KUR DOTE FILLOJ LUFTA E 3. BOTERORE.

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga Sahit Rexhepi Keca, 29 Sep 2013.

 1. Ismail.Qemali

  Ismail.Qemali Forumium praecox

  e kam degjuar edhe njehere kete shprehje nga nje gjeneral amerikan:
  ''Nese me pyesni mua per luften e 3 botrore,hidhni syte nga Lindja e Mesme,Ballkani dhe India sepse atje ka per te vazhduar ajo qe eshte nisur''--me ka bere shume pershtypje kjo deklarate e nje gjenerali amerikan dhe prandaj ngjason cik me te tuajen,nese e keni kapur fillin :)
   
  Hektor12 likes this.
 2. Ismail.Qemali

  Ismail.Qemali Forumium praecox

  Ne(une) qe duam te ikim per ushtar,sna lejne sepse ligji i ri shqiptar qe ka nxjerr qeveria e re e ka bere qe te pergjysmohet numri i ushtareve ne Republiken Shqiptare. :/
   
  Hektor12 likes this.
 3. Mistrec

  Mistrec Forumium maestatis

  Do filloj kur te ket jet ne planet tjeter :d
   
 4. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Ky kosovari i temes, nuk i doli lufta n ish-jugosllavi po na kerkon lufte tjeter !
   
 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Se kuptoni qe ka filluar sa ISIS sa Ukraina ca doni me .. ISIS ka deklaruar pas lindjes se mesme rradhen e ka Ballkani
   
  scadarsko likes this.
 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  jo aspak por ka kritere eshte me pagese dhe jo cdo kush mund te shkoje
   
 7. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Pse ballkani?
   
  Hektor12 likes this.
 8. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Mos me pyet mua pyet ata te ISIS, deklarata e tille ka kohe qe eshte bere ... kerkojne kalifatin arab te mesjetes se hershme ...
   
  scadarsko likes this.
 9. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Ta po ju kalon atyre....
   
 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Sdi cte them ... deklarata eshte transmetuar nga Al Jazeera ka pak kohe ...
   
 11. Monroe

  Monroe Valoris scriptorum

  Moska_Ankara e kam parandjenj kte
   
 12. hareid

  hareid Papirus rex

  "Lufta e Tretë Botërore? Ja kur do nisë, dhe jo për shkak të ISIS"

  Pas përplasjeve mes Turqisë dhe Rusisë po flitet çdo ditë e më shumë se ku mund të nise dhe kush do ta nisë Luftën e Tretë Botërore.
  Hipotezat janë të shumta dhe shumë studiues kanë rinisur intepretimin e profecive për të gjetur lidhje me aktualitetin gjeopolitik.

  Sipas profesorit Luigi Bonanate, shef i degës së Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Torinos, lufta do të nisë për 15 vjet.
  Barbaritë e xhihadistëve nuk janë shkaku i nisjes së një lufte të re, por rënia e SHBA-së në arenën ndërkombëtare, kriza financiare, shpërbërja e BE dhe ngritja e shpejtë e Kinës mund të çojnë në një përplasje.
  Të gjithë e shohin ISIS si armikun e madh të njerëzimit. Por natyrisht që ata nuk janë rreziku më i madh. SHBA-të janë në rënie të madhe ndërkohë që rivali i tyre, Kina, po rritet. Rusia gjithashtu po tenton të bëhet një superfuqi botërore duke kërkuar të zërë vendin e SHBA-së. Një situatë që mund të çojë në destabilizim dhe në një përplasje të mundshme”, thotë profesori Bonanate.

  Ai ka zhvilluar “teorinë e luftës së shpeshtë” sipas së cilës çdo 70 vjet do të ndodhë një konflikt botëror për të rivendosur ekuilibrat.

  Sot SHBA-të janë gjithmonë e më pak në qendër të vëmendjes. Obama është ndoshta shkaku i kësaj rënie, ai nuk po arrin të qeverisë botën. Nuk kemi një rend ndërkombëtar solid. Është shkatërruar rendi që ekzistonten Menduam se ishte gjë e mirë, por nuk rezultoi i tillë. Jemi futur në një fazë të një anarkie gjithmonë e në rritje. ISIS është një tregues i kaosit gjeopolitik në botë, por jo shkaku i fillimit të një lufte. Lufta mund të fillojë në 2030, dhe sigurisht që s’do të jetë ISIS shkaku”, përfundon Bonanate.
   
  Wise likes this.

Shpërndajeni këtë faqe