Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

Diskutime tek 'Planeti Im - Jeta rreth nesh' filluar nga Diavolessa, 7 May 2003.

 1. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Nese do te ngrinim nje kafshe duke e mbyllur ne nje bllok akulli, me siguri nuk do e gjenim gjalle, pasi ta kishim rishkrire nga akulli. Kristalet e akullit te formuar ne brendesi te qelizave te trupit te tij do te kishin shkaterruar membranen. Por ka dhe perjashtime qe dalin jashte ketij rregulli, te perfaqsuara nga tre tipe bretkosash. Bretkosa catesbejana, bretkosa triseriate dhe bretkosa sylvaika.
  Prej ketyre bretkosave, ajo Sylvatika eshte me perhapura dhe njihet ndryshe me emrin „bretkosa e pyjeve“ .


  Kjo bretkose eshte shume e perhapur ne Ameriken veriore dhe eshte i vetmi amfib qe jeton ne zonat artike prane polit te veriut. Edhe ne rastet e ngrirjes keto, ky tip bretkose mbijeton pa veshtiresi. Ato jane ne gjendje te prodhojne nje tip proteine speziale, qe ndalojne krijimin e kristaleve shume te medha te akullit ne qeliza. Ne kete menyre ato arrijne te mos ngrijne edhe se temperatura e trupit te tyre arrin nen zero. Madje dhe uji qe gjendet brenda trupit te tyre nuk ngrin, pra qendron ne gjendje te lengshme.
   
 2. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Pyetje:

  Kokodrilet jane nje nder kafshet me te vjetra, perse nuk jane zhdukur me kalimin e kohes?
   
 3. olti

  olti Neo

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Pikerisht me Krokodilet vihet ne pikepyetje te madhe teoria e evulucionit. Fakti qe ato ekzistojne prej me shume se 250 milion vitesh te pandryshuar tregon qe teoria e evulucionit ka shume mangesi dhe nuk e shpjegon aspak vertetesisht jeten e planetit dhe gjallesave te tij gjate gjithe kohes qe ekzistojne. Krokodilet kane qene para dinosaurve e jane akoma dhe sot. Evulucionistet hedhin shpjegimin se keto kafshe nuk kane ndryshuar pasi nuk kane levizur shume, pra kane pasur nje habitat shume te kufizuar dhe se dyti per shkak te trupit te tyre relativisht te vogel. Un' per vete se blej kete shpjegim, por sipas natyralistve ky eshte shkaku kryesor. Si ka mundesi qe Dinosauret u zhduken ndersa Krokodilet jo dhe per me shume pse nuk kane ndryshuar/evoluar?! /pf/images/graemlins/wink.gif

  :shrug:
   
 4. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Ndoshta sepse dinosauret ishin kafshe me permasa trupore te medha edhe kishin nevoje per kushte te caktuara klime edhe ushqimi. Krokodilet jane si kafshe uji ashtu edhe toke keshtu qe pershtatja eshte me e lehte, pastaj, predatoret e krokodilave nuk jane te shumte , biles rreziku u vjen nga lloji i vet.Krokodilet meshkuj hane kelyshat e vegjel edhe dyluftimet midis krokodileve meshkuj nuk jane te pakta (shpeshhere perfundojne me gjymtimin apo dekapitimin e krokodilit me te dobet a me te vjeter).
  Predatori kryesor i tij ngelet NJERIU i cili ka evoluar shume me vone .
   
 5. olti

  olti Neo

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  POR! Ne dinosauret i njohim vetem si trup medhenj, po ata kane qene shume te variueshem; me madhesi trupore te ndryshme, nga gjigandet deri tek normalet; kane qene te tipeve te ndryshme dhe jetonin ne fauna po ashtu shume te ndryshme. Dinosauret u zhduken si rezultat i nje katastrofe natyrore (renia e nje asteoridi) dhe jo si rezultat i predatoreve (asnje kafshe ne natyre nuk zhduket si rezultat i atyre qe i gjuajne, perashtuar njeriun ketu) Jo jo Falko, asnje nga ato shpjegime nuk eshte i forte, per te mos thene qe eshte shume pak shkencor.
   
 6. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Neo , qe dinosauret e medhenj u zhduken nga nje meteor (apo komete) e di edhe nipçja im 5 vjeç se i lexoj perralla. Puna eshte keshtu qe krokodilet jane nje lloj dinosauri, elefantet po ashtu, xhirafat po ashtu. Pra speciet qe i shpetuan katastrofes kane evoluar ne forma me te vogla per t'iu pershtatur me mire mjedisit ku jetojne. Krokodili ne fjale me mire se te tjeret sepse eshte nje zvarranik si stere ashtu edhe uji , me permasa jo shume te medha ne krahasim me te tjera kafshe , ka nje sistem te thejshte ndertimi organik edhe duke mos patur predatore e me nje aftesi riprodhimi relativisht me te larte ne krahasim me gjitaret , ka evoluar gjate gjithe kohes derisa ka marre keto forma ne ditet tona.
  Ajo qe thashe mbi krokodilet pastaj eshte e vertete sepse tek tuk shikoj edhe une ndonje dokumentar me kafshe ku jepen live edhe ndeshje midis krokodilesh apo kanibalizem brenda familjes.
   
 7. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Ne ditet e sotme kemi shume kafshe qe jane ne zhdukje e siper, duke permendur Pandat te parat (zhdukje ne menyre natyrore dhe jo nga gjuetia). Atehere lind pyetja pse jane ne zhdukje kur kafshet e tjera jane ne shumim e siper pa rrezik zhdukje?

  Permenda dicka te tille te diteve te sotme per te shpjeguar zhdukjen e dinosaureve dhe mbijetesen e krokodilave. Nen kushte te njejta jo te gjithe organizmat e gjalle reagojne njesoj.
   
 8. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Ana , pandat nuk riprodhohen kollaj(nuk bejne seks si i thone /pf/images/graemlins/smile.gif ), madje ne disa kopshte zoologjike po i bejne inseminim artificial .Mbaj mend qe u be buje e madhe ne tel kur nje pande kishte lindur dy kelyshe te vegjel /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Kam pare dhe une disa programe rreth pandave dhe menyres se sjelljes se tyre, mos interesimit ndaj sexit /pf/images/graemlins/laugh.gif etj. etj. I permenda qe Neo te kuptonte se teoria e evulucionit nuk ka te beje pse disa kafshe jane zhdukur (dinosauret) dhe disa te tjere vazhdoje te jetojne (si krokodilet). Pra mund te kene qene te njejtat shkaqe per dinosauret, thjesht nje dite te bukur i iku interesimi per tu shumuar /pf/images/graemlins/laugh.gif ashtu si dhe pandave ne ditet e sotme. Dhe ne ate kohe nuk ka pasur metoda si kemi sot per ti riprodhuar ne menyre artificiale, e ndoshta me vone mund te perdoret klonimi i tyre. E cfare flas! Ne ate kohe nuk ka egzistuar njeriu!
   
 10. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Egzistojne vetem 1200 Panda. Adhuruesit e ketyre po mundohen ti mbajne pasi jane kafshe ne zhdukje.


  [​IMG]


  Panda eshte simboli i paqes ne Kine, edhe ne WWF me qe eshte kafshe ne zhdukje.
  Panda gjigant eshte nje ari i madh i bardhe dhe i zi.
  I gjate 120/150 cm. Mund te arri ne 30 vjet jete. Kemba e pandes eshte e perbere
  nga 5 gishta edhe nje tjeter. Dmth 6 gishta..ne realitet nuk eshte gisht por kock
  i modifikuar. Ky koc me evoluzionin eshte bere me i madh dhe eshte zgjatur.

  Kur Panda gjigante eshte shikuar per here te pare ne Kine , shkencetaret menduan
  ta shoqeronin me panda te kuqe ne familje, por duke konfrontuar gjenet e specieve
  e kane vendosur ne familjen e arinjeve.

  Panda eshte kafshe qe preferon te rrij vetem, aq sa nuk deshiron te rrije as ne shoqerine
  e pandave te tjera. Gati 12/14 ore ne dit e kalojne duke ngrene, si ne vere edhe ne dimer. 3/4 e kohes e kalojne
  duke kerkuar ushqimin, tjetren tretjes o gjumit.

  Pandat arrijne ne kohen e dashurise, pra gati per te pase mardhenje seksuale nga
  viti i 4-6 te jetes. Periudha e dashurise se tyre zgjat vetem 1-3 jave ne vit.Zakonisht ne pranvere.
  Mund te mbese shtatezene vetem ne tre dite. Femra mund te linde 1-3 kelysh, por zakonisht vetem nje prej tyre mbijeton.

  (Ky eshte problemi qe Pandat jane kafshe ne humbje)


  Te vegjlit jetojne me nene deri ne 18 muaj.

  Zakonisht nena mban me vete vetem nje femi, mbase sepse don te ruaj energjite e saja. Ka patur raste qe kane mbajtur edhe 2 kelysh ( rastet kane qene binjak)
   
 11. olti

  olti Neo

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Problemi eshte se Krokodilet nuk kane ndryshuar aspak gjate me shume se 250 milion viteve te ekzistences se tyre mbi kete planet. Pra nuk shtrohet vetem pyetja pse ato nuk jane zhdukur si shume te tjera specia bashkohese, apo me te vona me to, por edhe pse nuk kane evoluar?!! /pf/images/graemlins/wink.gif

  Falko, me cappi'?!
   
 12. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Neo, mos u bej fodull mo burre, kush eshte ajo lloj kafshe qe nuk ka ndryshuar gjate kohes !!!
  Nje prof me siguri do te te kishte ngel po ti thoje kete.
  Pa shikoji nje here keto ?!


  Krokodili Amerikan.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kaiman
  [​IMG]
  Krokodil amerikan
  [​IMG] [​IMG]

  Krokodili i Nilit
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 13. olti

  olti Neo

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Keto jane lloje krokodilesh /pf/images/graemlins/smile.gif Jo Krokodile te koheve te ndryshme /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 14. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  jam kurioz te dija se si i thone shqip kesaj kafshe
  ne ang chipmunk....dhe me duket se eshte nje lloj ketri......

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  te gjithe e kemi pare cip & ciop agenti speciali i walt diney .........
   
 15. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Sensibilizimi Breshkat, specia që po zhduket në botë

  Salloni i rrallë i breshkave, të cilat po kërcënohen nga zhdukja, gjendet në katin e dytë të muzeut. Është një ndër pavijonet më të vizituara edhe ngase breshkat janë vendosur në një mjedis natyror e ngjajnë si të vërteta, ashtu si edhe dy arinjtë në hyrje të muzeut. Gjenden aty dy breshka të mëdha uji, të kapura në detin Adriatik. Të balsamosura, ato megjithatë ngjajnë si të vërteta, madje nuk u kanë lëvizur nga kurrizi as guackat ngjitëse. Gjenden aty edhe disa specie të rralla breshkash në botë, të cilat jetojnë deri në 150 vjet. Madje ajo që tek ne quhet breshka e zakonshme dhe është breshka e sterës, breshkë shumë e gjetur në vendin tonë, në botë është një specie në zhdukje dhe mbrohet shumë. Edhe në Shqipëri, në vitin 1992, pati një incident me një makinë, e cila transportonte breshka jashtë vendit, por mandej u kap nga policia dhe në fund breshkat u riatdhesuan dhe u kthyen në vend. Së fundmi është një shoqatë ambientalistësh që, në bashkëpunim me peshkatarët, janë duke përgatitur një fushatë sensibilizimi në mbrojtje të këtyre lloj kafshëzash në mënyrë që ato të mos zhduken edhe në vendin tonë. Vetë drejtori i muzeut, Idriz Haxhiu, është një ndër personat që merret vazhdimisht me pasurimin e koleksioneve të breshkave në muze, por edhe me ruajtjen e tyre. Pikërisht dje, e gjetëm duke u larguar për në Patok, aty ku ishte gjetur një specie jo e zakontë e breshkave të ujit.


  (Marre nga Shekulli)
   
 16. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Nje pyetje per dashamiresit e kafsheve /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Pse insektet jane aq te vogla?


  Odea
   
 17. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Po e bej edhe une nje pyetje mbi insektet /pf/images/graemlins/smile.gif

  Perse merimanga nuk eshte insekt?
   
 18. TEA

  TEA Forumium maestatis

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Merimanga nuk eshte insekt sepse koka e saj nuk ka antena e nuk ka dallim nga kraharori. E mbi koke ndodhen kater kemb dhe jo tre.
   
 19. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Edhe gaforrja eshte gjallese shume e vjeter,qe ka evoluar shume pak.eshte e vjeter sa krokodili,ne mos edhe me shume.Pse disa shpende nuk kane stomak?Eshte 1 lloj qe tani sme kujtohet emri.Ai ushqehet me peshq,kryesisht me njala.E gelltit njalen dhe ajo i del nga mbrapa kur ky eshte ne fluturim.Ai ulet pra e emerr e keshut me rralle der sa njala ngordh dhe nuk i iken me /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pyetje e pergjigje. Kuriozitete rreth kafsheve te cdo lloji.

  Pulebardhat?! Zakonisht ato rrine pran detit. Bho!
   

Shpërndajeni këtë faqe