kulla e haklajve

Diskutime tek 'Historia Shqiptare' filluar nga eddantes, 10 Apr 2006.

 1. bobo

  bobo marksist-enverist

  :) askush se perbalt emnin e Hajdarit, Berishs ...etj!, ishte tregu i armve dhe shum gjera tjera qe i kushtun jeten Hajdarit, por kjo sdo tthot qe ai ishte ''i keqi''-, asht e gjat si histori! ;)
  ma shum se Tropoja se vujti asnje rreth tjeter ''lojrat'' politike Berisha-Nano, qe sollen kepurdhen 'kulla Haklajve':
  Kulla ne fjale solli, direkt/indirekt, me shum viktima sesa nje periudh historike, per zones, e perber nga: 100vj pushtim osman+ pushtimin sllav dhe luften e I dhe te II botere+ regjimin Komunist-, me pak fjal ne 4 vite u vrane me shum njerez sesa ne 200 vite!
   
  Almaa'95, gurax and Dreamer like this.
 2. bobo

  bobo marksist-enverist

  ...ne kohen kur doli ‘’kulla(kepurdhe) e (shemtuar) haklajve’’,- sinonim i kullave/ sarajeve/ vilave...etj! te te ‘’forteve’’, qe njekohesisht mbine ne te gjithe Shqiperine- Shqiperia perjetonte nje faz te brishte historike-, per te cilen askush se merr guximin te flas te verteten te bazuar ne fakte objek-/ subjek-tive!- sepse ne jemi nje shoqeri e militantizuar (per dallim nga militarizuar, smbajme uniforma, pasoj e falimentimit te kombinatit tekstil Stalin :D)

  shoqeri me element njesi, individin qe ‘vret per nje fjale goje’(kusht i mjaftushem per tmohu cdo lloj forme shoqerore!!!), qoft ky punetor apo deputet!
   
  Last edited: 10 Jul 2016
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Fatkeqesia e HAKLAJVE ishte.....qe ishin MALESORE
  dhe jo .....malok.
   
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Po ta degjosh me SHUME VEMENDJE intervisten e Hamdi Haklaj!
  NE(HAKLAJT) nuk u morem me berishoviq se do na quanin tradhetare.
  GABIM FATAL: duhet ta kishin VRARE.
  PS: por secili e merr llogarine.......... sipas kohes!
  Kaq se nderzehen klyshat e sales.
   
 5. bobo

  bobo marksist-enverist

  @ab: intervista ne fjale, ka shum pikpytje (nqs e ke fjalen per !?) !
  psh (shkurtimisht!): ... takimi me (perafersisht 20 tpranishem!) qe ka zhvilluar Hamdiu, si i ftuar me rastin e ardhjes se Berishes ne Tropoje ne kohen e komunizmit..., ankesat e Hamdiut drejtuar Berishes nlidhje me qendrimet e disa komunisteve te rrethit...!
  , si dhe pergjigja e tij (Hamdiut!) qe 'ska qene komunist'...hahahahahaha
  ...etj!
  Hamdiu ka nje problem: ai eshte fajtori #1 per cfar ka ndodhur, qoft ne familien e tij dhe me bashkvendasit!
   
 6. bobo

  bobo marksist-enverist

  si asht e mundur qe kjo nenteme tvazhdoj tjet nen temen 'historia shqiptare'???
  kjo ceshtje sperben histori, thjesht nje mekanizem krminal per tmohu historin shqiptare!
  duhet tkalohet ke thashethemet!!!
   
 7. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  MUA po ma shuan familien,nuk jam liberal.
   
 8. bobo

  bobo marksist-enverist

  sdo ja lejoja vetes, tmos respektoj mendimin e tjetrit, si gjalles shoqerore (pra me nje modul te caktuar!)-por:
  kendveshtrimet mendore duhet t'i permbahen po ashtu moduleve qe na percaktojn si gjallesa shoqerore, referuar ne konceptin bashkohor.
  ''haklajt'' skan bere asnje vrasje ne emer te 'moralit' dhe 'mbrojtjes' te families; te gjitha vrasjet qe kan bere ata jane me motive politike dhe ordinere.
  'ata' vrane: me uniforme, ne emr te ''shtetit'', vrane: per nje fjale politike ndryshe, vrane: per motive te dobeta dhe kafsherore...etj!
  kto lloj produktesh gjallesoro-shoqerore duhet ti bojkotoje barku qe i pjell, lekura qe e ka afer. syt qe e degjojne, veshet qe e degjojne..., pra cdo qe gje qe e ndjen dhe e ka pran.
  fenomeni 'haklaj' meriton tgjitha format e perbuzjes! 'ata' personifikojn nmeny definitive te keqen-, shoqerore dhe natyrore!-, permasat etyre tejkalojn cdo lloj forme radikale anti-shoqerore/natyrore!
  'ata' personifikojn terrorriste, sepse ushtruan terror ne te gjith shoqerine; kriminel lufte- sepse u perpoqen te shperngulin frshatra te tana dhe sulmuan me mjete luftarake te renda fshatra; ordinere- sepse vrane per fjale goje, dhe motive politike; kriminele- sepse vodhen, bene cdo gje per interese personalo-kriminale!
   
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Haklajt duke ditur psikologjine ne raste te vecanta veriore,i perdoren si mish per top.
  Pastaj mund ta kthesh si te duash.
  Mendimi personal.
   
 10. bobo

  bobo marksist-enverist

  ...patjeter i nderuar-,eshte me shum rendesi ta thuani mendimin...,edhe pse do ta kundershtoj!
  Fenomeni "haklaj" nuk koordinohet,dmth u shfaq nga poli i veriut,ekuator deri ne polin e jugut 'shqiptar'! Si dhe jam dakort me mendimin e pamvarun t'juajn: topa mishi hedhin shoket tane...,lalala,lalala! Kenga qe kendonin Serbo-Griqisit, dhe hudhnin Nano-Berisha & derivatet e tyre....
  Nuk duhet tjesh patjeter viktim e asaj qe shkaktuan "haklajt" &Co, per t'i urryer dhe konsideruar jashteqitje humane, mjafton tjesh gjalles sociale e ndergjegjshme...edhe buburrec pranohet-, nuk zoterojne 'tru' por nyje nervore!
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  bobo.
  juve keni te drejte...nuk duhet te jesh viktime.
   
 12. bobo

  bobo marksist-enverist

  bourn, kaq ishte ?
  i pytje kisha, meqe re dhe vet ndakort nlidhje me "viktimen":
  -perse nuk i kthejne autoritetet suedeze 'haklajt', edhe pse ata ne menyr tpa diskutushme jan autor te disa vrasjeve-, krim i cili padiskutim duhet ti nenshtrohet gjykimit, ne baze tgjitha konventave nderkombetare?!!
  po ua bej tleht duke ju dhene mundesit e mundshme:
  a)- shteti shqiptar nuk garanton, pa marr parasysh per c'arsye, per jeten e tyre!?
  b)- -//- nuk ka derguar dokumentacion te plote juridik per te vertetuar fajesin e tyre!?
  c) ka dikend/disa ne shqiperi qe nuk e duan kthimin e tyre dhe vendosjen para drejtesis, per ndonje/disa arsye te caktuar-a!?
   
 13. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Haklajt e dine vete HISTORINE e tyre.Dhe ATA e vendosin se cfar eshte e drejte.Sepse Familien e TYRE e shuan.Cili shtet??
   
 14. bobo

  bobo marksist-enverist

  eee, ashtu eshte..., me te drejte:duhej tju banim lapidar, ose tyrbe! mvjen keq qe ke mbet n't'njejten gjendje agregate...!
   
 15. bobo

  bobo marksist-enverist

  ...dhe 'dergja' qe polli kerpudha e Haklajve & kepurdha tjeter qe polli Vicin, do vazhdoje ...-,me masen e bronxte qe shembellon Azem Hajdarin!
  ... per at' Malsi aq t mrekullushem me nje Histori t'cmume, qe ka nxjerr trima nder breza, qe skan lan kamb Sllavi apo Turku tkaloj, duke mbrojt 'Shkup e Shkoder'; me tan ata Burra t'mecem, qe me urt'sin e tyne kan pas vend n'cdo Od, ku jan m'ledh Burrat e rand' me marr vendime; si harrohet Sali Mani qe mbrojti me qindra Kosovare t'cilet kerkun shpetim ne Malsi, mas luftes II, nga Enveri &Rankovici, c'ka e pagoi me jete!
  ...ku jan ATA pseudo intelektual post-komunist, me t cilt krenohej Malsia per vlerat qytetare?!-t cilt e din shum mir se kush asht figura e Azem Hajdarit.
  ...si asht e mundur t lejohet i gja e tille?-c ka ka hap Vorre edhe per brezat e ardh'shem.
  ...si nuk merrni guximin, ta thoni t vrerteten e saj qe ka ndodh ne At'vend?-t vertet qe e dim te tan: pse ndodhen tan ato vrasje, masakra dhe perdhunime mas '90s?: qe fajtor t dretperdrejt ishin Nano-Berisha (langonj postkomunist tpa skrupullt!), t nxitun nga Bukoshi per t realizu planet Antishqiptare Serbo-Greke???

  ...dhe del Malsori me plis tbardh dhe ja puth doren Ilir Metes, del Skender Haklaj dhe pozohet me te, ne media-, qe tkujton miresin hipokrite t kohes komuniste- ai person qe dogji at'vend!

  Kujtoj: e kie mir Muharrem!- besoj duhet ta dini t gjith, se kush e ka than e kujt ja ka than.!!!
  Jem kthye turpi i t'Parve tan.
   
 16. Rockstar

  Rockstar Primus registratum

 17. bobo

  bobo marksist-enverist

  slashi-leshi, ke ec ke ec... ke msu t numerosh!-mos u dorezo, koken lart...pas numerimit meso adicionin- ata (dhe vici-qe-doli) jan pergjegjesit per mbi 160 vrasje te ndodhuna ne at vend!-multiplikacionin shtyje per vitin tjeter!-ke kohe ;)
   
 18. bobo

  bobo marksist-enverist

  po e vazhdoj monologun, per kto qenie amorfe apo kerpurdha...,sepse kto forma transitive jan eksepmlare dhe analogjikisht tpranishme ne te gjitha hallkat e jetes transitore politiko-shoqerore (jo ekonomike, sepse sjemi shoqeri akoma, per te kaluar ke ekonomia!) shqiptare.
  Haklajt si rrogtar tpa skrupullt dhe dashakeqes tgjitha pushteteve ne kohera, s percaktojn gje tjeter n aspektin shoqeror-historik vecse te keqen shkaterruese, pra jane virus, ne sensin biologjik (per bujqesit!)... Muharremi dhe bishti Hamdiu, kaluan permes Beogradit, rruges endacake per ne Suedi... ''Shota'', enderron akoma bishtin e beli, kur prashiste tokat e kooeparatives, dhe Hamdiu ishte brigadier. jazek dhe turp!!!
   
 19. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Kur HAKLAJT dilnin HAPUR....MINJTE u meshifshin apo rrinin SKUTAVE.
  Dhe i vrane....TINEZ,apo mbrapa shpine.
  Sepse skishin DUPE,tju dilnin BALLE apo BALLAS.
   
 20. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Qeke shume i zgjuar...se ckam pershtypje do jeshe noi ...BACIL jugosllavije.

  dj bobo.
   

Shpërndajeni këtë faqe