Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga loaded, 5 Nov 2002.

 1. Archi

  Archi Forumium praecox

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Nqs do te me lejohej edhe mua te jepja nje mendim per kete teme do te thoja qe shume pak veta e shikojne historine ne kuadrin e rrethanave te atehershme. Dikush thote qe Hitler i kishte inat hebrenjte qe ne ate kohe ishte shtresa "me e pasur dhe e zgjuar" e Gjermanise dhe ai donte popullin e tij. Keto jane fare pa baze. Nacionalizmi i Adolf Hitler nuk kishte te bente me "dashurine" e tij per popullin "e tij" gjerman, sepse Hitler ishte austriak (austriaket dhe gjermanet gjithmone kane qene shtete dhe kombe te ndryshme, aq sa nuk eshte i njejte nje zviceran gjermanofoles me nje gjerman ose austriak). "Nacionalizmi" i Hitler ishte vetem menyra per te hypur ne pushtet dhe fasada fjalebukur dhe karizmatike per te mbajtur kete pushtet (sic ishte komunizmi tek ne). A dini qe Hitler vite para se te merrte pushtetin organizoi nje puc shteti i cili filloi ne Bayern (Bavaria) dhe deshtoi e perfundoi me burgosjen e ketij te fundit, por qe u fal me nje amnesti?
  Hitler nuk kishte nevoje te kerkonte ndihmen e cifuteve per ardhjen ne pushtet pasi ai e kishte te qarte se ardhja ne pushtet do te realizohej me ane te forces. Parate e nevojshme do te mblidheshin tek ata qe kishin para ne ate kohe dhe te vetmit qe kishin para ishin cifutet. Duhet patur parasysh qe ishte koha kur Bota ishte e gjunjezuar nga kriza ekonomike e 1929 dhe Gjermanise i duhej sipas vendimeve te Versajes te paguante edhe reparacionet e Luftes se Pare Boterore. Cifutet duke mos qene nenshtetas gjermane ishin te perjashtuar nga kontributi per reparacionet e luftes, gje qe i bente te mos shiheshin me sy te mire nga popullsia gjermane. Prandaj imagjinoni ne keto kushte sesi ngrihet populli peshe kur dikush premton tu japi fund mjerimit dhe dhimbjes dhe bertet me te madhe qe do te shperndante pasurite "e paligjshme" qe kishin vene cifutet "mosmirenjohes" mbi kurriz te popullit "te urte dhe mikprites" gjerman. Eshte e vertete qe Europa ka qene kurdohere antisemite, por hebrenjte nuk kane qene kurre aq te pakontrollueshem sa te duhej nje lufte per t´iu kundervene dhe shfarosur ato. Kampet e perqendrimit dhe shfarosja e cifuteve ndodhi me pas dhe antisemitizmi u kthye ne ideologjine kryesore te nacionalsocializmit gjerman. Pra nuk ishte theksimi i antisemitizmi shkaku i Luftes se Dyte Boterore, por rrjedhoje e tij. A nuk eshte edhe sot e kesaj dite keshtu? Cdohere qe nje superfuqi ka probleme ekonomike te brendshme sajon ndonje lufte. Nuk ka rendesi vendi apo shkaku. Makiaveli thote: "Qellimi justifikon mjetin". Kurse von Clausewitz: "Qellimi i vetem i luftes eshte t´i sherbeje politikes". Ndodh me USA, me Rusine etj. Dhe Hitler nuk i ka bere te gjitha vete. Kishte edhe te tjere qe "duke u bere me katolik se papa" tregonin devotshmerine e tyre me makabritete (keto perbindesha dalin ne cdo lloj diktature, fashiste apo komuniste qofshin). Mos i mendoni gjerat e atehershme me llogjiken e diteve te sotme. Atehere nuk kishte radio dhe televizione private me shumice dhe as shtyp te lire. Po te ekzistonin keto mendoni qe USA do te hidhte aq kollaj bomben atomike mbi Japoni? A nuk eshte ky nje krim kunder njerezimit? Por askush nuk i permend kollaj keto gjera. Askujt nuk i pelqen te rrije para pushkes dhe prapa mushkes.
   
 2. Pladomen

  Pladomen Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  [​IMG] Me vjen keq, por edhe se jemi ne demokraci, nuk mund te lejohen te tilla simbole te urryera, per me shume me kete gjuhe dhe menyre propaganduese!

  Une per vete e perkrah shume Hitlerin...
  Por jo racistat e sotem si veten..
   
 3. Ksenia

  Ksenia Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?
   
 4. Ksenia

  Ksenia Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  KA PLOT PASAKTESIRA NE ATO QE THUA:
  C'do te thuash me fjalet popull endacak???!!!
  Endacak eshte nje popull qe jeton ne tenda ose karavane si ciganet ose beduinet kurse cifutet kane jetuar ne qytete kryesisht dhe mjaft here te detyruar te jetojne ne geto.
  Deri me 1948 ne palestine cifutet benin lufte kunder anglezeve dhe nuk qene anglezet qe "u dhane shtet"
  Eshte injorance e thelle te thuash se "keta endacake e pate te aresyeshme te merren me tregeti" tregetia ishte nje nga aktivitetet e pakta qe u lejohej.Cifuteve nuk u lejohej te dilnin nga getot dhe kur dikushte arrinte te dilte ishte i detyruar qe te tregonte se ishte 100 here me i zoti se nje tjeter(i krishtere) qe bente po ate zanat.Ndyshe nuk mbijetonte dot.

  Dhe pervec kesaj kishte plot shkrimtare(S.Cvajg,Remark,etj)mjeke(Froid,), bankiere,(Rothchild,Hirsh etj)shkencetare(Ainshtain)muzikante,aktore,pedagoge,filosofe etj etj.

  Dhe t'i quash "endacake pa atdhe" nje popull qe atdheun e tij e ka pare gjithmone ne Palestine,qe ka ruajtur zakonet,gjuhen dhe fene e tij pa u thyer nga persekutimet e tmereshme dhe pa u asimiluar per me se 2000 vjet eshte e tepert!

  Po ne qe se ty te pelqen Hitleri dhe na e admiron,djale paske nje hall te madh!!!
   
 5. Admirali

  Admirali Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  O njerez, vertete qe Hitlerin e mbajne pergjegjes per vrasjet e cifuteve, por a ishte ai valle qe shkrepi pistoleten, apo qe leshoi gazin? Jo, ate e bene te tjeret, Hitlerit mund ti vihet faji sepse ideoi shfarosjen e tyre ne teori, por praktiken e bene te tjeret. Mgjt sa per dijeni, ai qe ideoi dhe vuri ne zbatim kampet shfarosese per cifutet ishte shoferi personal i Hitlerit,i cili ishte cifut, kjo e vertetuar, por nuk eshte shkruar ne histori, dhe Hitlerit i gatuante kuzhinierja e tij personale qe ishte gjithashtu cifute.


  P.S
  Mos thoni qe Hitleri i urrente cifutet sepse shoferi i tij i shponte enkas gomat e makines, harxhonte shume karburant dhe se kuzhinierja e tij i vidhte ushqimet dhe se i digjte gjellet. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Sa per te qeshur m'boni ju pseudo-nazistet shqiptar qe mburreni me idjotsira si "Hitleri ka thon qe shqiptaret jan rrac arjane" -- po mer jonxha po, pranaj boni masakren e Tirones se jena "rrac e zgjedhur."

  Nji jonxh tjeter ketu ne forum tha: "(Hitleri)Ka pas good leadership skills." Good leadership skills?? Struktura administrative e Gjermanis n'kohen e Hitlerit ishte tamom si tas me makarona me i qofte t'molle siper (qoftja nenkupton Hitlerin - shpjegim per nazistat e forumit qe do hasin veshtirsi me kuptu ket krahasim -- se natyrisht nuk arsyetojn dot kthejllet).
   
 7. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Hahahahahahaha.....o none ca krahasimiiiii.
  O dirty vegas, toke ketu rrusho se me ke bo me qesh me t'modhe. Hahaha...o zot skisha nigju me perpara te tille krahasim per historine.

  Nejse, te bohem icik serioze tashi se lashe nom tu zverdh dhomet...lol

  Tani, une bashkohem me Neon kur thote qe antisemitizmi nuk ka qene i theksuar vetem gjate Shek 20 por edhe gjate shek te 18.
  Mbreteresha Maria Tereza e Austrise ne 1751 dha urdherin qe te gjithe cifutet te perjashtoheshin nga vendi i saj pasi i shihte si protestante, fe qe ajo ishte komplet kunder per vete faktin qe Maria Tereza ishte katolike e cmendur.
  Ndoshta Hitleri ka qon pasardhes i Maria Terezes...lol

  Nga ana tjeter, une bashkohem edhe me Archi qe dha me verte informacione te mrekullueshme dhe nje pikeveshtrim shume te sakte. Hitleri gjate gjithe jetes se tij eshte rritur me idene qe cifutet jane rrace e piset dhe nuk meritojne te rrine ne token gjermane. Ne lagjen ku jetonte Hitler kur ishte i vogel, ai thote ne nje shkrim te tijin qe kishte pak cifute dhe nuk ishin te pranuar nga shoqeria. Gjate kohes qe Hitleri u rrit, ai e shpreh qarte tek shkrimi i tij qe mospelqimi qe kisha per ta kur isha i vogel, u kthye ne urrejtje per kete rrace qe te jepnin edhe me shume antipati kur te linin ti shkelje me kembe. Plus kesaj eshte edhe arsyeja tjeter qe tha Archi per punen e taksave.

  Mua per vete aktet e ketij njeriu do i quaja thjesht perverse dhe veprime te nje psikopati qe nuk ka ditur ta frenoje veten. Hitleri me jep mendimin qe huk ka qene aq i forte sa ta mund id-in brenda vetes dhe te jete human si gjithe njerezit normal. Keta njerez si puna e tij me verte duhen patur frike se nuk e di se deri ku do i coje deshira per te arritur kenaqesine e mendjes se tyre....

  Noneeee...sa paskam shkrujt mor zot. Tashi sa e pashe...nje essay te tere kom bo..Hec mo, ju do lodheni tu lexu...lol

  Noten forumista
  Odea /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Qe Hitleri s'ka qen as i pari as i fundit qe persekutoi cifutet, kjo dihet. ..por qe ta idolizosh Hitlerin (si ca tipa knej verdall) me duket me makabre se tmerret qe ka shkaktu ky perbindesh.
   
 9. Feld-Marshalli

  Feld-Marshalli Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  une per vete kam lexuar shume libra per kete periudh sepse me teheq shume dhe mund te jap disa arsye. ne radhe te pare eshte ajo qe tha dikush me larte se hitleri i ka pasur ne lagje cifutet dhe aty ai ka mesuar ti urrej ata po kjo nuk ndalet me kaq sepse hitleri i ka hasur shume here cifutet si influence negative ne jeten e tij. kur deshtoj te hynte ne akademine e vjenes per pikture per dy here radhazi nje nga faktoret kryhesor (pervec mungeses se talentit te tij) ishin cifutet qe hynin ne akademi me para sic behet sot ne shqiperi. gjithashtu hitleri nga cifutet ka mare dhe semundjen e sifilizit pas raportit te pare seksual te tij me nje grua mbi te 40 kur ai ishte vetem 17 vjec. une nuk i vej faj ati qe i urente cifutet sepse ,duke pare qe pupolli i vet vuante p[asojat e luftes nderkohe qe cifutet pasuroheshin ne kuriz te tyre ,me duket shume normale dhe cdonjeri prej nesh do arinte ti urente ate ciban te shoqerise. une me kane thene se vet nuk e kam lexuar akoma si liber , se ne librin e shenjt cifut "talmudin" thuhet hapur fare dhe shume i kuptueshem qe " racat e tjera jane si gomeret dhe ne cifutet jemi ate qe duhet ti hypim mbi shpine dhe ti drejtojme ata" tani cdo njeriu normal kjo thenie do tja conte urejtjen ne kulm dhe nuk i vej faj hitlerit sepse ai ishte njeri nga te shumtet ne kete bote qe uren ate specie kafsherore se njerzore nuk i thua do. pastaj dikush e tha me siper qe ata jane shume te pa-asimilushem (per fat te keq) dhe kjo ndodh vetem nga ideologjia e tyre qe te ruajm gjakun tone , mos ta prishim. nuk eshte raciste kjo?? atere pse neve nuk duhet te tregohemi racist kur ata tregohen kundra nesh. e pra cifutet jane nje ciban ne shoqerine tone dhe hitleri ishte nje nga te paret qe kerkoj ta cante kete ciban dhe urroj me gjithe shpirt qe ne vitet ose shekujt qe do te pasojne te kete te tjere si hitleri qe te shporin cifutet nga kjo toke. si perfundim une i vej vetem nje faj hitlerit. qe nuk i shpori te gjithe. (pershendetje SS)
   
 10. mostro

  mostro Putraku

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  PSE re ju se mani men kur josh djali i nji cifuti tek luante me hitlerin e vogel i vodhi njonen shapke dhe ja hudhi ne plena!!po kur kalamojt cifuta i dhane hitlerit fara lule dielli te helmume qe u gdhi te nesermen ne spital!!!per te mos zene ne goje ndeshjet e futbollit midis lagjesh,qe e linin te shkretin vetem me kap topat kur kalojshin porten.....e pra shoke urrejtja e tij e kish znafillen fill e ne vegjeli.... /pf/images/graemlins/laugh.gif
  betohem qe jane histori te verteta :goofy: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Zanafillen e ka shekuj me pare. Hebrenjte (dhe jo cifutet pasi ti nuk ne gjendje te ofendosh ata dhe me shume zbret ne shkallen tende te injorancise) ne shekuj kane qene te urryer.

  Njesoj si nje injorant e urren nje te zgjuar (i buron zgjuarsia ne injorancine e fjaleve qe nxjerr) dhe perdor fyerje/ofendime (ne raste ekstreme te perkrahur nga turma injorante qe jane me bollek ne kete glob deri ne dhune fizike).

  Hebrenjte kane qene dhe do jene me te zgjuarit e ketij kombi jo sepse jane "the chosen people" por sepse kane zgjedhur veten te behen te distancuar nga turma e injoranteve.

  Nuk ka komb sot ne bot dhe as nuk ka per te pasur si kombi hebre!
  Njerez qe ndihmojne njeri tjetrin! Nuk ka femij hebre jetim dhe nuk ka jetimore ne Izrael dhe femije hebrenj ne bote per te u adoptuar!

  Ne Kuran urrehen hebrenjte urrejtje patologjike njelloj si Hitler ose si do te thoshte Churchill se "Muhamed ishte nje vrases si Hitler" dhe krahason "Kuran eshte nje Meine Kapf qe lexohet dhe sot me deshire" (burri i urte Churchill i ka thene keto!), Europianet i urrejne sepse vrane Jezusin por me shume e kane per dicka tjeter nje urrejte patologjike.

  Cfare kombi! Ju e urreni per virtytet qe ka. Sigurisht injorantet! Qe duan te komandojne boten.

  Ka qene/Eshte/dhe do te jete kombi qe i ka dhene botes me shume njerez te famshem se cdo komb tjeter!

  Ka qene/Eshte/dhe do te jete kombi pararoje ne bote.

  Ka qene/Eshte/dhe do te jete kombi me me shume virtyte se cdo komb tjeter!

  Harrova se Ka qene/Eshte/dhe do te jete kombi qe do dije te beje pasuri me shume se te zgjuarit me bollek (nenkupto injorantet!).
   
 12. mostro

  mostro Putraku

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Tv Rai naten jep shume emisione qe flasin per te kaluaren sidomos per luften e dyte boterore si dhe per ate pjese te zeze te historise qepreku popullin hebre.NJi nga arsyet e urrejtjes se hitlerit ndaj tyre ishte dhe mos mbeshtetja e tij kur mori pushtetin,ndihma qe u kerkoj hebrenjve te gjermanise qe ne ate kohe kontrollonin trurin e gjermanise.anzi ju refuzua ne menyre shume perbuzese /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. XXL

  XXL Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Nuk ju vjen turp qe mbroni Hitlerin?!
  Diktaturat mbeten diktatura dhe asgje e mire nuk vjen prej tyre. Si guxojne shqiptaret te jene rraciste (per me teper ndaj nje populli qe ka nxerre aq figura te famshme) kur ne shqiptaret po leme kokrren e namit neper bote?
  Kesaj i thone dhi e zgjebosur e bishtin perpjete!
   
 14. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  nuk me duket shume e lezeteshme qe te behet humor mbi jeten e 6 milion çifuteve te vrare nga Hitleri. Qysh nuk qenka Hitleri pergjegjes. Natyrisht ai nuk mund te bente pis duart duke hapur rubinetat e gazit, por ama urdhrat mbajne te tere firmen e tij fatekeqe. Sado qe ndonjeri kerkon rrugedalje justifikuese per Hitlerin, fakti eshte vetem 1 "HITLERI KA VRARE 6 MILION NJEREZ, FAJI I VETEM I TE CILEVE ISHTE TE QENIT çIFUT". :mad:
   
 15. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  - Te thuash qe Hitleri veproi mire per ato qe beri? Qofte edhe duke u munduar te argumentosh ne nje menyre malinje si Iliri qe e interpreton historine siç ia pret mendja duke justifikuar krimet e Hitlerit me sulmin kunder Rusise sepse zbatoi Marksin dhe se Marksi ishte ebre?!
  - Te thuash qe Hitleri kishte vlera sepse na quajti ne shqiptaret ariane? Pse valle ne kishim nevoje per kete pohim? Ne asnje menyre, ndryshe do te kishim qene ne qe do te dergonim studiues ne gjermani dhe jo anasjelltas siç beri Hitleri qe dergoi ne Shqiperi.
  - Ishte dhe mbetet nje figure e zeze ne historine e botes per krimet qe beri ndaj popujve te tjere dhe jo vetem ndaj atij ebre. Popujt e BS humben 20 milion njerez, dhe miliona te tjere, polake, çeke, jugosllave rrreth 2 milion, u shtohen 6 milion ebrenjve, ne nje shifer qe arrin mbi 50 milion te vrare bashkangjitur ketu edhe 16 milion gjermanet.
  Ne emer te cilit argument mund te vriten miliona njerez?
  Ne kete rast nuk ia vlen te trajtohet nese ishte i mire apo jo, flasin faktet.
  - Ku e ka burimin urrejtja e hitlerit kunder ebrenjve?
  - I lindur ne oren 6.30 te mbremjes se dates 20 prill 1889 ne Branau te Austrise. Babai i Hitlerit quhej Alois dhe nga ana e tij ishte pa baba, sepse nena e tij, Maria Ana Schicklgruber rreth viteve 1830 punonte ne Graz, si sherbyese tek nje nga familjet ebre te quajtur Frankenberger. Ketu mbeti shtazene. Babai Frankenberger filloi ti paguante nje rroge, ose i lidhi pension sherbyeses qe mbeti shtazene nga djali i tij 19 vjeçar, Frankenberger junior. Dhe kjo familje ebrenjsh paguante qe gjyshja aventuriere e Hitlerit te mbante gojen e kyçur, pra te mos tregonte babane origjinal te Aloisit. (H. Frank, Im Angesicht des Galgens, 1953)(Hans Frank, ishte minister i Reich dhe ne fillim te vitit 1938 Hitleri e ngarkoi te mblidhte te dhena per gjyshen e tij. Ato qe thashe me siper)
  - Te njejtin rezultat dhane edhe kerkimet per gjenezen e Hitlerit qe u bene me urdher te kancelarit austriak Engelbert Dollfuss pak para se ta vrisnin nazistet me 1934. Rezultoi qe gjyshja e tij, e fameshmja Maria kishte mbetur shtatzene pikerisht ne ate kohe dhe me nje pinjoll ebre.
  -Ekspertet naziste plotesuan harten gjenealogjike te Hitlerit me 1934 dhe arriten deri ne shekullin e xv ku del per here te pare familja Hitler. Sipas studiuesit Konrad Heiden, "Hitler. Das Leben eines Diktators, botuar ne 1936-1937 ne Zvicer, (jeta e nje diktatori)pra sipas ketij studiuesi: mbiemri i rralle dhe i çuditshem Hitler takohet shume shpesh tek ebrenjte e lindjes dhe jo tek gjermanet, me sakte; ne Galici, Bukovine, Rumani e Poloni.
  Eshte edhe Hitleri me origjine ebre? S'ka asnje dyshim.
  -Antisemitizmi i Hitlerit e ka burimin tek ngjyra politike e Vienes ne fillim te shekullit te kaluar. Biles kjo fryme antisemitiste kishte nisur qe ne shekullin e meparshem kur intelektualet ebrenj kishin dhene nje kontribut te madh, qe ndikoi shume ne permbysjen e barrierave feudaliste te perendorise austro-hungareze. Ishin bere simboli i borgjezise se emancipuar. Po keshtu quhej e egzagjeruar, ose kishin kaluar "kufijte" edhe ne fushat e tjera ata(ebrenjte) dhe sidomos ne gazetari dhe letersi.
  - Ne vellimin me titull: "Njeriu qe i dha Hitlerit idete" botuar nga historiani gjerman Wilfred Daim, thote se ne formimin e Hitlerit ndikoi murgu Adolf Georg Lanz von Liebenfels, qe themeloi ne Viene nje shoqate sekrete "ariozofiko". Adhurimi i arianizmit, antisemitizmi dhe antisocializmi ishte ideologjia qe propogandonte Lanz tek revista "Ostara" e mbushur me skica anatomike dhe shenja zodiakale, si dhe simboli i famshem arian, kryqi i thyer.
  Lexojme çfare thote vete Hitleri se si u be antisemit:
  ..."ne Linz kishte pak ebrenj. Me kalimin e shekujve kishin marre tipare europiani dhe nga pamja ishin bere humane.Po, per mua ishin si gjermanet. I vetmi ndryshim qe vija re ishte besimi i tyre dhe fakti qe per kete gje ishin persekutuar, me mbushte me zemerim....Dy vjet me vone, ne Viene, e zgjidha ne menyre racionale problemin...Po xhiroja ne qender kur me qelloi perpara nje tip me veshjen karakteristike te ebreut dhe kaçurela te zeza. Edhe ky eshte nje ebre?-pyeta veten. Sa me shume e shikoja ame vemendje ate fytyre, aq me shume pyetja ime po merrte tjeter forme: -edhe ky eshte nje gjerman?...Nga ky moment edhe vete Viena me dukej ndryshe. Kudo qe shkoja shikoja vetem ebrenj. Sa me shume shikoja aq me shume dalloja ndryshimet qe kishin nga ne...(Mein Kampf)
  I rikthehem pyetjes: si eshte e mundur qe nje njeri me origjine ebre te masakroje popullin nga kishte ardhur? Sepse mua me duken te gjitha keto pohime dhe shpiegime qofte edhe te biografeve, disi larg te vertetes.
   
 16. Florus

  Florus Forumium maestatis

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Kam degjuar se hebrenjte ne ate kohe zoteronin pikat kyce te ekonomise gjermane dhe Hitleri nxorri justifikimin e rraces se paster arjane per ti eleminuar ata :devil:
   
 17. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Arsyet jane shume;
  E para KRISTIANIZMI, vete krishti i quajti bashkekombasit "sherbetore te djallit"
  Keshtu kisha katolike i ka luftuar historikisht, mos harrojme se HITLERI fillimisht ishte murg.
  Tjeter, Hebrenjte krijuan organizatat MASONISTE, organizata te fshehta qe merreshin me misticizem, kishte nga ata "Magjistare" ti quajme keshtu qe arrinin te flisnin ose te hynin ne kontakt me shpirtera te ndryshem me ane te kodeve sekrete ne gjuhen Hebrenjve dhe te merrnin udhezime per jeten ne pergjithesi, si fitohet, cfare duhet bere per te fituar para, per sundim, etj etj,,,, jane keto zera te fshehte qe i drejtojne Hebrenjte edhe sot e kesaj dite per menyrat dhe mjetet e sundimit te botes.
  Hitleri keta i quajti "Udhezimet e Djallit"
  Hebrenjte e shpiken komunizmin me ane te ketyre "zerave" e perdoren per qellimet e tyre.
  Vete Hebrenjte thone "Ne hyjme ne kontakt me Zotin"
   
 18. ADMIR BILCA

  ADMIR BILCA Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  HITLERI ISHTE NJE PSIKOPAT I RREZIKSHEM,DHE GENOCIDI QE KREU SISHTE PER PASTRIM RRACE POR PER ARSYJE EKONOMIE(CIFUTET ISHIN KLANI ME I FUQISHE INDUSTRIALIST NE ATE KOHE NE GJERMANI).HITLERI QUAJTI JAPONEZET "VELLEZER ARIANE" :confused: DHE GJITHE TEORIA E TIJ QE NJE ******** .ARIANET VETE SI ORIGJINE VIJNE NGA IRANI DHE INDIA! PRA KJO RACA E PASTER NORDIKE NA E PASKERKA ORIGJINEN NGA AZIA?????SA PER SHQIPETARET ATA BENIN PJESE NE PLANET E HITLERIT NE LISTEN E ZGJEDHUR TE ARIANEVE!..FAKT REPARTI "SS SKENDERBEJ"I CILI U MOBILIZUA NE KOSOVE NGA TRUPA SS SHQIPETARE.SA PER MASAKRA HITLERI ME VRAU EDHE MILIONA (TE ASHTUQUAJTUR ARIANE)(POLAKE,RUSE,CEKE,ANGLEZE,FRANCEZE,ETJ)UNE MENDOJ SE GJITHCKA ESHTE NJE HIPOKRIZ :rockband: I ME RRENJE EKONOMIKE DHE ASGJE ME TEPER
   
 19. albana

  albana Lara Croft

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  Dikush me postimin e tij kishte shkruar sa te mire jane hebrejte dhe une e pranoj jane njerez dhe nuk kam asgje kundra tyre personalisht por nuk mund te ri pa permendur se ata njerez jane te mire vetem per njeri tjetrin perndryshe me te tjeret ata jane te pabese,skllever te parase, mosmirnjohes, shfrytezues,egoiste te papermbajtur dhe nuk e kane per gje te shkelin nje apo mijra njerez per te miren personale dhe po perpiqen te bejne me palestinasit gjera qe nuk u kane hije si dikur gjera te kobshme beri Hitleri kunder tyre.Hebrenjte jane sa te bekuar aq edhe te mallkuar,per kete deshmon historia.
   
 20. gentilushi

  gentilushi Primus registratum

  Re: Ku e ka origjinen urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjve?

  JU TREGOJ HISTORINE E VERTETE DHE ZANAFILLEN E URREJTJES QE KA PASUR HITLERI PER CIFUTET.
  sic e dini shumica nga ju hitleri qe ne femijer ka pas dash me u bere PIKTOR dhe per kete arsye shkoi e studioi ne VJENE ne austri per pikture dhe i pelqenin sidomos impresionistet.rrinte e enderronte tere diten e dites me ato fantazite e tij se sa do fitonte nga hapja e nje ekspozite apo nga shitja e pikturave te tij tashme me fame boterore.Nejse pasi i vdiq nena ai nuk mund te vazhdonte me studimet sepse ju prene te ardhurat.por pasioni i madh qe kishte per pikturen e lidhi me nje CIFUT i cili me aftesite e tij komunikuese dhe dhelperake kapte njerez neper rruge dhe e ndihmonte hitlerin te shiste skicat dhe pikturat e tij qe nuk ishin donje gje kushedi se cfare.POR ndodhi nje dicka (hitleri kishte atehere rredh 17 vjec)Ai cifuti krisi i iku dhe nuk i dha as leke qe duhet ti ndanin bashke e as u be me i gjalle fare.Dhe qe atehere qe nga ajo moshe e deri ne moshen 21 vjec (dicka e tille nuk jam i sigurte) nuk dihet asgje nga jeta e hitlerit.per kater vjet nuk ka asnje te dhene se cfare ka bere ai ne jete.mundesia me e mundeshme eshte qe ka qene lypes dhe rrinte me qen rrugesh e prostituta por asgje nuk mund te themi qe ka qene e vertete.Ne biografine zyrtare thuhet qe ka qene bojaxhi.Nejse kalojme tek motivi tjeter.Hitleri shkruan ne MEIN KAMPF qe duke u nxehur ne diellin e Vjenes nje dite shikon nje burre te dhjamosur qe ecte rende rende duke i shkelqyer celsat qe i vrane syte hitlerit dhe i kthyen vemendjen.Atehere shkruan hitleri thashe A eshte ky person cifut?? pastaj e ktheva pyetjen ne A mund te jete ky person i dhjamosur gjerman??Dhe thote qe filloi te mendoje per teorira te ndryshme kombesh ariane jo -ariane.Nejse keto jane dy gjerat qe permenden ne biografine me te besueshme te hitlerit per keto vite me te vertete te erreta.Pastaj ngjarjet kthyen dhe plasi LBeI.filloi te merrej me politike dhe nuk eshte e vertete qe industrialistet cifute nuk e kane ndihmuar ate te ngrihej ne pushtet.bile ata e financonin.pastaj mori pushtetin dhe i sistemoi ne aq kushte te mira jetesore saqe cdonjeri ngeli i kenaqur.Spastroi monopolet dhe koncernet nga cifutet dhe u a dha ato gjermaneve.Kaq kisha.por me te vertete qe cifutet jane urryer gjithmone dhe ska qene as hitleri i pari e as i fundit.jane rrenjet e historise se europes.
  Ata qe kane komente mund te na japin edhe korrigjime te fjalive
   

Shpërndajeni këtë faqe