koncepti mbi irealen

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga saladin2, 31 Dec 2005.

 1. saladin2

  saladin2 Primus registratum

  koncepti mbi irealen

  A eshte e vertete se bota jon eshte nje vizion ireal?
   
 2. dimir

  dimir Forumium praecox

  Re: koncepti mbi irealen

  jo!
   
 3. saladin2

  saladin2 Primus registratum

  Re: koncepti mbi irealen

  PO atehere c'eshte?
  nese irrealja eshte kaq e pabaze atehere perse ekziston brenda reales?
   
 4. dimir

  dimir Forumium praecox

  Re: koncepti mbi irealen

  Ekzistojne dy mundesi ose ndodh, ose nuk ndodh.
  Cfre eshte reale, ne te njejten kohe nuk mund te jete ireale. Dhe anasjelltas.
  Por nuk mund te thuhet se" bota jon eshte nje vizion ireal?" sepse ky do te ishte nje gje rele atehere.
   
 5. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: koncepti mbi irealen

  CFARE KA NDODHUR RRETH NESH KETU E 10 MILION VJET PARA PER NE ESHTE IREALE POR NE TE VERTETE KA NDODHUR PRA ESHTE REALE.
  TANI SECILI SIPAS QEFIT VET: KUSH DO I BESON PRA ESHTE REALE. KUSH DO NUK I BESON. A ESHTE IREALE? /pf/images/graemlins/confused.gif /pf/images/graemlins/confused.gif /pf/images/graemlins/confused.gifNDIHME NDIHME /pf/images/graemlins/mad.gif
   
 6. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: koncepti mbi irealen

  cfare ka ndollur ketu e 10 milion vjet perpara ka qene dhe eshte reale.

  eshte vetem transoformim, por asgje nuk ka kaluar ne ireale.


  "Reale eshte ajo, qe edhe kur ti nuk beson ne te, nuk largohet"
  (Philip K. [ndaluar])
   
 7. saladin2

  saladin2 Primus registratum

  Re: koncepti mbi irealen

  "Reale eshte ajo, qe edhe kur ti nuk beson ne te, nuk largohet"


  E bukur, mjaft e goditur. Por irealja eshte pjese e reales, ndodhet brenda saj.
   
 8. GRiZhLa

  GRiZhLa Primus registratum

  Re: koncepti mbi irealen

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  "Reale eshte ajo, qe edhe kur ti nuk beson ne te, nuk largohet"


  E bukur, mjaft e goditur. Por irealja eshte pjese e reales, ndodhet brenda saj.

  [/ QUOTE ]

  Varet nga perceptimi qe i jep truni i robit.
  Nganjehere stimulojme nje bote ireale, por qe eshte bazuar dhe inspiruar nga e verteta. Kjo gje, aksidentalisht do na japi nje ide 'si do duket bota jone ne esence' /pf/images/graemlins/idea.gif
   
 9. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: koncepti mbi irealen

  Termi Ireal eshte pjese e ndergjegjes sone, e cila pranon qe nuk di gjithcka ka rreth nesh. Irealja eshte ajo prani qe mund te jete aty... por ne nuk e njohim!
   
 10. zog

  zog Primus registratum

  Re: koncepti mbi irealen

  reale eshte materializimi i idese. ndersa ireale eshte idealizimi i materies. kufiri midis tyre eshte kurdohere pika ne te cilen ndodhemi.
   

Shpërndajeni këtë faqe