithe e me shume. Tashme e kishte veshtire te delte ne shetitje hipur ne kale dhe pjesen me te madhe te kohes e kalonte ne dhome, ku lexonte, i shikonte hartat ose ia diktonte ndonjerit prej oficereve kujtimet e shume betejavee te zhvilluara. Me porosi te mjekut te vet kohe pas kohe delte te punoje ne kopsht te cilin vete e kishte parceluar dhe skicuar. Ne mars te vitit 1818 Napoleoni e thiri ne dhomen e vet njerin prej gjeneraleve – Gurgoin. Per here te pare e ndau me te nje sasi te veres. Gjenerali hetoi se vera kishte njefare shije mjaft te cuditshme dhe ate ia tregoi Napoleonit. ,,Guverneri ka aftesi te me helmoje duke i nderruar tapat e shisheve”, tha ai. Kohet e fundit ai gjithe e me shpesh flitte per mundesine e helmimit te tij dhe ne vecanti e permendte veren. Mbeti enigme se pse ai, prej momentit kur filloi te dyshonte dhe te frikesohej prej veres, nuk e nderpreu pirjen e saj. Por perkundrazi – diteve te fundit te jetes se tij, kur ndodhej ne shtrat, nuk donte te marre kurrfare barnash, kurse veren e pinte, ndonese edhe nga pak me luge, pas kesaj deklaroi se vetem ajo ia lehtesonte dhembjet e tmerrshme te stomakut. Qe nga fillimi i vitit 1821 shume shpejt gjendja shendetesore iu keqesua. Ne maj ai ua diktoi deshirat e fundit te tij:

  “Kam deshire qe hiri im te pushoje ne brigjet e Senes, ne mesin e francezeve te cilet jashtezakonisht shume i kam dashur... Po vdes para kohe, i vrare nga oligarkia angleze dhe prej vrasesve te saj te paguar”.

  Ne te njejten dite shqiptoi edhe disa fjali te nderprera si: ,,Zoteri... Franca... Komandanti i armates... Biri im...”, keshtu qe pikerisht ne ora 5 e 49 minuta, me 5 maj te vitit 1821, vdiq Napoleoni i madh e i pathyeshem ne kushte dhe rrethana shume me mizere se cilido qofte njeri tjeter i rendomte.

  Deshira e tij u plotesua – mjeku i tij personal ia beri autopsine ne ujdhesen Antomarci ne prani te edhe gjashte mjekeve ushtarake angleze te njesiteve ushtarake te ujdheses. Ne lukth i zbuluan te thate dhe mushkerine e zeze mjaft te zmadhuar. Mjeket ndanin kater mendime te ndryshme per shkaktimin e aktit te vdekjes. Ne fund e pranuan ate me te zakonshmen dhe i liruan anglezet prej cdo cfaredo qofte pergjegjesie: ,,vdiq prej rakut ne stomak”.

  E varrosen ne nje lugine te ujdheses Shen-Elena. Ne permendoren e vorrit nuk e ka te shkruar emrin, por vetem: ,,Ketu pushon”.

  Qeveria angleze nuk u pajtua qe t’ia venin titujt e tij, per kete shkak suita e tij, ne shenje protesti, vendosi te mos shkruaje asgje.

  Nje roje speciale e perbere prej 12 ushtaresh angleze te veshur ne uniforma te kuqe jetonin vazhdimisht prane vorrit dhe gjate 20 vjeteve benin roje dite e nate prane kufomes se armikut me te madh.

  Para se te varrosej Napoleoni, njeriu i tij me i afert dhe me i besueshem, Luj Marshani ia preu nje pjese te madhe te flokeve dhe kur u kthye ne France vendoi copeza te vogla flokesh ne medaljonet e arta dhe ua dergoi te gjithe te afermve dhe simpatizuesve te tij.

  Njeqind e tredhjetekater vjet pas vdekjes se Napoleonit, nje dentist suedez me emrin Forshufvud, i cili pervec sherimit te dhembeve merrej edhe me toksikologji, vjen ne perfundim se smalti i dhembeve nuk eshte i vdekur, nderkaq paraqet indin jetesor i cili vazhdimisht ushqehet prej plazmes se gjakut te cilen ai e quajti ultrakapilar. Forshufvudi ishte adhurues i madh i Napoleonit dhe tubonte gjithefare portretesh, figura te vogla e gjesende tjera qe e perkujtonin ate, kurse ne kohen e lire lexonte cdo liber qe botohej ne lidhje me Napoleonin dhe emrin e tij.

  Nje nate vjeshte te vitit 1955 Forshufvudi i lexonte memoaret e Luj Marshanit. Keto ishin kujtimet e fundit te sapopublikuara ne lidhje me jeten dhe vdekjen e Napoleonit ne ujdhesen Shen-Elena, te shkruara nga njeriu me i afert dhe me i besueshem i tij. Ne keto memoare ndiqej dite per dite muaji i fundit i jetes se Napoleonit. Forshufvudi arriti te njihej me detaje te cilat nuk mund t’i gjente ne asnje shkrim tjeter te memoareve. Marshani pershkruante me nje thjeshtesi bindese se si ndihej Napoleoni per cdo dite vec e vec dhe si Napoleoni vete i regjistronte disa simptome; cka ka ngrene gjate dites dhe si ka qene reakcioni. Ky ishte nje pershkrim i njeriut i cili kishte kaluar shume ore prane shtratit te mbrojtesit te tij.

  Nga pershkrimet e hollesishme te Marshanit shihej se si Napoleonit i binin qimet e trupit ne perjashtim te atyre te kokes; ndonjehere nuk e merrte gjumi tere naten, e heren tjeter nuk mund te zgjohej; i delnin nyjat; si nuk mund ta mbanin kembet etj.

  Forshufvudi nderlidhi disa gjera nga perditshmeria e Napoleonit me njohurite e tij nga fusha e helmeve dhe shtroi pyetjen – a ka mundesi qe Napoleoni te jete helmuar? Menjehere u shtrua pyetja tjeter se pse autopsia nuk zbuloi asgje, gje qe me siguri do te duhej te zbulonte gjurme nga helmimi i tmerrshem. Mbetet mundesia tjeter – helmimi kronik. Simptomet te cilat Marshani i theksonte ne memoaret e tij benin fjale per arsenikun – helmi me i njohur me emrin ,,pluhur trashegues”, sepse me te i kane helmuar prinderit dhe te afermit per t’i trasheguar.

  Forshufvudi vendosi qe pjesen me te madhe te kohes t’ia kushtoje ndricimit te enigmes ne lidhje me vdekjen e parakohshme te Napoleonit. Plote kater vjet, mjeku ne laboratorin e tij beri hulumtime te hollesishme qe kishin te benin me helmime me arsenik dhe te ngjashme. Serish u kthye dhe i lexoi te gjitha materialet ne lidhje me Napoleonin ne ujdhesen Shen-Elena. I studioi ne detaje fatet e te gjithe njerezve te suites se Napoleonit, si dhe te njerezve qe e internuan – anglezeve – dhe u mundua ta zbuloje nje vrases historik! Per te me me rendesi ishe qe pikesepari te deshmoje qe Napoleoni ka qene i helmuar. Si ta argumentonte kete? Kufoma e Napoleonit, prej asaj kohe qe qendroi 19 vjet ne ujdhese, gjendet ne Paris ne nje sarkofag te cuditshem te mermerte. Cila qeveri franceze do te pajtohej qe nje njeri i huaj, suedez, ta kotrolloje dhe te marre prova nga kufoma e idhullit te tyre, Napoleonit? Mbeti mundesi e vetme qe t’u behej analize flokeve qe Marshani i kishte marre prej kokes se tij dhe ua kishte shperndare te afermve. Nga toksikologjia mjeku e dinte se floket ishin njeri prej vendeve me te mira per matjen e arsenikut qe permbante trupi, sepse trupi tenton qe ta hudhe helmin permes flokeve.

  Metoda per nje analize te tille ishte e mirenjohur dhe shfrytezohej prej koheve te hershme ne nje menyre mjaft primitive dhe te ngadalshme. Per fat te mire, ne vitin 1959 dr. Hamilton Smithi – shkencetar dhe profesor i Universitetit ne Glasgou – ne menyre speciale eshte marre me toksikologji. Ai zbuloi dhe perkrahu sistemin per caktimin e sakte te sasise se arsenikut vetem permes nje qimeje te kokes. Kryhet bombardimi nuklear te cilin e aktivizon arseniku, bile edhe jep mundesi te percaktohet prej njerit skaj qimes deri ne tjetrin, me milimetra ne menyre mjaft te sakte permbajtjen e arsenikut, e po ashtu, edhe koha kur organizmi ka marre helm.

  Qme veshtiresi te medha Dr. Forshufvudi gjeti prej tre-kater burimesh perce te flokeve te Napoleonit dhe ia dergoi ne Glasgou Dr. Smithit per analize. Dr. Smithi beri me se 140 prova. Te dhenat per sasine e arsenikut ne floket e Napoleonit ne afat me se pese vjet qendrimi ne ujdhese tregonin permbajtje te ndryshme – prej 2,8 pjeseve te milionit deri me 51,2 pjeseve te milionit, ne te gjitha rastet kater-pese here me shume nga permbajtja normale prej 0,8.

  Kjo tregon fare qarte se Napoleoni ka qene i helmuar sistematikisht me arsenik gati cdo dite. Por kush ishte ai qe e helmonte? Anglezet apo dikush nga shoqeria e tij? Ne baze te humtimeve te themelta e te thella u konstatua se vrases dhe helmues i drejtperdrejt ka qene njeri nga shoqeria e Napoleonit – gjeneral Montaloni, i cili iu bashkangjit suites se Napoleonit menjehere pas Vaterlos dhe me te shkoi ne ujdhesen Shen-Elena.144 Ai vete e ka ruajte veren e Napoleonit dhe gjate mbushjes se shisheve me vere ai ka fute ne te edhe sasine e domosdoshme te arsenikut. Autori i hulumtimeve Dr. Forshufvudi si dhe hulumtuesit e tjere paraqesin shume argumente serioze kunder gjeneral Montalonit, te cilat, prej momentit qe i studiova thellesisht, une personalisht i pranoj per kompetente. Vete Montaloni nuk ka pasur kurrfare arsye dhe baze personale per ta helmuar Napoleonin. Rreziku dhe flijimi nga ana e tij ishin mjaft te medha, do te thote te jetoje i ri pese vjet e gjysme ne ate ujdhese te shkrete! E verteta eshte se ai qe derguar me nje mision te tille, gje qe kur u kthye u pat shperblyer me dhurata te majme. Kush e shperbleu? Kuptohet, armiqte e pasur te Napoleonit.145

  Pas njezet vjetesh, kur delegacioni mbreteror francez e transferoi kufomen e Napoleonit nga ujdhesa Shen-Elena, per cudi te te gjitheve trupi i tij ishte i njejti si ai diten e fundit te vdekjes se tij. Teshat ishin kalbur, e trupi – i paprekur, sikur te kishte qene i balsamuar. Mirepo, balsamimi i trupit te tij para vorrimit nuk eshte bere. Edhe nje argument per helmimin kronik me arsenik eshte ky helm i forte i cili shpejt i shkaterron qelizat e gjalla dhe ne te njejten kohe i konservon. Muzete shpesh e shfrytezojne ate per ruajtjen dhe konservimin e kufomave njerezore. Bile edhe sot, po qe se zhvulosen gjashte arkivole, ku ndodhet i vulosur Napoleoni, trupi i tij heshtazi do te deshmoje per vrasjen e tij ne menyre tinzake.

  Menjehere pas vdekjes se Napoleonit shkrimtare dhe poetet e famshem filluan te pershkruajne jeten e tij dhe pasojat e mbreterise se tij. Bajroni publikoi ,,Ode per Napoleonin”, Hajne shkruajti baladen ,,Die Grenadiere”, Stendli - ,,Jeta e Napoleonit”. Megjithate, me interesante dhe me kompetente jane veprat e shkruara prej njerezve te cilet i ndane me Napoleonin pese vjet e gjysme te jetes se tyre ne ujdhesen Shen-Elena. Mjeku i tij O. Mera ne vitin 1822 botoi ,,Nje ze nga Shen-Elena”. Ne vitin 1823 gjeneral Montaloni e botoi ,,Historia e ujdheses Shen-Elena”, te cilen e kishte shkruar duke qene ne ujdhese. Mirepo, kjo histori nuk eshte e plote, sepse ne te Sharl-Tristan de Montaloni askund nuk shkruan se kush e helmoi Napoleonin. Kush urdheroi? Pse u dasht te kryhej ky krim i madh? La Kejsi i ka kontribuar jashtezakonisht shume historise, sepse per cdo dite Napoleoni vete i ka diktuar me ore per hollesite e te gjitha lufterave dhe per raportin e tij vetanak ndaj te se kaluares. Ne memoare e tij La Kejsi e prezanton Napoleonin si nje republikan te madh i cili ka qene kunder lufterave, i cili e ka pranuar luften vetem atehere kur Evropa e ka detyruar te luftoje per ta mbrojtur lirine.

  Ne vitin 1827 Viktor Hygo e shkruajti ,,Ode a la Colone”.

  Ne kohen e sundimit te Luj Filipit, ne vitin 1833, statuja e Napoleonit u vendua serish ne kolone ne Paris. Ministri i Puneve te Brendshme, Remizati, duke e lajmeruar Kuvendin nacional francez per vendimin e mbretit qe ta ktheje ne France kufomen e Napoleonit, deklaroi me mburrje: ,,Franca dhe vetem Franca do ta kete kufomen e Napoleonit”. Kjo risi u pranua nga shumica me durtrokitje. Por, u deklarua edhe poezia, cituar prej Lamartinit: ,,Hiri i Napoleonit nuk eshte ftohur sa duhet qe te mund te kapet”.

  Nentembedhjete vjet pas vdekjes se Napoleonit, ne vitin 1840, vete biri i mbretit e transferoi kufomen e tij prej ujdheses Shen-Elena dhe ne menyre mjaft solemne i vendosi nen kupolen e shtepise se invalideve ne Paris.

  Ne delegacionin e derguar ne ujdhesen Shen-Elena moren pjese edhe shume bashkepunetore dhe te vetinternuar me Napoleonin, njerez te tij te aferm. Duke vizituar per here te dyte ate vend ate me keqardhje dhe dhembje perkujtuan pese vjet e gjysme te kaluara ne internim. Lokalet dhe dy dhomat e vogla ne te cilat jetoi dhe vdiq Napoleoni, menjehere pas vdekjes se tij u paten shnderruar ne ahure per lopet. Te gjithe njerizit, kujtimet e te cileve ende ishin te fresketa, nuk mund t’i ndanin lotet para skenave te verteta mizore. Bile edhe ushtaret e pranishem angleze e ndienin veten te papelqyeshem.

  Ne hapjen e arkivolit ata te cilet para njezet vjetesh kishin qene me Napoleonin tash kishin ndryshuar dhe dukeshin shume me te vjeter se ai qe e kishin lene ne ujdhese. Trupi i tij ishte plotesisht i ruajtur si ne diten e vdekjes. Lekura e duarve te tij e kishte ruajtur ngjyren e bardhe natyrore.

  Disa historiane bashkekohore e krahasojne Napoleonin me Hitlerin dhe Stalinin. Ndoshta ia ka njefare ngjashmerie me Hitlerin, por vetem ne raport me perparimin jashtezakonisht te shpejt te Hitlerit, i cili kete, po ashtu, ia ka borxh asaj familje famekeqe e cila me gjithe zemer e ndihmoi te behet ai cka u be, duke ia imponuar te njejtat projekte dhe qellime-luftera, luftera, luftera! Mirepo, vend per krahasime nuk ka, sepse Hitleri likuidoi shume hebrenj, kurse Napoleoni i liroi ata nga getoja. Po ashtu, edhe krahasimi me Stalinin nuk eshte me vend, sepse ate krejtesisht faktore tjere e shtyne te behej ai cka u be.

  Napoleoni, sic e quajne te gjithe ka qene ,,njeriu i shek. 18”. Ne kohen e lufterave qe i udhehoqi Napoleoni jane llogaritur 500 mije viktima- vetem franceze. Kur te kihet parasysh se ne shumicen e lufterave ai ka qene ngadhenjyes, mund te paramendohet se sa viktima kane dhene popujt e tjere te Evropes.

  Ajo qe kontribuoi Napoleoni per Francen, bile edhe per Evropen, mund te pranohet si pozitive. Industria, e stimuluar nga lufterat, perparoi dukshem. Por, aristokratet dhe fisniket prej atehere e deri me sot, nuk munden t’i kthejne privilegjet e meparshme. Me me rendesi eshte se Napoleoni ka lene pas vetes institucione te qendrueshme dhe te shendosha ne baze te te cilave u ndertua Franca moderne: sistemin gjyqesor, sistemin administrativ, banken franceze dhe organizaten financiare, universitetet dhe akademite ushtarake. Ai ka lene gjurme te thella ne historine franceze dhe ne ate boterore.

  Rothshildi e ndihmoi Angline qe ta zhduk Napoleonin por vetem atehere kur ai, prodhim dhe vegel e tyre, e zvogeloi fuqine e Anglise. Nuk do te kishte masone pa ndihmen e milioneve te Rothshildit; Napoleoni do te kishte pas shpine vetem disa luftera te vogla, me pak gjakderrdhje dhe shume me pak rebelime dhe kryengritje qe askujt nuk i nevojiteshin.

  Prej atehere kur Majer Rothshildi pesoi fiasko me zgjedhjen e Napoleonit, gje qe i kushtoi jashtezakonisht shume mjete dhe pakendshmeri, ai vendosi qe familja te krijoje pasardhes te Napoleonit dhe perandor te tyre personal francez. Dhe duke se kjo u realizua permes djalit te tij Natanit dhe Hortenzise – vajzes se sjelle te Napoleonit, te martuar per vellain e Napoleonit – Luj Bonaparten, mbretin e Holandes. Hortenzia ndodhej vazhdimisht ne skamje materiale dhe merrte huaja prej Rothshildit, tek i cili u ngarkua me shume borxh. Dihet fare mire se kjo, po ashtu, i hyri ne zemer Natan Rothshildit.

  Perandori i ardhshem i Frances, Napoleoni III i cili sundoi prej vitit 1852 deri me 1870, sipas karakterit aspak nuk ngjasonte ne familjen Bonaparta. Ai ishte kopie e Natanit, jo vetem per nga fizionomia, por edhe per nga karakteri.

  Sajrus Hamlini ne vepren e tij ,, Therjet armene” shkruan: ,,Napoleoni III nuk ka pasur asnje damar te ndershem ne karakterin e vet”.

  Napoleoni ne ujdhesen Shen-Elena ka pasur kohe te mjaftueshme qe te mendoje dhe ta vleresoje tere jeten si dhe te gjitha aktivitetet e tij. Perfundimin e ketyre mendimeve e shprehu ne testamentin e vet, ku i jep keshilla dhe mesim djalit te tij, te sintetizuar ne fjaline vijuese: ,,T sundosh, kjo do te thote t’i lartesosh dhe t’i perhapish moralin, arsimin dhe lumturine”.
   
 4. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Rothshildet

  --------------------------------------------------------------------------------

  Me jepni te drejte t'i shtyp parate e nje shteti, e pastaj

  nuk me intereson se kush i harton ligjet e tij". (Rothshild)


  Natanin, djali i trete i Majerit dhe themeluesi i dinastise se Rothshildeve, e pyeti djali i tij me i vogel, sa kombe te ndryshme ekzistojne ne bote? "Vetem dy jane ato per te cilat duhet te mendosh"- iu pergjigj Natani - "familja hebreje e pastaj te tjeret". Me togfjaleshin "familja hebreje" ai ka pasur per qellim "gjinine hebreje" e cila eshte ndryshe nga ajo e njerezve tjere.

  Themeluesi i kesaj dinastie te vetme sipas gjinise eshte Majer Amshel Rothshildi. Ai u lind ne vitin 1743 ne Frankfurt te Majnes (Gjermani). Djali i tij me i madh Anselm Majer Rothshildi ( 1773 – 1855) mbeti me baben e vet ne Frankfurt. Djali i dyte – Solomon Rothshildi (1774 – 1855) u shperngul ne Vjene (Austri). Djali i trete – Natan Majeri (1777 – 1836) u vendos ne Londer. Djali i katert – Karl Majeri (1788 – 1855) u vendos ne Napoli. Kurse i pesti – Xhejms Majeri (1792 – 1868) u vendos ne Paris.

  Filiala e Londres nen udheheqjen e Natan Rothshildit ka qene me e suksesshmja ne manovrimet dhe operimet financiare.

  Te peste vellezerit kane lozur nje rol mjaft te rendesishem, jo vetem ne boten financiare, por edhe ne ate politike. Po qe se historia duhet te beje fjale per dike, ajo eshte Dinastia Rothshild. Sikur te fillojme prej gjysmes se dyte te shekullit XVIII e deri me sot do te shohim se ata jane zoterinj te financave dhe politikes boterore. Qysh para 200 vjeteve e deri me sot ata i financojne dhe kontrollojne te gjitha qeverite e botes. Shumica e krereve te kurorezuar jane miq dhe borxhlinj te tyre. Lionel Rothshildi ka qene hebreu i pare – anetari i Parlamentit anglez. Djali i tij Natan Majer Rothshildi ne vitin 1885 behet hebreu i pare - per i Impersise britanike. Moris Rothshildi behet anetar i Senatit francez.

  Stergjysherit e Majer Rothshildit nga getoja ne Frankfurt te Majnes e deri me sot e drejtojne shtepine financiare angleze " Natan Majer Rothshildi dhe bijte e tij".

  Te dhena te plota historike per jeten private dhe tregtare te kesaj familjeje ndjellakeqe edhe sot e kesaj dite nuk ekzistojne. Ato te dhena qe i kemi ne shfrytezim fort pak jane te verteta. Kete e verteton fakti se qysh para 230 vjeteve e deri me sot aktivitetet e tyre ruhen plotesisht ne fshehtesi dhe askush nuk mund te depertoje ne to.

  Themeluesi i dinastise, Majer Rothshildi, ka qene i derguar te mesoje per rabin, por pas nje kohe te shkurter punesohet ne nje shtepi bankare hebraike ne Hanover si nxenes, ku gjate i studion lojerat financiare. Mirepo edhe aty nuk qendron shume kohe. Kthehet ne geto ne Frankfurt, ku dy vellezerit e tij kane shitur tesha dhe gjera tjera te vjetra. Ai tek ata, ne njerin prej dyqaneve, e fillon biznesin e tij me monedha te vjetra. Shume personalitete te larta ne Gjermani si dhe ne mbare Evropen kane mbledhur monedha te vjetra. Majeri e perpunoi katalogun e vet numizmatik te cilin ua dergoi disa njerezve, bile edhe princerve te rrethit.

  Rezultati i kesaj qe i volitshem dhe tregtia me monedha te vjetra shpejt lulezoi. Bile nje dite princi Vilhelm e vizitoi vete. Majeri me servilitetin dhe me maniret e tij i la pershtypje jashtezakonisht te mira princit i cili u be mushteri i tij i rregullt. Kjo ia rriti shume autoritetin tregtarit te varfer i cili fillon te loze rolin e furnizuesit oborrtar. Ai e shtoi emrin ,,Rothshild”, qe e ka prejardhjen prej firmes se vogel te kuqe te shtepise. Ne shekullin XVI shtepite ne lagjen hebreje ne Frankfurt kane qene pa numra. Secila dere &n bsp; eshte dalluar nga te tjerat me njefare shenje ose firme te vogel me ngjyre te vecante. Dera e shtepise se Majerit qysh me pare ka pasur nje tabele te vogel te kuqe prej se ciles ai e mori mbiemrin e ardhshem - Rothshild. Drejtor i mallrave dhe pasurive te princit ka qene njeri prej bijve te tij te paligjshem, Buderusi. Ai u miqesua me Rothshildit dhe fillon me ndermjetesimin e tij te nderroje valuta te huaja. Ne vitin 1785 i ati i princit nderron jete dhe ai i trashegoi titullaret dhe pasurite e medha te tij. Princi i ri i kushtoi kujdes mjaft te madh ushtrisi se tij, jo vetem asaj qe perkon me ushtrine ushtarake, por edhe asaj qe perkon me shkathtesine dhe rrobet e saj. Rrobet dhe municioni kane qene ajo qe e kane bere ate me te bukur dhe me elegante ne ate kohe. Shume shtete me teper kane dashur te marrin me qira njesi te formuara te gatshme ushtarake, e pasi qe ato te Vilhelmit kane qene me me renome, secili ka synuar qe t'i marre me qira. Keshtu, per shembull, Anglia ka mbajtur qetesi dhe rregull ne kolonite e saj duke i shfrytezuar "heset". Vilhelmi prej Hes-Keseli ka pasur te ardhura te medha nga kjo tregeti e tij. Per cdo ushtar te vrare hesian princi ka marre demshperblime te jashtezakonshme te cilat kane hyre ne arken e tij dhe ne kete menyre ai arriti te behet sundimtari me i pasur ne Evrope.

  Majeri Rothshildi me mjaft shkathtesi e shfrytezoi plogeshtine numizmatike te princit te pasur dhe filloi gjithe e me shpesh ta vizitoje ne pallat dhe t'i ofroje monedha te vjetra sa me interesante edhe ate me cmim te lire e te volitshem. Ky qe nje taktizim per t'u ofruar sa me shume me princin dhe per ta fituar besimin e tij. E pasi qe e fitoi besimin e sundimtarit lehte qe edhe fisniket e tjere te interesohen per te, gje qe edhe vertet ashtu ndodhi.

  Kah fundi i vitit 1806, kur ushtrite e Napoleonit hyjne ne Gjermani, Vilhelmi ia besoi dokumentacionin e vet me te rendesishem, arkivat, bizhuterite dhe rreth tre milione dollare Rothshildit plak i cili i varrosi ne disa vende te ndryshme.

  Kete pasuri te madhe qe posedonte Vilhemi XI ishte fituar ne nje menyre jo posacerisht te ndershme. Keto ishin parate qe Anglia i kishte paguar per shfrytezimin e ushtareve te tij (qiraxhinj) per te mbajtur rend ne kolonite e saj dhe per ta shuajtur revolucionin amerikan. Shikuar nga aspekti moral keto para iu kane takuar ushtareve te cilet e kane dhene me qira jeten e tyre per para. Megjithate, ato i ka plackitur Vilhelmi, e pastaj edhe Majer Rothshildi, i cili autorizohet per t'i mbledhur te gjitha kredite e tij prej Anglise e gjetiu. Keta para te grabitura kane qene baze e pasurise se madhe te Rothshildeve. Prej atehere e deri e sot nuk ekziston asnje dolar i fituar ne menyre te ndershme nga pasuria shume miliardeshe e familjes Rothshild.

  Borxhet e mbreterve dhe shteteve tjera ndaj Vilhelmit XI kane qene shume te medha. Bijte e Majerit shkuan neper te gjitha vendet e botes qe t'i mbledhin borxhet. Natani, i biri i trete i Rothshildit plak u vendos ne Londer dhe te gjitha avoaret e princit u koncentruan aty. Nga te hyrat e medha prej pasurise gjigante te Vilhelmit Anglia i paguante Rothshildit dividente kolosale mujore te investicioneve te tij. Nga ana tjeter, sipas nje kontrate te fshehur ndermjet Vilhelmit dhe Rothshildit, Rothshildi ka fituar nje pjese nga borxhet e mbledhura.

  Napoleoni e ka ditur se sundimtari hesian ka pasuri te medha, andaj me kembengulesi ka synuar qe vije deri te ajo pasuri. Regjimente te tera kane rremuar ne oborret e tij, bile edhe ne shtepi dhe dyqan te Rothshildit, por nuk gjeten gje, sepse tashme e gjithe pasuria ishte derguar ne Londer. Vetem stolite e varrosura u zhduken ne nje menyre misterioze.

  Majer Rothshildi disa here udhetoi per ne Danimarke, ku ishte strehuar princi, me qellim qe t'i sqaroje atij se si i mundon pushteti i Napoleonit ate dhe bijte e tij, sepse dyshon ne ta. Vazhdimisht e bindte princin se do t'i marre te gjitha parate, deri ne parane e fundit. Ne ate kohe Natani, duke pasur ne disponim te gjithe ate pasuri te madhe, e shfrytezoi poziten kritike luftarake ne Evrope dhe mungesen e mallrave. Ai blente mallra te ndryshem: pambuk, prodhime te pambukut, kafe, duhan etj., te cilat i fuste permes rrugeve te rregullta ose te shfercit ne tregjet e uritura ne Gjermani, ne shtetet e Skandinavise, bile edhe ne France. Keshtu parate e Vilhelmit u rriten dhjetefish me shume fale Rothshildeve te cilet tashme kishin mundesi t'ia kthejne deri ne parane e fundit.

  Prej vitit 1810 e deri me sot firma Rothshild nuk merret me me shitblerjen e mallrave, por vetem me shitblerjen e parave.

  Puna e pare serioze ne kete drejtim ishte blerja e 400 toneve ari prej kompanise se njohur te Indise Lindore. Prej kesaj Rothshildi fitoi kater here me shume se sa deponoi. Arin e njejte Natani ia shiti menjehere shtetit anglez per t'i dhene perkrahje fushates se sVelingtonit. Kah fundi i luftes napoleoniane. Perandoria Britanike i subvencionoi shumicen e shteteve aleate sic ishin: Rusia, Austria dhe Prusia. Megjithate, problem me i madh ishte si te bartet ari. Asnje firme e madhe nuk ishte ne gjendje te rrezikoje ne transportimin e sasive kaq te medha te arit. Te vetmit qene Natani dhe vellezerit e tij qe e moren persiper ta kryeje kete, duke operuar prej bazave te tyre te ndryshme me korrespondence te shifruar, me korrieret me te shpejte ne ate kohe dhe me pellumba. Sasite e medha te cilat vete i kane pasur ne disponim iu kane mundesuar te hapin filiale ne Paris, Vjene, Berlin dhe Napol, kurse secili prej vellezerve ka dhene pergjegjesi per filialen e cakturar. Ne kete menyre "Majeri dhe bijte" krijojne ne mes veti shtepine e pare kliringe nderkombetare.

  Pas Napolit ne Evrope filloi zhvillimi i ndertimit te kultures dhe artit, gje qe kerkonte mjete te medha materiale, pastaj edhe shume huaja. Shumica e qeverive evropiane drejtoheshin per te marre huaja te bankieret e vogel duke i ikur kolosit financiar Rothshildit. Shkak kryesor i kesaj ishte materializmi i tyre i vrazhde dhe jodelikatshmeria e tyre. Ne ate kohe sallonet e medha ne France, Gjermani dhe Austri lulezonin dhe temat e perditshme per biseda ishin poezia, arti dhe kultura. Vellezerit Rothshild ishin te huaj ne kete drejtim. Ata te zene shume me pune materiale dhe financiare, nuk kane pasur kohe te shkollohen per kalaverine e salloneve, e cila ne ate kohe ndodhej ne shesh te jetes boterore. Ata bile edhe nuk dinin te vallezonin, per kete shkak nuk i pranonin ne shoqerine e larte shume mire e kuptuan cka ju mungon dhe se me ishte shume vone qe ajo te fitohej.

  Mirepo, Rothshildet vendosen qe ta shfrytezojnin superioritetin e tyre financiar per t'i fituar fituesit.32 ne vitin 1818 detyrimet shteterore franceze nga huaja e njohur e vitit 1817 filluan shume shpejt te bien pas hypjeve kontinuitive njevjecare, gje qe i terhoqi edhe letrat tjera me vlere. Nje gje e ketille nuk ndodhi vetem ne Paris, por edhe ne tere Evropen ku bursat deshtuan. Vellezerit pronare te shume detyrimeve nga mbare bota ne heshtje i blene shumicen e detyrimeve konkurentek dhe ne nje moment i shiten pernjehere ne tere Evropen, gje qe shkaktoi shkaterrimin financiar. Tash mbare bota e kuptoi se nuk duhet larguar nga Rothshildi, keshtu qe te gjithe politikanet e Evrope filluan te bejne gara se kush do te marre me shume huaja prej tyre. Sallonet dhe shoqeria e larte nuk e hetonin me jodelikatshmerine e tyre. Ky hap ndoshta edhe ishte fillimi i triumfit te tyre politik.

  Pronari i ketyre pasurive te panumerta, hebreu plak nga Getoja e Frankfurtit, krijoi disa principe themelore per qeverisje dhe mbrojtje. Testamenti i tij eshte i perpikte dhe nuk duron kurrfare ndryshimi ose leshimi. Te peste djemte e tij, si dhe e tere gjeneza e tij, ishin te detyruar qe ta respektojne. Sanksionet kane qene mjaft te ashpra dhe perfundimtare.

  1. Me i vjetri te behet kreu i familjes dhe te qeverise me tere pasurine: ky

  ishte princip i parise, i cili nuk perjashtonte edhe ngritjen e me te aftit,

  por vetem me ane te zgjedhjeve prej te gjithe anetareve te familjes.

  2. Martesat behen ne familje, ndermjet kusherinjve. Qellimi i tyre ka qene

  qe te ruhen te gjitha pasurite e asgje te mos del prej familjes. Kete rregull

  nuk e kane respektuar ne perpikmeri, sepse paraqitet nje faktor tjeter. Dhe

  nderkohe shume hebrenj u bene te pasur dhe martesat e ketilla kontribuan

  jo vetem qe te mos humbet pasuria, por perkundrazi te rritet. Si pasoje

  biologjike e ketyre martesave te nje gjaku, shtimi ka qene i vogel,

  shumica e femijeve kane lindur femra ne mesin e te cileve ka pasur edhe

  prej atyre mentalisht te pazhvilluar.

  3. Ruajtja Ruajtja e pasurive te behet bashke dhe ne menyre te pandashme,

  ashtu sic eshte bere deri me sot.

  4. Testamenti i Majer Rothshildit plak assesi te mos tregohet haptazi dhe te

  mos i bie ne dore asnje historialit.

  5. Te gjithe trashegimtaret dhe gjeneratat e familjes te jene perhere lojale

  ndaj besimit te vjeter hebraik.

  6. Te mos behet kurrfare inventure e hapte dhe te mos udhehiqen libra trashegimie e te ngjashme ndermjet anetareve te familjes. Te gjithe ata qe nuk e respektojne kete e humbin te drejten e trashegimise.

  7. Tere pasuria, e cila ne asnje rast dhe me kurrfare preteksi nuk duhet te ndalet, te qeveriset gjithmone vetem perj meshkujve, ndermjet anetareve te familjes, dhe ata te jene ortake. Grate anetare te familjes si dhe bashkeshortet e tyre nuk kane te drejte te marrin pjese ne qeverisjen e firmes. Cdonjeri prej trashegimtareve qe proteston ose i kundershton rregullat ne fjale automatikisht e humb te drejten e trashegimise.

  Nga e gjithe kjo shihet se Majer Anselmi plak, i cili ka qene shume religjioz, ka pasur per qellim te themeloje pushtetin e nje dinastie hebreje permes trashegimtareve te tij meshkuj. Testamenti i tij edhe sot e kesaj dite jo vetem qe eshte valid per dinastine e tij, por edhe per te gjithe hebrenjte e botes. Paramendohet se testamenti e ka bere me ndihmen e dy hazidimve – Jakov Zhozefit dhe Jakov Isakut. Ai ka besuar me entuziazem religjioz se hebrenjte jane "popull i zgjedhur" dhe se Zoti u ka premtuar "ata te qeverisin me boten". Nuk kam takuar asnje hebre i cili nuk beson ne kete. Kjo nuk shihet vetem nga protokolet e cionisteve te urte, por edhe nga e gjithe ajo cka ndodh sot ne bote. Majeri ka qene hazidim, do te thote simpatizues dhe ithtar i hazidizmit – levizje me e devotshme e judaizmit e cila e ka prejardhjen prej Polonise Juglindore ne shek. XVIII. Kjo levizje Izraelin e prezenton si nje faktor kosmik, si pike fokuese ne krijimin e botes. Hazidizmi zhvillohet dhe perkryhet prej Jakov Zhozefit dhe Jakov Isakut te cilet kane qene bashkekohanike te Rothshildit te pare. Klubet e formuara jakobine ne France, Angli, Itali dhe ne vendet e tjera e marrin emrin prej ketyre dy personave religjioze judaite.

  Teodor Herceli, shok i afert i zoteri Rothshild dhe themelues i cionizmit modern, rreth vitit 1897 themeloi dy organizata mjaft te rendesishme te cilat edhe sot e kesaj dite lozin rolin kryesor ne bote. E para ka qene fshehtesi ekskluzive – ka perfshire 300 vete, personalitetet e se ciles jane ruajtur plotesisht ne fshehtesi dhe akjo ka prezentuar pushtetin suprem te rases hebreje. E dyta ka qene organizate popullore – religjioze e cila ka perfshire 450 vete, perfaqesues te kishes hebreje dhe rabine.

  Dinastia Rothshild ka filluar me pese djemte e Majer Amshelit.

  Natan Rothshildi ka qene me neqez dhe me i paskrupullt prej vellezerve te tij. Per te faktor i vetem qe i ka prije ka qene logjika dinastike. Ka pasur mendje te rralle eksploatuese dhe qendrueshmeri per te korrur sukses. Per te Dizraeli ka pas thene: "Ai ka qene edhe mesues i bursave boterore e pastaj sundues dhe mesues i cdo gjeje tjeter". Ai ka arritur suksese kryesisht fale fshehtesise dhe kembengultesise me te cilat ka punuar. Ky ka qene edhe parimi me i rendesishem i qeverisjes dhe suksesit te te gjithe Rothshildeve deri me sot.

  Njehere nje njeri i cili ia polironte kepucet e pyeti pse bakshishi yt eshte me i vogel se ai i djalit tend? Ai iu pergjegj: "Babai i djalit eshte milioner. Babai im nuk eshte". Ne nje rast tjeter, kur nje tregtar i ofroi nje fotografi te bukur, Natani i tha: "Ma jep nje fotografi prej tridhjete funtash sterlinge. Nuk me intereson se cilen. Mirupafshim".

  Ndonjehere tregohej edhe arrogant, gje qe eshte karakteristike e te fuqishmeve dhe pushtetareve. Keshtu per shembull, ne nje ballo te baronit te Velingtonit, nje baron tjeter i quajtur Monomoranas fliste me entuziazem per te paret e tij. "Do te thote, ju jeni baroni i pare i krishtere", iu drejtua Natani me ze te larte, "une pra jam baroni i pare hebre, gje qe eshte me me interes, por nuk paradoj me te".

  Pas vdekjes se Natanit, sipas vendimit te kater vellezerve tjere skeptri familjar iu dha baronit Xhejms (me te riut prej pese vellezerve) me seli ne Paris. Per dallim nga vellai me i vjeter Natani, lavdia e Xhejmsit u barte ne sallonet me te njohura franceze. Perhere i veshur me pedanteri, djaloshi flokekuq shume shpejt dhe ne menyre te pahetueshme hyri ne shoqerine e me fisnikeve ne Paris. Ne moshen 29 vjecare behet konsul gjeneral i Perandorise Austriake ne Paris. E bleu pallatin me te bukur parisien, ,, Pallatin fushe” u martua me kusheriren e tij Beti, vajzen e vellait te tij Solomonit nga Vjena, per te cilen Hajnri Hajne e ka shkruar poemen ,,Engjelli”. Per nje kohe shume te shkurter shoke me te afert te tij behen Rosini, Hajne, Onore de balzak, Zhirzh Sandi, Dilakroa. Ka marre pjese ne kuvende dhe kurorezime te te gjithe mbreterve franceze pas Napoleonit.

  Piktori i njohur Delakroa i propozoi qe ta pikturoje si lypes dhe Xhejmsi pranoi. Te nesermen shkoi dhe i veshur si lypes trokiti ne deren e studios se Delakroas. Deren e hapi nje nxenes i tij dhe kur e pa lypesin e mjere, ia futi nje frange ne dore dhe ia mbylli deren. Diten tjeter nje sherbetor i veshur ne livra ia dorezoi nxenesit letren qe vijon: " I dashur zotri, ne koverte do ta gjeni frangun qe ma dhate ne dere te studjos se z. Delakroa, me kamate prej dhjete mije frangesh. Cekun mund ta argjendoni ne banken time kur te doni Xhejms de Rothshild".

  Hajne shpesh here e ka vizituar Xhejms Rothshildin ne kabinetin e tij dhe me interesimin i ka veshtruar vizitoret dhe servilitetitn e tyre per te cilin ky satirik dhe poet i madh konkludon: "Ketu shohim se sa i vogel eshte njeriu dhe sa i madh eshte Zoti". Xhjems Rothshildi I ka financuar burbonet gjate luftes qytetare spanjolle ne vitin1820, per cka fiton dekorate te larte "Dekorate nderi te legjionit". Ne vitin 1830 mbreti Sharl X bie e ne pushtet vjen Luj Filipi. Papandehur ai u tregua si mik shume i afert i Rothshildit, i cili menjehere u be keshilltar financiar i mbretit te ri dhe vellezerit e fituan monopolin ndaj kredive shteterore.

  Ne vitin 1848, me 24 shkurt, mbreti e leshoi Parisin dhe iku. Turma filloi t'i rrenoje oborret mbreterore dhe t'i djege vilat e te pasureve. Xhejmsi i dha 250 mije franga ministrit te puneve te brendshme te revolucionit "per qellime patriotike". Menjehere diten e dyte pas ikjes se shokut te tij, mbreti, Xhejmsi i shkruajti nje leter Qeverise se perkohshme e cila ne te njejten kohe e botoi ne shtypin e atehershem. Po ai, Xhejms Rothshildi, propozoi qe te jepen 50 mije franga per te lenduarit ne lufterat e rrugeve. Ai si ndonje magjistar u terhoq nga pozita e papershtatshme ne te cilen ndodhej dhe vetem pas disa javesh serish u kthye ne vendin me te larte. Bile edhe republikanet me fanatike erdhen ne perfundim se ai ishte njeri nder me te nevojshmit per Republiken. Pasurite e tij ne ate kohe i tejkalonin 600milione franga.

  Solomon Rothshildi (1774-1855) ne ate kohe i takonte Austrise antisemite, ku hebrenjve nuk iu lejohej te kene pasurine e tyre, te ndajne drejtesi, te behen gjykates, mesues, te merren me politike ose te marrin pjese ne qeveri. Ai edhe perkunder ketyre kufizimeve, kohe pas kohe, njesoj si vellai i tij, arriti me ane te trikave dhe manevrimeve te ndryshme financiare qe te beje shoke sic ishte diktatori Meternih, bile edhe vete perandori. Per dallim nga vellezerit e tjere ai arriti pozite te larte ne Austri fale diplomacise se tij. Kushtet ne te cilat filloi ishin shume me te renda se ato te vellezerve te tij. Ne fillim e mori me qera nje dhome ne hotel sepse, sic thame me larte , nuk kishte te drejte te posedoje mallin e vet. Pastaj mori me qera edhe dhoma te tjera, tere katin, kurse pak me vone – hotelin. Ai filloi te punoje me firmen e vet. Perderisa autoritaret permbaheshin, shtetit austriak i dha hua prej 55 milione guldene, gje qe kurre me pare nuk kishte pranuar nje shume te ketille. Pas nje kohe relativisht te shkurter ai leshoi detyrime per 35 milione guldene. Te gjithe ata qe blene prej tyre fituan shume, kurse me se shumti – Solomoni. Ne vitin 1825 me ane te manevrimeve shume te perbera ai e financoi Maria Luizen, bashkeshortja e Napoleonit te internuar dhe vajza e perandorit austriak. Te dy femijet e Napoleonit prej Maria Luizes per shkak te ngjarjeve te cilat zhvilloheshin shpejt nuk ishin te regjistruar zyrtarisht si te tij. Gyshi, perandori austriak, i merr nen perkujdesjen e tij dhe me ndihmen e Solomon Rothshildit atyre ua siguron ardhmerine.

  Pas vdekjes se perandorit ne vend te tij vjen djali i tij Ferdinanti, i cili per shkak te gjendjes se tij psikike nuk ishte i afte ta udheheqe vendin. Megjithate, fale dores se shendoshe qe ia shtroi Meternihu dhe shokut me te afert te tij Solomon Rothshildit, Austria vazhdoi te lulezoje. Ne shkurt te vitit 1848, ne Francr u zhvilluan ngjarje te bujshme dhe Luj Filipin e rrezuan nga froni, gje qe shpejt kjo pati ndikim edhe ne Austri. Meternihu iku ne Frankfurt, nen mbrojtjen e Rothshildit. Pas disa muajsh edhe Solomoni e leshoi vendin qe te mos kthehet me kurre ne te.

  Karl Rothshildi (1788-1855). Emri i vertete i tij ka qene Kalman, kurse llagapi familjar - ,,Mezuzah”. Ai eshte dalluar pak prej vellezerve te tij, sepse deri ne moshen 35-vjece nuk i eshte dhene kurrfare pune e pavarur. Puna e tij kryesore ka qene qe ta organizoje dhe ta udheheqe sherbimin korier i cili ka pasur rendesi vendimtare ne arritjen e suksesit te dinastise.

  Ne vitin 1821 u legalizua mbreteria burbone ne Napoli. Keshtu qe Austria kerkoi prej Rothshildeve qe te merren me subventicionet luftarake.

  Vellezerit e derguan Kalamnin, personalitet te cilin ne Evrope askush nuk e njihte. Ai aty e mori emrin Karl. Vellai i tij nga Austria e avancoi nje borxh te Napoleonit, i cili zyrtarisht e paguante ushtrine qe e permbante mbretin ne pushtet. Karli njesoj sikur vellezerit e tij filloi te luaje nje rol te rendesishem politik. Ai e financoi shumicen e markezeve te Italise. Edhe pse vellai i tij Sallomoni ishte shok i afert me kancelarin e moshuar Meternih, Karli qe ai qe e pergatiti renien dhe daljen e tij nga Australia, per ta nderruar me nje tjeter, me te ri. Ai i rinjgjalli pak qeverisjet e papes edhe perkunder urrejtjes personale dhe familjare qe kishte ndaj Vatikanit. Te gjithe kete e beri me qellim. Prej Vatikanit ai kerkoi qe te premtoje zyrtarisht se do ta korigjoje politiken e tij antihebreje. E pranoi papa Gregori XVI dhe per dallim nga te tjeret ai ia dha doren qe t’ia puthe, ne vend te gidhtit te kembes sic keshte qene e pelqyeshme.

  Amshel Rothshildi (1773-1855), ka qene djali mi i madh i Majerit. Pas vdekjes se babait te tij e trashegoi banken e Frankfurtit ne te cilen keshte punuar me te. Ka qene shume religjioz dhe i ka besuar Talmudit, keshtu qe pjesen me te madhe te kohes e ka kaluar ne singoge, duke iu lutur Zotit qe t’i fale djale, por lutja nuk iu pranu dhe nuk i lindi djal. Dallohej krejtesisht prej vellezerve sipas karakterit. Nuk kishte pallate sikur vellezerit e tjere, veshej sipas modes se vjeter, ne tesha te zeza hebreje. Harxhoi shume mjete per qellime bamirese. Edhe pse nuk kishte jete shume te kenaqshme ne Frankfurt, aty mbeti deri ne fund te jetes se tij. Ruante marredhenie te mira me te birin e princit Vilhelm nga i cili familja e tij e fitoi pasurine. Perderisa ata vite me rradhe ishin borxhlinj ti tij, tash djali i tij ishte orxhli i tyre. Ka pasur lidhje te ngushta me shume mbreter dhe kryetare te qeverise evropiane. Ka qene shume i afert me Oto Fon Bizmarkun - kanelar legjendar i Gjermanise. Edhe perkunder disponimit antisemitian ne Gjermani, ai gjithmone ka arritur t’i qetesoje turmat. Nje here shtepine ia rrethoi nje turme e terbuar antisemite. Ne vend qe te fshihej, ai doli ne ballkon dhe iu drejtua me keto fjale: ,,Miq te dashur, ju keskoni para preje hebreut te pasur. Gjermanete jane 40 milion banore. Une kam aq florinj. Sa per fillim do t’ia hudhi secilit prej jush nga nje flori”. Ata i zgjaten duart, i moren parate dhe u shprndane. Te gjithe e karakterizuan si nje ri te cuditshem dhe te moderuar.

  Nena e pese vellezerve, Gudulla Rothshild perjetoi moshen 96-vjece ne te njejten shtepi me firme te vogel e te kuqe ku jetoi me bashkeshortin Majer Rothshildin. Ne ato kohe te turbullta shume fqinje te saj e pyetnin se a nuk ka degjuar dicka prej djemve te saj, a thua valle do te kete qetesi apo lufte? Ajo perhere pergjigjej: ,,Bijte e mi nuk do te lejojne te behet lufte!” Prej asaj qe do te lexoni ne faqet qe vijojne vetem do te vijne ne perfundim se cili prej ketyre dy nocioneve ,, paqe” ose ,,lufte” do te ishte me adeluat qe t’u pershkruhet bijeve te saj dhe paraardhesve te tyre. Sipas te dhenave qe jane nxjerre prej enciklopedise hebreje, te gjitha lufterat napoleoniane i kane financuar Rothshildet, e ne te njejten kohe i kane siguruar aleatet dhe mjetet. Te njejten gje e kane bere edhe ne kohen e revolucionit amerikan dhe te lufterave qytetare. Ata kane qene keshilltare kryesore te Klemansit dhe Vilsonit pas kontratesse Versajit, e cila ka qene nje nder shkaqet kryesore per Luften e Dyte Boterore.

  Askush nuk ka qene ne gjendje t’i percaktoje pasurite e kasaj dinastie. Ne vitin 1925 gjenerali rus Cerep Spiridovec i ka llogarite ne 300 miliard dollare, perderisa te arrdhurat e Luftes se Pare Boterore vec e vec sipas tij, kane qene 100 miliard. Kurse te tjeret kane menduar se ato kane qene shume me shume. Rothshildet permes agjenteve te tyre kane disponuar me 4/5 prej pasurive te Evropes dhe pothuajse te tere Amerikes. SHBA-te kane pasur borxh disa triliona dollare. Kuj? Kuptohet - atyre, bankave dhe Rezerves federale e cila ka shtypur ambleme te parave.

  Qysh ne shekullin e kaluar shkrimtari i njohur gjerman Ludvik Bernue ka shkruar: ,,A nuk do te ishte me i madh bekimi i botes sikur te gjithe mbreterit te largohen dhe ne fronet e tyre te vendoset familja e Rothshildeve. Paramendoni vetem cfare perparesie do te kishin ata. Dinastia e re kurre nuk do te merrte hua, sepse e din me mire se cdokush tjeter se sa duhej te paguaje per ate hua. Nuk do te mund te bleheshin me ministrat dhe kryetaret e qeverise, sepse askush nuk do te kishte aq mjete qe ta bleje nje Rothshild”.

  Rreth 10 vjet pas themelimit te firmes ,,Rothshildi dhe bijte”, ata behen bankieret kryesore te perandorive dhe kontinenteve, te tere Evropes, te Rusise dhe Amerikes. Vetem filiale e tyre e Londres ne ate kohe ka dhene hua me se 7 mije milion dollare. Mund re paramendone se sa kane fituar prej kamatave.

  Nje faktor mjaft me rendesi prej suksesin e tyre ka qene sherbimi i tyre i mire e i rregullt informativ dhe korier, shume efikas nga sherbimet e njejta te shteteve tjera. Shume mbreter e kane derguar posten e besueshme permes kuriereve te tyre, sepse nuk kane pasur desim ne nepunesit e vet shteteror.

  Ne ate kohe rreth vitit 1839 interesat e firmes kane diktuar paqen ne Evrope, sepse ende nuk ishin te gjithe te armatosur. Edhe Rothshildet deklaronin haptaz: ,,Po qe se Austria ndermerr sksione luftarake kunder Frances, ne, filiale ne Angli, do t’i bashkangjitemi Frances dhe anasjelltas, po qe se Franca ndermerr aksione luftarake knder Austrise, ne do t’i bashkangjitemi Austrise”.33

  Ne vitin 1839 mbreti i Belgjikes, Leopoldi ishte i gatshem qe t'i aneksoje me fuqi provincen e Luksenburgut dhe te Limburgut. Solomoni prej filiales se Rothshildeve ne vjene deklaroi haptazi: "Ne nje situate te tille Shkelqesia Juaj nuk ka per te marre para prej nesh",34 kurse Belgjika kishte nevoje te marre hua. Mbreti leshoi pe para Rothshildit dhe fitoi te drejten te marre hua.

  Hajne, pese vellezerit i quajti revolucionare te medhenj. "Askush para tyre nuk arriti qe ta uzurpoje feudalizmin. A nuk jane ato te cilet e menjanuan mberthimin ne raport me sundimin e tokes. A nuk jane ato te cilet paramenduan detyrime shteterore te cilat secili ka mund t'i kete. Te gjitha keto menyra te huave dhe te qarkullimit te parave prej letre i kane paramenduar ato. A nuk jane Rothshildet arhidemone te progresit?"35

  Ndertimi dhe leshimi i hekurudhave ne qarkullim ne Evrope ka qene ekskluzivisht veper e tyre. Shembull per kete ka qene projekti Vjene - galici, gjatesia e te cilit ka qene rreth 96 kilometra, ne vlere prej 12 mije guldenesh, te cilet Rothshildet i kane leshuar ne forme te aksioneve, duke mbajtur 8 mije prej tyre per vete, kurse 4 mije i kane shitur. Ndertimi i hekurudhave te para ne Evrope ka hasur ne kundershtim te madh te shkencetaret, mjeket dhe shtypi kane propaguar se sistemi i frymemarrjes se njeriut nuk mund ta duroje shpejtesine prej 25 kilometrave ne ore,e po ashtu nje shpejtesi e tille do te shkaktoje gjakderdhje te hundeve, gojes dhe vesheve dhe te njerezit do te shkaktoje crregullime psikike, qe te mos mund ta kontrollojne veten e te bejne vetevrasje. Eshte e vertete se udhetaret nuk arriten ta humbin vetedijen, perderisa aksionet nuk kercyen pa pasur kurrfare kontrolle.

  Ne te njejten menyre jane ndertuar edhe hekurudhat franceze: Paris – Sen Zhermen, Paris – Versaj dhe hekurudha veriore. Kjo i ka sjelle shtepise franceze te Rothshildeve te ardhura te medha dhe njekohesisht i ka dhene stimuls te forte industrise e cila zhvillohej me te shpejte.

  Themeluesit e pare te superdinastise ne bote filluan ta leshojne jeten e kesaj bote. Ne vitin 1836 vdiq Natani nga shtepia e Londres. Ne vitin 1855 u varrosen edhe tre vellezerit e tjere – Karli prej Napoli, Solomoni prej Vjene dhe Amsheli prej Frankfurtit. Ato te cilet kane punuar bashkarisht dhe i kane krijuar me synime te perbashketa pasurite e medha dhe autoritetin, kane vdekur pothuajse ne te njejten kohe. Vdekja e vellezerve themelues te superdinastise jo vetem qe nuk shkaktoi renien e familjes Rothshild, por perkundrazi, mund te thuhet se prej atehere e kendej filluan sukseset dhe te arriturat e medha te saj. Prej atehere e kendej filloi me te vertete fuqia e tyre e cila shprehej me konsekuence te forte e te paluhatshme – vazhdoi te realizohej testamenti i patriarkut Majer. Testamentin e tij, i cili edhe sot e kesaj dite mbetet i fshehur, e zbatojne ne perpikshmeri trashegimtaret per te cilet ai eshte mbi Talmudin. Majeri plak arriti qe te krijoje armen me te fuqishme per te korrur sukses te quajtur "bijte". Secila gjenerate e Rothshildeve edhe sot e kesaj dite e ploteson thirrjen e tij pa kompromis. Pasardhesit e tij filluan ta flasin jo vetem gjuhen e paster te vendit ne te cilen jetonin, por edhe gjuhen bujareve dhe te oborrit perkates mbreteror. Nuk kishte me kurrfare akcenti nga getoja frankfurtiane.

  Dinastia e Rothshildeve konsiderohet dinasti mbreterore e hebrenjve edhe ate me plote te drejte, sepse deri me sot askush nuk i ka ndihmuar races hebreje aq sa i ka ndihmuar ajo. Qe nga formimi i familjes vemendje jashtezakonisht e madhe i eshte kushtuar edukimit, arsimit dhe religjionit te gjeneratave te reja. Ne secilen filiale te tyre per te rinjte eshte caktuar nje rabin i cili eshte marre me mesime religjioze hebreje te familjes. Ne te njejten kohe ne shume shtete evropiane kane ekzistuar shume kufizime per sa u perket hebrenjve. Megjithate, nje pjese e madhe e ketyre kufizimeve nuk e ka perfshire klanin e Rothshildeve. Ka pasur raste, edhe pse te rralla, kur edhe ato vete me mundime te medha eshte dashur t`u perballojne ligjeve te vjetra konzervative. Keshtu, per shembull, Lionel Natan Majeri eshte zgjedhur gjashte here ne Parlamentin anglez dhe sapo ka arritur te Bibla dhe betimi, eshte larguar sepse ka dashur te jape betimin vetem para Talmudit te vjeter hebraik. Kembengulesia e tij ka vazhduar me vite, deri sa me ne fund, me ndihmen e Dizraelit – hebre i kryqezuar, kryetar i Qeverise angleze, nderrohen ligjet e vjetra te Britanise se Madhe dhe Rothshildi behet anetar i Parlamentit, ku pesembedhjete vjet nuk e thote asnje fjale dhe as qe paraqet ndonje aktivitet. Gjate tere asaj lufte shumevjecare parazgjedhore dhe shume parave qe arrinin edhe ne skajet me te largeta te perandorise britanike, emri e tij u be me i njohur, pas emrit te mbretereshes.

  Eshte indikative se anglezet me konservative terhiqen para superioritetit dhe fuqise se te keqes. Qysh kur e financonin Kanalin e Suezit, mbreteresha e Britanise se Madhe, e denjoi djalin e Lionel – Natanail Rothshildit me titullin ,,per”, te cilin ai e pranoi duke u betuar me te gjitha ritualet e vjetra hebreje.

  Gjenerata e trete e Rothshildeve ne Angli kane qene tre djemte e Lionelit te quajtur ,,Trioja Sioniste”. Kjo e trashegoi jo vetem banken e Londres, por edhe te gjitha pasurite familjare ne britani te Madhe. Askush para tyre, e as pas tyre, nuk ka qene aq i pasur. Per dallim nga gjyshi i tyre, Natani, me ide liberale, niperit e trios jane shquar si tejet konzervative dhe simpatizues te aristokracise. Me plote te drejte e tere bota i ka quajtur “Mbreterit e hebrenjve”, sepse ata kane bere shume me shume per hebrenjte ne bote se cilido mbret hebraik qofte. Shkollat hebreje ata i financojne dhe i permbane teresisht, te gjitha harxhimet e miliona emigranteve nga Rusia dhe vendet e tjera Rothshildet i kane marre persiper. Po qe se diku fillojne represionet ndaj hebrenjve, menjehere Rothshildet intervenojne dhe ua nderpresin te gjitha huate atyre vendeve perderisa nuk menjanohen pasojat. Disa raste te tilla ka pasur me Mbreterine Ruse. Gjithmone ne vend te pare per ta jane hebrenjte dhe religjioni i tyre i vjeter hebraik. Ata, pronare te oborreve me te shtrenjta dhe me te bukura se te mbretit jetonin ne luks te papershkruar, mirepo shpesh here jane urdheruar qe t`i lene mendimet dhe deshirat individuale kur eshte fjala per ato religjioze. Keshtu, per shembull, edhe pse ndienin dobesi ndaj renesanses se artit piktural nuk kishin perfaqesues te tij ne oborret e tyre vetem per shkak te permbajtjes se tyre religjioze.

  Ne France pas 80-90 vjet revolucionesh dhe lufterash politike burbonet, orleanianet, dhe bonapartistet u shfronesuan, kurse rothshildet me perfaqesuesin e tyre baron Alfonsin vazhduan ta mbajne shendosh skeptarin.

  Alfons Rothshildi, njeri prej perfaqesuesve te vertete te getos, ka jetuar ne France ne kohen e ngjarjeve shume te veshtira: ne kohen e renies se Luj Napoleonit dhe paraqitjes se vrullshme te republikes se trete.

  Ai gjithmone, ne cdo moment, ndodhej ne vend te caktuar, prapa skene, me njerezit e vet, i gatshem te veproje. Mbreterit dhe burreshtetasit evropiane ne momentet me kritike e shfrytezonin ndermjetesimin dhe kanalet e kesaj familje per lidhje dhe informata. Ne vitin 1870 ushtaret gjermane hyren ne France dhe bizmarku me gjeneralin e njohur, Moltke, komanden dhe shtabin suprem i vendosen ne njerin prej oborreve te Rothshildit. Duke shikuar keto pasuri, kopshte e parqe te rreguluara ne menyre ideale, Bizmarku haptazi pranoi: "Mbreterit nuk mund t'i lejojne vetes nje luks te ketille, kjo mund t'i takoje vetem Rothshildit".36

  Bizmarku e zgjodhi nje shtrat modest, kurse shtrati i baronit pronar mbeti i paprekur. Dhe nderkohe ai i urdheroi edhe te tjeret qe askush te mos i preke stolite e shtrenjta, si dhe frytet dhe lulet neper parqe. Vete Bizmarkut i erdhi urdheri qe ta kufizoje gjuetine dhe vrasjen e kafsheve neper parqet e Rothshildit.

  Bizmarku per nje dhurate te majme e detyroi drejtorin e oborrit qe t'ia shese nje gajbe me vere, per cka drejtori i dha raport me shkrim zotriut te vet ne Paris. Ky dokument ruhet edhe sot e kesaj dite ne pallat.

  Te gjitha keto raste i paraqes me qellim qe te mund lexuesi ta mendoje cfare fuqie dhe pushteti ka pasur kjo dinasti. Ne momentin kur e tere Evropa u perul para Bizmarkut, vetem ai duhej te luftoje per veten e vet! Kjo ka qene fuqia e parave. Parate kane qene dhe do te mbeten superfuqi.

  Krijimi i Izraelit te sotem eshte i lidhur ngushte me dinastine e Rothshildeve. Qysh ne vitin 1882 Edmond Rothshildi selia e te cilit ishte ne Paris, filloi ta financoje vendosjen e 101 hebrenjve ruse afer Jafes. Ai jo vetem qe i financoi, por krijoi edhe shume koloni tjera te tilla hebreje ne Palestine. Blente prej arabeve toka dhe lagje te tera, shtepite me te bukura ne Jeruzalem, ne te cilat i vendoste hebrenjte polake dhe ruse. Me teper se njeqind koloni te tilla hebreje filluan te perhapen dhe te zhvillohen. Edmondi nuk iu siguronte vetem mbjelljen e kulturave bujqesore, por ai vite me radhe e blente tere prodhimtarine e tyre me cmime me te larta se te pazarit.

  Me plote te drejte Teodor Herceli, themelues i levizjes cioniste, thote: "Familja qe forca me efikase qe e fituan njerezit tane pas shperthimeve".

  Ne vitin 1887 perandori Franc Jozefi me dekret special perandorik i shpalli Rothshildet per aristokrate edhe pse nuk ishin pasardhes prej kater gjeneratave te bujareve me te larte dhe nuk ishin te krishterizuar.

  Per shkak te martesave te aferta familjare per nga gjaku pas disa gjeneratave filluan te paraqiten degjenerime. Pasardhesit meshkuj filluan te zhduken ose disa prej tyre te lindin me te meta. Shumica e trashegimtareve ishin femra. Kjo, si dhe disa ngjarje politike shkaktuan qe te mbyllen te dy filialet – ne Itali dhe ajo themelore ne Frankfurt. Keshtu qe mbeten tre nendege te Rothshildit: ne Angli, ne France dhe ne Austri . Deri ne vitin 1918 ata funksionuan shume mire,por pas ketij viti çdo gje ne bote ndryshoi, idete dhe konceptet ishin krejtesisht ndryshe. Bota u nis ne drejtim te socializmit. Taksat dhe tatimet u rriten pamase. U be gati e pamundshme qe te jetohet si Rothshildi. Per te gjitha keto keshtjella te shtrenjta dhe pasuri te panumerta tatimet u bene aq te medha sa qe per disa vite e gelltiten. Nga ana tjeter, menjeher pas Luftes se Pare Boterore filloi te perhapej disponimi antisemitian.

  Nuk dihet saktesisht se prej cilit moment, por midis viteve 1920-1930 familja e Rothshildeve vendosi qe ta shperndaje kapitalin ne me shume banka dhe firma qe te mos bie me ne sy emri Rothshild. Ne Evrope mbeten vetem dy filiala – ne Paris dhe Londer, te cilat edhe sot numerohen nder bankat me te pasura boterore. Pjesa me e madhe e pasurise se tyre momentalisht ndodhet ne SHBA, ku me mjaft shkathtesi fshihet pas qindra bankave e firmave te vogla. Sot ka pak prej atyre njerezve te cilet i njohin pronarin e vertete te botes dhe pasurite e tij. Dinastia e meparshme e Rothshildeve tash eshte me e fuqishme se cilado qofte tjeter dhe e mban ne duar te veta tere pushtetin financiar dhe politik ne bote.

  Gjate kohes se okupimit gjerman te Austrise, Frances dhe pjeses me te madhe te Evropes disa anetare te familjes se Rothshildeve jane mbajtur pengje nga Gestapoja dhe permes rrugeve shume mesterioze jane liruar.

  Baroni i njohur, Luisi, drejtor dhe pronar i bankes austriake, qendroi ne Vjene edhe pse ia terhoqi verejtjen Parisi. Qysh diten e dyte te anshlusit (bashkangjitjes se Austrise me Gjermanine) ate e burgosen dhe e futen ne Gestapo. Pas ca kohesh ate e vizitoi vete Himleri, e cili u interesua se a e kane maltretuar dhe i ofroi cigare. Pas nje bisede te shkurter me Himlerin baroni Luis Rothshildi u lirua nga burgu, shkoi ne Zvicer dhe prej aty ne SHBA, ku edhe u be shtetas i saj. Ne te njejten kohe mijera hebrenje tjere u moren ne hetime, u privuan nga liria dhe u vrane prej te njejtit Himler.

  Per Rothshildin jeta e re ne Amerike nuk ishte e veshtire sic eshte per miliona emigrante te tjere. Ai edhe ketu tashme u be udheheqes i bankave dhe i kapitalit. Shume firma, duke punuar me emra tjere, si Morgan, Kun, Lob, Vartburg etj., kane qene dhe jane filialat e tij. Gjithashtu edhe disa hekurudha nentokesore jane te tij.

  Gjate kohes kur Hitleri e okupoi Francen me urdher te vecante te firerit te gjetha koleksionet e Rothshildeve me vlere prej qindra miliona dollaresh, me kujdes u derguan ne Bavari, ne nje keshtjelle ne Alpe.

  Menjehere pas luftes, ne vitin 1945, te gjetha keto krijime shume te vlefshme, nder to: ,,Tre bukuroshet" veper e Rubensit, iu kthyen atyre sipas pershkrimit te pronareve te familjes Rothshild.

  Nje nder sukseset kryesore te kesaj familje e realizuan pese djemte e Majerit plak te cilet u shperndane ne tere Evropen, keshtu qe i perfshine punktet kryesore te saj- Frankfurtin, Vjenen, Londren, Parisin dhe Italine.
  Ato e shfrytezuan ne nje menyre mjaft racionale te ashtuquajturin drejtpeshim te forcave. Po qe se ndonje burreshteti nuk deshironte t'ua ktheje borxhet ose te lidhe kredi shtetrore me ta, ato menjehere e praktikonin shantazhin politik, duke i propozuar kredi te medha dhe te volitshme shtetit kundershtar, i cili fillonte te armatosej. Ne kete menyre ata i ruanin vazhdimisht shtetet evropiane njeren kunder tjetres duke iu kercenuar njera tjetres me lufte . Ata duke i financuar te dy palet, realizojne fitime te medha ne nje menyre kaq te pandershme.

  Ne nje menyre mjaft te pandershme e shfrytezuan fitoren e gjeneralit anglez, Velingtonit ndaj Napoleonit afer Vaterlos per te vene dore ne qeverine angleze. Ata permes shrbimit te tyre kurier mjaft mire te rregulluar dy dite me pare se te tjeret e moren vesh se Napoleoni kishte humbur. Natan Rothshildi i famshem, ne tregun e valutave, me pamje te pikelluar, filloi t'i shete detyrimet shteterore angleze, gje qe ishte sinjalizim per firmat dhe bankat e tjera. U be panike dhe te gjethe filluan t'i shesin detyrimet shteterore angleze te cilat vetem per disa ore jashtezakonisht shume rane. Te nesermen, kur arriti lajmi zyrtar se Anglia e kishte fituar betejen afer Vaterlos, Rothshildet e posedonin pjesen me te madhe te detyrimeve te Anglise. Ky ishte numri e tyre kurorezues me te cilin pa i shqetesuar kush arriten deri ne ate pozite qe ta posedojne jo vetem Angline, Francen, Evropen dhe Ameriken, por mbare boten.

  Eshte me interes qe te njihemi pak edhe me njerezit qe i drejtonin filialet e tyre ne Amerike.

  Vartburget konsideroheshin familja e dyte me e njohur nderkombetare bankare ne shekullin XIX. Zanafille e tyre ka qene ,,Abraham del Banko" prej Venecie. Djemte e tij u vendosen ne Hamburg, ne Gjermani, dhe e nderruan emrin ne Vartburg. Qe ne vitin 1814 familja Vartburg behet filiale e Rothshildit. Me te permendur nga kjo familje kane qene dy vellezerit: Paveli dhe Maksi, te te cilet deshiroj te ndalem pak me teper.

  Maksi ka qene ai i cili e ka financuar Gjermanine ne Luften e Pare Boterore dhe me vone regjimin nacist. I njejti ne vitin 1918 behet drejtor i spiunazhit ne Gjermani. Te gjithe kane degjuar per internimet naciste te hebrejve ne Gjermani, perderisa firma Maks Varburg dhe anetaret e saj aspak nuk u preken. Vete Vartburgu shkoi zyrtarisht per ne SHBA. Pavel Vartburgu ka qene themelues e gjigantit industrial gjerman ,,I. G. Farbenit" dhe i ,,Agfa Filmit". Ai u be shtetas amerikan dhe luajti nje rol mjaft te rendesishem per roberimin financiar te SHBA – ve me krijimin e Rezerves federale. Ai i prezantoi SHBA-te ne konferencen e Versajit, kurse vellai i tij i mbrojti interesat gjermane.

  Te gjite e dime se sa e padrejte ka qene kontrata e Versajit me 14 pikat e Vilsonit, si dhe pasojat qe linden prej kesaj kontrate – ardhja e Hitlerit ne pushtet dhe Lufta e Dyte Boterore. Vellezerit e kryen mjaft mire punen duke mos kursyer disa milione bashkekombetare te tyre te cilet i likuidoi Hitleri.

  Pavel vartburgu, i shperblyer nga vete mbreti gjerman, e pergatiti revolucionin bollshevik duke i dhene Leninit dhe Trockit mjete te medha te tubuara prej bankiereve gjermane.

  Pranohet se ne Amerike me te pasura kane qene shtepite financiare Rokfeler, Ford dhe Kargen, kurse ne realitet ato me pasuri qendrojne shume larg pas Rothshildit. Sipas te dhenave te gjeneral Spiridoviqit pasuria e filialave te Rothshildit ne veten 1925 ka qene 300 miliarde dollare plus 100 miliarde dollare te fituar prej Luftes se Pare Botrore. Kur te shtohen edhe te ardhurat nga depresioni amerikan ne vitin 1929 dhe nga bursa jo stabile ne vitin 1936, kjo familje ka pasur me teper se 500 miliarde dollare, gje qe paraqet dyfishe me shume se vlera e pasurise se tere popullates ne SHBA.

  Perveç Rothshildit ne bote kane ekzistuar dhe ekzistojne shume familje te pasura hebreje te cilat ne te njejten menyre eksploatuese dhe te paskrupullt kane grumbulluar pasuri te panumerta ne llogari te miliona njerezve naive. Ne te njejten menyre njesoj sikur pese vellezerit Rothshild qe e kontrollojne Evropen, ata financojne dhe drejtojne shumicen e firmave me te vogla te cilat nen patronazhin e ,,bosit" i jane bashkangjitur bandes prej 300 veteve te cilet tash qeverisin jo vetem me Evropen, por edhe me tere boten.

  Shume mekate e rendojne ndergjegjen e kesaj dinastie ndjellakeqe.

  Ata me para arriten t'ua imponojne te gjithe hebrenjve dhe organizates se tyre te fshehte masone 30-shekulloreshe qe t'i pranojne per udheheqes absolute. Organizata frankmasoniere jane ato te cilat bejne presione dhe vrasje te atyre individeve qe jane te rrezikshem per ta, qeveritare dhe pushtetmbajtes. Triumfi me i madh i tyre ka qene disfata e Napoleonit, qe e arriten permes organizatave masone. Pastaj u dasht qe t'i perballojne mbretit rus Aleksander Romanovit, habzburgeve dhe hoencolereve, te cilet ne vitin 1815 formuan te ashtuquajturen Lidhje te shenjte- Ligen e kombeve per ta stimuluar krishterizmin. Ky eshte shkaku kryesor per çka Rothshildet u deklaruan kunder ketyre tre dinastive. Per kete qellim ata krijuan agjente shume te afte siç ishte Dezraeli – ne vitin 1805, Napoleoni III – ne vitin 1808, Bizmarku – ne vitin 1815 , Gambeta – ne vitin 1838, Marshal Soulti – ndihmesi i pare i Napoleonit, Karl Marksi, Herci, Trocki e shume te tjere.

  Objekt numer 1 ka qene mbreti rus Aleksander Romanovi, i cili ka synuar me te gjitha forcat qe t'i bashkoje kishen katolike ortodokse lindore, si dhe ta lidhe aleancen anglo-ruse dhe ne kete menyre ta shpetoje boten nga lufterat e panevojshme dhe konfliktet e perhershme. Ketu ka lozur rol te flliqte agjenti i tyre – hebreu i krishterizuar Dizraeli, i cili e pengoi lidhjen e aleances. Ngritja e shpejte e Dizraelit i habiti te gjithe, sepse ai nuk dispononte me asgje tjeter perveç karakteristikes ,,vetbesueshmeri e madhe", as qe ishte i pasur, as qe kishte ndonje kualifikim ose ndonje intelekt te veçante. Per nje llogari te ketille qysh si i ri u zgjodh, u pergatit dhe u lansua prej Lion Rothshildit qe ta realizoje planin special per zoterimin e botes.

  Prej vitit 1814 e deri me 1848 komanda supreme e organizatave te fshehta boterore ka qene ,,Alta Videnta" – lozha me e larte e masoneve italiane me Mjeshtrin e Madh, e cili sipas te gjitha gjasave ka qene – njeri prej Rothshildeve.

  Qe nga momenti i zhdukjes se Napoleonit, ata kane pasur nevoje per nje tjeter me po aq fame dhe e krijuan- Bizmarkun, e cili njesoj si Dizraeli nuk ishte i afte e as qe ishte nxenes i mire. Ka kaluar nje jete te shfrenuar, gje qe ka shkaktuar te ngarkohet me borxhe te medha materiale. Sipas gjeneral Speridoviqit, Oto Bizmarku ka qene djal i paligjshem i Marshal Soultit, i cili gjithashtu ka qene hebre.

  Politika paqedashese dhe religjioze krishtere e Aleksandrit I ka qene pikerisht ne kundershtim me ate te familjes. Pajtimi i te dy kishave – asaj katolike dhe ortodokse lindore-do te ishte disfate e tmerrshme per ata qe religjioni i te cileve e pranon vetem Talmudin. Aleksandri beri gabim fatal sepse e nençmoi kete organizate te fuqishme e te fshehte. Te njejtin gabim e bejne sot amerikanet, si dhe Bashkimi Sovjetik. Aleksandri I shoqerohej jo vetem me te krishtere, por gjithashtu edhe me hebrenj e muslimane.Ai pas nje drekimi ne nje sinagoge hebreje ndjehej keq dhe keshtu me 1 dhjetor te vitit 1825 , pas shume mundimesh, vdiq. Mjeket konstatuan se kishte qene i helmuar me helmin e njohur i cili vepron ngadale , ,, Akva tofana".

  Shkaku kryesor per vrasjen dhe likuidimin e gjashte mbreterve te fundit te dinastise Romanovi ka qene qe assesi te mos i jepet mundesi besimit ortodoks lindor te pajtohet me ate katolik dhe ne kete menyre te krijohet nje kishe e fuqishme universale.

  Prej kur ,,ATA" qeverisnin me Francen, Gjermanine, Austrine,Angline, SHBA-te dhe Rusine, vete mund te nxirrni perfundimin: kush eshte perandor boteror. Kapitali i madh me te cilin ata disponojne shtrihet dhe perforcohet si ushuji ndaj çdo nisiative dhe perpjekjeje njerezore. Huate e dhena shteteve te ndryshme ju sjellin fitime shume te medha, te cilat, natyrisht, ndikojne negativisht ne jeten e popullates. Keshtu, per shembull, ne vitin 1818 Rothshildet i japin Prusise 5 milione funta sterlinge hua, prej te cileve Prusia pranon vetem 3,5 milione, kurse tjerat – 1,5 milione funta plus 7 perqind kamate – i merr Rothshildi edhe ate vetem per disa vjet. Ne vitin 1823 ata i marrin te gjitha huate e Frances me kushte shkaterrimtare per te – me me shume se 50 perqind kamate. Faktikisht fitimet e tyre prej ketyre huave shtetrore kane qene te pakufishme. Me to ata i kane siguruar detyrimet dhe aksionet shteterore me te cilat kane lozur siç kane dashur. Ata i kane ngritur dhe ulur sipas deshires se vet, sepse ata qeverisin dhe manipulojne me bursat boterore.

  Ne librin e tij ,,Hebrenjte dhe kapitalizmi modern" profesor Verner Sombari shkruan: ,,Ne periudhen prej vitit 1820 e kendej fillon shekulli i Rothshildeve, keshtu qe kah mesi i shekullit ka ekzistuar opinioni i pergjithshem se ka vetem nje fuqi te vetme ne Evrope, e ajo eshte Rothshildi".

  Dizraeli, i cili qindperqind ka qene ne funksion te Lionel Natan Rothshildit, ne librin ,,Kaningsbej" i pershkruan Rothshildet, karakterin e tyre dhe pushtetin e tyre , gje qe askush nuk e beri me pare. Mirepo, ai askund nuk permend emra, por vetem pseudonime. Gjate gjithe 75 vjeteve lexuesit e novelave te Dizraelit kane menduar se emrat e personazheve nuk kane ekzistuar, kurse ne vitin 1921 autori rus Cerep Spiridoviqi e ka zbuluar se nen emrin ,,Sajdoni" eshte fshehur Lionel Rothshildi. Ne librin e tij Dizraeli shkruan: ,,Ai ka qene kryesues e pazarit, i tregtise dhe i parave te tere botes, kuptohet, kruesues i çdo gjeje. Ai faktikisht i ka pasur ne disponim te gjitha te ardhurat e Italise Jugore permes Karl Rothshildit ne Napoli. Monarket dhe ministrat e te gjitha shteteve e kane vizituar dhe i kane pranuar keshillat e tij".(Kaningsbej, fq. 213-214).

  "Sajdoni (Lionel Rothshildi) nuk ka pasur zemer, ai ka qene nje njeri pa ndjenja ndaj njerezve tjere".

  Ne te nenten veper, te botuar ne vitin 1844 Dizraeli pohon se Lionel Rothshildi ka ditur qysh me pare revolucionin e vitit 1848 dhe se revolucionin e kane pergatitur ne Gjermani hebrenjte, me te cilet familja ka pasur lidhje te ngushta.

  Ne vitin 1815 ,,ATA" e likuiduan Napoleonin I, pastaj Natani i perjashtoi te tre dinastite me te njohura: hoencolernet, habzburget dhe romanovet. Menjehere pas holmimit te Aleksandrit I, ne vitin 1825 ,,ATA" u orvaten qe ta nisin revolucionin ne Rusi, por nuk ia arriten qellimit. Ne vitin 1831 i vrane edhe te dy djemte e Napoleonit.

  Ne vitin 1853 pionet e tyre : Dizraeli, Bizmarku dhe djali i paligjshem i Natan Rothshildit – Nopoleoni III- e nxiten luften e Krimese dhe pasi qe nuk arriten ta fitojne, e hilmuan Nikollajin I ne vitin 1855.

  Ata, siç permenda edhe me larte,arriten te krijojne njerez te cilet kane lozur rol shume te madh ne historine e botes. Te gjithe e dime fare mire se çfare roli kolosal kane lozur ne historine e njerzimit Karl Marksi, Herci, Lasali, Bombelsi, Dizraeli, Bizmarku, Gambeta, Kerenski, Trocki, Lenini, Venizelosi (Beni Zelos), Masariku etj.

  Ne kongresin e masoneve ne Vilhelmsbad u pru vendimi qe te likuidohen tre monarke: Luj XVI, Gostavi III dhe Jozefi II. Kishtu qe ata u likuiduan siç vijon: Gustavi III-ne vitin 1790, monarku austriak Jozefi II ne vitin 1792 dhe Luj XVI-ne vitin 1793. Le te dihet se lezhat masone kane qene teresisht te nenshtruara Rothshildit dhe e kane kryer pakushtezime urdherat e tij.

  Intrigat e tyre filloi t'i kuptoje e tere Evropa, por askush nuk ishte ne gjendje qe t'i ndaloje. Ai e cili orvatej – likuidohej. Ne vitin 1848, Franc Jozefi 18 vjecar e zuri vendin e perandorit austriak, por faktikisht shtetin e udhehiqte edukatori i tij Bombelsi, i cili ne perpikshmeri i kryente urdherat e Rothshildit dhe me gjithe zemer bente perpjekje qe t'i prishe mardheniet ndermjet Austrise dhe Rusise. Nga ana tjeter, Natani ne Angli bente perpjekje qe shtetin anglez ta orientoje kunder Frances, keshtu qe vellai i tij Xhejmsi prej aty i ndihmonte me te gjitha fuqite qe t'i futin ne lufte keta vende miqesore. Xhejmsi i urdheroi frankmasonet qe te bashkohen me bonapartistet, orleanianet, republikanet dhe ta rrezojne mbretin burbon, Sharlin X, i cili u be i lavdishem ne baze te bindjeve te tij religjioze te krishtera. Intrigat e tyre e mashtruan Francen qe te sulmoje Algjerine, gje qe e beri Angline kunder Frances dhe shkaktoi renien e Sharlit X.

  Revolucionet franceze qe ishin ekskluzivisht veper e tyre e sollen Rothshildet ne nje pushtet qe nuk mbahet mend –ne aspektin material dhe politik. Ndikimi dhe kontrolli i tyre ndaj fatit te shteteve evropiane ishte vulosur ne historine boterore. Shekulli njezet karakterizohet me ndertimin e hekurudhave prej te cilave 90 perqind i kane financuar Rothshildet. Xhejms Rothshildi, nga hisja e vet me Francen per dergesen e binareve dhe vagoneve, ka fituar 700 milione frange. Mbreterit e bursave, siç i quanin atehere, i kane sjelle 150-200 milione ne vit, ne nje menyre te pandershme.

  Me ane te shtypit i cili edhe atehere po edhe tash eshte ne duar te tyre me teper se 90 perqind, ata kane manipuluar jo vetem me drejtorite e bankave, por edhe me masen e rendomte. Krijimi i panikut artificial financiar per cdo vit ju ka sjelle fitime perrallore – per llogarine e njerezve te thjeshte te cilet bankrotonin.

  Ne ate kohe anglezet i shikonin me mosbesim hebrenjte, keshtu qe Natan Rothshildi i pangopur vendose qe te kryqezohet me te vetmin qellim – per te grumbulluar pasuri ende me te medha. Nja hap te ketille te pamenduar mire ai e paguajti me jete. Vellezerit e tij, besnike te besimit dhe betimit te babait te tyre, e gjykuan dhe e helmuan, kurse per ta ndale djalin e tij, Lionelin, qe te mos kryqezohet, e martuan me vajzen e mixhes se tij, Karl Rothshildit. Mesues dhe edukator e Lionelit u be Bombelsi hebre i cili e kishte pranuar besimin katolik dhe ishte bere jezuit. Bombelsi i njejte u martua me gruan e dyte te napoleonit. Te theksojme se ne dinastine Rothshild pothuajse nuk ka pasur pakenaqesi dhe intriga te hapta prej shumices se anetareve, e po qe se ka pasur, atehere eshte ruajtur ne fshehtesine me te madhe. Ndoshta nje nenshtrimi te ketille i kane kontribuar denimet e parapara ne testamentin e Rothshildit te pare, te cilat kane qene me se drakonike. E pame se natani, edhe pse kishte pushtet te pafund, tradhetine dhe largimin e tij nga testamenti i themeluesit te familjes e pagoi me jete. Xhejms Natani u çua kunder tiranise se Alfons Rothshildit IV dhe e gjeten me gabzherr te prere. E njejta gje ndodhi edhe me nipin e Lionelit, Natanail Rothshildin IV, i cili po ashtu u gjet ne Londer me gabzherr te prere. Si duket kjo ka qene menyra familjare e ekzekutimit e cila ka tuajtur degjueshmerine dhe rendin ne dinasti.

  Te gjitha personalitetet me fame boterore te dy shekujve te fundit qe i kane shenuar emrat e tyre ne histori nuk kane qene asgje tjeter perveç ekzekutore te besueshem dhe degjueshem te urdherave te klanit te famshem i cili ne menyre mjaft te shkathte e shtrytezoi mençurine e tyre, aftesite dhe kualitetet e tyre per t'i realizuar qellimet dhe interesat e tij personale.

  Dizraeli ka qene dora e djathte e Lionel Rothshildit ne Angli, jezuiti Vajshop (Iluminatet)- e Amshelit ne Gjermani, Gambeta me fjalimet e tij karakteristike dhe me vone si minister i puneve te brenshme te Frances e ka zbatuar pa pengesa politiken i Xhejms Rothshildit. Poenkare- pese here premier dhe kryetar e Republikes se Trete- deri ne fund te jetes se tij i ka sherbyer besnikerisht Alfons Rothshildit IV dhe Eduard Rothshildit V.

  Kirenski si kryetar i Qeverise se perkohshme ruse ka lozur rol thelbesor per venien e bolshevizmit ne Rusi- zbatues besnik dhe i perpikte i planeve te Rothshildit V. Ashtu si Vajshopi dhe Bombelsi edhe Dizraeli sipas urdherit te Rothshildit e ka pranuar formalisht besimin drishter qe te mundet me lehte te lansohet dhe t'i zbatoje planet sketerrore te "Dores se fshehur".

  Venizelosi me plan dhe me qellim te keq e shkaktoi luften greko-turke per ta rrezuar mbretin Konstantin, me cka permbushi planet e Rothshildit. Vrasja misterioze e mbretit grek Aleksandrit I, po ashtu, i pershkruhet kesaj organizate te superfuqishme. Kryetari Linkoln kur u mundua qe te largohet nga mvaresia politike dhe financiare e Rothshildeve, "ATA" nuk nguruan qe ta likuidojne. Kryetari i ndershem amerikan Garfildi po ashtu e ka paguar me jete guximin qe mori te thote: "Ai i cili i kontrollon parate e nje populli e kontrollon edhe vete popullin".

  Vete Dizraeli ne librin '' Kaningsbej" e pranon se Rothshildi i ka financuar dhe i ka permbajtur te gjitha revolucionet ne bote, gje qe ne nje menyre mjaft te neveritshme hudh dyshim ndaj dinastise se Rothshildeve ne perkrahjen qe iu ka dhene percarjeve dhe konflikteve. Po qe se personazhet e "Kaningsbejt'' do te deshifroheshin derisa autori i tyre Dizraeli ka qene gjalle, pavaresisht prej meritave te tij te medha, pasardhesit e Lionel Rothshildit nuk do t'ia falnin dhe as qe do te nguronin ta zbatonin ndaj tij menyren familjare te ekzekutimit-duke ia prere gabzherrin.

  Vlen te shenohet se anglezet konzervative kane paraqitur rezistence shume me te madhe ndaj Rothshildeve se sa francezet. Maniret e Xhejms Rothshildit kane qene me elegante dhe me luksoze se ato te oborrit mbreteror. Shume me rende ka qene te jeshe i ftuar ne oborrin e Rothshildit se sa ne oborrin mbreteror.

  Patrioti i njohur italian Gjyzepe Macini, bashkeluftetar i Garibaldit, shkruan: "Vici i arte eshte superfuqi ne France dhe ai, Xhejms Rothshildi, mund te behet mbret, vetem po qe se deshiron''.38

  Revolucionari rus Herceni, djal i paligjshem i Hercelit prej familjes Rothshild, ne revisten ruse "Kembana" i larteson Rothshildet dhe i quan "mbreter". Ai ka qene revolucionar dhe armik i flakte i perandorit Nikolaj I. Ai ka qene i njejti Hercen, idhulli i bolshevizmit.

  Karl Marksi, orator i madh kunder kapitalizmit, askund nuk e permend emrin e Rothshildeve. Kjo heshtje misterioze, a thua valle, nuk tregon dicka?

  Sado qe te duket e cuditshme per lexuesin, eshte e vertete e kulluar se keto personalitete shume te njohura dhe zoter per boten komuniste i ka permbajtur materialisht dhe moralisht kjo dinasti kapitaliste te ciles i kane sherbyer parezerve.

  Te gjitha revolucionet, kryengritjet dhe rebelimet jane organizuar dhe organizohen prej organizatave te fshehta qe qendrojne pas kesaj, jane udhehequr prej socialisteve, kurse jane realizuar prej klases punetore e cila perhere ka qene dhe do te jete viktime shpetimtare.

  Kush ka qene kreu i ketyre organizatave te fshehta qe e pergatiten revolucionin francez ne vitin 1848? Pa kurrfare dyshimi – Xhejms Rothshildi, gje qe e ka pranuar edhe vete Dizraeli.

  Ku kane qene punetoret gjate kohes se revolucionit francez? Kuptohet, ne barikada dhe rreth gijotines, kane bertite ''vdekje" pa e ditur se koka e kujt do te bie ne shporte. Po ate mase te punetoreve nuk e kane lejuar te marre pjese ne kuvend ku sillen vendime te rendesishme dhe zbatohen ne emer te tyre.

  Menyrat kane qene te njejta si per revolucionin francez ashtu edhe per ate bolshevik – uri artificiale ne Paris dhe rrethine, kurse ne vitin 1917 – uri artificiale ne Petrograd, e cila nxiti pakenaqesi dhe kryengritje popullore. Rrezimi i Napoleonit I nga perandoret boteror – Rothshildet – i beri te gjithe mbreterit dhe perandoret te degjueshem dhe vasale te kapitalit. Ketu perjashtim bene Rusia dhe SHBA-te, per kete shkak Rothshildet ndermorren kampanjen kunder Nikollajt I, duke e kualifikuar si ndonje perbindesh te tmerrshem, kurse ai jo vetem qe ka qene njeri religjioz i rrale, i kulturuar, por edhe shume human. Ambasadori britanez ne Rusi z. Lloftusi shkruan: ,,Nikollaji I ka qene figura me madheshtore e kurorezuar – me karakter te mire dhe fisnik, ka qene shume bujar dhe i dashur tek ata qe e kane njohur".

  Blez de Biri ne librin ,,Gjermania keshtu si eshte",shkruan: ,,Askush nuk mund te mohoje se perandori Nikollaj I ka ndikuar pozitivisht ne te gjitha ngjarjet ne Evrope me moralin e tij religjeoz dhe se i eshte kundervu te gjithe asaj qe ka qene e pamoralshme dhe e pandershme".

  Deshira e flakte e Nikollajt I ka qene qe te jetoje ne paqe me Angline dhe Francen, gje e cila dukej e pamundshme per shkak te ndikimit dhe pushtet te madh qe kishte Rothshildi ne keto vende. Plani i tij ka qene qe t'i liroje Bullgarine dhe Serbine prej roberimit turk, e per kete t'ia le Anglise ta sundoje Egjiptin. Kete qellim bujar ai e paguajti me jeten e tij.

  Ate e helmoi mjeku i vet, Mandi, te cilin e paguajti ,,Dora e fshehur" e superfuqishme.

  Ne vitin 1855 ne pushtet vjen Aleksandri II, çlirues i fshatareve dhe shpetimtar e Shteteve te Bashkuara.

  Tashme dihet se si keta fuqi evropiane: Gjermania, Franca, Anglia, Austria dhe Italia u ndane dhe rane nen pushtetin e pese vellezerve Rothshild. Jasht pushtetit te tyre mbeten Shtetet e Bashkuara dhe Rusia. Kryetaret e ndershem te Shteteve te Bashkuara kane luftuar me kembengulje qe te mos bien nen patronatin e kesaj dinastie ndjellakeqe. Mirepo,ata njeri pas tjetrit likuidoheshin. Secili kryetar qe i kundershtonte ata likuidohej. Linkolni, Garfildi, Mekkinli dhe Hardingu u vrane prej dores se vrasesve te paguar te ,,300-vjeteve".

  Prej vitit 1912 e kendej, me zgjedhjen e Vilsonit per kryetar te SHBA-ve, ka filluar edhe tragjedia e Amerikes e cila vazhdon edhe sot dhe kjo do te jete tregjedi e tere botes neser.

  Lufta e Krimese, qe nuk iu dasht askujt, e mirenjohur nga te gjithe si veper e Rothshildeve, pothuajse i shkaterroi Angline dhe Francen, kurse e bashkoi Evropen ne llogari te nje grupi te vogel te njerezve te priviligjuar.

  Kur Anglia, Franca, Prusia, Suedia dhe Sardinia ishin te gatshme qe t'i ndihmonin Turqise ta ruaje pushtetin e tij mbi tokat e okupuara, Aleksandri II qe i vetmi sundimtar evropian i vendosur qe t'i liroje popujt e krishtere nga roberia peseqind vjeçare turke.

  Rothshildet prej momentit kur e vrasin perandorin Nikollaj I, me ane te Disraelit e sigurojne Angline, me ane te Napoleonit II – Francen, me ane te Bizmarkut – Gjermanine dhe me ane te Mancinit – Italine, mbeten Shtetet e Bashkuara per te cilat ishte planifikuar: shtetet veriore t'i bashkangjiten Kanades, e cila ka qene pjese e Britanise se Madhe, shtetet jugore- Meksikes ne te cilen prej 28 majit te vitit 1864 ka sunduar Maksimiliani – i derguar i Napoleonit III. Me te ardhur Maksimiliani ne pushtet menjehere i leshohet hua (kredi) prej 200 milion frangesh nga banka angleze e Rothshildit. Agjentet e kapitalit punuan si urithe te nentokes ne shtetet jugore per ta disponuar dhe ushqyer popullaten kunder shteteve veriore dhe deridiku arriten sukses ne kete drejtim. Ata bile vete iu ofruan francezeve te dy shtetet, Teksasin dhe Luizianen, per ndihme materiale dhe luftarake. Pikerisht kur te gjitha keta mendime tinzake qene te gatshme per veprim, perandori rus, duke i ndjekur prej afer keto lojera te fshehta kunder shteteve veriore amerikane, lajmeroi ne Paris dhe ne Londer, permes te derguarve te vet se çdo perzierje e tyre kunder Veriut do te konsiderohet se ata i shpallin lufte Rusise, se dhe ajo ,,do te gjuaje kunder atij qe i pari do te gjuaj kunder amerikes". Aleksandri II menjehere e dergoi floten e vet atlantike me ne krye fregaten ,,Oslabija" ne gjirin e Njujorkut, e floten e Oqeanit te Qete e dergoi ne San Francisko me urdher te prere mbreteror qe te vehen nen komanden e drejteperdrejte te Linkolnit.

  Urdherat origjinale dirguar dy admiraleve ruse i kane pare vete dhe i kane vertetuar dy amerikane te deleguar A. D. Ku
   
 5. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Revulucioni bolshevik

  Revulucioni bolshevik ka filluar shume heret se viti 1917 .Ne vitin 1879 Xhon Rokfeleri me kompanine e tij “Standart Oil” ka kontrolluar 95% te rafinerive vajgujore amerikane me ambicie qe te arrije te mbaje kontrollin boteror.Ne vitin 1883 ruset zbuluan rezerva te medha te naftes ne Baku dhe zhvilluan shume shpejt kete pasuri te madhe.Rokfeleri ftoi nje konkurent serioz nga ana e rusise e cila vetem pas pese vjetesh ne vitin 1888 e zuri tregun boteror.Prodhimi I vajgurit ne rusi u rrite shume shpejt.Ne vitin 1860 SHBA prodhonte 70.000 tone kurse rusia 1.300 tone nderkaq ne vitin 1901 shba e rriti prodhimin e tyre ne 10 miljon tone kurse ruset 12 miljon 200 mije tone.kjo I mundesoi Rusise qe te behet nder endet me te industrializuara ne bote ne vitin 1913 ajo ne baze te prodhimtarise industriale ia kaloi SHBA Anglise dhe Gjermanise.

  Revulucioni Bolshevik ne vitin 1917 e gjeti rusine ne nje progress ekonomik I cili ne nje shkalle te madhe I mundesonte zhvillimin te shtreses se mesme armikut me te madh te atyre qe pergatisnin komplotin, e ky ishte njeri prej shkaqeve te revolucionit.shkaku tjeter I kesaj ishte disfata e Napeleonit dhe hyrja e ushtrise ruse ne Paris ne vitin 1814 shume aristokrate ruse e vizituan Francen dhe I perkrahen idete liberale revolucionare kurse si rezulatat I kesaj u formuan dy llozha te fshehta masone ne Rusi.Keta llozha te njeta masone me vone luejten rol vendimtar per revolucionin posacerisht me formimin e qeverise e cila teresish zevendesoi mbretin pas abdikimit te tij.

  Partia socilademokrate e punetoreve u shnderrua me vone ne partine komuniste ruse te udhehequr nga Lenini dhe Trocki.

  Momenti vendimtar per revolucionin rus u paraqit ne vitin 19005 ne Londer kur organizata Fabiane iu dha revolucianreve hua te medha per te filluar revolucionin.Shume anetare te kesaj organizate po ashtu I dhane hua shume te medha parashe.NJeri prej tyre ishte anetari I njohur, Xhozef Felsi magnati amerikan I sapuneve, I cili vete dha shuma te medha per te njetin qellim.
  Jakob Shifi, Xhorxh Kenani, Morgani dhe disa bank ate New Yorkut I dhane hua Japonise 30 Milione dollare qe ta sulmoje Rusine nga lindja dhe ne kete mynyre tua lehtesoje bolshevikeve, te cilet me 1 Maj te viti 1905 filluan revolucionin por pa sukses.Lenini ndodhej ne Zvicer dhe Trocki ne SHBA kurse Stalini ne Sibir.Japonezet per sherbimin qe ua beri Kenani , e shpeblyen me dy dekoratat e tyre me te medha “Medaljonin e arte luftarka” dhe “Thesrin e shenjte”
  Qysh ne vitin 1915 ne New York u themelua kooperata e vecante per kordinim te ndihmave posacerisht per ate te bolshevikeve.Organizatoret per kete ishin Rokfeleri, Morgani dhe Neshel Siti Bank.Kryetar I koorperates u emerua Frenk Vanderlipi me direktore iponin, Oto Kanin dhe perfaqesuers te tjere te bankave e magnate te njohur banker.askush nuk do mund te mendonte seriozisht se kapitalistet e rangut te tille do te finnaconin nje revolucion antikapitalist por nje gje e tille ndodhi dhe eshte fakt I pakontenstueshem.
  Komanda gjenerale ruse pranoi prej nje agjenti te vet ne New York raportin me date te 15 shkurtit te vitit 1916.i njejti document u be I njohur ne bote perms librit te shkrimtarit Boris Brasoli”Bota ne udhekryqe” Ja pra nje pjese e raportit:” Me 14 shkurt te vitit 1916 ne pjesen lindore ne New yorkut u mbajt nje tubim I fshehur ku moren pjese 62 delegate pesedhjete prej tyre ishin veterane te revolucionit ne vitin 1905, kurse te tjeret ishin anetare te ri .Shumica e delegateve I taknin shtreses inteltuale , mjeke publiciste etj.Tubimi kishte per qellim te shqyrtoje mynyrat e fillimit te revolucionit te madh ne Rusi.Sipas pjeses dermmuese te delegateve ne kete cast kushtet ishin mjaft te volitshme ne perjashtim te ceshtjes financiare.Kur iu shtrua kjo ceshtje tubimit menjehere dikush prej anetareve lajmeroi se kjo ceshtje eshte zgjidhur ne lidhje me te shume here u permend emir I Jakob Shifit.

  Pasi abdikoi mbreti me me 15 mars te vitit 1917 u krjiua qeveri e perkohshme me ne krye socialistin Korenski, I cili menjehere shpalli amnesty te pergjithshme .Lenini stalini dhe trocki u kthyen në rusi dhe kësaj rradhe, ne vjeshtë të vitit 1917, revolucioni Bolshevik u krye me sukses.Trocki lëshoi New yorkun më 27 mars të vitit 1917 së bashku me 275 ithtarët e tij dhe u nis për në Kanada>në skocinë e re organet shtetërore kanadeze, kur zbuluan te Trocki dhjetra mijëra dollarë – shumë e madhe për atë kohë, e ndalën.Edhe pse Trocki posedonte pasaportë amerikane, kanadezët refuzuan që ta leshonin sepse e dinin se kush është Trocki dhe pse kthehej në rusi>në të njetën kohë Kanadaja, SHBA-ja dhe mbretëria Ruse ndodheshin në luftë me Gjermaninë.Revolucioni ishte kundër interesave të Kanadasë dhe Shba sepse në rast fitonte lenini do te lidhtekontratë paqësore me Gjerman9ine, e cila do ta lironte ushtrine e saj nga fronti rus dhe do ta drejtonte kunder ushtrise kanadeze dhe amerikane, ashtu edhe ndodhi.Nga presioni I kryetarit amerikan Vilsonit, kanadezët lëshuan Trockin dhe ata të cilet I shoqëronin.

  Lenini po ashtu e leshoi Zvicren me 32 ithtaret e tij ne nje tren te blinduar ushtrak gjerman, duke kaluar vijat ushtarake gjermane, I mbrojtur nga ushtaret gjermanë.Para mendohet se lenini qysdh me pare ishte marre vesh me gjermanet se menjehere sapo ta marre pushtetin do ta nderprese luften me gjermanet.
  Bankieret amerikane pse e zgjodhen Lenin ta bashkepunoje me ta ne punen e tyre?per shkak se programi I tij parashihte nacionalizmin e bankave.E para me krijimin e nje banke hsteterore I jepej mundesia adfministrates te din ne cdo moment se cka hyn dhe del nga banka e cila tashme ndodhej nen drejtimin dhe kontrollin e tyre.E dyta me anë te sindikatave te punetoreve mundesohej rreptesisht kontrolimi I punetoreve.E terta nacionalizmi I sindikatave , me cka anuloheshin fshehtesite treghtare.E katerta rregullimi I kufizimieve konsumuese dhe shume kufizimeve te tjera ishin vetem ne favor te kapitalit gjigand.
  Une personalisht do ta pranoja nje pjese te ketij programi nese ai vertet do ti sherbente popullit dhe shtetit, por pikerisht ky program eshte ne sherbim të pasanikeve te medhenj të cilet , duke hequr pronen private, atë e vene nen kontrollin e shtetit.Kurse shteti kontrolohej nga I ashtuquajtura “renditje boterore” pushteti I te ciles , po ashtu shtrihej mbi tere njerrezine..Paratë të cilet gjermanët I dhane shpejt u shkrine ne Rusi.Lenini kishte nevoje per me shume mjete, sepse revolucioni ende nuk kishte mbaruar.Ai iu drejtua per ndihme Vilsonit I cili menjehere I detgoi 20 milione dollare prej fondit special ushtarak,Kjo ndodhet e regjistruyar ne regjistrat e kongresit me numer Nj 8714.15 dhe tregon se per cka jane harxhuar keta 100 milione dollare te votuar nga kongresi per fondin ushtarak.E njejta shume e harxhuar dokumentohet edhe ne regjistrat e kongresit te 2 shtatorit te vitit 1919.

  Menjehere pas revolucionit qeveria bolshevike shpalli zyrtarisht se eshte roberuar e tere familja mbreteore , mbreti, mbreteresha, trashegimtari I fronit dhe kater vajzat, dhe se jane vrare ne Ekaterininburg dhe truypat e tyre jane gjuajtur ne nje miniere te braktisur.Gjate shume hulumtimeve që u bene ne miniere e gjetiu nuk gjeten kurrfare gjurmesh që do ta vertetonin deklaraten e tille.Shume biseda degjoheshin neper tere Europen se familjaq mbreterore eshte shendoshe e mire, kurse qeveria bolshevike vazhdimisht pohonte se ata të gjithë janë te vrare.ne vitin 1961 nje gjeneral I informacionit ushtarak polka e emin Mihail Golonievski dezertoi ne Shba dhe I dorezoi emrat e qindra agjenteve sovjetike ne shtet perendimore.Sipas Xhon Norpelit, agjent I Zxyres federale per hulumtime, ne deshmine e dhene pasra komisionit te senatit per sigurimin e brendshem, te gjitha te dhenat e Golonievskit u treguan plotesiht te sakta dhe agjentet e huajqë ai lajmeroi u denuan pervec njeri prej tyre- Henri kisinxherit- te cilin bile as e moren ne pyetje.hollesite rreth emrit ne kisinxherit jane pershkruar ne librin e Frenk Kapelit “Henri Kisisnxheri – agjenti sovjetik”

  Pohimi tjeter ende me interesant I Golonievskit eshte se askush prej familjes mbreterore nuk eshte vrare, dhe se prej vitit 1918 anetaret e saj jetojne ne Europe me emra anonime ne nje shtet miqesor pohimi ne fjale nuk eshte vertetuar plotesisht,por disa fakte të shtyjne për ti besuar.ne vitin 1970 qeveria angleze zbuloi dokumente qe vertetojne se ne vitin 1917 kryetari I Shba Vilsoni , dergoi njedelegacion te fshehur ne rusi , I cili ndoshta ne vitin e ardhshem arrit te shpetoi mbretin dhe familjen e tij.nje pohim tjeter flet ne favor te pohimit ne fjale teksti I teresishem I brestit- kontarta letoviane e neshrkuar me 3 mars te viti 1918 asnjehere nuk eshte shpallur.historianet dhe hulumtuesit thone se ne ate kontrate qeveria sovjetike ka dhene garanci per jeten e anetareve te familjes mbretore.Ka qene e cuditshme deklarata e Golonievskit, I cili vbete ka thene se eshte trashegimtar I fronit- bir I perandorit.Me shume se dhjete vjet agjensia Informative qendrore ka bere krahasime dhe hulumtime te teresishme dhe te shumellojshme me trashegimtarin e vogel te fronit, fotografite e te cilit I ka pasur ne disponim.

  Dr Aleksander vineri ka konstatuar se golonievski e ka pasur te njejten semundje, hemofiline nga e cila ka qene I semure edhe trashegimtari fronit.
  Herman Kimzi drejtori I Cia dhe nenpunes te tjere nen betim deshmuan se Mihail Golonievski me te vertete ishte trashegimtari I fronit Alksej.Ne vitin 1977 per nje grua pohohej se ishte Anastasja motra e trashegimtarit te fronit Aleksej.keto pohime shume veshtire mund te argumentoheshin ne gjyq sepse disa nderime nuk do te lejopnin nje gje te tille ne ate kohe pe4randori rus ka qene njeriu me I pasur ne bote dhe te gjitha pasurite e tij I la ne bankat amerikane dhe evropiane.Keta avoare tash paraqesin qindra miliarde dollare qe do te duhej ti trashegojne trashegimtaret.

  Njeri prej njerzve me te informuar per ngjarjhet ne rusi para revolucionit, ne kohen e revolucionit dhe pas tij ka qene korrospondenti I “Tajmsit” Robert Viltoni I cili ka jetuar ne Rusi dhje aty eshte arsimuar.ne librin e tij “Ditet e fundit te Romanoveve” e botuar ne gjuhen frenge ai publikon regjisdtrin e njerzve sipas nacionaliteteve që drejtonin Rusine ne viten 1918.ne perkthimin anglisht ky regjister I te njejtit liber eshte leshuar me qellim.keto jane faqet 136 , 137 dhe 138 I te njejtit autor Rober Viltonit.

  Komiteti qendror I parties se bolshevikeve eshte themeluar ne vitin 1918.
  Bernshtajn(Trocki) –hebre
  Apfelbaum (Zinojev)-hebre
  Luri (Larin)- hebre
  Uricki-hebre
  Volodarski-hebre
  Rozenfeld (Kamanev)-hebre
  Smidovic-hebre
  Sverdlov (Jankel)-hebre
  Nakhamkes (Steklov)-hebre
  Uljanov (Lenini)-Rus
  Kirilenko- Ruse
  Lunacarksi-Ruse

  Të gjithe te huajt qe ndodheshin ne funksione te larta dhe pjesmarresit e komitetit I nnderruan emrat e tyre ne rusisht

  Keshilli I komisareve popullr

  Detyra-Mbiemri-Nacionaliteti

  Kryetar – Uljanov (Lenini) – Rus
  Punet e jashtme-Cicerini –Rus
  Nacionalitet- Xhugashvili(Stalini)-Gruzian
  Bujqesine-Portjani- Ermen
  Ekonomine-Luri(Larini)-Hebre
  Kontrollen ushqimore- Shlihteri –hebre
  Armaten dhe floten –Bernshtjan(Trocki) –hebre
  Kontrollin shteteror – Landeri- hebre
  Pronen shtetero re-Timoti Kaufmani- hebre
  Punen ndihmen sociale- E Lilina (Knisingen)- - hebre
  Arsimin e pergjithshem-Lunacarski- hebre
  Religjonet-Spicbergu- hebre
  Punet e brenshme-Apfelbaurnb-(Zimojev) - hebre
  Shendetin-Anvelti- hebre
  Finasncat-Izidor Bukovski- hebre
  Shtypin-Volodorski- hebre
  Zgjedhjet-Uricki- hebre
  Emigracionin- I.Shtjanbergu- hebre
  Emigracionin –Fingshtajn- hebre
  Emigracionin(ndihmes) - Savili- hebre
  Emigracionin(ndihmes)-Zaslovski- hebre

  Prej 22 anetareve 3 Ruse 1 gruzian 1 Ermen dhe 17 hebrej

  Regjistri I anetareve te keshillit ekzekutiv.

  Mbiemri- Nacionaliteti

  Sverdolvi(kryetar) - hebre
  Avenesovi (sekretar)-ermen
  Bruno-lituanez
  Bapcinski- hebre
  Buharini-rus
  Vajbergu- hebre
  Geilisi- hebre
  Gengurgu- hebre
  Daniesheviv
  Shtarku-gjerman
  Saksi- hebre
  Sherjmani- hebre
  Erdingu- hebre
  Landajeri- hebre
  Linderi- hebre
  Volahu-cek
  Dimanshtjani- hebre
  Enkuhidze-gruzian
  Ermani- hebre
  Zhofe- hebre
  Karklini- hebre
  Knegiseni- hebre
  Telekhini-rus
  Feldmani- hebre
  Frimkini- hebre
  Caftçevase-gruzian
  Shejkmani- hebre
  Rozentali- hebre
  Surpupa-ukrahinas
  Eshkenasi- hebre
  Rozendefeldi(Kemanev) - hebre
  Apfelbaumi(Zinojev) - hebre
  Kirilenko-Rus
  Krasikovi- hebre
  Kapriku- hebre
  Kauli-lituanez
  Uljanovi(Lenini)-Rus
  Lacisi- hebre
  Lamderiv
  Peterseni-lituanez
  Pitersi-lituanez
  Ruzutasi- hebre
  Rozini- hebre
  Smidoviciv
  Stucka-Lituanez
  Nakhamkesi(Steklov) - hebre
  Sozonovski- hebre
  Skritniku- hebre
  Bernshtajn (Trocki) - hebre
  Teodorovici- hebre
  Teriani- hebre
  Uricki- hebre
  Karakhani-karaim
  Rozi- hebre
  Sobelsoni(Radek)- hebre
  Shpihter- hebre
  Shkolini- hebre
  Shkliasnski- hebre
  Levini(Pravdin) - hebre

  Gjtihsej 59 anetare e prej tyre 4 ruse 5 lituaneze 1 gjerman 1 ermen 1 cek 2 gruziane 1 karaim 1 ukrahinas dhe 43 hebrej.

  Regjistri I komisionit të jashtëzakonshem te Moskes

  Mbiemri – nacionaliteti

  Xherxhinski-polak
  Pitersi-lituanez
  Shklovki- hebre
  Khejfisi- hebre
  Zejstini- hebre
  Razmirovici- hebre
  Krinbergu- hebre
  Khajkina- hebre
  Karleseni-lituanez
  Shaumani-lituanez
  Leontoviqi- hebre
  Jakob Godini- hebre
  Gelpershtjani- hebre
  Knigiseni- hebre
  Lacizi-lituanez
  Shilenkusi- hebre
  Xhanseni-lituanez
  Rivkimi- hebre
  Antonovi- rus
  Delafabri- hebre
  Citkini- hebre
  Riskiroviqi- hebre
  Zh Sverdlovi- hebre
  Biezenski- hebre
  Blumkini- hebre
  Aleksandroviqi-rus
  I Modeli- hebre
  Ritenbergu- hebre
  Pinesi- hebre
  Saksi- hebre
  Dejboli- lituanez
  Sajsuni-ermen
  Dejkeneni- lituanez
  Liberti- hebre
  Fogeli-gjerman
  Zakisi-lituanez

  Zh Sverdlovi ishte vellai I kryetarit te Komitetit Ekzekutiv qendror.
  Blumikini dhe aleksandroviqi ishin vrases fizik(truperoje) te kontit Mirbah.
  Gjithsej kishte 36 anetare prej tyre 1 polak 1 gjerman 1 ermen 2 ruse 8 lituaneze dhe 23 hebrej
  Prej viti 1918 e deri ne vitin 1938 pjesa dermuese e prijesve te Rusise bolshevike kane qene te huaj para se gjithash hebrej.Nuk ka pasur komitet ose komisariat ku ata nuk kane perbere shumicen prej me sa paku 75 %.
  Sipas informacionit zyrtar te Rusise ne vitin 1920 nga e tere administrata bolshevike 545 anetareshe 447 kane qene hebrej gje qe paraqet nje perqindje te madhe ne krahasim me popullaten hebraike qe ka jetuar ne Rusi ne te njeten kohe .

  Regjistri I deputeteve bolshevike ne vitin 1935-1936

  Shteti-Mbiemri-nacionaliteti

  Anglia- Majski- hebre
  Franca-Potemkini-rus
  Gjermania-Surici- hebre
  Italia-Shtajni- hebre
  Shba-Trojnaski(I martuar me hebraike)-rus
  Japonia-Jurenevi- hebre
  Turqia-Karahaini-ermen
  Belgjika-Rubini- hebre
  Norvegjia-Jakubovici- hebre
  Suedia-Madam Kolontaj-Ruse
  Rumania-Otrovski- hebre
  Greqia-Kobecki-rus
  Lituania-Borodovski- hebre
  Letonia-Karoski- hebre
  Finlanda-Azmusi- hebre
  Zvicra-Bogoski- hebre
  Uruguaj-Minkini- hebre

  Komiteti qendror I parties komuniste ne moske ne vitin 1936 perbehej prej 59 anetare prej tyre 56 ishin hebrej kurse tre te tjere temartuar me hebraike.

  Ruset e martuar me hebraike ishin.Stalini, S. Lobovi dhe V. Osinski

  Kurse 56 te tjerët ishin hebrej.Balicki, Baumani, Varejski,Gamarniku,Egovi,Zalenski,Kabakovi,Kaganov iqi,Knorini ,Litvinovi,Manuilski,Nosovi, Pjatincki, Azumovi, Ruhimoviqi, Rindini,Hitaeviqi,Cudovi,Shverniku, Aihe, Jagoda, Jakiri, Jakovlevi,Grjadinski.Kaminski, Unshlihti, Eulini, Kalmanoviqi, Bejka,Zafrinoviqi, Tracteri, Bitneri, Kaneri, Leo,Krihmani, Lepa,Lozovski,Pozern,Deribasi,
  Strivski,N Popovi,Shvarci,Begeri, Mehlisi, Ugarovi, Blagonravovi,Rozengolci,Serebrovski,Shtajngarti,Pa vlunovski,Sokolnikovi, Brojdo, Polonski, Vajnbergu.

  Edhe me teper bie ne sy gjendja e censures ne Keshillin sovjetik ne vitin 1935 ne moske.ne te nuk ka hyre asnje rus ose perfaqesues I ndonje naciolaniteti tjeter.te gjithe anetaret e tij kane qene hebrej.
  Shume filluan te ankohen ne mes veteje dhe filloi te pershperitej se bolsheviket punojne per judaizem.Anarkistet ndermoren nje hap me te guximshem fillaun te mbajne tubime shkencore dhe letrare, ne te ciletr anarkisti I njohur Lev cerni shpjegonte se bolsheviket nuk jane socialiste por judaiste.te gjithe klubet anarkiste ne moske dhe ne Petrograd u zhduken ne mynyre mizore.Bile ndertesat u rrenuan me topa, kurse anetaret e tyre u vrane.
  Pas luftes se pare boterore ne vitin 1919-1920 per hebrejte fillojne parshikimet e mesiut te tyre:Rusia bie ne duart e tyre.Hungaria ndodhej nen qeverisjen e Bela kunit;Austria nen mbrojtjen e Oto Bauerit I cili shume vjet udhehoqimpolitiken e jashtme dhe te brendshme te vendit;Europa lindore dhe jugore , Afrika veriore dhe jugore ishin vendi I tyre Kanaan, si dhe e tere Amerika.Qysh ne vitin 1929 menjehere pas largimit te Trockit , Stalini filloi gradualisht qe ti likujdoi ithtaret e tij, gje qe shumica e tyre ishin hebrej,Shume prej tyre u vrane kurse te tjere u mbyllen neper burgje.

  Jankeli udheheqesi I seksionit politik te armates u vra, hebreu gjeneral Jakiri po ashtu u vra.jagoda u burgos kurse edhe shume te tjere u zhduken e vendin e tyre e zenin ruset.Ne vitin 1938 shumica e udheheqesve te vjeter , gjenerale dhe politikane te rusise bolshevike dolen para gjyqit per tradheti, spiunazhe dhe tradheti te atdheut dhe u likujduan nga dora stalinit.Shume histirane , kritike dhe shkrimtare thone se Stalini e beri kete spastrim te madh vetem nga frika qe mos ia marrin pushtetin hebrejte.
   
 6. erdha-edhe-une

  erdha-edhe-une Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  sapo e lexova kete liber Komploti boteror nga Nikolla Nikollajev .
  Vertet ndjenje e keqe te kuptosh ne ne "njerzit e thjesht" jemi vetem PION ne TABELEN E SHAHUT!!!
   
 7. ZeroCool

  ZeroCool Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Teorite konspirative ndoshta nuk jane teresisht po e kane nje baze dhe une mendoj se cfare na thuhet ne versionin zyrtar ka genjeshtra te cilat perdoren per te fshehur gjera qe duhet ti dije vetem elita drejtuese e botes.
   
 8. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

 9. ZeroCool

  ZeroCool Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Mjafton te besh nje kerkim ne google dhe kane per te dale faqe pa fund. Problemi qendron te besueshmeria e faqeve plako. Shume here neper keto faqe jepen te dhena te pa shoqeruara me fakte qe e ulin besueshmerine e informacionit. Megjithate sic e thashe ekzistojne informacione te fshehura mire qe nuk behen publike dhe se drejtuesit e vertete te botes nuk jane ata qe shohim cdo dite ne televizor,ata jane vecse kukulla qe drejtohen nga persona me te fuqishem.

  Disa dite me pare kam degjuar se shumica e atyre qe kane nenshkruar deklaraten e pavarsise Amerikane kane qene anetare te Masonerias, nje shoqeri mistike dhe sekrete. Nuk eshte se di shume per masonerian po e di qe ata jane ateiste dhe nuk besojne ne Zot keshtu qe bie poshte motoja Amerikane qe e kane te shkruar mbi monedhat "In GOD we Trust", derisa baballaret e shtetit Amerikane kane qene ateista.
  Gjithashtu shini keto dy fotografi:
  [​IMG]
  dhe kete tjetren:
  [​IMG]

  George Washingtoni, presidenti i pare Amerikan ka te njejten poze si Baphomet, i cili ishte nje nga demonat i cili eshte nje nga simbolet Masone dhe qe ka lidhje edhe me Knights Templar (nje nga akuzat qe ju be Urdherit kishte te bente me blasfemine duke qene se nderonin Baphomet).
   
 10. Urim Nerguti

  Urim Nerguti Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Aman ore aman, jo po komplot universi, ose pafundesie, ose pambarimi, ose te denuar ne jete te jeteve... pfffffff, pak halle te vockla kemi gjate dites aty rreth oborrit tone, por na duhet te vrasim mendjen dhe per rreziqet kozmike... Falemnderit supermen, falemnderit qe kujdeseni per shpetimin e tokes... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. Guest

  Re: Komploti boteror

  Maloku!
   
 12. ZeroCool

  ZeroCool Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  PLako komploti boteror nuk eshte i barabarte me rreziqet kozmike dhe s'ben pune supermeni tani se ka dale ne pension /pf/images/graemlins/wink.gif .

  Kjo ben pjese te problemet qe duhet te na interesojne. Te te japin te hash sapunin per djathe e pastaj te tallen me ty besoj se eshte nje gje qe te intereson plako apo jo? Ky problem eshte dicka e tille pak a shume.
   
 13. Urim Nerguti

  Urim Nerguti Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Eh po mire, meqe ju Zero Cool thoni qe keshtu eshte ky problem pak a shume, atehere une ketu kuptoj qe ky problem eshte pothuajse keshtu, me kushtin qe une ta di mire shqipen : pak a shume = pothuajse. Atehere meqe ju me lini nje fije kashte ku te kapem, une nuk do ta le kete mundesi per te shkuar dem... do te kapem pas asaj pjeses se vogel qe mbetet nga pothuajse tek e tera, dhe prandaj mund te them qe mua nuk me intereson kjo historia e djathit dhe e sapunit.
  Komplot boteror, dakort... por kunder kujt ? Kunder botes, me sa kam kuptuar une. Atehere i bie te jete nje vetevrasje. Do te thote qe ju beni pjese edhe tek ekzekutuesit edhe tek pesuesit e ekzekutimit. Po sikur te kishte nje rruge te mesme dikund andej nga fushat e hapjes se mendjes ? Qe te mos kishte fare komplot boteror, dhe qe gjithçka e bere ne kete jete te ishte vetem nje shume komplotesh te vockla per te na bere besuar ne komplotin e madh ?

  MissAlbforumi, keni harruar ta shkruani te plote nickname-in tim, ai eshte Maloku Yt, i cili kur shkruhet nga nje tjeter, ne kete rast nga ti, mund te kaloje ne Maloku Im... :wink: :wave:
   
 14. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Kush e formoi Siden

  --------------------------------------------------------------------------------

  Virusi I sides shkakton semundje fatale e cila shkatarron imunitetin e trupit aftesine e tij qe te luftoje kunder shume semundjeve dhe infektimeve te tjera dhe demton trurin.Vete virusi nuk merr jete,tash per tashti ai eshte I shperndare net ere boten.Ende egzistojne vetem mjete palliative per sherim ,por jo dhe vaksin per tu mbrojtur nga kjo semundje.Fundi I te smureve tashti per tashti eshte 100% fatal.Sipas studiusve te virusit shkaktari I kesaj semundje vdekjeprurese ekziston afersish me 100 forma te ndryshme,gje cila ua veshtirson shkencetarev te gjejne vaksinen adekuate.Problem tjeter eshte periudha e gjate e ikubacionit me se 10 vjet para paraqitjeve te simptomave kohe net e cilen I infktuari plotesisht I pavetdijshme mund te infktoje shume te tjere.Sipas vlersimit te OBSh rreth 10 milione njerez tashme jane infektuar nga ky virus.Vetem forma e perhapjes se virusit jane konstatuar ne mynyre te sigurte gje e cila ka bere nje hap perpara.
  Ato jane
  HOMOSEKSUALIZMI
  PERDORIMI I SHIRANGAVE TE PASTRILIZUARA
  TRANFUZIONI I GJAKUT I PA KONTROLLUAR
  FOSHNJET E SAPO LINDURA PREJ NENAVE TE INFEKTUARA
  Vete virusi shume shpejt dezaktivizohet prej ajrit me uje te nxehte 10% tretje prej bardhesise dhe alkolit..Me se shumti kane vuajtur te semuret prej hemoflise te cilev vazhdimisht u eshte dhene gjak I pakntrolluar para zbulimit te semurjes.Krejt ky pershkrim I semundjes deri ketu eshte nxjerre nga deklaratat e OBSH .Nga deshira qe te mos futin panic ne mesin enjerzve perfaqesuesit e organizates sic duket e mbajne te fshehte semundje me serioze pas epidemise se gripit spanjol ne vitin 1918-1919
  ,Prej fmijve te sapolindur ne france per cdo dite lind nga nje foshnje me rezultat pozitiv te virusit dhe jo me teper shprese se 3-5 vjet jete.Ne gusht te vitit 1986 ne gazeten [PRAVDA ruset per here te pare lajmeruanse virusi I sides rrjedh nga labotoriumi ushtarak amerikan(PARIS MATCH FEBRUARY 1987:pRAVDA JANARY 1987)Te njejten gje e vertetojne dhe dy mjeke te gjermanise lindore Jakov SEGALI dhe Ronald DEMLOI te cilet pohojne saktesisht sipas kohes me hapjen e nje loboratiurumi biollogjik amerikan I quajtur P-4 I cili gjendet ne FORD DITRIH
  .ME 22 shtator te vitit 1986 Radio MOSKA ne emisionin ne gjuhen angleze serish sulmoi amerikanet :Ministria amerikane e mbrojtjes ben eksperiment me njerzit ne zhvillimin e hulumtimeve te saj[MARRE NGA FREDERIC AND PIERRE LORRAIN LEPAGE ENCUIRE:pEACHE AND PROGRES,SOVETRADIO SEPTEMBER22 PARIS MATCH FEBRUARY 1987 P 22*
  Komenti vazhdon Virusi I sides eshte fryt I ekspetve amerikane I tituar gjate manipulimit te gjeneve njezore{marre nga PARIS MATCH FEBRUARY 1987 PP 22 SYNDAY EKSPRES NOVEMBER 2 1987*
  “Synday Ekspres “ britanik shkruan Virusi I sides vrases ndoshta ka qene krijuar ne mynyre artificiale prej shkencetarve amerikane ne kohen e eksperimenteve laborotorike”
  Eksperti I njohur angles I sides prof PITER KERNOVI po ashtu permban teorine e krijimit artificial te virusit”{marre paris match February 1987 pp22 PATRIOT REWIEW vol 2 Nr 9 p1]
  Me 2nentor 1986 Synday Ekspres serish u ndal ne ceshtjen per kooperim sovjetiko amerikan ne lidhje me siden”
  Dr Xhon sili po ashtu ekspert britanik ne fushene Sides botoi ne MEDIKAL GORNAILIN angles se faktori I I sides rrjedh prej nje kombinimi te virusit (de la Visna)semundje delesh me virusin (de la leucemie de bovines) semurje lopesh[,marre nga Patriot REWEEW vol 2Nr 9 p 3)
  Me pastaj CIA dhe pentagoni ndemoren kundersulm “Po qe se se virusi I sides ka ikur prej ndonje labotoriumi atehere duhet dyshuar tek ruset[marre ngaPARIS MATCH FEBRUARY 1987 PP 22
  E VERTET ESHTE SE SHUME SHTET POSACERISHT FUQITE E MEHA PUNOJNE ME GJITHE ZEMER NE NJE GJENERATE FARE TE RE TE ARMEVE KIMIKE.Sado qe akuzohen ne mes vete amerikanet dhe ruset une pranoj se nje gje e tille eshte vetem konsumim I masave.ne shume institute shkencore amerikane ata punojne se bashku ose ne mynyre reciproke I ndajne te arriturat etyre .
  Do te ndalem qe ta shqyrtoj me hoollesi nje deklarate te argumnetuar shume mire te Dr Vilhelm Kembel Daglasit me titull “kush e vrau afriken?Organizata Boterore per Shemdetesi e vrau Afriken me virusin e SIDA(marre Alison et al WHO Bulletin vol 47 1972 p 257-63 Patriot Rewiew vol 2 Nr 9 p1)
  Me te vertete deklarate shume provakative dhe e guximshe por kjo ishte ajo qe ne buletinin e vet pohon duhet te behen ekspeimente qe t shihet se a thua valle viruset mund te kene efekt selktiv ndaj fuksionit mbrojtes.te shihet se a thua valle vete imuniteti ne raport me virusin mund te demtohet po qe virusi infektues elendon me shume ose me pak ne mynyre selktive qelizen qe I pergjigjet virusit”(marre may 11 1987london times)
  Kjo qe u tha me larte tregon se behen eksperimnete mbi viruset te cilet do te shkatarrojne sistemin e qelizes se njeriut dhe me kete do te shkatohet mungese imuniteti.KUjt I duhet kjo?Po qe se se vrtetgjendet nje zbulim I tille virusi propozon organizaten Boterore per shendetesi dhe behen viruse infktues te tmershem dhe fatale me te cilet sistemi I imunitetit njerzor shkatarohet .Nje zbulim I tille zhduk rracen njerzore.
  Me pare nuk e besoja shume koplote ose me shpejt ata per mua ishin te kufizuar.megjithate tashti jam bindur se 90% ene kete bote jane ndertuar ne baz te parimeve konspirative,Kurse vendi e oare e mbajne ato ekonomike,Te gjithe kospiracionet e tjera,Ato politike ushtarake etnike shkencore dhe te gjitha te tjerat jane ne fuksion te atyre ekonomike.Per fat te keq shume shkencetare te vetdijshem ose te pavetdijshem me qendrimin e tyre ne disa ceshtje ndikojne ndaj masave dhe ndaj te infromuarve keq.keshtu per shembull disa prej virusologeve me te mire boteror pohojne se virusi I Sida rrjedh prej majmunit te gjelbert ne afiken qendrore I cili ka kafshuar ndonje vendas te atjeshem.Nje gabim I ketille nuk I falet shkencetarve te famshem te cilet shume mire e dine se virusi I sida nuk haste te majmunet ose tek ndonje kafshe tjeter”(marre helth freedman news”E para kjo semundje eshte paraqitur net e njeten kohe ne ShBA HAITI BRAZIL dhe ne AFRIKEN QENDRORE .Si erdhi deri te ajo qe kater majmune te gjebert net e njeten kohe te kafshojne njerz ne kater vende te ndryshme?E dyta argumentohet se eshte e pamundshme ne mynyre gjenitike te mabrtet virusi I sidees prej majmunit te njeiu sipas rruges natyrore.E treat bile edhe sikur ta pranojme se virusi esht mbarte nga majmuni I gjelbert tek njeriu kjo nuk eshte ne pajtim me zhvillimin e semundjes.Ne cdo 14 muaj numri I njerzve te infektuar yfishohet(London times) Kur te krahasojme rastin e pare te semureve me nr e tashem te semureve nuk ka dyshim se nje numer I madh njerzish kane qene te infektuar net e njejetn kohe..
  Po qe rasti I pare ne vitin 1912 rrjedh prej majmunit duke dyfishuar ne cdo 14 muaj deri ne vitin 1988 numri I te infektuareve do te arrinte rreth 14 mije vete ne afrike e j one masa te miliona te njerzve qe arrin sot.Dr Teodor strekeri e shqyrtoi rastin dhe konstatoi se Instituti Nacional I kancerit se bashku me Organizaten Boterore per Shendetesi e zbuluan virusin sida ne laboratoret e FORD DITRIUHUT marre hellth freedman news setember 1987)Ata I kombinojne viruset bovine leucmia virus o sheep visna virus dhe I injektojne ne muskulin njerzor,Rezultat I kesaj eshte virusi I isdes I pare I njohur per njerzimin retrovirus me 100% vdekshmeri te te infektuareve.Fatkeqesia me emadhe eshte se virusi I sides paraqitet ne nje mije forma te ndryshme dhe veprimet I ka te ndryshme.Disa shkatojne leukemine sikur semundjet ne astin e virusit te lopes dhe cka ajo tjeter.[marre helth freedman news *Virusi vazhdimisht do te ndryshon te shfaqet ne semurje te reja te cilet kurre nuk do ti lejojne shkenctaret te gjene vaksine.
  Njeri prej udheheqesve te laboriuriumit te Ford e Ditrih KARLTON GAXHDUSEKU deklaroi keshtu Unekam nje ndertese ku punojne shume bashkepuntore shkencore nga bashkimi sovjetik dhe kina.Ata kane te drejte te hyjne net e gjitha labotoriumet net e cilat punojne amerikanet.Bile dhe skcionet ushtarake per semurje infective jane perplote me punetore te huaj por jo gjithmone te vendeve mike(helth freddman news)
  Autori daglas vazhdon dhe thote Une mund tju bind se krijimi dhe leshimi I virusit te sides nuk eshte aspak rastesi .Kjo ishte nje prove gjakftohte e suksehsme qe te krijohet nje virus vrases I cili pastaj u provua me sukses ne afrike.Ishte aq I sukseshem sa qe nje pjese populates te afrikes qndrore ndoshta u likujdua miliona njerz vdiqen ne nje afat ter deri pese vjet.Kjo nuk ishte rastesi Kjo ishte menduar mire”(hellth freedman news setmber 1987 )Ky virus vdekje prures si u mbart ne ShBA dhe si zhduku thjesht popullaten homosksuale? Eshte vertet se disa raste jane mbarte prej homoseksualeve nga Haiti por kjo nuk eshte asgje ne krahasim me te semuret nga Sida sot.Ky virus deri ne vitin 1978 nuk ka egzistuar aspak ne shba deri ne momentin kur u fut vaksina hepatits-V e cila tregon saktesisht epidomologjine e sides.Qendra per kontrollimin e semundjeve lajmeron ne vitin 1981 se 4% e atyreqe kane marre vaksinen kunder hpatiti-v jane infektuar me sida Ne vitin 1984 ata pranojne se 60% se jane semure kurse tashti refuzojne te japin te dhna statistikore seps nuk deshirojne ta pranojne qe 100% e te vaksinuarve me vaksine kunder sides jane infektuar(plain truth)te dhenat e ketyre hulumtimeve ruhen ne ministrinee drejtesise ne ShBA dhe askush nuk mund ti shohe.Nga kjo qe u tha me lart behet e qarte se ky virus vekje prures ne SHBA nuk vjen nga afrika por shperndahet ne forme tjeter ma ane te vaksines kunder hepatitit ndersa epidmia afrikane u shaktua nga vaksina kunder lise se madhe net e cilen paten future virusin e sides.Kjo semundej ndjllakeqe paraqet nder rreziqet me te medha per bakrotimin e shume shtetve.ne vitin 1985 Sida vetem ne SHBA- u ka kushtuar rreth 5 miarde dollare ne vitin 1987 me se dhjete milarde dollare kurse kah fundi I vitit 1991 do te nevojiteshin 65 milarde dollare/pamvarsisht nga ajo se cfare masash ndermerren me cfare ilace e vaksina do te perkryhen gjate viteve te ardhme kjo eshte nje fatkeqesi e tmerrshmeper njersit.Shume shtet afikane ndodhen para katastrofes ekonomike [per shkak te kesaj semundje.Homoseksualizmi shiringat e doges dhe trafuzioni I gjakut kane infektuar 10-20% te populates te disa shteteve.Paramendohet se eipdemia e cila shpejt rritet do ti lere te shkreta pa njerz disa regjione>Me te njeten fike jetojne njerzit ne ameriken jugore dhe ne shume vende te tjera
   
 15. exp-s

  exp-s Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  klevis2000
  ke ngaterruar site daku!
  komploti boteror..... po po e vertete mund te jete! po kush mbetet si shpetuesi i botes...?
  mbase islami....?????
  hajde propagande hajde!
  me mire plak merru me ndonje gje tjeter lere Osam Bin laden te merret me komplotin boteror! mbase vret ndonje amerikan tjeter katili!
   
 16. ZeroCool

  ZeroCool Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Lere fare se ti s'ja paske idene se cdo te thote komplot boteror.
  Per ata qe e organizojne dhe drejtojne komplotin populli i thjeshte nuk asgje tjeter vecse bageti te cilin mund ta cojne drejt vdekjes sepse s'kane asnje vlere.
  Nese ty nuk te intereson fakti qe jeta jote vleresohet kaq pak dhe se liria jote do merret e ti do trajtohesh si skllav atehere pune per ty.
  Po nese nuk e di se cfare eshte tamam komploti boteror mos u fut ne diskutim me njohuri gjysmake.
   
 17. Urim Nerguti

  Urim Nerguti Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Sigurisht qe nuk ia kam idene komplotit boteror, sepse ne te kundert do te thoshte qe ai ekziston. Dhe ne kete teme u futa si krejt diletant ne çeshtje zbulimi apo filmash te tipit "Mission Impossible"... Dhe ç'pashe ? Avazin e vjeter qysh prej dy mije vjetesh mbi rrezikshmerine e hebrenjve mbi toke... avaz i vjeter, metoda te reja... here komplot, here revolucionar, here reaksionar, here komunist, here kapitalist, here fajdexhi, here proletar, here Karl Marx, here Rothschild... ska gje, e rendesishme eshte te futen te tere ne nje liste dhe t'i vihet etiketa e bukur dhe zhurmemadhe : "Komploti boteror". O burra, e tere bota te ngrihet ne kembe te shpetoje boten nga nje pjese e botes... dhe pastaj paqe e perjetshme, lumturi e pafund... Kesaj i thone, fol, fol, se diçka do te mbetet...
   
 18. ZeroCool

  ZeroCool Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Plako shiko si eshte puna kjo eshte thjesht ceshtje besimi.
  Disa besojne se qeveria tregon gjithmone te verteten pershembull dhe disa te tjere revolucioni ne rusi u be vertete nga komunistet disa te tjere mendojne se cka thuhet hapur eshte thjesht nje genjeshter dhe se ka dicka qe nuk u thuhet.

  Ti nuk do te besosh se cifutet kane ne dore shume gjera ne bote? Pune per ty po fakti qe bankieret me te medhenj te botes jane cifute te thote ndonje gje? Boten sot e komandojne ata qe kane ne dore fuqine ekonomike per kete te jesh i sigurte.

  Nuk eshte e thene qe te jete tamam si e pershkruajne autoret e konspiracionit po sigurisht qe dicka te vertete ka.
   
 19. exp-s

  exp-s Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  vallahi plako shume e rende eshte kjo puna e komplotit boteror!
  nuk jam sh i sigurt se eshte i vertete. ato qe thua ti zero cool per punen e bankiereve me te medhenj te botes eshte nje fakt, sikurse mund te thuash qe edhe automobilat me te mire i ben gjermani psh benz-i , edhe ky eshte nje fakt.
  ka shume fakte te tjere e te ngjashem. ka edhe njerez qe sot perseri jane pagane, ata qe jane te krishtere e myslymane duhet ti vrasin keta te tjeret apo tu mbushin mendjen qe te konvertohen?
  kam frike se edhe mbushja e mendjes tjetrit(qe nuk do), eshte poshtersi apo jo? dhe meqe ne kemi vene ca regulla te fese sone atehere i bie qe edhe ti qe je i ndryshem ne fe ti bindesh? sikur nuk shkon kjo apo jo?
  keshtu edhe kjo puna e komplotit boteror, dikush Autori psh, ka besuar qe eshte i vertete apo jo? ne nuk jemi te detyruara qe ta besojme.
  personalisht verej se ato qe thuhen mund te jene te verteta si fakte por qe te aludosh per konspiracione pa u bazuar ne fakte konspirative, por ne fakte te tjera pa lidhje eshte perseri poshtersi.
  meqe cifutet ne gjermani ishin te pasur, i vrau hitleri te gjithe, tani me siguri do dale ndonje te na thote qe hitleri ishte i Rotchildeve apo i Rokfelereve dhe e ka bere kete qellimisht qe te behej shteti cifut!
  sa per cifutet, thone qe jane race e zgjuar, por nuk besoj se jane race e zgjedhur , jane nje race si palestinezet njesoj. nuk e di ku ta vertetoj kete punen e zgjuarsise se tyre! s'kam patur rast!
  mbase ngaqe kane qene te perndjekur gjithmone( keshtu thuhet) kane te zhvilluar sensin e vetembrojtjes, qe te ben edhe te zgjuar edhe te mencur qe te mbijetosh!
  nuk kam simpati per ta pasi jane fanatike ne fe dhe gjuhe nga e cila edhe identifikohen.
  jam kunder cdo lloj fanatizmi, sepse con ne konflikte.
  pjesa tjeter qe thone per cifuteve qe jo jane me te mencur apo te zgjuar, jo jane te perzgjedhur , jo jane ku e di une se cfare nuk ma mbush mendjen!
  nejse
  gjithsesi nuk ia vlen te flasim kaq shume per cifutet dhe komplotin e tyre boteror.
  e shoh pak si te pavertete /pf/images/graemlins/wink.gif !
  hajt tung tung
   
 20. ZeroCool

  ZeroCool Primus registratum

  Re: Komploti boteror

  Ke te drejte plako.
  Pune e komplikuar komploti boteror se asnje nuk e di si qendron e verteta po shume gjera qe na mesojne ne librat e historise jane vetem versionet zyrtare.
   

Shpërndajeni këtë faqe