KUR DOTE FILLOJ LUFTA E 3. BOTERORE.

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga Sahit Rexhepi Keca, 29 Sep 2013.

 1. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  KUR DOTE FILLOJ LUFTA E 3.BOTERORE
   
 2. dr love

  dr love Locus omnem

  neser
   
 3. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  jo neser por per ne shqiptart lufta fillon akoma pa lind
   
 4. dr love

  dr love Locus omnem

  Po pra neser akoma s'kan lindur ca shqiptar te tjere
   
  Wise likes this.
 5. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  ateher pra per ne shqiptaret nuk egziston lufta se ne deri ne shkatrrimin e jetes ne toke.kemi me lind
   
 6. dr love

  dr love Locus omnem

  prandaj e thash...ose mund te jete qe ne jemi ne lufte gjithmone
   
  Hektor12 likes this.
 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Se dii per te treten po e katerta do behet me shkopinj kjo eshte sigurte. Ne vete po projektojme shkatrrimin e vetes nga ana teknologjike. Flas njerezimi.
   
  scadarsko and Trea like this.
 8. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  nuk do te behet lufte.por edhe ne qoftese se behet lufte ajo nuk dote jete as e 3-ta.as e 4-ta.po ne qofte se behet ka mukan lufta e fundt.kshtu kur ne vitin 1944.luften e 2.boterore u perdor bomba atomike ne hiroshima dhe nagasaki sa vite kane kalu dhe prej asaj kohe shtetet e forta si shba-rusia e shume te tjera kane prodhu dhe jane tu prodhu arme te sofistikuara dhe bomba atomike nukleare me atom.hidrogjen.biokimike e ku njerzimi sot jo qe nuk i dine por as sun i imagjinon ato arme.
   
 9. dr love

  dr love Locus omnem

  Lufte behet per dite..lufte per mbijetese..
   
  Hektor12 likes this.
 10. Wise

  Wise Valoris scriptorum

  Kriza ma e madhe ne bote eshte ajo vlerave ,si pasoje e kesaj lufta e trete ka kohe qe ka filluar ...mbase pyetja duhej te shtrohej cili do jete fundi i kesaj lufte?
   
  Ismail.Qemali and scadarsko like this.
 11. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  nuk besoj qe e presim fundin
   
 12. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Beteja e fundit eshte per ujin e embel ruajna zot mos qofte lufte fetare
   
  Ismail.Qemali likes this.
 13. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  I fort je .....me shkopinj !
  Bota e civilizuar,sot po mundohet te evitoje luftra te permasave globale. Por jane disa vende te cilat à coma jetojne n'en rrugen e vjeter dhe t padrejte ate perde e zeze. Kjo perde e zeze e krijuar nga organizata te vobekta destabilizuese dhe luftenxitse,vetem po na detyrojn te perdorim force ndaj tyre.E kjo nuk duhet konsideru lufte e trete ,por vetem menyre pergjigje force se nuk gjejme gjuhe te perbashket bisedimi. Kur nje Pakistan, Iran, Syrie, Irak duan te jeton à coma ne driiten e qiririt dhe n âne tjeter kerkojn technologie, kjo eshte réaction ndaj tyre.
   
  Balahk likes this.
 14. hareid

  hareid Papirus rex

  Jetojme nje nje bote ku deshira per te mirat materiale e tajkalon miresine dhe humanizmin. Lufta behet vetem per interesa. Arsye tjera nuk ka. Luftrat qe ndodhin ne lindjen e mesme jane ne interes te atyre qe i nxisin keto luftra. Lufta qe ndodh ne Ukraine, eshte ne interes te atyre qe nepermjet Ukraines duan ta destabilizojne Rusine.

  Nese "Bota e civilizuar" do te kishte pak me shume meshire dhe do te ishte pak me shume humane, atehere kjo "Bote e civilizuar" do te kujdeseshte pak me shume per keto femije qe per cdo dite vdes nga uria....


  [​IMG]
   
  Wise, scadarsko, Balahk and 1 other person like this.
 15. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  hareid me pelqen kjo qe shkruajtur
  Me vend
   
  Balahk likes this.
 16. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Dhe ja vlen nga nje here lufte ndaj atyre, qe kane prejardhje nga keto vende ku jane ato qe nxisin konflikte n vend qe te pretendojn ndhme ndaj skamerise.
   
 17. hareid

  hareid Papirus rex

  Cdo lufte ku vriten njerez te pafajshem eshte e pavlere dhe c’njerezore. Luftrat i sjellin skamjet me te medha jo per ate qe pushton dhe vjedh per per ate qe vritet, dhunohet dhe vidhet……

  Me pelqejn thenjet:

  "Paqja e pa drejte eshte me e mire se lufta e drejte. – "
  Marcus Tullius Cicero (Fillozof, politikan, shkrimtar antik)

  Ose

  "Cdo arme qe eshte prodhuar, cdo anije luftarake e leshuar ne perdorim, cdo rakete e gjuajtur, ne kuptimin final nenkupton vjedhje nga ata qe kane uri dhe nuk jane te ushqyer, ata qe kane te ftohte dhe nuk jane te veshur. – "
  Dwight D. Eisenhower (gjeneral, politikan dhe president amerikan1953-1961)
   
  Last edited: 1 Oct 2014
  Ismail.Qemali and scadarsko like this.
 18. hareid

  hareid Papirus rex

  Flm Unik.
   
 19. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  Lufta ka vite qe ka filluar. Lufta e njeriut per pushtet.
   
 20. Universal

  Universal AnonymouS

  kujt i ka ardh letra per ushtar lol
   
  scadarsko likes this.

Shpërndajeni këtë faqe